SSD Not Initialized

Pevné disky, CD, DVD a BR mechaniky, USB flashdisky, paměťové karty a další

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod Petr Z. 2. 7. 2017 21:09

Zdravim,

mam k PC pripojeny externi SSD disk (128GB, SATA III, Samsung), bohuzel v Disk Managementu vidim, ze neni intializovan (http://imgur.com/a/zborD). Kdyz ho dam initializovat, dostanu error "Request could not be performed because of an I/O device error".

chkdsk nemuzu udelat, protoze disk nema pismeno
V Diskpart disk ani uvedeny neni
EaseUS v trail modu mi nedovoli udelat nic
Snazil jsem se prolezt v Device Manageru IDE ATA/ATAPI controllers, ale vsechno vypada "stejne" tak si nechci rozvrtat jeste ostatni disky ;-)

Poradite jak to rozbehnout? :) O data mi nejde, muze se to klidne smazat.

Diky
Petr Z.
Junior

Odeslat příspěvekod Milanr1 3. 7. 2017 06:21

Nesdělil jsi použitý port ani datový kabel (délka).
Co s tím?
Zapoj daný SSD do PC jako interní/SATA, pokud není systémový.
Výsledek?
Pokud je to systémový SSD, připoj ho krátkým datovým kabelem.
Milan
Milanr1
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Petr Z. 3. 7. 2017 08:11

Nejprve jsem zkousel dokovaci stanici Axagon (https://www.alza.cz/axagon-adsa-st-dual-hdd-d4016888.htm?o=25) a potom tento externi box (https://www.alza.cz/i-tec-mysafe-easy-usb-3-0-sedy-d4354540.htm).

Pres USB to nerozchodim?
Petr Z.
Junior

Odeslat příspěvekod soban 3. 7. 2017 08:31

Panebože co nechápeš na tom že to máš připojit přímo do PC přes kabel na řadič?

Funguje - pak můžeme laborovat proč to nechce fungovat přes USB a pod.....

Nefunguje - pak můžeme laborovat zda je poškozen FS a nebo je vadný vlastní SSD.
/----------------------------------------\
| Petr Šobáň |
| Olomouc |
\----------------------------------------/
soban
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Nargon 3. 7. 2017 09:52

Tak kdyby jsi to měl připojené normálně na sata port desky, tak bych řekl že ssd je kaput. Ale takhle to může být něco zakletého v těch krabičkách a nechce si to s tím diskem rozumět.
Desktop: Ryzen 7 1800X (3.95GHz, 1.35V), Asus Crosshair VI Hero, 16GB DDR4 Ram (3200MHz), 128GB SSD + 3TB HDD, Nvidia GTX 1080
Notebook: Asus UL50VT 15.6" (SU7300@1.7GHz, 4GB ram, 500GB HDD, Intel GMA 4500MHD + nVidia G210M, dlouha vydrz cca 7+ hod)
Nargon
Moderátor

Odeslat příspěvekod Petr Z. 3. 7. 2017 20:45

Problem jsem identifikoval a tim je nejaky HDD lock. Jelikoz prdim na ty data, ktery na SSD jsou, trochu jsem doufal, ze nabootuju do nejake live distribuce a disk smazu. S tim jsem ale nepochodil, protoze:

1) Kdyz ho necham jako systemovy, tak nez muzu bootovat z USB, chce to po me to heslo.
2) Kdyz ho necham jako externi pres USB, tak sice zacne live distribuce bootovat (zkousel jsem Arch a Mint), ale nikdy se nespusti.

Zkousel sem podle typu disku najit nejaky master password, ale bez uspechu.

Da se s tim neco delat?
Diky
Petr Z.
Junior

Odeslat příspěvekod soban 4. 7. 2017 09:42

Ano dá.

Vrazit do toho stroje v kterém si to zamknul - odemknout a v biosu toho stroje pak zrušit zamykání SSD.
/----------------------------------------\
| Petr Šobáň |
| Olomouc |
\----------------------------------------/
soban
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Petr Z. 4. 7. 2017 12:02

To by ovsem vyzadovalo ten stroj funkcni, ale lezi vedle me na dece politej od koly. Pochybuju, ze z nej bude fungovat vic nez to SSD, baterka a RAMky, ktery jsem vytahl a nejsou dotceny.

Neco malo jsem cetl o PSID revert toolech, ale moc jsem to nepochopil. Stahl jsem .iso, udelal z nej bootovaci flashku, pak ale narazim na problem vyse (kdy mi to z USB proste nedovoli bootovat), takze ani nevim jestli ten tool funguje.

Nejaky zkusenosti / jiny postup?
Petr Z.
Junior

Odeslat příspěvekod Milanr1 4. 7. 2017 12:55

HDD lock slouží právě k tomu, aby eliminoval možnost zneužití např. po krádeži apod.
SSD obvykle slouží jako systémový => standardně v něm nebývají žádná uživatelská data => obsah je nezajímavý.
Co s tím?
Elektroodpad to řeší na 100 %.
Milan
Milanr1
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Petr Z. 4. 7. 2017 13:15

Obsah je mi vskutku k nicemu, proto jsem ho jen chtel nejak naformatovat a znovu pouzit. Jestli ho bez puvodniho PC neodemknu, tak je to naprd. S tema PSID revert tooly nemas zkusenost?

Jaky je pak "rozdil" proti sifrovani? (Krome toho evidentniho, ze "nebootovani" je zcela neco jinyho nez "sifrovani" dat) - Mam na mysli, proc sifrovat, kdyz bez hesla je ten SSD akorat dobry do elektroodpadu. Nebo se to nejak obejit da, napr. pres autorizovany servis notebooku? Jde jen o ten disk, ne zbytek pocitace
Petr Z.
Junior

Odeslat příspěvekod Milanr1 4. 7. 2017 19:18

Rozdíl je zásadní:
šifrovaný SSD|HDD prostě vyčistíš pomocí
Kód: Vybrat vše
diskpart
...
clean

Zamčený ne.
Petr Z. píše:Nebo se to nejak obejit da, napr. pres autorizovany servis notebooku?

Můžeš se prostě zeptat v příslušném servisu.
IMHO cena servisního zásahu převýší cenu nového SSD.
Milan
Milanr1
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod soban 4. 7. 2017 23:17

A heslo znáš? Pokud ano tak odemknout v jiném PC co má v biosu zamykání HDD.

PS. Nevím zda náhodou se k heslu nepřidá třeba výrobní číslo MB pak to jinde neodemkneš.

PS2. U některých HDD byly zadní vrátka (univerzální heslo) skus zapátrat tímto směrem.
/----------------------------------------\
| Petr Šobáň |
| Olomouc |
\----------------------------------------/
soban
Pokročilý


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků