Domací monitor do 20 000kč

CRT, LCD, tiskárny a technologie tisku, skenery

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod JProchy 2. 8. 2017 19:38

Zdravím všechny,
hledám kvalitní monitor na doma, využití 40% programování, 30% web, 30% filmy.

Požadavky:
  • Rozlišení max 2560x1600 (více moje grafika nezvladne), ideálně asi 2560x1440
  • Velikost asi 27-32" - nevim jestli to není moc, budu se na monitor dívat zhruba z 80cm
  • Šetrný na oči

Zaujal mě např monitory BenQ s funkecmi "Flicker Free" a "Low Blue Light". Ale dále vůbec nevím.

Cena do 20 000, ale pochopitelně čím levnější, tím lepší (na druhou stranu, rozhodně nechci zbytečně šetřit na monitoru, do kterého budu koukat několik hodin denně)

Díky moc.
JProchy
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod _honza_ 6. 8. 2017 14:40

Potom co můj příbuzný řekl, že odkoupí můj starý monitor LG IPS231P-BN, měl jsem podobné rozhodování a musel jsem se rozhodnout rychle.
Větší monitor než 27“ bych bral jen v rozlišení 4K, vadily by mi viditelné pixely. Z nabídek jsem si vybral LG 27BK550Y-B, příbuzný mi jej v pátek dovezl a odvezl si starý. Vybraný monitor patří k novinkám, takže nelze koupit v zavedených PC obchodech, byl zakoupen v malém krámku zde:
http://www.nextcomp.cz/main.aspx?cls=productdetail&pro_id=664561
Stránka výrobce:
http://www.lg.com/de/monitore/lg-27BK550Y-B

Montáž je intuitivní bez použití nářadí. Je snadno a dobře polohovatelný. Rám je přiměřeně úzký. Má následující obrazové režimy: Custom, Reader 1, Reader 2, Photo, Cinema, Color Weaknes a Game.

Zatím jsem nenašel nic co bych monitoru mohl vytknout. Mám monitor druhý den a seznamují se s ním. Přesto ti jej mohu doporučit, splňuje tvé požadavky, větší rozlišení doporučuji až 4K.
_honza_
Junior

Odeslat příspěvekod Tomi V 6. 8. 2017 17:49

Tak já nevím, ale FHD splňuje požadavky? Navíc na 27 palcovém monitoru nevadí viditelné pixely? QHD na 32 palcovém monitoru bude mít pořád pixely na jemnější rozteči než ty na té sedmadvacítce- stejné jako 24 s FHD,
Tomi V
Junior

Odeslat příspěvekod _honza_ 7. 8. 2017 08:50

Tomi V:
Rozteč pixelu u mého 27“ monitoru je 0,3114 mm x 0,3114 mm. U 27“ monitoru 4K je rozteč pixelu poloviční 0,1557 mm x 0,1557 mm a monitor dokáže zobrazit 4 krát více podrobnosti.
Dívám-li se však na na můj monitor z běžné vzdálenosti pixely nevidím a abych je uviděl musím se přiblížit k obrazovce. Velikost pixelů u stejného rozlišení roste úměrně s velikosti úhlopříčky. U 32“ monitoru by byly pixely u mě viditelné a vadily by mi. Můj zrak asi nevybočuje z průměru.
Subjektivně mi rozlišení 1080p u monitoru 27“ nevadí, vnímám dostatek podrobnosti v obraze.
Nemáme však zrak stejný a vnímání obrazu se různí.
Osobně bych až u monitoru 32“ volil rozlišení 4K, teprve na větší ploše bych si obraz lépe vychutnal.
JProchy má rozpočet do 20 000 tis., myslím si, že monitor který jsem koupil by mu také vyhověl.

Jme tady proto, abychom pomohli a můj názor není nejlepší. Prosím o další návrhy.
_honza_
Junior

Odeslat příspěvekod Tomi V 7. 8. 2017 18:16

BenQ PD3200Q, nebo starší (ale skoro stejný) BenQ BL3200PT .
Tomi V
Junior

Odeslat příspěvekod _honza_ 8. 8. 2017 08:42

BenQ PD3200Q se mi moc líbí. Barevná hloubka 10 bit, velká úhlopříčka, velké rozlišení, Flicker -free, Low Blue Light, výškově nastavitelný, dobrý poměr cena /výkon.
Vynikající návrh, vyhovující požadavkům „JProchy“ z hlediska ergonomie i rozlišení.
Pozn: Ještě více by se mí líbil, kdyby byla použita IPS technologie (za takovou cenu).
_honza_
Junior

Odeslat příspěvekod mmmjack 8. 8. 2017 16:52

32 je dost velkých, navíc rozlišení už by to chtělo spíše 4K, ale to je na preferencích každého soudruha...
IPS oproti VA? Proč bys chtěl raději to první?
mmmjack
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod _honza_ 9. 8. 2017 08:26

Za ty lepší 32“ monitory ve 4K rozlišení musíš dát okolo 30 tis.
Minulý pátek bych si také raději koupil 24“ monitor 4K cena okolo 12 tis., kdyby mi to utáhla grafická karta.
Moje levná karta:
https://www.alfa.cz/product.php?eid=1051200060000002SWS&Search=N650OC&SearchType=2
Teprve včera jsem jsem se díval na stránku výrobce:
https://www.gigabyte.com/Graphics-Card/GV-N650OC-1GI-rev-10-20#sp
Ve specifikaci je udáno „Digital max resolution 4096 x 2160(via a single HDMI connector and not supported with two DVI conectors)“ UHD 4K je 3840 x 2160. Jsem z toho rozladěn, možná moje levná grafika by 4K utáhla??? Řekne mi to prosím, prosím někdo? (Na kartě mám dva DVI konektory.) Děkuji.

IPS oproti VA? Chci raději IPS a nejsem sám. U VA je obraz velmi hezký pokud je dobře nasvícen a líbí se. Stáhni si „Chip 08 2017“ zde:
https://ulozto.cz/!T1uYPjXaVDJt/chip-08-2017-pdf
Na stránce 116 najdeš 20 kusů doporučených monitorů a všechny jsou IPS.
_honza_
Junior

Odeslat příspěvekod JProchy 9. 8. 2017 17:53

Diky vsem za rady.
Nakonec jsem koupil BL3200PT, za tu ceny vynikajici. Prvni 2-3 hodky mi prisle moc velky ale jak sem si zvykl tak perfektni. Rozliseni je na tu velikost idealni, vse je tak akorat velike a zaroven pekne ostre.
JProchy
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Tomi V 10. 8. 2017 16:35

Dobrá volba, BenQ PD3200Q je skoro to samé, sice novější, ale dražší...
Ono stejně do většiny dvaatřicítek s QHD se dává stejný panel, takže mezi výrobci rozdíl zásadní není.
V práci mám Asus PB328Q, a ten umí 75 Hz, jinak je to myslím to samé. Já to nepoznám (75 Hz vs 60 Hz), takže domu nějaký BenQ je ideální volba.
Tomi V
Junior


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků