Prenosny notebook do 50k

Diskuze o přenosných počítačích

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod mrkay 31. 1. 2017 10:43

Zdravím.
Jdu si pro radu s výběrem ntb.
Chci něco přenosného, takže s vahou do dvou kilo, čím lehčí, tím lepší.
Dělám lektora office, takže na ntb poběží z drtivé většině Office, sem tam úprava fotek ve PhotoShopu, Corelu, nebo Lightroomu. Potřebuji nějak rozumně aby to zvládalo Hyper-V. A sem tam hraní Diablo 3.

Moje představa je ideálně 8+GB Ram, 512+GB SSD, výstup na monitor, je jedno, jestli USB-C, DP, miniDP, HDMI nebo něco podobného. Dotekový displej s podporou pera, rozlišeni FHD a velikost 12-13". Finanční limit je 50k.

Zatím mam horké kandidáty dva
Dell XPS 13 9365 https://www.czc.cz/dell-xps-13-9365-touch-stribrna_2/205175/produkt
Thinkpad Yoga 260 https://www.czc.cz/lenovo-thinkpad-yoga-260-cerna_7/193040/produkt

Dell se zatím ještě moc neprodává. je to novinka, která se mi libí trošku víc, než Lenovo i co se tyká příslušenství. Zatím ho prodávají jen ve verzi s QHD displejem, coz mi přijde zbytečné a nevadí mi chvíli počkat na verzi s FHD. Lenovo je zase mnohem vice upgradovovatelné.

Nebráním se případně dalším návrhům na jiné stroje.
Díky všem za rady a připomínky.
mrkay
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod cernakus 31. 1. 2017 10:54

Ty procesory jsou pro to Office OK, pro virtualizaci NOK.

Na to jsou třeba velké NTB procesory s 45W TDP. Což tě směruje k herním PC. Asi by nebyl problém dotykový displej, ale s podporou pera to už problém bude. Takže budeš muset někde ubrat. Pokud to bude v té virtualizaci (fungovat bdue, ale bude to spíše na hraní si s ní), pak bych volil tu yogu opět kvůli procesoru.
cernakus
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod mrkay 31. 1. 2017 11:17

Lenovo ma i7, který by to mel zvládat uplne v pohode. Aktualne mam asus UX32VD, ten ma taky i7, starsi verzi a zvlada to v pohode.

podle informaci o procesoru co je v dellu i7-7Y75 hyper-v taky podporuje, jen otázka je, jak to bude schopne utáhnout.

Budu vždy virtualizovat jen jeden další OS (Windows 10), vyjimecne Windows server, ale to opravdu jen v nejnutnejsich pripadech...
mrkay
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod cernakus 31. 1. 2017 11:18

Kdyby jsi byl ochoten 10% připlatit, mohlo by to být takto.
https://www.czc.cz/dell-xps-15-9550-tou ... 74/produkt
případně novější varianta
https://www.czc.cz/dell-xps-15-9560-tou ... 03/produkt

-- 31. 1. 2017 12:20 --

mrkay:

podpora tam je, ale nemá to výkon. Ten kabylake tuplem (proto jsem z tvého výběru doporučil starší ale mnohem výkonnější skylake).

Samozřejmě, pokud půjde o vritualizaci jednoho OS a na něm opět maximálně nějaké základní office, tak klidně můžeš jít tím směrem subnotebooků. Jsou elegantnější, lehčí a vydrží déle na baterii (byť to asi nebude zde problém).
cernakus
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod JirkaVejrazka 31. 1. 2017 11:31

Ja nevim, skoly nemam, ale mam pocit, ze tazatele zbytecne strasite. Virtualni stroje na noteboocich provozuju od roku 2005, bez problemu. Diskuse o tom, ze notebook za 50K nema vykon na provozovani jednoho virtualniho stroje jsou nesmysl, zvlast pokud bude mit dost pameti a bude mit SSD.

V letech 2005-2016 jsem jel na Dell Latitude, dnes mam Lenovo T460. Ve vsech pripadech bezelo soucasne 3-5 virtualnich stroju, bez problemu.

Jen u toho Lenova je z nejakeho duvodu virtualizace zakazana v BIOSu, ale staci ji povolit a funguje jako vino.

Diskuse o tom, jestli SkyLake nebo KabyLake kvuli virtualizaci jsou uplne zbytecne.
JirkaVejrazka
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod cernakus 31. 1. 2017 11:44

Vejrazko, to že něco stojí hodně peněz, neznamená, že to je výkonné. První ntb tazatele má výkon tabletu, druhý pak Pentia. Prostě se tam platí za ostatní věci, nežli cpu.
cernakus
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod swarm 31. 1. 2017 11:48

JirkaVejrazka: Souhlas.

Jinak limitem pro větší virtualizaci obvykle stejně bude nejdřív operační paměť. Když děláme dema, tak je to kolikrát Windows + 3-5 linuxových serverových mašin ve VM... spíš mě limituje 16GB RAM, než že by mi nestačil Core i5-4300U*.

Jinak U procesor bude určitě lepší než Y. V případě Y bývá často pasivní chlazení a rychlé snížení výkonu, pokud se zatíží víc než jedno jádro. Na běžnou práci je to jedno (tam nebude rozdíl proti 15W U) a na to, aby mi někde běžela jedna virtuálka, taky.

*) Což je proti moderním 15W TDP procesorům Skylake a Kaby Lake docela pomalý procesor. Vlastně je výkonem někde na úrovni těch moderních Y.
Diagon Swarm - ~460 zrecenzovaných notebooků od 2007
15,6" Acer V15 Nitro - i7-4710HQ, 16GB RAM, 2xSSD, FHD IPS
14" HP EliteBook 840 G5 - i5-8350U, 16GB RAM, 512GB SSD, FHD IPS
14" ThinkPad T400 - C2D T9900, 8GB RAM, 300GB SSD, WXGA+ LED
swarm
VIP uživatel
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod cernakus 31. 1. 2017 12:10

To by mne fakt zajímalo, co na takových virtualkach vlastně děláte, když vám stačí tyhle procesurky. Ty se totiž zadychaji i když mají přehrávat třebas jen 3-4 fhd proudy, anzto to nejde akcelerovat quicksyncem.
cernakus
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod JirkaVejrazka 31. 1. 2017 12:49

My na tech virtualkach pracujeme, neprehravame filmy (mluvim ted za sebe). Jestli pomerujes schopnost procesoru obslouzit vic virtualnich stroju podle toho, kolik zvladne paralelne FHD streamu, tak se fakt nemame o cem bavit. A vzhledem k tomu, jak mne oslovujes, nemam na to ani chut.
JirkaVejrazka
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod swarm 31. 1. 2017 13:03

JirkaVejrazka: Ano, právě jsem chtěl napsat něco podobného.

cernakus: Třeba posledně demo deploymentu Dockeru na RHELu včetně failoveru v clusteru s několika kontejnery. S i5-4200U naprosto bez problému, limitací byla pouze RAM. Poznámka s 3-4 FHD videi najednou mi připadá tak nějak úsměvně mimo. Reálně mě nenapadá nic, kde bych to mohl potřebovat. Klidně bych se vsadil, že tazatel na tom bude úplně stejně.

Btw dost ti chybí pokora a nemám ani v nejmenším pocit, že bys na tu svou nadřazenost měl jakýkoli nárok z hlediska znalostí nebo toho, co jsi dokázal ve srovnání s ostatními. Tak jako ty, se obvykle chovají jen:

(1) náctiletí studenti, kteří jsou nadšení z toho, co všechno si kde na internetu přečtou, baví se skládáním PC na eshopech pro kamarády a ještě toho vědí tak málo, až mají pocit, že už vědí úplně všechno

(2) ajťáci v terminálním stádiu svého ajťáctví, kterým už pomalu ale jistě ujíždí vlak, ale nechtějí si to přiznat. Svůj pocit, že všemu nejlíp rozumí si zakládají jen na tom, že někde v nějaké menší firmě opravují sem tam nějaké počítače těm největším BFU... vedle kterých si připadají tak moc jako mistři světa, až nevěří, že by někde mohl chodit někdo s většími znalostmi.

Tipoval bych tě spíše na variantu 2.
Diagon Swarm - ~460 zrecenzovaných notebooků od 2007
15,6" Acer V15 Nitro - i7-4710HQ, 16GB RAM, 2xSSD, FHD IPS
14" HP EliteBook 840 G5 - i5-8350U, 16GB RAM, 512GB SSD, FHD IPS
14" ThinkPad T400 - C2D T9900, 8GB RAM, 300GB SSD, WXGA+ LED
swarm
VIP uživatel
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod mrkay 31. 1. 2017 13:32

Ja na virtuálních strojích provozuji jiné verze office a pripravuji vhdx pro instalace na ostatní pc, takze zadne velke věci ...
mrkay
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod cernakus 31. 1. 2017 13:34

Právě naopak, tobě chybí pokora před tím, že by někdo mohl na těch virtualizacich i něco dělat. To co popisuješ je prostředí a co v něm, jen to jede? Co je v těch kontejnerech?

Proto jsem se ptal, a srovnání s fhd proudy? Například virtualizace čtyř keyence prostředí, aby jsi ušetřil za nutnost čtyř kontroleru, který sice umí každý čtyři kamery, ale ne nezávislé vyhodnocování. (bratrů 20 tisíc éček uspora).
Ale hlavně jsem to nadhodil pro běžné čtenáře, kteří nemají představu, jak může být virtualizace zapeklity. Neb i jejich smartphony zvládnou fhd, málokdo si uvědomí, že je to díky hw akceleraci, která právě ve virtualizaci tak jednoduše nefunguje.

Takže díky za odpověď a tou pokorou, o které píšeš, bych se ti řídit doporucil;-)

-- 31. 1. 2017 14:36 --

Mraky - jak už jsem ti napsal, na takové nasazení bude uckovy procesor stačit. Naopak s RAM si starost netřeba dělat. 16GB v tomto případě s přehledem.
cernakus
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod swarm 31. 1. 2017 13:42

cernakus: Máš jako vždy neuvěřitelné umění vytáhnout vždycky naprosto zcestný příklad...

cernakus píše:Proto jsem se ptal, a srovnání s fhd proudy? Například virtualizace čtyř keyence prostředí, aby jsi ušetřil za nutnost čtyř kontroleru, který sice umí každý čtyři kamery, ale ne nezávislé vyhodnocování.

...a předpokládám, že přesně tohle jsi řešil pro malý ultramobilní notebook lektora kancelářských programů, žejo? :D

Doporučil bych ti do sekce "Notebooky" vůbec nepsat. Uděláš tím velkou službu všem. Nevšiml jsem si, že by tady někdy tvé rady vedly k něčemu užitečnému.
Diagon Swarm - ~460 zrecenzovaných notebooků od 2007
15,6" Acer V15 Nitro - i7-4710HQ, 16GB RAM, 2xSSD, FHD IPS
14" HP EliteBook 840 G5 - i5-8350U, 16GB RAM, 512GB SSD, FHD IPS
14" ThinkPad T400 - C2D T9900, 8GB RAM, 300GB SSD, WXGA+ LED
swarm
VIP uživatel
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod cernakus 31. 1. 2017 13:49

Ano, ano, protože tvůj příklad je přesně to, co pan zamyslel. Tvoje arogance nezná mezi. A bohužel, radis úmyslně špatně. Pánovi jsi prakticky doporučil ypsilonovej kl, když jsi našel drzost ho srovnat se sice hw, ale uckovym. Při nasazení, které hodlal dělat by ti opravdu poděkoval!
cernakus
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod swarm 31. 1. 2017 13:54

Neboj, nečekal jsem, že bys došel k sebereflexi.

Předpokládám, že teď už zasáhnou admini a celé to tu odmažou...
Diagon Swarm - ~460 zrecenzovaných notebooků od 2007
15,6" Acer V15 Nitro - i7-4710HQ, 16GB RAM, 2xSSD, FHD IPS
14" HP EliteBook 840 G5 - i5-8350U, 16GB RAM, 512GB SSD, FHD IPS
14" ThinkPad T400 - C2D T9900, 8GB RAM, 300GB SSD, WXGA+ LED
swarm
VIP uživatel
Uživatelský avatar

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků