32 Bit a 4GB RAM

Diskuze výhradně o operačním systému Windows Vista

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod r34ktor 29. 11. 2015 14:07

Pokoušet se upgradovat procesor u tak starého notebooku nemá žádný význam.
Knowledge is power
Greinerův poznatek o zhroucení: Důvod, proč se počítač zhroutil, je vždy za hranicí tvých znalostí.
r34ktor
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod eLzyx 29. 11. 2015 14:41

to jsou kecy. Právě že u takto starého notebooku to má sakra význam - pokud jej nehodlám vyhodit.
Užitnost takového zařízení se rapidně zvedne. Zrovna nedávno jsem upgradoval známé Celeron 900 (1C, 2,2GHz, 1MB L2, Penryn, 35W) za P8600 (2C, 2,4Ghz, 3MB L2, 25W). K 1GB RAM se přihodily další 2GB a z původních W7 se přešlo na W10. Z nepoužitelného zařízení (sekalo se vše na youtube, otevírání prohlížeče trvalo půl minuty) se stal normální noťas, který nepoznáš od dnešního low costu.
Cenové náklady? CPU 250Kč, RAM 200Kč.

Vážně se to nevyplatí?

Chvíli předtím jsem upgradoval i mnohem starší notebook ... Celeron M 360 za Pentium M 745 s pin OC na 2,4GHz. Původní 512MB ram jsem upgradoval na 2GB RAM a překvapivě na tom běží Windows 10. Cena upgradu? 500Kč. Jestli se to vyplatilo? Já si myslím, že ano, protože tuhle "vykopávku" dostala malá holka, pro kterou je důležitější "mám svůj VLASTNÍ počítač - rodiče mi důvěřují" než to, že to v tomto případě občas někde výkonnostně skřípe (hlavně grafika).

Nehledě na to, že takový obstarožní HW by si jistě zasloužil vyčištění a přepastování ... tak proč rovnou nevyměnit CPU?

Samozřejmě existují případy, kdy se notebook již nevyplatí jakkoliv upgradovat.
1. je v záruce
2. má dostatek výkonu pro běžnou práci
3. je v dezolátu (aktuálně mám v práci na stole na opravu nějakého Acera, který nemá jediný plast v celku, panty volně plápolají. Upgrade jsem nedoporučil, naopak bych byl spíše pro rozborku - je v tom i5, dost ram, slušný 7200rpm disk. Nicméně budu v tom měnit wifi kartu - původní není schopná fungovat s moderními wifi AP. Vytuhne)
4. upgrade nelze provést (CPU napevno)
5. přinese to nějaký "vysírka" - tam je riziko, že kdyby to náhodou kleklo, bude chtít nový notebook, jinak roznese pomluvy.
6. pokud člověk neoplývá elementární zručností a trochou technického ducha, takže by to musel odnést do servisu, kde si účtují i víc jak 500Kč za každou započatou hodinu.
eLzyx
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod r34ktor 29. 11. 2015 16:00

Pokud by se do toho chtěl pustit, jeho věc. Ale výměna CPU v notebooku je nepoměrně náročnější záležitost, než v běžném PC. Je třeba vzít do úvahy řadu proměnných. U laika navíc hrozí, že při montáži něco poškodí, nebo špatně udělá.
Knowledge is power
Greinerův poznatek o zhroucení: Důvod, proč se počítač zhroutil, je vždy za hranicí tvých znalostí.
r34ktor
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod eLzyx 29. 11. 2015 16:19

jak u kterého, jsou notebooky, kde je to možná i jednodušší jak u desktopu. Povolit šroubek na spodním deklu, povolit 3-4 šroubky na chladiči, sundat chladič, otočit zámkem na patici, vyndat CPU ... a ano, u některých je to nepoměrně složitější, protože se musí vyndat celá deska ze šasi. Ale jestli tohle normální člověk nezvládne :hm
eLzyx
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod karlos00x 29. 11. 2015 22:05

ty notebooky kde to jde nejsou z lowendu ani mainstreamu. nedavno jsem cistil nejaky starsi compaq. to bylo na cele odpoledne to rozebrat a slozit. jsou tam pouzite 4 typy hlavicek sroubu vcetne sedmicipych hvezdic nebo co to bylo. celkem snad 30 sroubku nez jsem se dostal k prepastovani.
Kdybych dal nizkou sazbu tedy 500/hod tak by vyslo levneji to hodit do srotu a koupit treba repasovanou D630.
Spotreboval jsem nekolik relaxacnich folii invented by Pašík Holden a musel pouzivat http://milujipraci.cz/#11
Upgrade který má smysl: SSD. Zažijete svižný počítač.
karlos00x
Pokročilý

Odeslat příspěvekod eLzyx 30. 11. 2015 07:28

mám za to, že to byl Dell Inspiron 1545, kde to šlo jak po másle ...
eLzyx
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod karlos00x 30. 11. 2015 09:42

vyjimka potvrzujici pravidlo.
Upgrade který má smysl: SSD. Zažijete svižný počítač.
karlos00x
Pokročilý

Odeslat příspěvekod eLzyx 30. 11. 2015 09:49

u Lenovo G570 taky no problemo a takových bude. Problematicky rozebíratelné bývají ultrabooky, ale do těch nemá smysl lézt, protože CPU bývá napevno, někdy i RAM.
eLzyx
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Předchozí stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků