Router pro připojení pc k wifi přes lan

Routery, AP, switche, huby, ethernet

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod pohodar23 25. 1. 2017 19:13

Ahoj,

řeším problém, čím nahradit stále funkční a skvělý Ovislink WL-5460AP v2. O2 mi navýšilo rychlost internetu (80Mbit/s) a jelikož Ovislink je ještě norma 802.11g, tak skrze něj tuto rychlost neprotlačím.

Strávil jsem mnoho času hledáním routeru, který by vyhověl mým požadavkům, avšak zatím bez výsledku.
Potřebuji router, který bude umět klient mód a bude mít 4xLAN (stomego bude asi na hraně, lépe tedy gigabit). Jelikož VDSL router Comtrend VR-3031eu co mám od O2 je na 2.4G/N, tak bude stačit tato frekvence, když bude kombo 2.4/5G/AC, tím lépe.

Jediný, co jsem našel, tak je Airlive AC-1200UR (http://cz.airlive.com/product/AC-1200UR), kde si ovšem nejsem jist, zdali opravdu umí klienta, jelikož na tuto otázku mi nebyli schopni odpovědět ani na jejich technické podpoře. Zřejmě se jedná o WISP mód, který umí vícero routerů, ale chtěl bych opravdu mód klient. Napadá mě ještě Mikrotik, ale v těch se tolik nevyznám - snad by klienta mohl umět tento - https://routerboard.com/RB951G-2HnD, ovšem u něj mi není jasné, zdali umí 300Mbit/s, aby mi protlačil oněch 80Mbit/s. Jistě může být ještě lepší typ, ale opravdu se v nich tolik neorientuji.

Nechce se mi kupovat wifi kartu do PCIe, jelikož tam hrozí problémy s ovladači a hlavně mi jde o připojení více pc přes LAN tak, jak to umožňuje stávající Ovislink (jedno pc na něm mám já a na druhém portu často připojuji další pc s tím, že všechny jsou v jedné síti a dostávají IP adresu z DHCP serveru od toho Comtrendu).

Poprosím tedy o radu, jaké zařízení by vyhovělo mým požadavkům. Předem děkuji.
pohodar23
Junior

Odeslat příspěvekod vladimir 25. 1. 2017 19:33

Režim klient umí kterýkoliv Mikrotik s wifi.

Ano, RB951G-2HnD umí 300 Mbit/s. Jakou rychlost ale protlačíš vzduchem, ti nikdo nezaručí, záleží na počtu a materiálu stěn, úrovni rušení...

Kabel je kabel, při troše dobré vůle jde natáhnout prakticky kamkoliv a je levný a hlavně spolehlivý. Na jeho konec dáš switch a můžeš připojit počítačů, kolik potřebuješ.
vladimir
Expert
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod pohodar23 25. 1. 2017 19:58

Díky za info. Ohledně rychlosti mi je jasné, že bude záležet na více aspektech. Co se týče natažení kabelu, tak to bohužel není možné, jinak bych nevolil tuto cestu. Zkusím se tedy podívat na ty Mikrotiky - zatím se přikláním k již zmíněnému RB951G-2HnD, byť jde již o starší kousek, ale když by byl vhodnější nějaký jiný, nechám si rád poradit.
pohodar23
Junior

Odeslat příspěvekod pohodar23 14. 2. 2017 16:18

Pořídil jsem toho Mikrotika 951G-2HnD a dnes si budu hrát s nastavením, tak snad budu spokojen.
pohodar23
Junior

Odeslat příspěvekod pohodar23 15. 2. 2017 12:54

Měl bych dotaz k nastavení - když přes Winbox změním mód routeru, ve kterém bude fungovat, vždy jsem upozorněn, že se pravděpodobně ztratí spojení, k čemuž i po chvilce dojde a již se nedá znovu připojit a pokračovat v nastavení, pomůže jen tvrdý reset do továrního nastavení. Ví někdo, proč se tak děje a jak tomu předejít? Zatím jsem udělal jen update na poslední verzi RouterOS a dodatečných balíčků.
pohodar23
Junior

Odeslat příspěvekod Nargon 15. 2. 2017 13:08

Pravděpodobně jsi k routeru připojen přes wifi. V tom případě když mu změníš režim z "Wifi AP" do "Wifi Client" tak vše co je připojeno přes wifi zmizí. A je to správně.
Takže se k němu připoj přes kabel. Do portů 2,3,4,5. Ten první port je defaultně nastaven na WAN a nelze přes něj konfigurovat. A pak to zkus znovu.
Desktop: Ryzen 7 1800X (3.95GHz, 1.35V), Asus Crosshair VI Hero, 16GB DDR4 Ram (3200MHz), 128GB SSD + 3TB HDD, Nvidia GTX 1080
Notebook: Asus UL50VT 15.6" (SU7300@1.7GHz, 4GB ram, 500GB HDD, Intel GMA 4500MHD + nVidia G210M, dlouha vydrz cca 7+ hod)
Nargon
Moderátor

Odeslat příspěvekod pohodar23 15. 2. 2017 14:56

Mikrotika mám do pc připojeného přes kabel na portu 2.
pohodar23
Junior

Odeslat příspěvekod polda 15. 2. 2017 15:03

Toto mi dělá když prepnu asus z routeru na AP. Do nastavení se nedá bez resetu dostat. Proto všechno nastavuji v módu router a ve finále přepínám na AP.
polda
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod pohodar23 15. 2. 2017 15:55

Zkusím na to jít touto cestou, díky.
pohodar23
Junior

Odeslat příspěvekod calebcox 15. 2. 2017 16:18

Pripojeni z Winboxu na MAC k mikrotiku nefunguje?
calebcox
Junior

Odeslat příspěvekod soban 16. 2. 2017 02:58

Nebude problém v tom že když to přepneš na AP tak tam nemáš DHCP server a PC nedostane IP, nastav si IP ručně na PC.
/----------------------------------------\
| Petr Šobáň |
| Olomouc |
\----------------------------------------/
soban
Pokročilý

Odeslat příspěvekod calebcox 16. 2. 2017 09:34

A pokud nebude mit v MK nastavenou adresu tak se stejne nepripoji. Opaku ji dotaz, z Winboxu na MAC se nepripojis?

viz. http://wiki.mikrotik.com/wiki/Initial_MAC_Winbox_Connection
calebcox
Junior

Odeslat příspěvekod JirkaVejrazka 16. 2. 2017 10:17

Nebude problém v tom že když to přepneš na AP tak tam nemáš DHCP server a PC nedostane IP, nastav si IP ručně na PC.


Nebude, restartem routeru se adresa z PC "neztrati". Ta vyprsi az po nejakem timeoutu, ktery byva mezi dvema a 24 hodinami. Problem a spravne reseni uz dvakrat napsal cablecox.
JirkaVejrazka
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod vladimir 16. 2. 2017 10:45

Záleží na tom, co je to za restart. Pokud se restartuje i hardware, dojde k chvilkovému "odpojení" kabelu od počítače a IP-adresa je uvolněna okamžitě. Jestli je to tento případ, je snadné zjistit ve výpise ipconfig /all.

Poznámka: připojení přes MAC-adresu prý nefunguje z Windows 10.
Naposledy upravil vladimir dne 16. 2. 2017 10:57, celkově upraveno 1
vladimir
Expert
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod soban 16. 2. 2017 10:54

A samozřejmě MK musí mít nastavenou IP, a Firewall aby ti to po přepnutí na AP neodříznul....

Ale přes winbox by to měl v pohodě ponastavovat i bez IP.
/----------------------------------------\
| Petr Šobáň |
| Olomouc |
\----------------------------------------/
soban
Pokročilý

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků