Vyber routeru do bytu

Routery, AP, switche, huby, ethernet

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod vencaxxx 11. 10. 2016 18:15

Potreboval bych poradit s vyberem routeru do panelakoveho bytu 4+1/90m2

Momentalne pouzivam asus ac51u, ale neni to ono. Router je a bude bohuzel na jedne strane bytu a rad bych signal i na druhe strane. Potrebuji silnou wi-fi.
Pres kabel mam pripojen jenom mini htpc s androidem na prehravani filmu Minix h8+ a nas Lenovo Beacon. Pres wifi min 3 mobily, 2tablety, tiskarna a pribudou 2 notebooky.
NAS mam pripojen jako disky v tabletu s win10 pres smb ale rychlost nic moc i kdyz jsem ve stejne mistnosti. Stejne tak na mini pc, prehravani pres xbmc - opet samba trochu laguje u hd obsahu.
dosah celkove nic moc, hlavne 5ghz. rad bych celkove zlepsil vykon, aby to zvladlo stahovat torrent na pozadi, streamovat hd video do htpc a zaroven pristup na net treba ze 2-3 zarizeni a jeste treba streamovat muziku v hires formatech na pc do foobaru bez lagu. rad bych zase Asus kvuli fw, ale neni uplne podminka.
Nejsem sitar tak mozna mam i neco spatne ponastavovane, ale celkove se mi zda ze router nestiha. mozna to i brzdi nas, ale ten zatim menit neplanuju.

Poradi nekdo co vybrat jako upgrade? pomohl by ac standard? nebo gbit lan?
RIHA NANO S PLUS, BVAudio PA300 SSE, Singxer SDA-2
vencaxxx
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod herma 11. 10. 2016 18:32

čím víc GHz, tím horší dosah. Nic s tím nenaděláš. Pomůže jen přemístit wifi blíže.
herma
Junior

Odeslat příspěvekod vladimir 11. 10. 2016 18:33

Pomohl by druhý AP umístěný do vzdálenější části bytu, s hlavním routerem propojit kabelem.
vladimir
Expert
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod polda 11. 10. 2016 19:04

Upgrade sw asusu občas taky kontroluješ? Jakej je net,upc 100GB?
polda
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod motley 11. 10. 2016 19:10

Jestli je to v nějakým paneláku kde chytáš 40 dalších sítí, tak je to marný a wifi bude dobrý akorát tak na surfování po webu. Veškerej náročnější provoz - audio/video, stahování apod. bych tahal přes kabely (GLAN) a wifi nechat jenom na web a např. youtube na telefonu, ale zažil jsem, že ani to kvůli zarušení ostaníma sítěma nešlo používat :-) 5 GHz bych považoval spíš za dočasný řešení...
motley
Junior

Odeslat příspěvekod vencaxxx 11. 10. 2016 19:15

Ano Upc 120Mbit. Sw v routeru je aktuální. Jinak já na druhý straně signál mám, ale slabej, kvůli uspořádání bytu nemám kudy tahat další kabely a moc se mi do toho ani nechce. Možná bych mohl dát ale router trochu dál od kraje, ale tak max 2 metry. Jinak mi všechno teď nějak funguje jak jsem popsal, ale prostě to není ono, všechno občas laguje a sem tam musím router, modem od Upc i nas restartovat. Pomuzu si trochu koupi vyšší rady routeru od asusu? Tak asi zní můj hlavní dotaz.
vencaxxx
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod kadliwt 11. 10. 2016 19:57

Resil jsem stejnej problem a spis nez deset polovicatejch reseni to udelej jednou a poradne. Kolem sebe budes mit plno siti, takze wifi nebude nikdy spolehliva.
Jestli nejsi v najmu, tak bych si vyhradil vikend, vyslal zenu nekam na vylet a natahal kabely po celym byte. Co ma LAN port a je stacionarni, tak pripojit kabelem. Na druhou stranu bytu porid AP a propoj kabelem.

Pokud se ti do toho nechce, tak aspon natahni jeden kabel a dej AP tam kde mas slabsi signal.
Kdyz ani tohle nepujde, tak bezdratove rozsir sit tak, ze das krabicku na pul cesty od routeru k mistu se slabym signalem
Muzes este zkusit powerline a dostat AP na druhou stranu bytu.

Nepotrebujes lepsi router, potrebujes dostat AP na druhou cast bytu. Ja tohle resil koupi drahyho routeru, ale porad to nebylo ono, tak jsem pridal dva "levny" AP a ted uz nemam problem.
D-O-P-P-E-L-K-U-P-P-L-U-N-G-S-G-E-T-R-I-E-B-E
kadliwt
Junior

Odeslat příspěvekod vencaxxx 11. 10. 2016 20:24

Dík za tipy, problém je že signál na druhý straně bytu je až druhotnej problém. První problém je ta nestabilita celý sítě. Většinu zařízení mám totiž v místnosti s routerem, mobily, tablet a tam kabel nenatahnu i kdybych chtěl. NAS a htpc jsou prakticky vedle routeru na kabelu, přesto přehrávání laguje, jak na htpc tak na tabletu s Win. Tahat kabel fakt moc není kam, ani kudy, už jsem o tom uvažoval, ale asi by to v nejhorším poresil repeater nebo tak něco. Spíš potřebuju stabilitu všech zařízení v okolí routeru. To je priorita
vencaxxx
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod zrom 11. 10. 2016 20:31

vencaxxx píše:NAS a htpc jsou prakticky vedle routeru na kabelu, přesto přehrávání laguje, jak na htpc tak na tabletu s Win.
.... asi by to v nejhorším poresil repeater nebo tak něco.



Tak jestli ti nejde dobře ani NAS a HTPC na kabelu kousek od routeru tak máš zásadní problém hned někde tam... Všechno na gigabitu? Kabely nový a v pořádku ??

A na repeater zapomeň to je totální nesmysl... zpomaluje rychlost na polovinu a vůbec to funguje blbě. Ještě jsem neviděl nikoho komu by wifi repeater nějak plnohodnotně pomohl v rozšíření wifi. To spíš kup dvojici Powerline adaptérů, přes 230V si internet dotáhneš na druhej konec bytu a tam dej druhý AP.
zrom
Junior

Odeslat příspěvekod hunter21 11. 10. 2016 20:33

Ak chces dobre wifi je potrebne mat na routri aj na pocitaci co najviac anten, ktore vedia signal smerovat a tym ho zosilovat. Odporuca sa minimalne 4 anteny pre jedno pasmo. Niektore routre maju 4 anteny, ale maju to podelene na dve pre 2G a dve pre 5G. Jo a musia obsahovat (funkcnu) technologiu "Beamforming".
Na 5GHz 11ac mozes rovno zabudnut. Ziadny router z normalnej cenovej hladiny nevysiela vyssim vykonom ako 14-16dBm pre maximalnu rychlost aj ked by mohol ist az 23dBm podla normy. 11ac totiz strasne zere a topi. Potrebuje to obrovsky chladic a to sa do tych routrikov nezmesti.
hunter21
Pokročilý

Odeslat příspěvekod vencaxxx 11. 10. 2016 20:38

A nejakej takovej router? Konkrétní model?
vencaxxx
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod polda 11. 10. 2016 20:39

Mám ten samý router půl roku a absolutně spokojen až se mi to nechce věřit ,po zkušenostech na čem všem už jsem doma wifi síť provozoval. ale četl jsem ,že pár lidí mělo podobný problém,údajně vadný kus.
Možná jeden nápad :ne úplně dobré spojení /přemostění/ mezi routrem a UPC modemem? Kolega zmínil i divnou chybu kabel - nas- htpc
Naposledy upravil polda dne 11. 10. 2016 20:44, celkově upraveno 2
polda
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod motley 11. 10. 2016 20:39

Já teda powerline adaptéry zkoušel, pravda, jen asi 3x, ale výsledek byl vždycky tristní - ikdyž jsem zkoušel v rámci možností víc kombinací zásuvek.

Pokud lagují videa který si HTPC tahá z NASu, přičemž obě zařízení jsou připojený kabelem, tak by problém v routeru být mohl, ale stejnětak i v některý tý krabičce (tipoval bych HTPC).
motley
Junior

Odeslat příspěvekod zrom 11. 10. 2016 20:40

+ prověř jaké jsou v okolí sítě a na kterých kanálech (např. wifi analyzer na androidu). Ideální je mít 2 prázdné kanály na každou stranu, ale to se moc často nepovede.

Nezapomínal bych ani na fakt že bluetooth a různé dongly k myším a klávesnicím jedou taky na 2,4GHz jako wifi, takže pokud je v okolí takových zařízení víc dokáže to docela zabordelit pásmo wifi pokud se trefí na na podobnou frekvenci (včera jsem se o tom přesvědčil když mi při kopírování 1GB souboru po wifi uplně přestala jít myš logitech s unyfying přijímačem)
zrom
Junior

Odeslat příspěvekod vencaxxx 11. 10. 2016 20:45

No zaruseni na panelák není úplně nejhorší. Může být problém v htpc i nasu, to je pravda. Ale firmwary mám aktuální a ladim to už asi půl roku tak nevím.
vencaxxx
Kolemjdoucí

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků