Recyklace domácího PC okolo 10.000 Kč

Rady a tipy pro výběr počítačové sestavy (konfigurace, nekompatibilita)

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod mistrYoda 27. 12. 2017 17:34

Zdravím,

rodiče mají doma asi 10 let starý počítač (AMD Socket AM2), který už nestíhá, a tak bych jim rád pořídil něco nového. Jedna možnost je poskládat celý nový stroj, ale jelikož by mi v takovém případě zůstal ten původní, napadlo mě jej zapojit a zrecyklovat, co se dá. Jelikož jsem se v prostředí pc novinek nějaký ten pátek nepohyboval, chci se zeptat, zda je možné využít starý case (absence USB 3 mě netrápí). Je to obyčejný miditower, nejspíš z roku 2006. Určitě bych si nechal mechaniku, čtečku karet a zvažuji i zdroj. Co si pamatuji, měl by to být klasický 350W zdroj od Eurocase. To mě přivádí ke grafické kartě a účelu počítače.
Účel: Internet (videa), e-mail, Office to vše pár hodin týdně
Obejdu se bez dedikované grafické karty? Nyní i za 5 či 8 let?
Pokud ano, zůstává vyřešit pouze paměti, procesor a základní desku. Určitě koupím ještě SSD disk, ale ten snad zvládnu vybrat sám.
Paměti: Předpokládám, že jediná 4 GB paměť (DDR4 2400 MHz) by měla stačit, nebo?
CPU plus deska: Zde si nevím rady a prosím vás o pomoc. V minulosti jsem vždycky volil AMD kvůli poměru cena/výkon, ale jak si AMD stojí dnes, netuším. Určitě bych nechtěl Intel jen kvůli značce, ale pokud existuje jiný důvod proč si připlatit, jsem pro. Pokud tedy Intel, nejspíš bych šáhnul po některém čtyřjádru i3 (třeba i kvůli výkonnější integrované grafice), ale nechám si poradit.
Chladič? Není to pro takový počítač zbytečný luxus? Hlučnost v tomto případě není podstatná.
Rozpočet: Rozpočet nemám omezen, ale vzhledem k určení počítače mi připadá 10.000 jako maximální přijatelná cena (za SSD 120 nebo 250 GB, 4 GB RAM, desku a CPU) a naopak se vůbec nebráním jít s cenou dolů. Nebo se pletu?

Tak co myslíte? Děkuji za rady.
mistrYoda
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod zivan 27. 12. 2017 18:50

Na kancelarske PC klidne stary case, zdroj bych urcite vymenil, Eurocase je i jako novy bida, natoz po 10 letech. Ctecka karet se zapojuje do interniho USB 2.0 konektoru?

Integrovana grafika ti bude stacit, pokud by byl nejaky problem za 8 let, tak to budes resit az to nastane. Je zbytecne, aby ti dedikovana grafika 8 let spotrebovavala elektrinu, kdyz ji nepotrebujes a pak ti chcipla ve chvili, kdy ji mozna budes potrebovat.

Pokud neresis hluk, tak muzes pouzit BOX chladic a vymenit ho, az ti zacne vadit hluk nebo odejde.
Motorola Edge 20; HP Elitebook 845 G8 (Ryzen 5650U, 32GB RAM, WD SN570 1TB, 14" fullHD IPS) + HP USB-C G5 Essential + 29" LG 29UM65 + 22" Eizo S2202W
zivan
Junior

Odeslat příspěvekod Milanr1 27. 12. 2017 21:37

Do nového PC bych z tohohle necpal nic.
Co s tím?
Vzhledem k danému účelu bohatě stačí vyměnit zdroj za kvalitní, zapojit SSD do prvního portu diskového řadiče a okopírovat OS, pokud je v pořádku. To jsou jediné smysluplné investice do tohoto PC.
Odezvu OS to brutálně zrychlí, pár let PC ještě vydrží v pohodě.
Po likvidaci starého PC můžeš použít nový zdroj i SSD v novém PC.
Milan
Milanr1
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod eLzyx 27. 12. 2017 22:27

hrubý nástřel https://www.czc.cz/6d9lqjmc9shpb8367cbllou794/seznam
Sice má vyjít nová generace APU, ale i tohle je použitelné.
eLzyx
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod mistrYoda 28. 12. 2017 07:38

zivan píše:Na kancelarske PC klidne stary case, zdroj bych urcite vymenil, Eurocase je i jako novy bida, natoz po 10 letech. Ctecka karet se zapojuje do interniho USB 2.0 konektoru?

Integrovana grafika ti bude stacit, pokud by byl nejaky problem za 8 let, tak to budes resit az to nastane. Je zbytecne, aby ti dedikovana grafika 8 let spotrebovavala elektrinu, kdyz ji nepotrebujes a pak ti chcipla ve chvili, kdy ji mozna budes potrebovat.

Pokud neresis hluk, tak muzes pouzit BOX chladic a vymenit ho, az ti zacne vadit hluk nebo odejde.


Díky, beru na vědomí, zdroj vyměním také. Čtečka se zapojuje do interního USB konektoru.

Milanr1 píše:Do nového PC bych z tohohle necpal nic.
Co s tím?
Vzhledem k danému účelu bohatě stačí vyměnit zdroj za kvalitní, zapojit SSD do prvního portu diskového řadiče a okopírovat OS, pokud je v pořádku. To jsou jediné smysluplné investice do tohoto PC.
Odezvu OS to brutálně zrychlí, pár let PC ještě vydrží v pohodě.
Po likvidaci starého PC můžeš použít nový zdroj i SSD v novém PC.


Proč je špatný nápad použít původní case?

Ono, s SSD to jiště pár let vydrží, nicméně odezva disku není hlavním problémem. Počítač je osazen 4 x 512 MB DDR2-800, a to mi přpadá na dnešní poměry nedostatečné (pro plynulý chod systému). Nevím, jestli do tak starého stroje kupovat nové RAMky.. Pak je tady ještě stará GPU (ATI Radeon 2600 HD 512 MB). Myslíte si, že to stačí třeba jen pro plynulé přehrávání videa? Nakonec ještě samotná deska na které jsem musel před časem vyměnit několik kondenzátorů. Suma sumárum se obávám, že tady výměna disku nepomůže. Co myslíte?

eLzyx píše:hrubý nástřel https://www.czc.cz/6d9lqjmc9shpb8367cbllou794/seznam
Sice má vyjít nová generace APU, ale i tohle je použitelné.


Děkuji. Kdy přesně bude dostupná nová ona nová APU? Tak jako tak se za rodiči dostanu až začátkem února. Změní to něco? Není ten nový case zbytečný?

Děkuji za rady.
mistrYoda
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod atti.hombre 28. 12. 2017 11:45

Ryzen7 5700G, B550 A, 32GB 3600MHz G Skill, Sam.970 Pro ,DT01ACA200 , RM 650x ...
Pentax K-3II Silver Edition
https://eu.zonerama.com/attihombre/245758
atti.hombre
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod mistrYoda 31. 12. 2017 09:59

Děkuji, vidím, že čekat tedy nemá smysl.

Zrovna jsem si pročítal včerejší článek o nejlepších počítačových sestavách, kde autor upřednostňuje procesor Intel Pentium G4600 (https://www.zive.cz/clanky/nejlepsi-poc ... spx#part=2)
Co je podle vás lepší volba? AMD A12-9800 nebo Intel Pentium G4600? Ptám se, jelikož co si vzpomínám, Intel vycházel vždycky dráž, nyní je to naopak (přitom výkon by měl být podobný). ASRock A320M plus AMD A12-9800 vychází zhruba na 4300 Kč, zatímco Gigabyte H110M-S2H plus Intel Pentium G4600 na nějakých 3150 Kč.

Co byste zvolili a proč? Děkuji.
mistrYoda
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Donald64 1. 1. 2018 04:04

Určitě bych volil Pentium, jelikož ten Bristol Ridge je stará zrecyklovaná 28nm architektura s velice nízkým jednojádrovým výkonem. Od AMD má smysl kupovat jedině Ryzen.
Donald64
Junior

Odeslat příspěvekod Kaulik 2. 1. 2018 14:31

asi bych se vůbec nebál to udělat tímto způsobem 8800,-

dal sem desku s B250 chipsetem, abys nemusel řešit flash biosu.. 8GB ram, 240GB SSD, G4600..

pokud bychom řešili aspoň trochu hluk, dal bych na procesor Alpinu a pravděpodobně vybral jinou skříň (FD 1500 bo aspoň SPC RG2)
R7-5800x + NH-D14 | ASUS ROG STRIX B550-A GAMING | RAM 48GB@3200 | RX 6750 XT | RM550x | FD R4 | Transcend SSD370S 256GB | NVMe SSD EVO970 500GB
Kaulik
VIP uživatel
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod mistrYoda 15. 2. 2018 16:57

Kaulik píše:asi bych se vůbec nebál to udělat tímto způsobem 8800,-

dal sem desku s B250 chipsetem, abys nemusel řešit flash biosu.. 8GB ram, 240GB SSD, G4600..

pokud bychom řešili aspoň trochu hluk, dal bych na procesor Alpinu a pravděpodobně vybral jinou skříň (FD 1500 bo aspoň SPC RG2)


Tak se zrovna chystám na nákup, jenže doporučená deska B250 je v Alfě pouze na dotaz. Mám čekat nebo použít nějakou alternativu? Bios přehrát umím, ale rád se tomu vyhnu... Včera jsem četl článek o nových procesorech AMD (Ryzen 3 2200G). Změní jejich dostupnost něco (chci říct, doporučíte mi teď raději AMD než-li Intel)? A poslední věc, M.2 varianta SSD od Westernu je za velmi podobnou cenu jako klasická 2.5" SATAIII varianta. Nebude to lepší volba (nemám s M.2 variantou žádnou zkušenost, pouze vím, že přes PCI-E teoreticky dosahuje výrazně vyšších rychlostí)?
mistrYoda
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod bandolier.wz 15. 2. 2018 17:21

:hmm: CW DAC 1 NG basic + BVaudio A300SE + VMA-II S :hmm:
bandolier.wz
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod zivan 16. 2. 2018 08:45

Popremyslel bych o fous slabsim Pentiu G4560, jen o 100MHz pomalejsi a slabsi integrovana grafika, ale na to pouziti porad bohate staci a skoro o 600Kc levnejsi.
Motorola Edge 20; HP Elitebook 845 G8 (Ryzen 5650U, 32GB RAM, WD SN570 1TB, 14" fullHD IPS) + HP USB-C G5 Essential + 29" LG 29UM65 + 22" Eizo S2202W
zivan
Junior

Odeslat příspěvekod meda2016 16. 2. 2018 11:18

Pokud se k obměně vůbec odhodláš, mistře Yodo, vem v potaz návrh Kaulíka.
Odůvodnění: G4600 - nyní budeš bez dedikované grafiky, tato interní je o fous lepší.
Deska s B250 - použiješ hned tak jak je, i když konkrétní model je teď na dotaz.
(Nejasný bonus proti i3-8100 (to jen W10 a moc peněz), OS od W7 (s patchem) po W10.)
RAM 8GB - živá voda proti 4GB.
Zdroj - starý by byl ruleta, kdy začne PC podivně zlobit. Navíc i odběr v klidu, kdo ví...
Bedna - Cooler Master Elite 430 klidně, jen bych uvažoval nad novými ventilátory; a chce to pro CPU možná tišší chladič než boxovaný. Původní díly pošleš do světa.
meda2016
Junior


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků