Výměna ventilátoru ve zdroji

Skříně a zdroje, úpravy počítačových skříní, chlazení, odhlučnění

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod Donald64 22. 6. 2017 02:44

Zdravím, vlastním zdroj Seasonic SS-500ET a ventilátor mi začal klapat, tak bych si ho rád vyměnil. Měla by tam dle fotek na internetu být klasická Adda AD1212MB-A71GL - tedy 2050 RPM a 80,5 CFM. Přemýšlel jsem jak to vyměnit, zda vzít nějaký obdobný třeba z GME nebo raději něco z CZC a koncovku bych uskřípl a zapájel do zdroje. Otázka tedy je, zda bude vše fungovat, nebo by při tom mohl nastat nějaký problém? Pokud ano, je i jiná možnost?

Kdybych měl zachovat CFM, tak se nabízí Enermax UCMAA12A Magma Advance, ale má nějaký přepínač otáček, to nějak nevím, jak mám chápat. U Enermax UCTP12P Twister Pressure se přepíná rozmezí, ale zase je hlučnější. Poslední adept je CoolerMaster SickleFlow, který už má ale jen 70 CFM. Ještě mě napadl Arctic F12, ovšem tady se trochu obávám, aby se zdroj nepřehříval. U žádného z předchozích ventilátorů nevím, jak jsou na tom s reálným hlukem a kvalitou, aby to za chvíli nedělalo stejnej bordel, jako ta Adda, proto se raději ptám.

Sestavu mám zatím opravdu nenáročnou, ale plánuji kupovat GPU (nic výkonnějšího, než 1060 to nebude), tak abych se o zdroj nemusel bát. Tedy: i5-3470, Gelid Tranquillo rev. 2, Asus P8Z77-v lk, Crucial 2x4GB, WD Black 500GB, Akasa Zen (zdroj nahoře, originál ventilátory).

Začal jsem si hrát v SF a jediné co zatím slyším je zdroj, tak bych ho rád ztišil. Předem děkuji za Vaše rady!
Donald64
Junior

Odeslat příspěvekod KineCZek 23. 6. 2017 13:41

viewtopic.php?f=920&t=1263540

Tady to plati zcela uplne. Zkracene receno, zdroj potrebuje urcity prutok, urcity tlak. Jak neni, riskujes.

Noctua P12 je sazka na jistotu.
Don't think you are. Know you are. (Morpheus)

| PC sestavy hracum i profesionalum na miru | Kontakt zde tlacitkem SZ, nebo na Facebooku |
KineCZek
Odborník PC sestav a ULN
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Donald64 23. 6. 2017 17:43

Já vím, že levné Seasonicy jsou hlučnější, ale tohle není vůbec nový zdroj a ventilátor začal dělat bordel asi až po 5 letech používání, takže jinak pohoda. Dokud zdroj poběží, tak kupovat nový nebudu - ty osazuješ BQ, proč nedáváš přednost novým Corsair CX450M/550M? Mají krásnou záruku a ventilátor taky slušný, ne?

Chápu, že Noctua je bezkonkurenční, ale nechci dávat do skoro 8 let starýho zdroje ventilátor za 500Kč, kór když bych jeho úpravou přišel o záruku. Průtok a tlak je to samé, prostě CFM? Ta Noctua má 54cfm, což je takřka totožné s levnějším Arctic F12. Ty ventilátory od CM nebo Enermax nejsou dobré? Průtok je tam fakt slušný a zdroj je se současnou konfigurací stejně moc neroztočí, a když hraji mám sluchátka, takže hluk řeším jen při malém vytížení sestavy.
Donald64
Junior

Odeslat příspěvekod KineCZek 23. 6. 2017 17:59

CXM jsem osadil par a v polovine z nich do par tydnu odesly prave ventilatory.

Staticky tlak je neco uplne jineho, nez prutok vzduchu.
Don't think you are. Know you are. (Morpheus)

| PC sestavy hracum i profesionalum na miru | Kontakt zde tlacitkem SZ, nebo na Facebooku |
KineCZek
Odborník PC sestav a ULN
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Donald64 23. 6. 2017 23:07

Chybějící znalosti jsem doplnil. CFM tedy řeším jen v případě skříňových ventilátorů, kde je velký prostor a málo překážek, a statický tlak je důležitý u ventilátorů do PSU, CPU a GPU, kde jde o překonání odporu chladičů a součástek. U skříňových ale zůstává otazníkem, zda v případě HDD za nasávacím ventilátorem, a dřevem s kabely těsně za skříní (case ve stole), není také vhodnější upřednostnit ventilátory se statickým tlakem, mohlo by to být ve výsledku daleko efektivnější, co říkáš? Stářím, když ventilátory ztrácí sílu (dají se s malým tlakem zastavit) se statický tlak snižuje, je to tak?

Jinak docela síla ta Adda, když má 80,5cfm a SP 2,97mm. Dá se tomu ale věřit, nebo je tento údaj značně ovlivněn technikou měření daného výrobce? Při těchto specifikacích by to vypadalo spíše na Noctua F12 PWM, která má 2,61 mm (P12 1,68 mm). Už možná začínám chápat, proč moc výměnu ventilátorů ve zdroji nedoporučujete. Buď se tam musí osadit Noctua za třetinu až polovinu ceny zdroje, nebo hrozí přehřívání popř. vysoký hluk, a aby toho nebylo málo, tak je statický tlak u spousty ventilátorů nedohledatelný. Nicméně jsem to nevzdal tak snadno a pokusil se znovu projít trh, nyní už podle SP. V úvahu připadaly (po vyloučení nekvalitních ventilátorů nebo s nezjistitelným SP) Akasa Apache (pouze 50k hodin), CM SickleFlow (2000rpm, hlučný) a Enermax Twisted Pressure (2,67mm při 1500rpm). Viděl bych tedy asi jako nejrozumnější volbu ten Enermax. Máte lepšího adepta nebo byste volili jinak? Nemáte s tím Enermaxem někdo zkušenosti? Nemusí to být nic extra, prostě hledám jen o něco tišší náhradu té klapající Addy :)
Donald64
Junior

Odeslat příspěvekod KineCZek 23. 6. 2017 23:25

F12 Noctua je trošičku hlučnější, tlak má ale vyšší, to je pravda. Ono hodně záleží, jak moc zdroj zatěžuješ a úplně nejvíc, jak budou otáčky řízené. Pokud podle zátěže grafiky i procesoru softwarově, můžeš si dovolit mnohem víc, než kdybys měl otáčky fixní.
Don't think you are. Know you are. (Morpheus)

| PC sestavy hracum i profesionalum na miru | Kontakt zde tlacitkem SZ, nebo na Facebooku |
KineCZek
Odborník PC sestav a ULN
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod r34ktor 24. 6. 2017 09:20

Donald64 píše:Jinak docela síla ta Adda, když má 80,5cfm a SP 2,97mm. Dá se tomu ale věřit, nebo je tento údaj značně ovlivněn technikou měření daného výrobce? Při těchto specifikacích by to vypadalo spíše na Noctua F12 PWM, která má 2,61 mm (P12 1,68 mm). Už možná začínám chápat, proč moc výměnu ventilátorů ve zdroji nedoporučujete. Buď se tam musí osadit Noctua za třetinu až polovinu ceny zdroje, nebo hrozí přehřívání popř. vysoký hluk, a aby toho nebylo málo, tak je statický tlak u spousty ventilátorů nedohledatelný. Nicméně jsem to nevzdal tak snadno a pokusil se znovu projít trh, nyní už podle SP. V úvahu připadaly (po vyloučení nekvalitních ventilátorů nebo s nezjistitelným SP) Akasa Apache (pouze 50k hodin), CM SickleFlow (2000rpm, hlučný) a Enermax Twisted Pressure (2,67mm při 1500rpm). Viděl bych tedy asi jako nejrozumnější volbu ten Enermax.

S Enermaxem mám špatné zkušenosti. Vyjímatelný rotor je často příčinou excentricity, která způsobuje vyšší hlučnost. Podle ohlasů na netu nevynikají ani životností.

Osobně bych bral Akasu. 50k není špatná hodnota. Modely s kuličkovým ložiskem mívají kolem 60k, s kluzným pak cca 20k. Oproti Noctue vychází o dost levněji (300 Kč vs. 500 Kč).
Knowledge is power
Greinerův poznatek o zhroucení: Důvod, proč se počítač zhroutil, je vždy za hranicí tvých znalostí.
r34ktor
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Donald64 24. 6. 2017 20:48

Mockrát děkuji, že ses podělil o cenné zkušenosti s Enermaxem. Trochu jsem u něho měl obavy o hluk, které jsi potvrdil i zdůvodnil, tak se mu tedy vyvaruji. Nevíte někdo, jak je na tom ten CoolerMaster? Asi bude ještě horší, než ten Enermax, předpokládám.

Každopádně s Akasou mám zkušenosti opravdu dobré i po mnoha letech provozu. Jenže když stojí 315Kč a Noctuu F12 seženu za 440Kč, což už není takový rozdíl a budu mít jistotu, že s tím budu naprosto spokojený, jak po stránce hluku, tak kvality, tak koupě té Akasy přestává být zajímavá.
Donald64
Junior

Odeslat příspěvekod r34ktor 24. 6. 2017 21:13

Nevím, kde jsem vzal 500 Kč za Notcuu. Asi jsem se díval na jiný model.

Při tom cenovém rozdílu Akasu opravdu nemá cenu brát. Noctua bude lepší.
Knowledge is power
Greinerův poznatek o zhroucení: Důvod, proč se počítač zhroutil, je vždy za hranicí tvých znalostí.
r34ktor
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod KineCZek 25. 6. 2017 14:23

Noctua patri k otmu nejlepsimu na trhu. Zamerne nerikam, ze uplne nejlepsi je, jakkoliv to muze platit.
Don't think you are. Know you are. (Morpheus)

| PC sestavy hracum i profesionalum na miru | Kontakt zde tlacitkem SZ, nebo na Facebooku |
KineCZek
Odborník PC sestav a ULN
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Donald64 26. 6. 2017 07:15

Tímto považuji toto téma za vyřešené, beru tu Noctuu F12 a vám oběma děkuji za cenné rady :)
Donald64
Junior

Odeslat příspěvekod Donald64 23. 3. 2019 08:28

...Zpětně doplňuji, jak dopadla výměna ventilátoru.

Nakonec mi přišla škoda, dávat do tak levného a starého zdroje Noctuu, tak jsem koupil Arctic F12 PWM. Byl jsem smířen s tím, že zdroj kvůli tomu může i dříve odejít, ale tišší provoz byl pro mě důležitější. K mému překvapení vypadaly všechny kondenzátory jako nové. Ve zdroji byl normálně 2-pin konektor, proto jsem kablík vyvedl ven ze zdroje, zapojil do desky a seřídil přes SF dle teploty CPU (končím na 950rpm, více nesnesu ani se sluchátky). Průsvitnou fólii před ventilátorem na směřování průtoku vzduchu jsem zachoval - prý to zvyšuje hluk, zda úměrně statickému tlaku nedokáži posoudit.

Před výměnou ventilátoru jsem byl přesvědčen, že potom pc už určitě neuslyším a ačkoliv to byl opravdu obrovský rozdíl, začal se jako nehlučnější komponent ukazovat právě HDD. Je sranda, jak rychle si člověk na ticho zvykne a začíná uvažovat, jak to dále stáhnout :-D Později jsem koupil SSD na systém, to také pomohlo a s dalším upgradem asi vyměním i case za něco odhlučněného.
Donald64
Junior

Odeslat příspěvekod KineCZek 23. 3. 2019 09:37

Na úplně cokoliv lepšího si obecně člověk zvykne strašně lehko. Vyšší výkon, nižší hluk ... a velmi brzy začne vymýšlet, co dalšího by se dalo...

Přesně takhle u mě kdysi vzniklo ULN.
Don't think you are. Know you are. (Morpheus)

| PC sestavy hracum i profesionalum na miru | Kontakt zde tlacitkem SZ, nebo na Facebooku |
KineCZek
Odborník PC sestav a ULN
Uživatelský avatar


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků