Rozšíření operační paměti.

Počítačové periferie a další kategorie hardwaru, které nemají samostatnou sekci

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod Milanr1 13. 2. 2018 05:50

Kde jsi spáchal chyby:
timi.m píše:Nyní jsem do PC dal pro OS (linux) starší černý 120 gb ssd kingstone. Druhý OS (win 10 64b) dostal nějaký hdd z ntb 160 gb / 5400ot.
Default nastavení v biosu - IDE. Tak jsem to vracel na AHCI

1) Nevytvořil jsi GRUB ani jiné boot menu.
2) Líný HDD není vhodný pro OS. K tomu slouží SSD.
3) Typ diskového řadiče se nastavuje v BIOSu před instalací OS, ne až poté.
Co s tím?
1) Pokud chceš v jednom PC používat dva OS, musíš mít bootmenu s volbou OS.
2) OS se instaluje do SSD už od r. 2010.
Výběr SSD:
viewtopic.php?f=940&t=1154946&start=5460
Pokud nezvládneš bootmenu, montáž SSD a korektní instalaci OS, svěř to odborníkovi.
Není to práce pro začátečníky.
timi.m píše:Tříletá dcera a roční syn za mnou běhali ať se jim věnuji a já na ně neměl čas

Určitě uděláš víc pro své děti, když se nebudeš hrabat v něčem, čemu vůbec nerozumíš a budeš se jim věnovat.
Odborná práce patří odborníkům.
Milan
Milanr1
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod timi.m 13. 2. 2018 07:25

Na desce je 6 sata konektorů pro disky. Já mám v desce 4 disky. V sata 1 je ssd. Na něm je nainstalovaný Linux. V sata 2 je 160 gb wd, na něm je nainstalovaný win 10. V stata 3 a 4 jsou dva datové disky 0,5 TB. Sata 5 je volný. V sata 6 je nepoužívaná dvd mechanika.

Jako zavaděč používám grub2.

Windows je pro mě velmi okrajová záležitost a v podstatě jsem ho po škole v roce 2000 přestal na všech zařízeních doma používat. Mám ho tam jen z nutnosti pro čtečku omnikey, citrix a přístupy pře RCO. Pod linuxem ni né vše chodí jak bych si představoval. Zapínám ho jednou za měsíc v sobotu na 16 hodin a v neděli na 13. Někdy jednou za dva měsíce.

Ten windowsácký disk v konektoru sata2 mohu kdykoliv vyndat, vyměnit za jiný s jiným s jinou instalací windows. Pak stačí jen v Linuxu udělat update zavadeče, aby si načetl UUID, které ten disk dostal při instalaci systému a zase bootuje.

Doma mám dost starých disků, které mi pro zpuštění win jednou za měcíc stačí. Nepotřebuji k vůli nim kupovat další ssd.

Grub normálně funguje a každý den přes něj bootuji do Linuxu.
Než jsem se začal hrabat v biosu a pustil nějakou automatickou hovadinu, i windows fungoval. Linux běží stále bez problémů.

Není pro mne problém windows přeinstalovat. Licenci mám koupenou a zaregistrovanou mi Microsoftu. Pak jen aktualizuji GRUB2 a vše zase poběží.

Jen bych to prostě chtěl pochopit, co se stalo a proč se pořád windows snaží neco opravovovat, pak hlásí, že to nejde, neustále se restarutje a podobné krávoviny. Na to nejsem z Linuxu zvyklý.

Biosu bohužel moc nerozumím. Stáhnul jsem si alespoň manuál k desce a zkusím z něj něco vyčíst. Počítače mně neživý, jen se o ně občas zajímám.
timi.m
Junior

Odeslat příspěvekod Milanr1 13. 2. 2018 07:42

To jsi ovšem v původních dotazech nesdělil.
Vyplývá z toho, kde jsi spáchal chybu:
timi.m píše: začal hrabat v biosu
Biosu bohužel moc nerozumím

Proč se hrabeš v něčem, čemu nerozumíš? :roll:
A pak se divíš, že něco nefunguje! :roll:
timi.m píše: windows snaží neco opravovovat

To je základní vlastnost W10. Považuje BFU za nesvéprávného. :-/
Proč jsi nainstaloval nehotový dětský herní OS, když nehraješ hry?
W10 je vhodný jen pro supermoderní herní pecky/DX12, k ničemu jinému se nehodí.
Co s tím?
1) Resetni CMOS, samozřejmě při vypnutém zdroji (RTFM k MB!)
2) Korektně nastav BIOSu tak, jak jsi ho nastavil před instalací OS.
3) Pokud vlastníš licenci W10 Pro, máš právo instalovat W7 Pro.
Ovšem do líného HDD bych OS necpal. :-(
Zásadním řešením je zprovoznit požadované funkce v Linuxu a MS OS WNT zcela ignorovat.
Milan
Milanr1
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod timi.m 13. 2. 2018 08:40

Děkuji za rady. Až přijdu odpoledne domů, zkusím toto udělat. Doufám, že toho více nepokazím.

Vče co dělám je čistě jen ze zájmu o věc. Jsem vlastně jen BFU, který po škole nechtěl mít nelegální OS.
Když jsem kdysi po škole začal číst knihu Dokumentační Projekt k linuxu nabyl jsem tenkrát domnění, že jeho jádro přebírá funci BIOSu. Proto jsem se o něj nikdy více nezajímal. Teď koukám, že to byla chyba. Vždy jsem jen vybíral odkud se má nabootovat instalace systému. A do včerejška s tím neměl problém.

Vždy jsem si vystačil s winXP na to občasné použití. Jenže pak už nešel nijak aktualizovat. Nedávno zakoupil jakousi licenci win10. To tu nechci rozebírat, pak se o tom dočetl pěkné věci.

Nikdy jsem se nepokoušel po Linuxem rozchodit win aplikace, nechtěl jsem to motat dohromady. A bohužel nejsem tak dobrej, abych rozchodil vše pod Linuxem. Zvláště když není podpora z druhé strany.

Pokud bych nechtěl přidat trošku více paměti kůli tomu náročnému OS ani bych nevěděl, že mám nějaký problém. Nechtěl jsem jen na bazaru tupě koupit paměťový modul a buď bude fungovat nebo ne.

Ale zase se třeba něco nového naučím.
timi.m
Junior

Odeslat příspěvekod Milanr1 13. 2. 2018 10:49

Vhodné moduly RAM pro upgrade paměťového subsystému už Ti poradili kolegové.
Pokud se neobejdeš bez sw aplikací, které nemají svůj ekvivalent na platformě Linux, můžeš použít virtualizaci nebo příslušnou platformu.
Prostuduj si:
https://www.winehq.org/
Jediná oblast, kde nelze plnohodnotně nahradit Windows, jsou herní grafické pecky.
O tom jsi ovšem nic nepsal => OS WNT nepotřebuješ.
Licenci W10 si ponech, až budou děti větší a budou toužit po hrách, které uvidí u spolužáků.
Milan
Milanr1
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod timi.m 13. 2. 2018 12:39

wine není emulátor:-)
o tom jsem slyšel, ale nikdy zatím nepoužil.

Děti, jeden z důvodů, proč se snažím o win pořád alespoň něco vědět. Trochu jsem zápasil s uživ účty a právy. Nakonec je to docela jednoduché. A také vyp. automat. aktual., že se musí hlouběji do systému.

Stáhnul jsem si manuál k té p7p55d-e a celý ho prošel. Alespoň mi je trochu jasné, co je ředič Marwel 6GB, jmicron a kde mají konektory. A pokud se je rozhodnu nepoužít kde je zakážu.

Zatím si nejsem jistej, jestli má význam ten 6GB sata marvell řadič zkoušet. Někde jsem dohledal, že není systém padal. Možná to vše nechám pověšené na konektorch sata 1 - 6

jo a na zkoušku jsem objednal ještě jedno ssd. Ale stejně na něm systém asi nenechám. Přijde mi škoda, aby ležel a čekal na občasné zapnutí ve stolním pc. Půjde nespíš do dalšího ntb. Předpokládám, že když win spustím na ssd přejde mě myšlenka dokupovat paměť ??

ještě se musím zamyslet nad tím tím Ai Tweaker / Start auto tuning / a jaký zvolit Profil. Když už jsem to včera takto dojebal. - vlastně mám takový dojem, že linux stejně běží pořád jen na 2.66, ale víc jsem to nezkoumal

Stejně oba systémy nainstaluji znova. Vnitřne se mi příčí nechat potupně běžet Linux na starém jetém ssdéčku, když už jsem vyhodil 12 stovek za nové.
timi.m
Junior

Odeslat příspěvekod timi.m 13. 2. 2018 21:26

Pro dnešek hotovo.
Linux na novém ssd. Win na starém ssd. Dva 0.5 TB datové disky připojené. Dual boot funguje.
Pod wine zatím nefunguje vše co potřebuji.
Ohledně desky a biosu jsem se taky něco naučil. Jen jsem ještě moc nepronikl nastavení napětí, frekvencí a pod...

Děkuji všem za rady. Alespoň jsem se něco nového naučil.

Jen více paměti pořád ještě nemám.
timi.m
Junior

Odeslat příspěvekod Milanr1 13. 2. 2018 21:32

Blahopřeji k úspěchu!
Milan
Milanr1
Pokročilý
Uživatelský avatar

Předchozí stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků