Jaký router pro domácí síť do bytu 4+KK?

Poskytovatelé a technologie, dial-up, ADSL, kabel, optika, bezdrátové připojení

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod hunter21 16. 8. 2017 17:45

Ak rozmyslas o Mikrotiku doporucujem najprv preskenovat pasmo na vykyt cudzich sieti. Mikrotik je totiz tak citlivy, ze vidi aspon o 50% viac okolitych sieti ako ine routre. S Mikrotikom sa ti moze stat, ze nenajdes volny kanal ak budes mat v dosahu viac ako 15 sieti s tym, cim to budes zistovat.
hunter21
Pokročilý

Odeslat příspěvekod soban 16. 8. 2017 18:16

Panebože co toto je zase za blábol.

Pokud nebydlí na samotě nebo na vesnici a další baráký nemá 1000 metrů od sebe tak volný kanál na 2G pásmu nenajde! Stejně bude muset použít ten který bude nejmíň zarušen.

Na pásmu 2G může totiž být současně při šířce kanálu 20Mhz pouze 4 neovlivňující se kanály při 40Mhz pouze 2!

Proto se 40Mhz nedá ve městech použít......

Jinak to že uvidí i wifi která je na druhém konci vesnice a která bude mít tak malý signál že jeho wifi neovlivní je irelevantní....
/----------------------------------------\
| Petr Šobáň |
| Olomouc |
\----------------------------------------/
soban
Pokročilý

Odeslat příspěvekod weefaa 16. 8. 2017 19:37

soban, aktuálně pouze 2 telefony a 1 tablet, když nad tím přemýšlím. Brzy by měl být NTB s 5G, jinak jsou 2 NTB pouze ve 2G. Upřímně na NTB mi stačí, když budu mít 30-50Mb/s, aby mi běžel bez sekání stream ve FHD. Na plnou rychlost budu mít pevné PC, kde očekávám stovky samozřejmě...
Mac Mini M1 > iFi ZEN DAC Signature V2 (iFi iPower2 )> SP Audio SC1 > FELIKS Audio Echo MK2 > Forza Audio Noir Hybrid HPC > ZMF VC.
weefaa
Junior

Odeslat příspěvekod hunter21 16. 8. 2017 19:45

Nemam potrebu ta urazat aj ked ty to robis bezne. S Mkt je o dost vacsi problem, pretoze nejmin zaruseny nebude len jeden kanal, ale na tom istom kanali budu vysielat dve, alebo aj tri siete sucasne. Mkt toho vidi o hodne viac a to ho mam polozeny na zemi... O tych 40MHz na 2.4GHz by som mohol napisat cele litanie, bo 40MHz bezne pouzivam pri 7-12 okolitych sietach bez problemov.
hunter21
Pokročilý

Odeslat příspěvekod weefaa 16. 8. 2017 20:01

hunter21, dříve jsi psal, že ten Mikrotik nemá dobré 5G antény. Jaké zařízení doporučuješ ty?
Mac Mini M1 > iFi ZEN DAC Signature V2 (iFi iPower2 )> SP Audio SC1 > FELIKS Audio Echo MK2 > Forza Audio Noir Hybrid HPC > ZMF VC.
weefaa
Junior

Odeslat příspěvekod hunter21 16. 8. 2017 20:14

Mam obidva typy Mikrotikov (RB962UiGS-5HacT2HnT aj RB951G-2HnD), preto ich mozem porovnavat navzajom a tiez aj s inymi routrami. Doporucit nieco je tazke, lebo mne funguje aj najsmedovesi TP-Link741ND + najsmedovesia USB wifi karta Tenda rychlostou 90 Mbps (150 Mbps/40MHz) na vzdialenost 20m a cez tri steny. Tipujem, ze ak by som ti to doporucil, tak ma posles do haja a to zvlast vtedy, ak by to u teba tak nefungovalo.
hunter21
Pokročilý

Odeslat příspěvekod weefaa 16. 8. 2017 20:23

Nepošlem, je to vůj názor, tvé doporučení a je jen na mě, které já si zvolím. Pak mohu nadávat pouze sobě. Jen sbírám informace a snažím se vybrat to nejlepší s ohledme na nějakou dobu. Nicméně rovněž doporučuješ Mikrotik před třeba tím TP-Linkem Archer C7 či úplně jiným že?
Co čtu řekněme problémy s 5G, tak si říkám, že i s pohledem do budoucna za ušetřenou 1000ku mám switch...
Mac Mini M1 > iFi ZEN DAC Signature V2 (iFi iPower2 )> SP Audio SC1 > FELIKS Audio Echo MK2 > Forza Audio Noir Hybrid HPC > ZMF VC.
weefaa
Junior

Odeslat příspěvekod hunter21 16. 8. 2017 20:39

Skor doporucim vybrat niekolko kandidatov, tie si zapozicat, najlepsie vsetky naraz a navzajom porovnat. Podla toho si nechat ten, ktory bude vyhovovat najlepsie. Takto si najlepsie vyberies a to preto, lebo nikto nevie ako sa bude konkretny typ spravat prave v tvojom byte a nielen router, ale aj pripojene zariadenia. Byt a predmety v nom, ktore ovlivnuju ako sa signal siri mame kazdy iny. Rozvnez asi aj zariadenia budeme mat kazdy ine. Prave z tohoto dovodu su testy wifi routrov malo hodnoverne. Mikrotik je asi najlepsi co sa tyka spolahlivosti, dosahu, moznosti nastavenia. Ma ovsem ten problem, co som spominal pretoze obsahuje antenovy predzosilovac. Preto vidi o hodne viac sieti. Az s Mikrotikom uvidis co vsetko na pasme vysiela a ako je to obsadene. Nevidi len siete, ale aj vysielajuce pocitace, mobily, tablety, televizory a vsetko co je wifi.
hunter21
Pokročilý

Odeslat příspěvekod soban 16. 8. 2017 23:10

Podívej ty musíš rozhodnout zda budeš mít dost zařízení na 5G síti aby se ti pořízení 5G sítě oplatilo.

Jinak TP-LINKy taky používám, problém je že originál FW neumí některé možnosti a alternativní FW umí uroutovat pouze něco kolem 200M, proto je lepší mikrotik.

Takže budeš mít zařízení na 5G wifi? Budeš s nimi v tom hlavním pokoji? pokud na toto odpovíš ANO ber mikrotik který má i 5G wifi jinak ber ten s pouze 2G wifi.
/----------------------------------------\
| Petr Šobáň |
| Olomouc |
\----------------------------------------/
soban
Pokročilý

Odeslat příspěvekod weefaa 24. 8. 2017 19:51

Prosím, kdo jej vlastní či má zkušenosti. Umí ten mikrotik simultánní wifi připojení a guest mode? Předpokládám, že ne, nenašel jsem.
Mac Mini M1 > iFi ZEN DAC Signature V2 (iFi iPower2 )> SP Audio SC1 > FELIKS Audio Echo MK2 > Forza Audio Noir Hybrid HPC > ZMF VC.
weefaa
Junior

Odeslat příspěvekod Nargon 24. 8. 2017 20:31

Můžeš prosím trochu rozvést co máš na mysli tím "simultánní wifi připojení" jaksi nevím co si pod tím mám představit. Guest mode mikrotik umí, tedy za předpokladu že oba myslíme totéž :) což není jisté.
Desktop: Ryzen 7 1800X (3.95GHz, 1.35V), Asus Crosshair VI Hero, 16GB DDR4 Ram (3200MHz), 128GB SSD + 3TB HDD, Nvidia GTX 1080
Notebook: Asus UL50VT 15.6" (SU7300@1.7GHz, 4GB ram, 500GB HDD, Intel GMA 4500MHD + nVidia G210M, dlouha vydrz cca 7+ hod)
Nargon
Moderátor

Odeslat příspěvekod weefaa 24. 8. 2017 20:46

Nargon, simultánní je alespoň název, který jsem našel třeba u TP-Linku Archer C7 aostatních vyšších modelů. Prezentují to alespoň tak, že něco běží na 2,4Ghz a něco 5Ghz pásmě = využívá najednou obě pásma pro jednotlivé úkoly. Guest mode jistě myslíme to samé, tedy síť pro hosty mimo mojí domácí síť :)

Ptám se, protože stále nevím, který router zvolit :(
Mac Mini M1 > iFi ZEN DAC Signature V2 (iFi iPower2 )> SP Audio SC1 > FELIKS Audio Echo MK2 > Forza Audio Noir Hybrid HPC > ZMF VC.
weefaa
Junior

Odeslat příspěvekod Nargon 24. 8. 2017 21:20

Hmm pokud je tím tedy myšleno to že router dokáže současně mít například mobil připojený na 2.4GHz a notebook na 5GHz tak to určitě mikrotik taky umí. Je to základní funkcionalita. Pokud máš na mysli že je stejné zařízení připojené přes obě frekvence, tak to asi taky umí, tedy za předpokladu že to umí i protistrana. Ale ověřené to nemám. Můj mikrotik nemá 5GHz wifi.
Co se týče guest network tak to není problém na mikrotiku si klidně můžeš vytvořit několik sítí (např 6). Některé mít s heslem, některé bez hesla některé se vzájemně vidí nebo nevidí, některé mají přístup na internet a jiné zas ne, a nebo někde si můžeš omezit rychlost a další síť mít s plnou rychlostí do internetu. Tam nejsi ničím limitován.
Desktop: Ryzen 7 1800X (3.95GHz, 1.35V), Asus Crosshair VI Hero, 16GB DDR4 Ram (3200MHz), 128GB SSD + 3TB HDD, Nvidia GTX 1080
Notebook: Asus UL50VT 15.6" (SU7300@1.7GHz, 4GB ram, 500GB HDD, Intel GMA 4500MHD + nVidia G210M, dlouha vydrz cca 7+ hod)
Nargon
Moderátor

Odeslat příspěvekod weefaa 24. 8. 2017 21:24

Chápu, opět jsme u toho, že na mikrotiku nastavím snad vše, pokud mám potřebné znalosti, což se u běžných routerů těžko děje. Další, kdo mě nepřímo tlačí do mikrotiku a já stále odolávám, ale asi to tak opravdu dopadne. Bude přede mnou další výzva = naučit se s mikrotikem :D
Mac Mini M1 > iFi ZEN DAC Signature V2 (iFi iPower2 )> SP Audio SC1 > FELIKS Audio Echo MK2 > Forza Audio Noir Hybrid HPC > ZMF VC.
weefaa
Junior

Odeslat příspěvekod hunter21 24. 8. 2017 23:05

Rovnake zariadenie (pocitac, mobil, etc...) moze byt pripojene na Mkt obidvoma frekfenciami sucasne iba vtedy, ak ma dvoj radiovu wifi kartu, alebo ma dve wifi karty, kazda na ine pasmo. Dvoj radiovu wifi kartu v pocitaci (mobile) som este nevidel. Na pocitaci (mobile) sa musi vzdy zadefinovat frekfencia ktorou sa ma pripojit a nevidel som nikde, ze by sa dali zadefinovat dve frekfencie naraz. Signal Mikrotiku na pasme 5GHz je podstatne slabsi ako na pasme 2.4GHz. Cez jednu stenu na vzdialenost 4m je okolo -76dBm, co je o 20dB menej ako na 2.4GHz. Tak slaby signal samozrejme sposobuje to, ze to pouziva linkovu rychlost <= 52 Mbps (1SS). Uzivatelska rychlost prenosu je takto zhruba max.30 Mbps.
Len pre porovnanie mozem uviest, ze rovnaku rychlost 30 Mbps dosahujem s routrom Edimax BR-6208AC na vzdialenost 8m cez tri steny pri pouziti 5GHz pasma. Signal z Mkt na tom istom mieste ako Edimax ukazuje signal mensi ako -90dBm a linkova rychlost je len vynimocne vyssia ako 6.5 Mbps.
hunter21
Pokročilý

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků