PC z rozcestniku za 7000-8000 aku dosku?

Rady a tipy pro výběr počítačové sestavy (konfigurace, nekompatibilita)

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod dodo_mt 19. 12. 2016 07:54

Ahoj

Mam vybraty PC z rozcestniku za 7000-8000 czk akurat zakladovu dosku ASRock H110M-HDV na Alza.sk nemaju.

https://www.alfa.cz/basket.php?items=_2 ... 5E013C3301

Aku vybrat nahradu za dosku ASRock H110M-HDV ?

Dakujem

dodo
TV: Panasonic TC-P50UT50, Reciver: Onkyo TX-SR608, MP: Xtreamer PRO, DVD: Pioneer DV-400V-K, Repro: JAMO S 608 + JAMO S 606 HCS 6, Remote: Logitech Harmony One, File server: Ubuntu 13.10 server, 5T PC: Apple Mac Mini, Phone: iPhone 5 32Gb FW 7.1.1
dodo_mt
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod dockalacek 19. 12. 2016 10:40

Já bych použil libovolnou microATX desku, klidně i bez pasivu:

https://www.alza.sk/msi-h110-pro-vh-d40 ... d=18842832

Někde tu Kin psal, že do A1 by stejně víc, než dvoujádro necpal. Mohu se mýlit, ale G3900 v té desce většinou zůstane, napořád. Nepředpokládám, že tam jednou půjde i5 a RX480/1060. Spíš bych se zaměřil na grafické výstupy - některé desky už nemají D-SUB a obsahují jen digitální, takže pokud máte starší monitor, co D-SUB má, a je to pro něj jedinej způsob připojení, můžete mít problém. Případně:

https://www.alza.sk/asrock-h110-hds-d42 ... d=18842832
Athlon 200GE, Noctua NH-L9a Chromax, 2x8GB RAM DDR4 3000, Gigabyte B450-I, SSD Seagate Barracuda 120 500GB + SSD WD Blue 3D 500GB, Seasonic GX-550, Silverstone Sugo, 1x Noctua 140 mm (vpředu)
dockalacek
VIP uživatel
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod dodo_mt 19. 12. 2016 10:54

Dakujem za odpoved.

Ak sa bude zostava rozsirovat tak o max graficku kartu GTX 1050 2GB ktora je v tom rozcestniku spominana. Nic ine, PC cisto na net a office.

dodo
TV: Panasonic TC-P50UT50, Reciver: Onkyo TX-SR608, MP: Xtreamer PRO, DVD: Pioneer DV-400V-K, Repro: JAMO S 608 + JAMO S 606 HCS 6, Remote: Logitech Harmony One, File server: Ubuntu 13.10 server, 5T PC: Apple Mac Mini, Phone: iPhone 5 32Gb FW 7.1.1
dodo_mt
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Timmy12 19. 12. 2016 13:27

Msi H110 pro-vh jsem ted dával kamarádovi do PC spolu s G3900. Všechno cajk, deska za dobrou cenu (i levněji než na alze) a všude ji mají skladem.
1)Ryzen 7 3700x + Grandis 2 , CROSSHAIR VI HERO , MSI GTX 1080 gaming X, 32GB DDR4
2)i5-3470 + Freezer i11, GIGABYTE H77M-D3H , MSI GTX 1050 Ti 4GB OC, 16GB DDR3
3)T100TAM-DK014B
Timmy12
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Python.p 19. 12. 2016 14:53

dockalacek píše:Já bych použil libovolnou microATX desku, klidně i bez pasivu:


To jako vážně Dočky? Je pravda že to je pod pentium, ale i tak bych tam nějaké lepší chlazení viděl rád.

Kor když ve skříni nebude "průvan"
Pozor! Tento příspěvek může obsahovat stopy: ironie, mléka, čokolády, sarkazmu, oříšků a cynizmu...

Forum, není vyhledávač s lidským rozhraním !

Delidy a další věci okolo PC najdete na webu v profilu.
Python.p
Je to rebel!
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Timmy12 19. 12. 2016 15:38

Pod Celerona bych se toho nebál. Pro klid duše a letní vedra 1 f12 silent out a 1 in? :-)
1)Ryzen 7 3700x + Grandis 2 , CROSSHAIR VI HERO , MSI GTX 1080 gaming X, 32GB DDR4
2)i5-3470 + Freezer i11, GIGABYTE H77M-D3H , MSI GTX 1050 Ti 4GB OC, 16GB DDR3
3)T100TAM-DK014B
Timmy12
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod omualo 19. 12. 2016 15:53

Nevim, asi bych dal prednost vice nechlazenym fazim, nez osekle napajeni s castecnym chlazenim....
omualo
Junior

Odeslat příspěvekod dockalacek 19. 12. 2016 16:18

Python.p píše:
dockalacek píše:Já bych použil libovolnou microATX desku, klidně i bez pasivu:


To jako vážně Dočky? Je pravda že to je pod pentium, ale i tak bych tam nějaké lepší chlazení viděl rád.

Kor když ve skříni nebude "průvan"


Jako třeba jsem mimo mísu, třeba mě vyvedeš z omylu, třeba si něco namlouvám. Před dvěma lety jsem se na něco zeptal, proč se pod i5 všude používají desky s chlazenou kaskádou. Skončili jsme na Smetišti. Nebudu jitřit staré rány, nicméně bylo to po tom, co chtěl nějaký uživatel dát pod haswellovskou i5 třífázovou nechlazenou desku. A mně tehdy zajímalo, jestli je jako zaručené, že ta deska za dva tři roky zdechne, nebo zda se spíš sichrujeme. Já nepopírám, že chlazená kaskáda má pozitivní vliv na teploty. Ale jistý člověk, mi potvrdil, že mají dost sestav s i5 pod levnými deskami H81 a nevrací se:

"Zrovna právě Core i5/i7 fungují na těch levných H81 deskách překvapivě dobře a z praxe nevíme o tom, že by se nám začaly vracet sestavy, když třeba lidi chtěli právě Core i7 na levné desce. Ať už to byly desky MSI, Asus, Gigabyte, ASRock."

"Každopádně dám jeden příklad. Streamer, který už od minulého léta provozuje 4790K na Asus H81-Plus, streamuje téměř každý den okolo pěti hodin (streamování + WoT, případně GTA V, Dying Light,... vytíží procesor celkem dost) a deska jede jak z praku. Předtím v ní rok provozoval 4570. Deska bude mít za pár měsíců dva roky, žádný low-end CPU v ní nejel a pořád funguje bezproblémově. Neříkám, že to takhle bude u každé, jedná se pouze o příklad. A věř, že kdyby se kvůli desce procesor podtaktovával, tak by to poznal okamžitě."

Dobře, co bylo, to bylo. U Haswellů i5 s TDP 84W je chladič ku prospěchu. Ale Skylaky mají u nižších i5 65W, tedy jen o 12W víc, než měly haswellovská Pentia. Bohužel už si nevzpomínám, jestli jsme tehdy používali u levných dvoujader chlazené desky. U G3258, kde se taktovalo, bych to pochopil. Nebo při případném upgradu na i5 (B85-D3H, B85 PC41 Mate). Ale do 2. nejlevnější sestavy, navíc s nejlevnějším Skylakem, to už mi přijde jako fetiš trochu. Ano, ničemu to neublíží, ony ty desky bez chlazení nejsou o moc levnější, takže ušetří možná dvě stovky, nicméně o prachy tu nejde. Já bych byl jen nerad, kdyby měl tazatel pocit, že pokud zrovna nepoužije přesně tu desku nebo jakoukoliv jinou komponentu z DS, zahrává si s osudem, počítač exploduje, zkrátí se mu životnost nebo nebude fungovat.

Ono u každé desky, komponenty máte riziko, že může blbnout. I stokrát osvědčená kombinace může po sto první haprovat. A ten pán, kterého cituji, se jmenuje Adam Kahánek. Ano, dnes pracuje jako produktový manažer pro jednoho z největších českých výrobců počítačů, ale ještě předtím to byl i redaktor a recenzent a celkem profláklý jméno v českém hardwarovém rybníčku.

Ale možná plácám, možná míchám hrušky s jabkama a souvislost s TDP, teplotami a chlazením desek není vůbec žádná. Já zdaleka nemám takový znalosti jako ty nebo Kin, takže tenhle příspěvek neber jako provokaci, jen před svátkama, tak doufám, že se nebudeme j*bat mezi sebou na pěti stránkách, navíc žeru pastelky, pobolívá mě v krku :-D

Každopádně všem na fóru hezký svátky, ať jste se svými miláčky (počítačovými, lidskými i zvířecími) spokojeni i v roce 2017, ať jste zdraví a daří se vám.
Přílohy
beautiful_sexy_Christmas_theme_photo_wallpaper_06_1920x1080.jpg
Athlon 200GE, Noctua NH-L9a Chromax, 2x8GB RAM DDR4 3000, Gigabyte B450-I, SSD Seagate Barracuda 120 500GB + SSD WD Blue 3D 500GB, Seasonic GX-550, Silverstone Sugo, 1x Noctua 140 mm (vpředu)
dockalacek
VIP uživatel
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod omualo 19. 12. 2016 17:49

Ja bych 3 fazovou kaskadu nechtel ani pod i3. Nutnost chlazeni se podle me prefukuje, ale kdyz ten rozdil v cene je v rozmezi kila/dvou, tak proc brat to horsi (a nekdy jsou ty horsi desky i drazsi).

V kazdem pripade ma lepe navrzena deska s lepsimi soucastkami urcite vetsi sanci, ze prezije dyl.
omualo
Junior

Odeslat příspěvekod Python.p 19. 12. 2016 18:12

Spousta heřmánkového čaje hlavně nikoho nenaštvat....

Můžeš si radit co chceš a citovat kohokoliv chceš, ale to je k ničemu když to nakonec zabiješ tím že vlastně nevíš jak to funguje. Nedáš žádná fakta a důkazy, vlastně to tím pádem nemá žádnej význam.

Osobně bude používat dražší a snad i kvalitnější desky, jak kastráty bez chlazení a s málo fázemi. Ono jde taky o to jak pak to teplo dostaneš pryč.

Proto já si budu radit to co radím a tady na fóru protestovat proti všemu co by mohlo znamenat problém.

Mimochodem, nenapadlo tě, že kdyby napsal jak se ty desky serou a vrací, tak by si nakal do vlastního hnízda? :hm
Pozor! Tento příspěvek může obsahovat stopy: ironie, mléka, čokolády, sarkazmu, oříšků a cynizmu...

Forum, není vyhledávač s lidským rozhraním !

Delidy a další věci okolo PC najdete na webu v profilu.
Python.p
Je to rebel!
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod dockalacek 19. 12. 2016 18:45

Jasně že napadlo, každý chválí to svoje, ale kdyby se to kakalo, nemusel napsat vůbec nic. Ano, to není super kombinace, ale prostě mě to tehdy v tom roce 2015 zajímalo, tady jsem s tím už moc prudit nechtěl, nejspíš by se mi dostalo posměšků a popotahování, tak jsem využil debaty na jistém serveru.

Ve zbytku s tebou překvapivě souhlasím, je lepší neriskovat. Ale ne vždycky když to bude jinak, než bys to navrhoval ty, nebo kdokoliv jiný, to automaticky znamená, že je nebo bude problém.

Já důkaz nedal, ty taky ne. V té debatě na Smetišti před rokem třeba Cernakus vyloženě napsal, že kdyby chtěl někdo pod i5 H81, nedá mu ji tam. Nebo to byl Kin, už nevím. Ale chápu, že nechce experimentovat, protože kdyby něco, je mu to omláceno o hlavu. I kdybych ti tady naservíroval důkazy, že i5 může pod slabší deskou fungovat dobře a dlouhodobě, přesvědčilo by tě to? Ne. A já ty důkazy nemám. Ty máš důkazy o tom, že chcíply desítky počítačů s touhle kombinací? Nemáš. Ty tuhle kombinaci nedáváš, takže víceméně je tohle akademická debata.

A k té heřmánkovosti - víš, co mi připadá? Že tady už je vyloženě o ústa nahlas přemýšlet. Já vůbec netvrdím, že mám pravdu, jen přemýšlím, proč se dělá to a to. A jaký to má smysl. Bez rýpání. A pokud je tvou odpovědí to, že to je víceméně pro sichr, že nechceš riskovat, tak to beru a nic proti tobě, ale mně tohle vysvětlení přijde argumentačně dost slabý. Kromě nižších teplot, o kolik se prodlouží/zkrátí životnost Celeronu/Pentia v desce s chlazením a bez něj? O kolik měsíců/let takový počítač dýl vydrží nebo zdechne? Já to nevím. Víš to ty? Ale nechceš riskovat.

No nic, nebudem si kazit vánoční atmosféru. Za tři roky o fázích pod i3 pokecáme, omulao.
Naposledy upravil dockalacek dne 20. 12. 2016 13:26, celkově upraveno 1
dockalacek
VIP uživatel
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Python.p 19. 12. 2016 19:28

Obrázek
http://www.jagatreview.com/2016/09/apakah-layak-mengorbankan-dana-motherboard/

Tady máš profi desku s velkými pasivy... Bohužel ty základní skoro nikdo neměří a já osobně ještě neměl vánoce.

Potom musíš začít přemýšlet, vem si kolik W připadá na jednu fázi. Potom to přepočítej na to kolik fází má ta deska a vem si jak moc to je, nebo není problém.

Obrázek

Teplota na VRM tam bude někde kolem 50°C, 8 fázi na CPU, přetaktovaná verze si veme 170W -> 21,25W na fázi tedy přibližně 20W. To potom dělá teplotu těch 50°C

A když to vememe na slabší desku. G3900 má ~ 50W spotřeby, pokud to dáme na desku která má 4 fáze, dostaneme se na polovinu W na jednu fázi, ale pokud bude nechlazená může dosahovat stejných teplot !

Pokud uvážíme tvůj příklad a 100W i7-4790K (bez taktování) na desce s třemi fázemi -> 33,3W na fázi, pokud tohle někdo doporučí, nechá to používat, tak je prostě blázen a to že to funguje je takovej malej zázrak. Tohle bych nikdy nedoporučil a neudělal, prostě ne. Snažím se držet pod 20W na chlazenou fázi :) Samože čím míň tím líp.

Proto se zde radilo např. jak píšeš desky s minimálně 4mi fázemi a chlazením....

Je potřeba to chápat v souvislostech a dál se to nechá spočítat, ale to se mi vážně nechce.
Pozor! Tento příspěvek může obsahovat stopy: ironie, mléka, čokolády, sarkazmu, oříšků a cynizmu...

Forum, není vyhledávač s lidským rozhraním !

Delidy a další věci okolo PC najdete na webu v profilu.
Python.p
Je to rebel!
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod omualo 19. 12. 2016 19:40

Zkusim najit clanek, kde i7 na low-end desky nacpali. Tam to u neceho lezlo i pres 90°C na fazi.

Nasel: https://us.hardware.info/reviews/5949/9 ... t-vrm-test , koukam, ze v tomhle pripade vezak znamena vic skody nez uzitku.
Naposledy upravil omualo dne 19. 12. 2016 19:43, celkově upraveno 1
omualo
Junior

Odeslat příspěvekod Python.p 19. 12. 2016 19:42

Ale to je přeci v pohodě, protože Adam Kahánek to řekl, tak to tak prostě je !!!

-- 19. 12. 2016 20:52 --

Tak jistě, pořádnej topdown udělá docela dost :) nebo se to dá řešit seperé "tunelem"
Pozor! Tento příspěvek může obsahovat stopy: ironie, mléka, čokolády, sarkazmu, oříšků a cynizmu...

Forum, není vyhledávač s lidským rozhraním !

Delidy a další věci okolo PC najdete na webu v profilu.
Python.p
Je to rebel!
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod omualo 19. 12. 2016 20:02

dockalacek píše:No nic, nebudem si kazit vánoční atmosféru. Za tři roky o fázích pod i3 pokecáme, omulao.

Me je jedno, kdo si jakou desku veme, moje prachy to nejsou. Jen to neobejdu bez poznamek.

Ja navrhuju pocitace stylem, aby byla sance bezproblemovaho upgradu za co nejmene vynalozenych dodatecnych prostredku - proto cpu kvalitnejsi desky i tam, kde byt nemuseji a preferuju lepsi procesory na ukor grafiky (protoze je to nejcasteji stejne prvni vec na vymenu) a obcas kvuli tomu nehodim ani SSD.
Timhle pristupem se lisim od vetsiny lidi jak zde na foru, tak i v poradne.

Kdyz se sklada kancl, tak neni treba nad upgradem premyslet a nacpe se co se da - ale v odpovidajici kvalite a vykonu. Nekdy je lepsi z duvodu ceny a hlavne NBD zaruky sahnout i po znackovych kramech.
omualo
Junior

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků