Neustále rostoucí velikost složky Windows

Diskuze výhradně o operačním systému Windows 10

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod aikoN 4. 12. 2017 18:46

Ahoj,
v notebooku mám 256 GB SSD, na kterém mám 100 GB oddíl (C) vyčleněný pro OS + programy a zbytek tvoří oddíl pro data. Ještě za dob W8/W8.1 jsem neměl problém držet volné místo na C na úrovni cca 40 GB a neměl jsem tedy potíže s dočasnou instalací prostorově náročnějších programů.

S přechodem na W10 ale zaznamenávám, že mi místo neustále ubývá - hlavně díky složkám Installer a WinSxS, které z celkové velikosti složky Windows (43 GB) zabírají 28 GB. Po posledním updatu mám volných už jen 13 GB, což je pro mne neakceptovatelné (Windows.old jsem samozřejmě pomocí čističe disků odstranil). Vím, že obsah těchto složek nemohu jednoduše smazat, tak bych se chtěl poradit, jakým způsobem je trochu pročistit. Co jsem pochopil, obsahují z velké části redundantní data, avšak nejsem si jistý, jak je identifikovat. Standardní postupy ( viewtopic.php?f=1864&t=1228041 ) nepomáhají. MsiZap.exe taky nepomohl.

Na čistou instalaci systému teď nemám moc čas, takže této variantě bych se rád vyhnul.

Díky moc za pomoc.
aikoN
VIP uživatel
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod m.kv 4. 12. 2017 19:53

Před nedávnem to dělal one drive. Pokud nepoužíváš tak odinstaluj, pokud ano tak přeinstaluj.

edit: https://www.cnews.cz/windows-10-zlobi-c ... -na-disku/

Pokud je to tedy ono
m.kv
Ex-moderátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod aikoN 4. 12. 2017 20:37

Ahoj,
bohužel tohle není můj problém. Ovšem odkaz mě zavedl na užitečný program (TreeSize), tudíž zde můžu postnout screen, zobrazující největší žrouty místa. Dle mého je v těchto složkách (Installer, WinSxS, FileRepository) spousta zbytečností, avšak nejsem si jistý, jak to vyfiltrovat...

Obrázek
Obrázek
aikoN
VIP uživatel
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod m.kv 4. 12. 2017 21:02

Tak to neporadím. Možná nějaká nová fičura po nějaké aktualizaci. Jsem na tel. schválně kouknu na počítač jestli taky nebobtnám.

edit: tak nic já jsem cajk

musíš počkat na někoho jiného
m.kv
Ex-moderátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Milanr1 4. 12. 2017 21:15

Následky neustálých upgrade OS v podání MS. :-(
Co s tím?
Řešení je ve FAQ:
viewtopic.php?f=1959&t=1249028
Nezapomeň na začátku instalace vyčistit systémový SSD - viz kap. Diskpart.
Milan
Milanr1
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod aikoN 4. 12. 2017 21:44

m.kv: V pohodě, děkuju za snahu :-)

Milanr1: Bohužel no. Asi se po letech budu muset opět dokopat k čisté instalaci... Dík za potvrzení :-)
aikoN
VIP uživatel
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod mople71 4. 12. 2017 21:50

Do admin CMD:

Kód: Vybrat vše
dism /online /cleanup-image /startcomponentcleanup /resetbase
Administrátor fóra MobilMania.cz a moderátor fóra Živě.cz
Pokud neodpovím do dvou dní, připomeňte se.
mople71
Taťka moderátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod m.kv 4. 12. 2017 22:06

Není zač. :-)
Čistá instalace je určitě tutovka, ale osobně se nedomnívám, že je to po "only upgrade" stavem. Bitovou kopii současného OS určitě schovat. Milan to myslí dobře, řešení dal, ale není známá příčina. Možná viz. mople
Jen uvažuju.
btw: mople71 - ty už nejsi taťka? :shock:
m.kv
Ex-moderátor
Uživatelský avatar






Odeslat příspěvekod meda2016 5. 12. 2017 12:21

Takže postup ve Windows jsi zkusil...?
http://www.servispckupka.cz/jak_vycistit_disk.php
Pak ještě tady jsou příkazy
https://www.e-vanicek.cz/2014/08/kde-vz ... i-dil.html
meda2016
Junior

Odeslat příspěvekod aikoN 13. 12. 2017 13:19

mople71:
Bohužel tohle skoro vůbec nepomohlo. Přibylo asi 100 MB.

meda2016:
Jasně, klasické čištění disku provádím pravidelně. Co se týče druhého odkazu, většinu z toho rovněž pravidelně dělám, ale ještě jsem nevyzkoušel pročistit ovladače - mrknu na to. Díky.
aikoN
VIP uživatel
Uživatelský avatar


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků