Možnost připojení SATA disku na ATA základní desku

Pevné disky, CD, DVD a BR mechaniky, USB flashdisky, paměťové karty a další

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod Petroslav 4. 5. 2018 07:33

Zdravím,

Dostal jsem za úkol udělat záložní kopie disků na stroje CNC, a potřebuji na desky na kterých je ATA (tedy IDE)
připojit nové disky s rozhraním SATA. Hledal jsem na internetu, ale bohužel jsem nenalezl žádnou redukci či jiné možnosti na připojení.

Byl bych rád za každou smysluplnou odpověd.
Petroslav
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Milanr1 4. 5. 2018 07:36

Tvůj dotaz postrádá smysl.
SATA = ATA = IDE.
Zkus sdělit hw sestavu, především jaké (interní, externí) porty jsou k dispozici.
Milan
Milanr1
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Petroslav 4. 5. 2018 08:03

Potřebuji připojit nové HDD, kde je SATA. Na desku, která je postarší a nenachází se na ní port pro SATA konektor.
Petroslav
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod KineCZek 4. 5. 2018 08:08

Dve moznosti.

Budto koupit za par stokorun nejlevnejsi Celeron s H110 deskou s 4GB DDR4 RAM, coz vyjde do tri tisic a poskytne Ti to minimalne 3x nasobek vykonu cehokoliv co mas v desce bez SATA. (Mozna bude nutne vymenit jeste napajeci zdroj, zalezi na modelu toho dosavadniho)

Nebo shanet, hledat a koupit cca za pet stovek hloupou redukci a modlit se, ze to bude v tom starem strepu fungovat. (muze, nemusi)

Vlastne treti monost je koupit po bazarech nekde IDE disk.


Osobne bych si vybral tu prvni moznost: https://www.alfa.cz/basket.php?items=_40WE013PL901434E013Q8K01
Don't think you are. Know you are. (Morpheus)

| PC sestavy hracum i profesionalum na miru | Kontakt zde tlacitkem SZ, nebo na Facebooku |
KineCZek
Odborník PC sestav a ULN
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Petroslav 4. 5. 2018 08:17

Je to pro devět strojů, tak budu muset prokonzultovat, zdali jsou schopni do toho investovat přes 35 tisíc, jinak kdyby se jednalo o redukci, tak jsem hledal, ale našel jsem jen typ, kdy je to naopak než potřebuji. Děkuji moc za odpověd.
Petroslav
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Epe 4. 5. 2018 08:17

za par korun jsem nasel nejakou redukci:
https://www.patro.cz/produkt/1076410310 ... -konvertor

popis zadny, ale vypada, ze by to mohlo byt ono :-) Za tech par penez to mozna stoji za zkousku
Epe
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Petroslav 4. 5. 2018 08:22

Asi to vyzkouším první těmi redukcemi, a uvidíme, jestli to bude fungovat. Děkuji moc za všechny odpovědi.
Petroslav
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Milanr1 4. 5. 2018 08:24

KineCZek píše: koupit po bazarech nekde IDE disk.

Za pár stovek v bazarech hafo HDD s rozhraním PATA.
Milan
Milanr1
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Pytlík 4. 5. 2018 09:38

KineCZeku, redukce PATA-SATA neexistuje a není možná! Když, tak převodník.
Pytlík
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod KineCZek 4. 5. 2018 10:38

Prevodniku BFU stejne rikaji "redukce" takze jsem to vzdal, prijal a vesele ziju. :)) Dulezite je, ze ten prevodnik (redukce) nefunguje se vsim (mysleno disk) ani vsude (mysleno deska), a ze je to dle meho neperspektivni reseni.

Ale nestoji moc penez, lze koupit zatim 1ks a vyzkouset, resp pripadne zkusit jine modely.
Don't think you are. Know you are. (Morpheus)

| PC sestavy hracum i profesionalum na miru | Kontakt zde tlacitkem SZ, nebo na Facebooku |
KineCZek
Odborník PC sestav a ULN
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod suk 4. 5. 2018 14:30

Prevodniku BFU stejne rikaji "redukce"
Tim spis bys(me) se meli vyjadrovat odborneji, az se na nas nekdo bude odkazovat, ne? "Vzdyt to pouzivaji i odbornici takhle!"

Nerad bych se dozil doby, kdy nebudeme mit pocitac ale "redukci z klavesnice na obrazovku" ;)

PS: Obzvlaste haklivy jsem na takova nepresna vyjadreni haklivy od doby, co po me nekdo chtel soubor ze souboru do souboru (cimz byl myslen mp3 soubor z nejakeho adresare do nejakeho playlistu).
Pokud nesouhlasíte s mým názorem, popřemýšlejte sami nad sebou. Opravdu si myslíte, že já bych se mohl mýlit?
----
You are an inspiration for a birth control...
suk
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Nargon 9. 5. 2018 07:43

Stačí ti data z disků jen zkopírovat?
Pak by asi byla možnost, disk vyndat, dát ho do nějaké krabičky s IDE (PATA) konektorem a USB rozhraním, připojit k počítači, data přetáhnout, a zase tam disk vrátit.
V práci nějakou takovou věc máme. Nevím přesně co máme, ale je to asi tohle:
https://www.czc.cz/premiumcord-usb-3-0- ... 46/produkt
Z jedné strany to má připojení SATA disku a z druhé PATA disku.
Desktop: Ryzen 7 1800X (3.95GHz, 1.35V), Asus Crosshair VI Hero, 16GB DDR4 Ram (3200MHz), 128GB SSD + 3TB HDD, Nvidia GTX 1080
Notebook: Asus UL50VT 15.6" (SU7300@1.7GHz, 4GB ram, 500GB HDD, Intel GMA 4500MHD + nVidia G210M, dlouha vydrz cca 7+ hod)
Nargon
Moderátor

Odeslat příspěvekod milsimr 11. 5. 2018 22:34

Kupovat novej stroj (či stroje) kvůli záloze disku z CNC mašiny je nesmysl. Pokud v tý mašině je opravdu PATA disk, tak disk vyndat, přes PATA>USB redukci (splašíš cca za 3 kila) připojit k PC a vesele kopírovat.

Jsou i redukce, které mají naráz jak SATA tak i IDE, takže lze připojit hned dva disky - 1x PATA a 1x SATA. Pak stačí pouze překopírovat požadovaná data.
Administrátor fóra Živě.cz.
milsimr
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Pytlík 13. 5. 2018 10:06

a) redukce PATA-SATA neexistuje. Je to převodník (nezvěme kola čtverečky)
b) každý převodník SATA-PATA má konektory IDE (SATA i PATA jsou totiž IDE)
c) dost pochybuji, že k nějakému převodníku lze naráz připojit dva disky.
Pytlík
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod suk 15. 5. 2018 00:08

SATA i PATA jsou totiž IDE
Uh, wat?
Pokud nesouhlasíte s mým názorem, popřemýšlejte sami nad sebou. Opravdu si myslíte, že já bych se mohl mýlit?
----
You are an inspiration for a birth control...
suk
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků