test frekvence herního monitoru

CRT, LCD, tiskárny a technologie tisku, skenery

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod Aventedor 7. 4. 2018 02:04

Zdravím všechny,

rád bych se zeptal, zda existuje nástroj/program, který spolehlivě otestuje nastavenou obnovovací frekvenci monitoru, že zkrátka souhlasí s tím, co ve skutečnosti vidím? Většinou jsem se dočetl, že se frekvence testuje víceméně akorát na UFO testu, tak jsem to jen tak pro jistotu zkusil a trochu jsem znejistěl, jelikož mi test vyplivl pouze 60Hz (monitor AOC AG271QG - IPS, 165Hz), po čtení dalších diskuzí jedna strana tvrdila, že tenhle ufo test víc ani neřekne, jiní zase dávali odkazy na trochu jiné ufo testy, které by měli být i pro vyšší Hz, ale rovněž bez úspěchu. Monitor mám nastaven na 165Hz jak přímo na monitoru (nastavení, přetaktování...) tak i v ovládacím panelu nVidia. Neptal bych se, kdybych s takovým monitorem měl již nějaké zkušenosti, víceméně je to první monitor co má vyšší obnovovací frekvenci, se kterým jsem přišel do styku. Kupoval jsem loni celou novou sestavu včetně monitorů, takže samozřejmě rozdíly oproti původnímu 5 let starému noťasu jsou úplně ve všem :D. Zkrátka jsem díky tomu testu trochu znejistěl a chci si být jistý, že využívám plný potenciál a nejedu jak hlupák celou dobu pouze na 60Hz frekvenci... Není možné, že by došlo k nějakému problému při zapojení dvou monitorů? Jinak jelikož mám monitory na ergo držácích a lépe řešenou kabeláž, kupoval jsem delší 3m kabel https://www.czc.cz/club3d-displayport-1 ... 36/produkt a ještě si zjišťoval, jak je to s podporou frekvence u QHD monitorů a bylo mi řečeno, že by to kabel měl zvládat v pohodě, takže doufám, že ve výsledku nebude problém v kabelu (na kterém jsem šetřit taky nechtěl, ale těžko se hledá "certifikovaný" kabel)

Další otázku mám na svůj druhý monitor. Mám nastaven spořič obrazu asi po 5-10 minutách neaktivity, často poslouchám písničky atd. Nicméně když po pohybu myší opět přijdou monitory k "životu", druhý monitor asi tak 5 minut (nemám přesně změřeno) po probuzení dlouze problikne (cca na 2-3 sekundy zčerná obrazovka) - hádám, že to nebude nic vážného, ale primární monitor tohle nedělá, tak se pro jistotu ptám, jedná se o Dell U2717D.

Díky všem za případné rady.
AMD Ryzen 1700, Arctic Freezer 33 Plus, ASRock X370 Taichi, 4x8GB Trident Z F4-3466C16D-16GTZKW, EVGA GeForce GTX 1080 Ti FTW3, HDD 2TB 2,5" Seagate Barracuda, SSD 500GB MX200, Corsair RM650x, 4x F14 silent, 2x F12 silent, Fractal Design Define C TG
Aventedor
Junior

Odeslat příspěvekod Python.p 7. 4. 2018 06:51

Pokud to nevidíš na první pohled, tak jsi asi utratil peníze zbytečně. :)

A co máš za grafiku a systém?
Python.p
Je to rebel!
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod raptorcz 7. 4. 2018 07:30

Můj hlavní monitor mám přetaktovaný na 75Hz (neboť to umožňuje). Součastně mám připojený i druhý, který zvládá pouze 60Hz. Když zapnu rozšířenou plochu, tak se mi hl. monitor automaticky "podtaktuje" na 60Hz, aby si sedl s druhým. Když druhý monitor softwarově vypnu (zruším rozšířenou plochu), tak se hl. monitor vrátí na 75Hz. Proto rozšířenou plochu využívám jen při práci a když hraju....stejně druhý nepotřebuji a raději budu mít +15fps xD

Zkus test toho monitoru bez rozšířené plochy / s odpojeným druhým monitorem
raptorcz
Junior

Odeslat příspěvekod Aventedor 7. 4. 2018 07:36

No oči mám mizerné, to je pravda :-D. Nicméně jak nemám aktuálně možnost přímého srovnání obyč 60Hz vedle toho 144Hz+ (hra vedle hry) tak těžko říct, leda, že bych nějak rychle zkoušel třeba csko střídat na obou monitorech a třeba bych ten rozdíl viděl no. Řekl bych, že si člověk takřka automaticky zvykne na to lepší když něco zkusí a ani mu to v ten moment jako změna nepřijde, ale jak se vrátí k tomu staršímu, tak to pozná hned :-). Ale kdybych teď tvrdil, že jsem si rozdílů všiml na první pohled, z části bych lhal. Rozdíl oproti tomu noťasu samozřejmě byl, jenže na tom notebooku jsem sotva něco rozjel alespoň na 60fps a byl jsem spíš rád za těch 30...

GPU je Evga 1080ti FTW3. Systém W10 pro OEM z aukra.


Hej něco o tom, že se monitor podtaktuje na nižší frekvenci toho druhého jsem četl taky, možná jsem se tu na to i ptal, ale prý by to "kolidovat" nemělo - musel bych to dohledat. Každopádně zkusím, díky za tip :-)
Aventedor
Junior

Odeslat příspěvekod Python.p 7. 4. 2018 07:46

Nikdo nepíše o hrách, znát to je i při běžné práci.

Ale o nějakém testu nevím, nějak mě nic nenapadá jak to ověřit.
Python.p
Je to rebel!
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Aventedor 7. 4. 2018 08:11

Ok frekvence vyřešena. Musím si zkrátka dávat pozor, že každá aktualizace ovladačů grafiky dává nastavení v nVidia ovládacím panelu do defalutu, čili snad po každém updatu mi to monitor přenastaví na 60Hz. Znovu jsem to přenastavil, zkusil test UFO a vše v pohodě, pro jistotu jsem i dle jednoho doporučení zkusil střídat rychlý kruhový pohyb kurzorem na obou monitorech a rozdíl je fakt znatelný. Funguje to tedy i při rozšířené ploše. Alespoň vím, že si po updatech musím vždy zkontrolovat nastavení :D a teď už poznám i rozdíl během pár vteřin pohybem kurzoru na ploše a stačí mi (kupodivu) vlastní oči :D.
AMD Ryzen 1700, Arctic Freezer 33 Plus, ASRock X370 Taichi, 4x8GB Trident Z F4-3466C16D-16GTZKW, EVGA GeForce GTX 1080 Ti FTW3, HDD 2TB 2,5" Seagate Barracuda, SSD 500GB MX200, Corsair RM650x, 4x F14 silent, 2x F12 silent, Fractal Design Define C TG
Aventedor
Junior

Odeslat příspěvekod Python.p 7. 4. 2018 08:55

Vidíš to, já jsem ti to říkal. :)
Python.p
Je to rebel!
Uživatelský avatar


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků