Pronájem domény

O doménách, registrátorech, technologii

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod Radek--- 10. 11. 2014 21:07

Nejsem znalec doménové problematiky. Vím, že se domény obchodují - převádějí na jiného vlastníka. To prý není až tak složité. Ale setkal jsem se také s nabídkou pronájmu domény. Zde by mě zajímalo, jak by to technicky bylo proveditelné. Dobrá, sepíše se smlouva atd., ale jaké mám jako vlastník domény možnosti v případě, kdy nájemce třeba přestane platit nájemné? Doménu provozuje na nějakém hostingu a jakou mám potom já možnost doménu mu jaksi "vypnout"?
Radek---
Junior

Odeslat příspěvekod remet 10. 11. 2014 21:27

IMHO neni pronajem dobry napad - rozhodne ne pro najemce.
Linux? Nein, danke.
remet
Junior

Odeslat příspěvekod Radek--- 10. 11. 2014 21:56

To nepopírám - také bych byl pronajímatel. Jde mi o technickou otázku kontroly nad doménou.
Radek---
Junior

Odeslat příspěvekod kernel_panic [passed] 10. 11. 2014 21:58

přestaneš mu tu doménu na ten jeho hosting směrovat...
k bití internetovejch nihilistů jsem už příliš starej, ale za ty roky mně narostl krunýř, o kterej se vždy báječně rozplácnete; takže, mám zůstat čelem nebo?
kernel_panic [passed]
Přeborník Živě roku 2008
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Aslan 10. 11. 2014 22:02

jednoduše, smažeš mu A name záznam, a je vymalováno 8-)

ale jinak si myslím, že pronájem domény je nevýhodný spíše právě pro nájemníka než pro majitele...
Aslan
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod gotzinger 10. 11. 2014 22:06

Doménu zaregistrujete Vy na sebe, ke správě domény máte login a heslo.
Při pronájmu jenom nastavíte ve správě domény záznamy, které bude nájemce požadovat.
Žádnou doménu na něj nepřevedete, žádná hesla mu nedáte.
Při konci nájmu ve správě odstraníte z domény jeho záznamy.
gotzinger
Junior

Odeslat příspěvekod PiranhaGreg 10. 11. 2014 22:36

Přemýšlím kdo by na to přistoupil. Já bych se do takové smlouvy jako nájemce teda zrovna 2x nehrnul :-) .
PiranhaGreg
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod karlos00x 10. 11. 2014 22:57

Proc? je to uplne stejne "rizikove" jako jit do podnajmu bydlet. Cely tenhle svet je zalozen na duvere - na duvere v dolar, neduvere v euro, neduvere v cesky podelany zkorumpovany soudni system, v duvere v obchodni smlouvy a rozhodci soudy...
Upgrade který má smysl: SSD. Zažijete svižný počítač.
karlos00x
Pokročilý

Odeslat příspěvekod remet 10. 11. 2014 23:04

Ta analogie s bytem je nesmysl. Tohle je spis jako podnikat a pronajimat si jmeno vlastni firmy/ochrannou znamku.

Predstava, ze vyrobim uspesny web na cizi domene a jednoho rana mi majitel domeny rekne "Tak se mej, koncime". Me nezbyde nic jineho, nez se prejmenovat, pokusit se pretahnout lidi na novou domenu a jemu zbude domena s navstevnosti a jeste mu za to zaplatim. Sorry, provoz domeny je par korun rocne a tohle za to nestoji - na tohle by pristoupil jedine blazen.

Apropo, kdyz domena stoji rekneme 200Kc/rok, kolik muze byt pronajem? 20Kc/rok?
Linux? Nein, danke.
remet
Junior

Odeslat příspěvekod kernel_panic [passed] 10. 11. 2014 23:12

už jsem skoro nedoufal, že se to podaří někomu "zasadit do ekonomického rámce" během první stránky...
k bití internetovejch nihilistů jsem už příliš starej, ale za ty roky mně narostl krunýř, o kterej se vždy báječně rozplácnete; takže, mám zůstat čelem nebo?
kernel_panic [passed]
Přeborník Živě roku 2008
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod soban 10. 11. 2014 23:43

Proč bych si ji měl pronajímat? A všechny zápisy pak řešit přes prostředníka?

Přece si ji koupím a je pokoj, a pokud tomu nerozumím tak mi tam někdo ty záznamy nastaví kdo tomu rozumí.
/----------------------------------------\
| Petr Šobáň |
| Olomouc |
\----------------------------------------/
soban
Pokročilý

Odeslat příspěvekod karlos00x 11. 11. 2014 01:00

Dokazete si predstavit tuto variantu:
1) majitel uz ji ma registrovanou, treba jen ze spekulativnich duvodu
2) novy zajemce neni ochoten za ni dat ranec(treba deset tisic), radeji treba tisic rocne. Jeho byznys je bud a nebo - kdyz se to nechyti a za dva roky to polozi tak utrati dva tisice. Kdyz to bude fungovat dele nez treba ty dva roky tak to vydela penize na koupeni (cena za odkup muze byt stanovena predem)

Jen cesi v tom hledaji spekulaci a vychcanky. Kdyz si muzes dneska pronajimat bydleni, auta, pritelkyne nebo cokoliv tak proc bys nemoh pronajmout domenu...
Upgrade který má smysl: SSD. Zažijete svižný počítač.
karlos00x
Pokročilý

Odeslat příspěvekod soban 11. 11. 2014 16:19

Protože pronajímat doménu je blbost!

K bodu 1) tak si zaregistruji jinou :-)
K bodu 2) buď bude chtít přiměřenou částku tak ji zaplatím a nebo bude chtít přemrštěnou tak si zaregistruji jinou doménu.

Když začínáš je jedno jakou doménu vybereš........stejně zákazníky na ni musíš nasměrovat reklamou.
/----------------------------------------\
| Petr Šobáň |
| Olomouc |
\----------------------------------------/
soban
Pokročilý

Odeslat příspěvekod karlos00x 11. 11. 2014 17:32

Jestli je to podle Tebe blbost je irelevantni. Technicky to proste realizovat lze, obchodne to nekomu smysl dat muze.
Vsechno ostatni jsou jen dojmy a fabulace.
Upgrade který má smysl: SSD. Zažijete svižný počítač.
karlos00x
Pokročilý

Odeslat příspěvekod r34ktor 11. 11. 2014 18:07

Technicky to sice provést lze, ale uvrtal by se do toho jen blázen. Doména je jednou z klíčových věcí on-line byznysu. Pokud se okolo ní buduje ekosystém, je její vlastnictví 100% nutnost.
Knowledge is power
Greinerův poznatek o zhroucení: Důvod, proč se počítač zhroutil, je vždy za hranicí tvých znalostí.
r34ktor
Pokročilý
Uživatelský avatar

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků