Po připojení TV karty shořel audio kabel

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod Korzaik 29. 11. 2015 00:40

Přátelé, stala se mi pro mě téměř neuvěřitelná věc, mám novou sestavu, zapojil jsem už letitou TV kartu do PCI, včetně audio konektoru. To vše za vypnutého stavu, bylo to takhle pár dní, jelikož jsem neměl čas otestovat funkčnost, pak jsem nainstaloval ovladače a byl nějaký problém se zprovozněním, tak jsem při zapnutém PC zkusil vytáhnout a zase zapojit audio kabel. Je to klasický čtyřpinový konektor se třemi zapojenými kablíky (červená, černá, bílá). Po znovupřipojení do desky se počítač samovolně zrestartoval a černý kabel začal okamžitě hořet, po jeho celé délce se spálila izolace a konektor je roztaven téměř vedví, to vše během cca 10 vteřin, než jsem kabel stačil z desky vytáhnout. TV karta byla celá horká a smrad ze spáleného plastu jsem větral půl dne.

Jak je něco takového možné? Je to pouze audio kabel a tenoučké dráty, tam by měly procházet minimální proudy, i přes tu blbost, že jsem to tam rval za běhu. Musím teda říct, že jsem měl štěstí a základní desce se nic nestalo.

Fotky obou konců kabelu zde, ten víc spálený byl připojený do desky.
http://www.jpeg.cz/images/2015/11/28/1z5XG.jpg
http://www.jpeg.cz/images/2015/11/28/SGk3u.jpg
Korzaik
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod r34ktor 29. 11. 2015 01:26

Model základní desky?
Knowledge is power
Greinerův poznatek o zhroucení: Důvod, proč se počítač zhroutil, je vždy za hranicí tvých znalostí.
r34ktor
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod vladimir 29. 11. 2015 08:33

A který konektor na tom mainboardu jsi použil? Možná to nebyl audio konektor (zem + dva audiosignály), ale nějaký podobný s vyvedeným napájecím napětím, které se přes kablík zkratovalo na zem karty.
vladimir
Expert
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Pytlík 29. 11. 2015 10:38

Model základní desky v tom nehraje roli (r34ktor nechť promine, ale ta teorie vzniku požáru, související s modelem základní desky - tak ta by mě dóóóst zajímala!). Co ale hraje roli, je rozdíl potenciálů mezi zemí TV antény, která zcela určitě byla připojena, a zemí, se kterou byl spojen audio kabel. Tento rozdíl bývá někdy dost značný a co horšího, je schopen dodat značné proudy. Ostatně, je to příčina známého rušení od dvojí země a toto zahoření je mezním případem tohoto rušení.
Galvanický oddělovací člen by měl pomoci.
Pytlík
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod eLzyx 29. 11. 2015 10:50

Pytlík píše:teorie vzniku požáru, související s modelem základní desky - tak ta by mě dóóóst zajímala

teoreticky ho mohla zajímat verze PCI :hm Ale i tak je to blbost :D
eLzyx
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Korzaik 29. 11. 2015 11:05

Deska MSI B150 GAMING M3 a konektor JFP2, vidíte, že SPK+ je ohnutej a trochu upálenej
http://www.jpeg.cz/images/2015/11/29/AOd0i.jpg
http://www.jpeg.cz/images/2015/11/29/Op7bt.jpg
to ale neodpovídá upálenému vodiči na kabelu, kde shořel ten připojený na BUZ-
Korzaik
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod lubokubo76 29. 11. 2015 11:11

čo je to za konektor? Ja na svojích 2 TV kartách nič takého nemám
lubokubo76
Junior

Odeslat příspěvekod marun1 29. 11. 2015 12:09

takže ten čtyřpin vedl na tu tv kartu a pak kam?

pokud někde do pc tak sis prohodil polatiru a tím si to vyzkratoval

pokud do jiného zařízení tak máš chybu v elektroinstalaci
marun1
Junior

Odeslat příspěvekod Nargon 29. 11. 2015 12:44

Korzaik píše:to ale neodpovídá upálenému vodiči na kabelu, kde shořel ten připojený na BUZ-

A neměl jsi to zapojené špatně? Mám na mysli jestli jsi to neměl zapojené o pin vedle. Je opravdu zvláštní že na konektoru je roztavený krajní pin, ale na kablíku ten prostřední. Pokud to posunem tak že ty roztavené konektory dáme přes sebe, tak z toho vyjde že jsi připojil:
Bílý kablík na BUZ+ (původně mělo být SPK-)
Černý kablík na SPK+ (původně mělo být BUZ-)
Červený byl nezapojen.

Nevím co a jak je tam přesně zapojeno, ale odhadl bych že jsi to zapojil s opačnou polaritou a to byl ten problém.
Desktop: Ryzen 7 1800X (3.95GHz, 1.35V), Asus Crosshair VI Hero, 16GB DDR4 Ram (3200MHz), 128GB SSD + 3TB HDD, Nvidia GTX 1080
Notebook: Asus UL50VT 15.6" (SU7300@1.7GHz, 4GB ram, 500GB HDD, Intel GMA 4500MHD + nVidia G210M, dlouha vydrz cca 7+ hod)
Nargon
Moderátor

Odeslat příspěvekod vladimir 29. 11. 2015 12:48

JFP1, JFP2: Front Panel Connectors
These connectors connect to the switches and LEDs on the front panel.

Jak jsi přišel na to, že se jedná o vstup audiosignálu z videokarty?
vladimir
Expert
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Korzaik 29. 11. 2015 12:50

Protože jiný vhodný konektor tam nebyl a taky jsem myslel, že SPK znamená Speaker.
Korzaik
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod vladimir 29. 11. 2015 12:55

Na krajním pinu analogového stereo konektoru z audiokarty bývá zem a ty jsi ji nasunul na Speaker +, na kterém asi bylo nějaké stejnosměrné napětí bez oddělovacího kondenzátoru.

SPK znamená speaker, ale myšlen je reproduktor, který bývá součástí skříně a pípá chybové hlášky z biosu (beepcode).
Naposledy upravil vladimir dne 29. 11. 2015 13:01, celkově upraveno 1
vladimir
Expert
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Korzaik 29. 11. 2015 13:00

Nargon: To jsi mě dostal, moc se mi to nezdá, asi jsem to omylem musel udělat, jiné logické vysvětlení mě nenapadá.

vladimir: A konektor je to teda správný pro TV kartu?
Korzaik
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod SmokeMan 29. 11. 2015 13:05

Tohle je do sine slavy, hned vedle desek bez distancnich sloupku aj. zhovadilosti Ladi Hrusky :D
FX 8300@4,4GHz@1,38V, MSI 970 Gaming Pro Carbon, Sapphire Rx 480 8GB nitro+ @580 nitro+ undervolted, 16GB Corsair@1886MHz, Scythe FenrisWolf, KC2000, As2000, Scythe chlazeni
SmokeMan
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod mirha 29. 11. 2015 13:07

Kód: Vybrat vše
A konektor je to teda správný pro TV kartu?

Není! Navíc vyvstává otázka, co ten kraťas vzal sebou.
mirha
mirha
Junior

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků