Komp zamrzne pri bootovaní Linuxu (Ubuntu, Kubuntu)

Linux, Unix, BSD systémy, distribuce, open source

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod hal_sk 11. 12. 2017 13:11

Zdravím,
Mám takmer nový notebook od ASUS s Windows 10. Chcem používať 2 systémy. Po zapnutí kompu vyvolám bootovacie menu a zvolím bootovacie USB. Po chvíli nabehne logo Ubuntu s drobnou animáciou pod ním. Za moment však všetko zamrzne a ostane to tak. Skúšal som čakať aj viac než polhodiny a nič. Komp musím surovo vypnúť. Skúšal som aj 2 rôzne verzie Ubuntu a aj poslednú verziu Kubuntu, ale je tam rovnaký problém. Stalo sa to niekomu z Vás, viete to vyriešiť?
https://www.dropbox.com/s/wqfxk4jzxtbd3 ... 5.JPG?dl=0
https://www.dropbox.com/s/o6a404hkccqbb ... 7.JPG?dl=0
Skúšal som googliť (https://www.google.sk/search?q=ubuntu+s ... e&ie=UTF-8), ale možné riešenia ktoré som našiel, sú asi pre pokročilejších užívateľov.
Chcem dosiahnuť to, že bežne budem používať Windows 10, ale občas použijem nejaký user friendly Linux (alebo najbližšie k tomu) komplet z externej USB pamäťe, alebo ext. HDD.
hal_sk
Junior

Odeslat příspěvekod Milanr1 11. 12. 2017 13:16

Nesdělil jsi typ ani hw konfiguraci NB.
Pokud to hw dovoluje, máš dvě možnosti:
a/ virtualizace Linuxu;
b/ virtualizace W10.
Var. (a) je vhodnější, pokud používáš W10 na hry -> to předpokládám, protože k ničemu jinému se W10 smysluplně používat nedá.
Milan
Milanr1
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod hal_sk 11. 12. 2017 15:32

Mám notebook ASUS N752VX-GC118D. Intel Core i7 (6700HQ, 2,6GHz), RAM 12GB, HDD 1000GB, SSD 128GB, VGA NVIDIA GeForce GTX 950 4GB RAM.
Hry vôbec nehrajem a Linux som už skúšal používať v minulosti, vždy som mal však s niečim nervy. Nešla tlačiareň, nainštalovať, skener, nemohol som si zvyknúť na iné prostredie, menšia ponuka programov...
Ale z nejakého dôvodu znova potrebujem Linux.
Virtualuzáciu Linuxu si mám predstaviť tak, že sa bude spúšťať priamo z Windows?
Najradšej by som si normálne nainštaloval Linux na USB pamäť. Nechápem prečo to nejde, však tento problém musí mať milión ľudí.
hal_sk
Junior

Odeslat příspěvekod suk 11. 12. 2017 16:40

Bootuj tak, abys videl, co vypisuje kernel. Bez toho skutecne nejde nic diagnostikovat.

Tipuju to na problem s grafickou kartou, takze zkusit nabootovat bez "splash" a pouzit nomodeset.

V grubu stisknout klavesu e a najit prislusnou radku a zmenit to. Bude vypadat nejak takhle:

Kód: Vybrat vše
linux /boot/vmlinuz root=UUID=stras-dlouhe-uuid rw quiet splash


splash a quiet nechces
Pokud nesouhlasíte s mým názorem, popřemýšlejte sami nad sebou. Opravdu si myslíte, že já bych se mohl mýlit?
----
You are an inspiration for a birth control...
suk
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod hal_sk 11. 12. 2017 23:25

Dá sa to vysvetliť aj ako pre blbca?
Zapni komp, stlač toto, napíš hento...
hal_sk
Junior

Odeslat příspěvekod milsimr 12. 12. 2017 13:47

Pokud ti nepomůže ani Google, tak ti vřele doporučuji se na celý Linux vybodnout. Není to záležitost pro "blbce", kde problém vyřešíš několika myšokliky.

Nebo příště nekupovat krámy od ASUSu, ale např. pořádnej DELL, kde s OS Linux bývá problémů nejméně.

Jinak to vidím následovně; máš dvě možnosti:
1. Vytvořit si UEFI Live Linux USB flash disk. Návodů na netu plno, stačí hledat. Popř. vytvořit klasickou Live flash s tím, že kvůli tomu budeš pokaždé měnit nastavení v BIOSu z UEFI na Legacy....
2. Nainstalovat si VirtualBox a celou záležitost virtualizovat z Windows. Podle toho jak se tu ptáš mi to přijde jako pro tebe nejjednošší varianta.
Administrátor fóra Živě.cz.
milsimr
Administrátor
Uživatelský avatar


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků