ASUS Maximus - nefunkční XMP, nestabilní taktování

Ladíme výkon počítače, postupy, zkušenosti, benchmarky, přetaktování

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod freedyspeed 1. 6. 2016 11:01

Zdravím,

sestava:
Obrázek
jen teda už mám ty RAM 4x = celkem 32GB, ale stejné 3000Mhz HyperX Fury

Problémů je několik:
    - RAM mi nefungují na stock taktech (3000Mhz) ani přes XMP profil, ani manuálně. Po restartu PC ani nepípne, deska ukazuje Error 55 (nedetekuje RAM). Při nižších taktech okolo 2666Mhz sice PC funguje, ale padá na modrou smrt.
    - Taktování CPU manuálně není dlouhodobě stabilní, po "auto OC" od ASUSu často ani nepostne. Teď jsem to nechal automaticky nějakým lehčím režimem, který narozdíl od manuálních taktů zvedá i ten základ 100Mhz na 103Mhz.. Což je zatím stabilní
    - GPU ovladače mi při nataktování občas padnou, na úplně stejných taktech jsem měl dosud stejný kus GPU v jiném PC (i5 2500K, P67A-GD5) a bylo to stabilní.

Skříň mám Fractal ARC XL s vyměněným vrchním ventilátorem za 3x CM SickleFlow a zadním za Arctic F12 PWM.. ale jak se mi to zda, 2 ty CM vyměním za F12, (2x F12 mi zůstaly nepoužité) kvuli tomu PWM, které jestli to chápu dobře umožňuje PC ovládat otáčky, což evidentěn jinak nefunguje a furt to letí na max.

Předem díky za rady! BIOS mám dle updateru aktuální
freedyspeed
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod FlanK3r 18. 6. 2016 09:27

Ty RAM co máš jsou 2666 MHz dle XMP, to co vidím na obrázku sedí, protože v prodejních informacích se uvádí tzv efektivní frekvence, ale softwary detekují "reálnou" frekvenci, jež je poloviční (3000MHz je pak tedy např 1500 MHz)
Stáhni si CPU-Z a postni, co ukazuje záložka SPD...
sestavy:
1)Ryzen 7 5700X, Asus C7H, TUF RX6800, 2x 16GB 3600 GSKill TridentZ RGB
2)Core i9-13900KF, Maximus Z790 Apex, R5-240x, 2x16GB TridentZ5 7200M DDR5
FlanK3r
Sponsored by ASUS
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod freedyspeed 18. 6. 2016 21:02

Flankere nemyslím si že to tak je, alespoň u toho CAMu, dívám se že první fotka je ještě když jsem tam měl jen 2x 8GB a na nižších taktech..aktuálně je to takhle - ukazuje to polovinu té "taktované" rychlosti. Taky jsem ho přikládal spíš kvuli celkové sestavě, než kvuli těm frekvencím..
Obrázek
Je to celé divné, každopádně aktuálně mi to "stabilně" běží na tuším 2933Mhz, modrá smrt (pokaždé jiná) mi skáče cca 1x denně (16h denně cca uptime), občas po restartu nahodí OC fail, ale když nic nezměním a znovu restartuju, naskočí to..

Vidím problém v tom, že i když mám stejné RAM, nekupoval jsem je současně a tak si prostě nerozumí.. a taky absolutně nechápu, proč mají rozdílné časování..
Je to 2x tenhle set:
https://www.czc.cz/kingston-hyperx-sava ... 29/produkt
Obrázek Obrázek
Obrázek Obrázek
freedyspeed
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod r34ktor 18. 6. 2016 21:14

Ještě dodej screenshoty záložek CPU, Mainboard a Memory.
Knowledge is power
Greinerův poznatek o zhroucení: Důvod, proč se počítač zhroutil, je vždy za hranicí tvých znalostí.
r34ktor
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod freedyspeed 18. 6. 2016 21:29

Ty náhodné modré smrti by taky mohlo způsobovat CPU na 4,6GHz a ještě plánuju trochu upravit chlazení, tak jsem to zatím moc neřešil a chtěl dělat závěry až potom.. ale je pravda že modré smrti zpravidla nebývají při nějakém větším zatížení, spíš naopak.. při prohlížení internetu, nenáročných hrách, apod.
Každopádně:
Obrázek
Obrázek
Obrázek
freedyspeed
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod r34ktor 18. 6. 2016 21:39

Frekvence pamětí je OK (1467 = DDR 2934). Časování nastavila deska volnější, ale to lze ručně upravit (dle horších modulů - 15-17-17-39).

Pokud PC padá do BSOD, lze přibližné vodítko pro hledání původce problému obvykle získat analýzou (mini)dumpů.
Knowledge is power
Greinerův poznatek o zhroucení: Důvod, proč se počítač zhroutil, je vždy za hranicí tvých znalostí.
r34ktor
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod freedyspeed 18. 6. 2016 21:42

dumpů mám docela málo, mnohem méně než BSODček, jestli si dobře pamatuju, většinou se mi "nevytvoří" a zůstane to na 0%, dokud to nerestartuju "natvrdo". Třeba poslední mám z minulé neděle, od té doby už byla hromada BSOD.
freedyspeed
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod r34ktor 18. 6. 2016 21:45

Pokud se nevytvoří, znamená to restart "na tvrdo". Sniž frekvenci CPU a uvidíš.
Knowledge is power
Greinerův poznatek o zhroucení: Důvod, proč se počítač zhroutil, je vždy za hranicí tvých znalostí.
r34ktor
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod freedyspeed 18. 6. 2016 21:57

Každopádně na těch 3000Mhz mi to stabilně nejede, někde na netu jsem vyčetl, že kdo měl podobný problém, tomu to při snížení byť jen na těch 29XX jelo OK..
zkusím snížit frekvenci toho CPU a uvidím. Spíš jsem to začal řešit na reakci Flankera, kterého jak psal ještě napadla nějaká další možnost.
freedyspeed
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod r34ktor 18. 6. 2016 22:08

Psal si, že paměti prošly Memtestem (doufám bootovacím, nikoli tou Windows pseudoverzí).

Obecně je dobré postupovat v krocích - pokud chceš ladit paměti, vše ostatní nastav na default. CPU taktuj až si budeš jistý, že jsou stabilní.
Knowledge is power
Greinerův poznatek o zhroucení: Důvod, proč se počítač zhroutil, je vždy za hranicí tvých znalostí.
r34ktor
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod freedyspeed 18. 6. 2016 22:20

ony tak vypadaly no :-) až bude čas, otestuju vše znova
freedyspeed
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod FlanK3r 19. 6. 2016 08:37

Ty RAM jsi dokoupil po jaké asi době?
Starší HyperX totiž byly problémové (nestabilní na XMP, kvůli nějakému automatickému nastavení v jejich XMP profilu) a s novými mají jiné časování a ty jsou OK. Sám jsme si nové série HyperX 3000 MHz všiml nedávno také. A se starými si člověk "užil" a tyto nové zatím bez problému
sestavy:
1)Ryzen 7 5700X, Asus C7H, TUF RX6800, 2x 16GB 3600 GSKill TridentZ RGB
2)Core i9-13900KF, Maximus Z790 Apex, R5-240x, 2x16GB TridentZ5 7200M DDR5
FlanK3r
Sponsored by ASUS
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod freedyspeed 19. 6. 2016 08:45

První kit jsem objednával 09.03.2016 a druhý 27.05.2016.
Já ty nastavení jinak zkoušel i ručně bez XMP, výsledek byl stejný.
HX430C15SBK2/16
HX430C15SB2K2/16

P/N sedí taky
freedyspeed
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod mirec10 19. 6. 2016 12:32

No pekne, pomerne draha zostava a nikde nie je zarucene ze bude fungovat dobre :-|
Kedze sa vyuziva samostatna (dedikovana) grafika tak nema vyznam hnat pamate na taku frekvenciu. Pri DDR3 bol rozdiel vo vykone systemu cca 2% (1600 MHz vs. 2400 MHz). Pri integrovanej grafike na CPU je to ine.
V BIOSe (UEFI) by som dal default nastavenia a pamate nastavil na nejakych 2133-2400 MHz (resp. 1066-1200, podla toho ake su moznosti). Skusil by som vylucit softverovu chyby vo windowse, zacal by som so safe mode (pre win10 http://www.cnet.com/how-to/how-to-boot- ... ndows-10/#!). Potom by som stiahol a napalil (alebo nahral na USB) by som Hiren's boot alebo ubuntu live, nastartoval z toho system (mimo windowsu) a vyskusal nejaky stress test. Ak to nepomoze skusil by som grafiku na CPU: v UEFI nastavil primary display adapter na integrated + zapojil monitor do zakl. dosky - je tam HDMI a displayport. Potom by som skusal odpajat periferie (HDD, DVD, rozne veci zapojene cez USB) pripadne vybral z dosky von ten starsi set pamati. Nieco snad zaberie. AFAIK moznosti taktovania skylake su takmer nulove.
Magnat Quantum 1009 S, Yamaha A-S 1000, Asus Xonar STX II Stereo
mirec10
Kolemjdoucí
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod freedyspeed 19. 6. 2016 16:20

Moc z toho tvého příspěvku rozumný nejsem.. vím že Skylake nemá až takové možnosti taktování, ale mám Kčkovou i7 6700K a tam by to na vzduchu mělo na těch 4,4-4,6 jít na pohodu..
těm frekvencím RAM moc nerozumím, jen jsem z toho co jsem načetl pochopil to že za 1. u DDR4 je rozdíl ve frekvencích mnohem znatelnější než dřív, za 2. že vyšší frekvence se mi budou hodit při renderování videa (nebo něčem jiném při střihu videa).
Proto jsem připlatil docela randál za 3000Mhz, 2133Mhz RAMky byly o hodně levnější..

Tohle všechno zkusím, každopádně třeba dnes jsem (zapnuto od 9:00, takže už 8 hodin) zatím bez BSOD.
freedyspeed
Junior
Uživatelský avatar

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků

cron