Certifikace

Všechny ostatní programy, které nemají samostatnou sekci

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod diablo311 3. 12. 2016 14:57

Ahoj všichni, měl bych na vás takový dotaz. Chtěl bych si udělat nějakou certifikaci. Přemýšlím o MCSA Windows Server 2016 nebo RHCSA Redhat. Vyplatí se v dnešní době udělat takovouto certifikaci? Kterou certifikaci byste zvolily a proč? Máte zkušenosti s těmito certifikacemi? Jaká je náročnost těchto zkoušek? Doporučili byste mi nějaký kurz nebo knihu na přípravu k těmto certifikacím? Budu velice rád za každý váš postřeh, názor, připomínku nebo prostě cokoliv dalšího. Děkuji a přeji hezký víkend.
diablo311
Junior

Odeslat příspěvekod Milanr1 4. 12. 2016 09:50

Několikanásobně certifikovaný ajťák = nejvyšší level => nejvyšší plat.
Knihy můžeš koupit, ovšem lépe:
přihlas se a absolvuj příslušná školení:
http://www.gopas.cz/Kurzy/Katalog-kurzu ... -2016.aspx
http://www.gopas.cz/Kurzy/Katalog-kurzu ... Linux.aspx
Veškerou potřebnou literaturu obdržíš v ceně školení.
Když absolvuješ školení, máš téměř jistotu, že projdeš certifikací úspěšně.
V opačném případě máš nárok na druhé kolo zdarma.
Milan
Milanr1
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod diablo311 4. 12. 2016 11:52

Díky za rady. Ty sám máš nějakou certifikaci? Pokud ano, můžeš krátce popsat: náročnost na přípravu, test, školení atd.? Jak dlouho jsi se připravoval, jaké jsi měl zkušenosti atd.? Díky
diablo311
Junior

Odeslat příspěvekod Milanr1 4. 12. 2016 12:11

Pro mě příprava na certifikační testy byla > třicetiletá praxe v IT. ;-)
Přesto jsem absolvoval řadu uvedených školení: nebyl to ztracený čas ani zbytečně vynaložené investice.
Milan
Milanr1
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod diablo311 4. 12. 2016 21:18

Díky za odpovědi. Je tu ještě někdo další, kdo se může podělit o své zkušenosti s certifikacemi?
diablo311
Junior

Odeslat příspěvekod diablo311 17. 12. 2016 16:48

Najde se tu někdo, kdo již nějakou certifikaci má nebo dělal nějaké přípravné kurzy? Díky všem, kdo alespoň něčím přispěje.
diablo311
Junior

Odeslat příspěvekod KineCZek 17. 12. 2016 17:52

Najde se tady hodne lidi, ovsem jen par profesionalu. A ti kdyz uz sem jdou, povetsinou prispivaji do smysluplnejsich diskuzi.

Vseobecne vzato je investice do vzdelani jednou z tech nejlepsich moznych. Bre to tak, ze ty penize investujes do sebe. A nebo, pokud to chce brat ciste pres finance, ta investice se Ti v podobe lepsiho uplatneni na trhu prace (cti: dosahnes na lepsi praci u lepsiho zamestnavatele) urcite vrati.

Nejhorsi, co muzes udelat, je zabit se na jednom miste "od osmi do pul pate" a zakrnet.
Don't think you are. Know you are. (Morpheus)

| PC sestavy hracum i profesionalum na miru | Kontakt zde tlacitkem SZ, nebo na Facebooku |
KineCZek
Odborník PC sestav a ULN
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod JirkaVejrazka 17. 12. 2016 18:44

Ta certifikace je urcite dobra vec, minimalne v pocatcich a "stredu" kariery. Pozdeji se hledi spis na historii, kde jsi pracoval a na jakych pozicich.

Osobne jsem delal tri certifikace zamerene na bezpecnost. Z nich nejznamejsi je CISSP, coz byl volitelny tydenni intenzivni kurs se zkouskou na konci (250 otazek). Kdo nesel na kurs, ucil se z knihy ( https://www.amazon.com/CISSP-All-One-Ex ... 0071781749 ) ktera ma aktualne cca 1400 stranek.

S temi kurzy, ktere jsi zminil, zkusenost nemam. Ale obecne plati, ze to ma vyrazne jednodussi ten, kdo ma praxi v oboru. Tam jde o doplneni, prohloubeni a rozsireni znalosti.
Pokud jsi pracoval s Windows nebo Linuxem na urovni bezneho "domaciho adminstratora", tak to bude hodne veceru studia, nez budes ke zkousce pripraven.

Co jsem tak slysel, tak k nejtezsim patri "vrcholove" zkousky od Microsoftu a Cisco. Ale ani jednu jsem nikdy nedelal, neni to muj obor.

A neodpustim si poznamku - zkus to i se studiem pravidel ceskeho pravopisu.
JirkaVejrazka
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod diablo311 18. 12. 2016 10:58

Díky za příspěvek. Ty sám o sobě nějakou certifikaci vlastníš, nebo jsi se zúčastnil nějakých školení?

KineCZek píše:Najde se tady hodne lidi, ovsem jen par profesionalu. A ti kdyz uz sem jdou, povetsinou prispivaji do smysluplnejsich diskuzi.

Vseobecne vzato je investice do vzdelani jednou z tech nejlepsich moznych. Bre to tak, ze ty penize investujes do sebe. A nebo, pokud to chce brat ciste pres finance, ta investice se Ti v podobe lepsiho uplatneni na trhu prace (cti: dosahnes na lepsi praci u lepsiho zamestnavatele) urcite vrati.

Nejhorsi, co muzes udelat, je zabit se na jednom miste "od osmi do pul pate" a zakrnet.


-- 18. 12. 2016 12:00 --

Díky za postřehy. Můžu se zeptat, kde jsi dělal ten kurz? Nemáš náhodou zkušenosti s Gopasem?

JirkaVejrazka píše:Ta certifikace je urcite dobra vec, minimalne v pocatcich a "stredu" kariery. Pozdeji se hledi spis na historii, kde jsi pracoval a na jakych pozicich.

Osobne jsem delal tri certifikace zamerene na bezpecnost. Z nich nejznamejsi je CISSP, coz byl volitelny tydenni intenzivni kurs se zkouskou na konci (250 otazek). Kdo nesel na kurs, ucil se z knihy ( https://www.amazon.com/CISSP-All-One-Ex ... 0071781749 ) ktera ma aktualne cca 1400 stranek.

S temi kurzy, ktere jsi zminil, zkusenost nemam. Ale obecne plati, ze to ma vyrazne jednodussi ten, kdo ma praxi v oboru. Tam jde o doplneni, prohloubeni a rozsireni znalosti.
Pokud jsi pracoval s Windows nebo Linuxem na urovni bezneho "domaciho adminstratora", tak to bude hodne veceru studia, nez budes ke zkousce pripraven.

Co jsem tak slysel, tak k nejtezsim patri "vrcholove" zkousky od Microsoftu a Cisco. Ale ani jednu jsem nikdy nedelal, neni to muj obor.

A neodpustim si poznamku - zkus to i se studiem pravidel ceskeho pravopisu.
diablo311
Junior

Odeslat příspěvekod JirkaVejrazka 18. 12. 2016 11:10

S Gopasem mam jen davnou zkusenost, byl jsem u nich na skoleni administrace Windows NT 4.0. Uz je to par let ;-) Jinak ti neporadim, vsechny sve certifikace jsem delal v zahranici.

EDIT: Vsechny tyto cerfifikacni zkousky mivaji jasna pravidla jak ma probihat vyuka a certifikacni zkouska, takze bych se Gopasu vubec nebal, bude to vicemene podobne jako kdekoli jinde.
JirkaVejrazka
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Doggg 18. 12. 2016 12:15

To hlavní co si neřekl je, v čem se chceš certifikovat (krom českého jazyka, to bych doporučil jako první). IT certifikací jsou tisíce. Pokud jdeš směrem k systémákovi (odhaduji podle toho cos psal) tak určitě daná větev od MS je vhodná. Pro udržení partnerství od MS musí mít firma x certifikovaných odborníků, takže se to může hodit i z tohoto pohledu. Pokud chceš sítě jsou tu certifikace od CISCA / Juniperu / ..., pokud chceš vývoj jsou tu na vývoj.

Certifikací mám dost, naštěstí mi všechny zaplatil zaměstnavatel (případný kurz a poplatek za zkoušku), učit jsem se musel pak sám. U těch těžších to bylo v mém případě i měsíc studia. Kamarád co si dělal CCIE (jedna z nejvyšších certifikací CISCA) se na to učil skoro rok. Takže je to kus od kusu, ale vzhledem k dotazu, tak vysoko asi nemíříš.
Doggg
Junior

Odeslat příspěvekod diablo311 6. 1. 2017 13:04

Momentálně mám zájem o systémové kurzy a certifikace. Nejde jen o to mít certifikát, rád bych se něco nového naučil na kurzu. Teď jde o to, jestli se vydat cestou kurzů, nebo zvolit spíše samostudium. Jestli nejsou kurzy jen vyhozené peníze. Pokud cestou kurzů, tak bych zvolil asi GOPAS. Pokud má s ním někdo zkušenosti, budu rád, když se o ně podělí.

-- 6. 1. 2017 14:05 --

Mohu se zeptat kde v zahraničí?

JirkaVejrazka píše:S Gopasem mam jen davnou zkusenost, byl jsem u nich na skoleni administrace Windows NT 4.0. Uz je to par let ;-) Jinak ti neporadim, vsechny sve certifikace jsem delal v zahranici.

EDIT: Vsechny tyto cerfifikacni zkousky mivaji jasna pravidla jak ma probihat vyuka a certifikacni zkouska, takze bych se Gopasu vubec nebal, bude to vicemene podobne jako kdekoli jinde.
diablo311
Junior

Odeslat příspěvekod milanc 6. 1. 2017 13:30

Ahoj,
já mám hodně starších od MS (MCP až MCSE a pak ty nové MCTS a asi 5xCompTIA).
Podle mého je to dobré jen k tomu, že případný zaměstnavatel uvidí, že na sobě umíš pracovat. Plat mi to fakt nikdy nezvedlo.
Pokud ti to nikdo neplatí, tak to časem začne lézt docela do peněz, ale třeba ty MS v době, kdy jsem je dělal byly tak kolem 2k/kus (second shot). CompTIA výrazně dražší, ale dali mi obecně víc - v ČR ale moc známé nejsou. Jediná zkouška, kterou jsem opakoval byla Security+ á 6.5k, nejtěžší zkouška, kterou jsem kdy dělal.

Pokud se v dané oblasti nepohybuješ, pak jsou ti certifikace asi na nic, rozhodují znalosti a zkušenosti a když to neděláš prakticky, teorie je zbytečná a zapomeneš... Já to třeba už nikde neuvádím, jen linked-in, protože ty znalosti už spíš nemam, když se věnuji jiným oblastem...
https://www.linkedin.com/in/milan-cizek-44b66523

Jinak na začátku, když jsem se začal certifikovat, jsem měl nějaké MS kurzy v OKSYSTEM, celkem dobré. Ale to byly ais 3 týdenní MS kurzy za dost peněz, které platil zaměstnavatel. 90% certifikací jsem si pak udělal bez kurzů na základě praxe a self-study, spojeno se studiem angličtiny, kterou jsem v té době vůbec neuměl.

Jinak obecně, pro mě bylo dost těžká ta angličtina. Ale musím říct, že certky od MS a Comptia jsou docela srozumitelné a udělané pro "méně anglicky znalé". Měl jsem na škole ještě pár Cisco kurzů, kde jsme jeli Netacad a zvažoval jsem možnou CCNA certifikaci, ale tam mi ta angličtina přišla fakt hodně krutá. Nehledě na to, že u Cisca je to docela tahání peněz z lidí, pač ji musíš po 2-3 letech obnovit (CompTIA a MS jsou life-time). Ale mladí lidi zvládnou, my staří s tou angličtinou prostě moc nekamarádíme. :-)
milanc
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Petr Z. 6. 1. 2017 13:55

V GOPASu jsem absolvoval par skoleni (uvodni i pokrocile) z oblasti IT Security/Hacking.

Network Security - Hacking v praxi - Ciste prakticky zamerene skoleni, zkouseli jsme utoky na wi-fi site, falesny certifikaty, rootkity, skenovani portu, poisoning apod.
Nedalo se jit uplne do hloubky, rozsah skoleni to neumoznuje. Je to takove prvni seznameni s hackingem, aby clovek videl vektory utoku. Uz nebylo co s budgetem, tak jsem si zopakoval zaklady. Skolitel je fakt super (W. Ischanoe), vsechny jeho skoleni muzu doporucit.
CompTIA Security+ - skoleni zakoncene certifikatem. IT Bezpečnost z druhé strany - Kde obsahem bylo "zabezpecovani" proti ruznym formam utoku - sitova bezpecnost, zabezpeceni endpointu i serveru, user access, nastaveni 802.1x, sprava firewallu atd.
Opet uvodni skoleni, ale dozvedel jsem se neco noveho. Zkouska se dela v prostorach GOPASu, neni zas tak tezka, dala se delat hned po absolvovani kurzu. (na tezsi zkousky se to moc nedoporucuje, lidi dostanou materialy na dostudovani doma, je toho fakt MOC)
EC-Council Network Security Administrator - uz pokrocily skoleni, tady uz jsem dostal obcas solidne pokoureno, precejenom jsem jeste docela mladej a hodne veci pro me bylo "novy" :)
Vulnerability scanning, aplikacni zabezpeceni - sessions, ssl, logovani; bezpecnost webovych serveru, honeypoty, IDS/IPS
Clovek si pak odnese asi 4 obrovsky knizky plny vykladu, testu apod. je toho asi 2000stran :D k tomu nejaky CD apod.

Vylozene nic nebyla nuda, takze vsechny kurzy muzu doporucit, ovsem nektery pro tebe budou mozna moc "zacatecnicky."
Na strankach to maji dobre popsany co je obsahem kurzu, bude se tam vesmes opakovat co jsem napsal ja :)
Petr Z.
Junior

Odeslat příspěvekod milanc 6. 1. 2017 14:02

Ahoj, jinak ještě ke zkouškám... Oni se dají objednat ve více testovacích střediscích.
Já to po zkušenostech dělal tak, že jsem si je registroval a platil kartou přímo na stránkách Prometric, Pearson/VUE, Certiport apod. Přineslo mi to nemalou úsporu. Oni za to běžně v té době u nás chtěli třeba 2700 Kč, ale já si to koupil online třeba za 1700 Kč. I tak z toho mají testovací střediska vždy provizi. On na to časem člověk přijde když toho dělá víc a začnou mu chodit na mail přímé nabídky třeba těch second-shotů s cenami v $.

Jinak nevím jak je to teď, ale vyšší levely MS certifikace vyžadují vždy více zkoušek. Já na MCSA dělal myslím 5zkoušek, na MCSE +2 další a jedna specializace. Tak nějak. Za první jakoukoli zkoušku dostal člověk MCP. Doporučuji se regnout u MS a prozkoumat certification planner, kde je to pěkně vidět. http://learning.microsoft.com/
milanc
Junior
Uživatelský avatar

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků