AMD Threadripper - infa, zkušenosti

Procesory Intel, AMD a ostatní

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod FlanK3r 16. 5. 2017 22:31

Threadripper i pro desktop :) :!: :tleskani
Obrázek

To letos teda AMD jen překvapuje....
sestavy:
1)Ryzen 7 5700X, Asus C7H, TUF RX6800, 2x 16GB 3600 GSKill TridentZ RGB
2)Core i9-13900KF, Maximus Z790 Apex, R5-240x, 2x16GB TridentZ5 7200M DDR5
FlanK3r
Sponsored by ASUS
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod dustojnikhummer 16. 5. 2017 22:42

A pak že nemají nic proti X299 s Quad-channelem. Říkám si jestli nejsou i9ky jenom odpovědí na tohle.
dustojnikhummer
Junior

Odeslat příspěvekod jjfb 16. 5. 2017 22:52

World fastest ultra premium yeah :D :D :D :D :D :D :D :D :D
jjfb
Junior

Odeslat příspěvekod FlanK3r 17. 5. 2017 08:50

Takže zas šetřit na další procesor, tenhle rok je to nekonečný kolotoč :D
sestavy:
1)Ryzen 7 5700X, Asus C7H, TUF RX6800, 2x 16GB 3600 GSKill TridentZ RGB
2)Core i9-13900KF, Maximus Z790 Apex, R5-240x, 2x16GB TridentZ5 7200M DDR5
FlanK3r
Sponsored by ASUS
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod KineCZek 17. 5. 2017 12:20

Doufejme, že se v CPU oblasti začnou hýbat věci, které x let nechával intel ležet jenom proto, protože prostě mohl. Tím mám konkrétně na mysli nikoliv výkon, ten je pro 90% uživatelů dostatečný už u KabyLake, nýbrž hlavně ceny. Pokud to totiž dopadne tak, že budeme mít sice supertrooper procesory s desítkami vláken od dvou výrobců, ale za čtyřicet tisíc, mohou si to strčit oba výrobci tak max za klobouk.

Uvidíme ještě co spotřeba, takty, potenciál k OC. Tohle všechno, plus zmíněná cena, bude důležité k rozhodování.
Don't think you are. Know you are. (Morpheus)

| PC sestavy hracum i profesionalum na miru | Kontakt zde tlacitkem SZ, nebo na Facebooku |
KineCZek
Odborník PC sestav a ULN
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Milanr1 17. 5. 2017 19:19

Multithreading = nejrozumnější cesta ke zvyšování výkonů.
Třeba se to časem naučí i vývojáři, možná už v tomhle tisíciletí. ;-)
Milan
Milanr1
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod wildhorse2k 17. 5. 2017 21:10

Bude zaujimave ci sa zopakuju bugy z Ryzenu FM3 a VME (Virtual-8086 Mode Enhancements) a problemy s DDR4 pametami.

Budu to prakticky 2 cipy v jednom CPU a mozne problemy s NUMA, potom by to nebol taky zazrak ako sa caka ak to AMD rozumne nevyriesilo.

Co ste kupovali Ryzen 7 este ich budete predavat a kupovat Threadripper :-)
wildhorse2k
Junior

Odeslat příspěvekod Bumerang 17. 5. 2017 21:27

Milanr1 píše:Třeba se to časem naučí i vývojáři, možná už v tomhle tisíciletí. ;-)


hlavne ze vsetke tasky sa daju jednoducho rozdelovat medzi paralelne vlakna, ze? nie vsetko sa da paralelizovat ako spracovanie videa kde si subor jednoduho naparsujem a kazdu cast pustim na separatnom jadre, drviva vacsina uloh a vypoctov sa proste neda jednoducho rozdelit na niekolko paralelnych vypoctov. Jednoduch povedane, napriklad tehotenstvo nemozes rozdelit medzi 9 zien a ocakavat ze bude trvat len mesiac!
Bumerang
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Python.p 18. 5. 2017 05:08

Myslím, že jsi Milana nepochopil. On myslel přesně to co píšeš ty ;)
Python.p
Je to rebel!
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Nargon 18. 5. 2017 15:04

Pythone já myslím že Bumerang to pochopil, jen ty jsi to nepochopil :)
Milanr1 píše o tom že vývojáři stále neumí rozdělovat práci do paralelních vláken.
Bumerang píše o tom že je spousta věcí které nejdou paralelizovat.

Já myslím že pravdu mají oba dva. Je to tak, je spousta věcí které paralelizovat nejde. Ale na druhou stranu je i dost věcí které paralelizovat jde, ale vývojáři to paralelizovat nechtějí, protože je to složitější na programování.
Když bych využil příklad s tím těhotenstvím. Ano těhotenství rozdělit nejde. Ale když chceš mít 10 dětí, tak můžeš ženu "otěhotnit", počkat 9 měsíců, a zas otěhotnit, zas počkat 9 měsíců a takhle to udělat 10x po sobě. Za nějakých 90 měsíců (cca 7.5 roku) budeš mít všech 10 dětí co chceš. A nebo můžeš použít 10 různých žen, ty nechat otěhotnit najednou, pak si počkáš 9 měsíců (a nebo třeba 11, protože to jsou "méně výkonné ženy" a těhotenství jim trvá déle) a po těch devíti (nebo jedenácti) měsících budeš mít svých 10 dětí co jsi chtěl. To je celkem rozdíl od 7mi a půl roku když jsi na to používal jednu ženu.

Process těhotenství zrychlit nejde, ale když potřebuješ více dětí tak můžeš spustit těhotenství u více žen současně a budeš mít ty děti dřív než když použiješ jen jednu ženu.
Problém vývojářů je v tom že oni používají jen tu jednu ženu a víc nechtějí. Čest výjimkám, které v lepším případě použijí 4 ženy, ale víc nechtějí, a to mě osobně přijde daleko absurdnější. Oni dokáží efektivně rozdělit potřebu vyrobení X dětí mezi 4 ženy, ale nastaví limit že mohou použít maximálně 4 ženy. Takže když potřebuji 30 dětí tak k tomu používám jen 4 ženy a trvá to dlouho. Přitom mám ještě dalších 12 žen vedle v kumbále, které bych k tomu mohl použít, ale ty nechávám ležet nevyužité v tom kumbále.

P.S. Doufám že toto přirovnání žen k výrobníku dětí někoho nepohoršilo.
Desktop: Ryzen 7 1800X (3.95GHz, 1.35V), Asus Crosshair VI Hero, 16GB DDR4 Ram (3200MHz), 128GB SSD + 3TB HDD, Nvidia GTX 1080
Notebook: Asus UL50VT 15.6" (SU7300@1.7GHz, 4GB ram, 500GB HDD, Intel GMA 4500MHD + nVidia G210M, dlouha vydrz cca 7+ hod)
Nargon
Moderátor

Odeslat příspěvekod Python.p 18. 5. 2017 15:08

Nargon aka Macho :D :D :D

Ale problém je se synchronizaci spuštění toho procesu a kontrolou průběhu. A kontrolou výsledku, zda je vše jak má být.
Python.p
Je to rebel!
Uživatelský avatar


Odeslat příspěvekod JakHeg 21. 5. 2017 11:26

Bumerang píše:drviva vacsina uloh a vypoctov sa proste neda jednoducho rozdelit na niekolko paralelnych vypoctov.

Neustále vidím lidi, jak takhle argumentují, a přitom to nejsou schopni ničím podpořit. Osobně se mi naopak jeví, že úlohy, které nejdou alespoň nějak paralelizovat, jsou zpravidla vysoce umělé (typicky třeba opakované hashování hesel, třeba PBKDF2). Většina v praxi zajímavých "velkých" úloh má už ze své podstaty (třeba fyzikální problémy: neexistence "spooky action at a distance", zaměnitelná pořadí příspěků k derivacím spojitých funkci apod.) nějakou míru nezávislosti mezi částmi výpočtů.
JakHeg
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Nargon 21. 5. 2017 16:03

Obecně ta nemožnost paralelizace je všude tam kde pro výpočet dalšího kroku je potřeba výsledek z předcházejícího kroku. Napadá mě například šifrování AES v CBC režimu. To je typický příklad toho že pro zašifrování dalších dat potřebuješ výsledek z předchozího bloku dat.

Ovšem podle mě není problém v těch "úlohách" které nejdou paralelizovat. Ve většině případů se jedná o relativně jednoduché části, které nemají výkonnostní problém na dnešních CPU a jejich výsledek je rychlý. Podle mě je zásadní problém v tom že to co lze paralelizovat tak paralelizováno není. Tj například máme nějaký výpočet, který nelze paralelizovat. Tenhle výpočet potřebuje spustit nad X různými vstupními údaji. A problém je, že se tohle spouští sekvenčně v jednom vláknu. Přitom není až tak složité je spustit to paralelně v Y různých vláknech, tím spíš když ty výpočty nejsou na sobě závislé.
Desktop: Ryzen 7 1800X (3.95GHz, 1.35V), Asus Crosshair VI Hero, 16GB DDR4 Ram (3200MHz), 128GB SSD + 3TB HDD, Nvidia GTX 1080
Notebook: Asus UL50VT 15.6" (SU7300@1.7GHz, 4GB ram, 500GB HDD, Intel GMA 4500MHD + nVidia G210M, dlouha vydrz cca 7+ hod)
Nargon
Moderátor

Odeslat příspěvekod dustojnikhummer 22. 5. 2017 07:32

Ja už se v tom začínám ztrácet. RyZen (desktop), Naples (Server), Threadripper (highend desktop?) a epyc (to už si nepamatuju?)
dustojnikhummer
Junior

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků