Ryzen 5

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod stira 15. 5. 2018 11:12

Dobrý den,
právě jsem provedl upgrade svého pc. Zakoupil jsem procesor Ryzen 5 1600x, základní desku asrock ab350 fatality gaming, a 2x ram hyperx predator 8Gb 3000Mhz. Po sestavení mi pc naběhne (roztočí se všechny ventilátory, na procesoru, na GK, i ventilátory co mám v krabici). Bohužel pc běží cca 10sekund a pak se sám od sebe vypne a hned zase zapne na 10, a tak to jde stále dokola. Zkoušel jsem vyndat baterii na desce na 5 min a znovu zapnout, bohužel bez výsledku. Paměti jsou u výrobce základní desky jako podporované (zkoušel jsem od kamaráda pujčit nové Adata na frekvenci 2400 a dělá to to samé. ikdyž odpojím všechny disky a GK i paměti, tak je to to samé. pokuď je připojena mechanika tak je slyšet že se roztočí, takže proud do toho teče. Chladič na procesoru mám artik freezer myslím 12. Zdroj mám starý cca 8 let. Má pouze 4 pinové napájení pro procesor (deska má 8 pinové) může být problém i tam? Že to prostě dodává málo šťávy? Zdroj je 700W (nevím jaká značka, je opravdu starý. Hledal jsem tento problém i na ofiku stránkách a tento problém má vícero lidí, bohužel každému pomůže něco jiného, ale už jsem vyzkoušel téměř vše. Zítra budu mít nový zdroj fortron 600w který má už 8 pin na napájení procesoru. Setkal jste se někdo už s tímto problémem? Popřípadě co bych mohl ještě vyzkoušet? pokuď zítra nerozjedu sestavu ani na novém zdroji, už mě nenapadá nic jiného než reklamace deska a procesoru.
stira
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Kaulik 15. 5. 2018 11:20

vlákno přesunuto.

Zkoušel jsi prve nejzákladnější konfiguraci mimo skříň? Je to nejlepší způsob jak si ušetřit veškeré toto trápení.. Jinak v tomto případě bych se vůbec nedivil tomu zdroji.. dávat do nové sestavy tohoto rázu 8 lety starý zdroj, který očividně kdoví jaké značky? To není moudré..

Budeš rád, jestli ti zdroj nevzal popřípadě něco sebou..
R7-5800x + NH-D14 | ASUS ROG STRIX B550-A GAMING | RAM 48GB@3200 | RX 6750 XT | RM550x | FD R4 | Transcend SSD370S 256GB | NVMe SSD EVO970 500GB
Kaulik
VIP uživatel
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod stira 15. 5. 2018 11:29

To vyzkouším zítra, do pc jsem zpátky dal starou desku s procesorem a vše jede jak má ( pouze Widle nejdou spustit, protože mi to píše že pc neví odkud ma bootovat (takže zdroj jede naprosto bez problému) Takže zítra si dám na stul novou desku s procesorem, chladicem a jednou pamětí ram a připojím nový zdroj ( bez GK, disků a mechanik) Někde jsem se dočetl že první spuštění Ryzenu trvá déle (klidně i 8 min, že si testuje paměti nebo co). bohužel deska nemá reproduktor (krabice také ne) takže nevím jestli to něco hlásí. Několik počítačů jsem již postavil, takže jsem si celkem jistý že je vše zapojeno tak jak má být, ale bohužel už mi došly nápady, poslední můj odhad je zdroj. Pokud zítra i na stole s novým zdrojem bude pc dělat to samé, tak už oopravdu nevím co stím :( Jinak i přímo na czc.cz je u hodnocení pamětí že jsou plně kompatibilní s ryzen, takže jak je všude psáno že jde o paměti, tak se bojím že ty jsou v pořádku.
stira
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Kaulik 15. 5. 2018 13:21

určitě neměla deska přibalený speaker? bez přesných informací, ti tady asi nikdo nedá ani přesnou odpověď.. nepopírám, že jsi něco zapojil špatně, ale mohl jsi omylem cokoliv vyzkratovat ve skříni.. zapadlej šroubek.. cokoliv.. pokud zapojíš desku prve venku s minimem, vidíš, že vše běží, tak pak víš, že jsi něco podělal, nebo je něco špatně z komponent, které jsi připojil potom..

teď může být špatně tak nějak cokoliv.. ideálka je mít druhej stroj a zvládnout otestovat postupně "vše"..
R7-5800x + NH-D14 | ASUS ROG STRIX B550-A GAMING | RAM 48GB@3200 | RX 6750 XT | RM550x | FD R4 | Transcend SSD370S 256GB | NVMe SSD EVO970 500GB
Kaulik
VIP uživatel
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Milanr1 15. 5. 2018 15:05

Nesdělil jsi hw sestavu ani verzi UEFI ani typ zdroje.
Nenacpal jsi (omylem nebo z bl.bosti) vše do bedny?
Hw se montuje do bedny až na závěr, kdy je komplexně otestovaný hlavní OS.
stira píše: zdroj fortron 600w který má už 8 pin na napájení procesoru

Pochlub se výsledkem.
Milan
Milanr1
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod stira 16. 5. 2018 19:32

Tak dnes odzkoušeno na novém zdroji (pouze procesor, chladič, deska a 1 ram (ve všech slotech)). Žadná změna, pc běží 10 sekund poté se restartuje a znovu běží 10 sekund. Odnešeno na reklamaci, tak uvidíme. Jinak staré pc dnes už také nejde ( běží pořád, akorát chlazení na GK se pořád zapíná a vypíná a monitor se nezapne). Už jsem propadl celkem zoufalosti. Pc včera jelo, pouze jsem na něm dnes měnil chladič na procesoru (z origo na původní arktik freezer) nejde ani pod jedním chladičem. nový zdroj je Fortron FSP600-60AHBC.
stira
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod KineCZek 16. 5. 2018 21:43

Uskali samostavby. Priste doporucuji sverit nekomu zkusenejsimu - ono to jako LEGO sice vypada, ale realne to vidis sam.

Na dalku lze jen hadat. Jednou z moznosti muze byt nespravna montaz chladice. Videl jsem uz prilis mnoho na to, abych tuto moznost nezminil. (intel i amd - znam pripady zniceni procesoru obou vyrobcu, ackoliv "by mela fungovat pojistka proti prehrati")

Navic pokud (nepises) mas starsi PC na platforme AMD, lze neodbornou manipulaci pri pokusu o vymenu chladice dost lehce znicit zakladni desku, procesor, nebo oboje. Procesor v socketu nani fyzicky zajisten a pokud silou vytahnes studeny, prilepeny chladic, jde ven i s procesorem, ale casto nikoliv se vsemi nozickami. (a i pokud ano, muze se tim poskodit deska)

Tzn pokud mas v grafice i vsude zapojene napajeci konektory, mas zapojenou pamet, procesor a chladic a stale to nefunguje, holt bude neco spatne a zanesl bych to do servisu jako celek.

Neber to prosim osobne, nechci byt nijak zly. Jen jsem opravdu videl prilis mnoho, treba graficke karty vyrvane i s PCIe slotem, procesory s odtrhanymi nozickami, procesory s ohnutymi nozickami, intel desky se sockety s ohnutymi piny, dokonce mi prisla i intel deska zcela nova, ovsem se socketem BEZ PINU (!!!) ... cca rok zpatky.

Tzn nekde se neco pokazilo, to se stava - hlavne ze jsi zivy, zdravy ... a ten zbytek se uz vyresi. Pouze zivot a zdravi mame jedno jedine a materialni veci lze nahradit, jakkoliv chapu, ze i to obcas muze cloveka potrapit.
Don't think you are. Know you are. (Morpheus)

| PC sestavy hracum i profesionalum na miru | Kontakt zde tlacitkem SZ, nebo na Facebooku |
KineCZek
Odborník PC sestav a ULN
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod stira 17. 5. 2018 16:09

Tak jsem včera ještě udělal poslední pokus na starém PC, připojil jsem ho na nový zdroj a rozjelo se. Takže chyba byla asi opravdu ve starém zdroji. Provedl jsem novou čistou instalaci OS a vše šlape jak má. Jedu na starém originálním chladiči a teplota se v klidovem stavu nedostanou přes 38 stupňů (AMD Phenom X4 965 netaktovaný, otáčky do 2000 ).Ovšem pořád to nevysvětluje chování nové desky a procesoru. Dnes jsem se ještě pídil jestli ty nové ram co mám jsou kompatibilní s ryzenem, a opravdu jsou, lidem to normálně jde. Tak uvidíme jak dopadne reklamace
stira
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod KineCZek 17. 5. 2018 16:19

Může být chyba kusu jak desky, tak procesoru. Obojí se čas od času stává.
Don't think you are. Know you are. (Morpheus)

| PC sestavy hracum i profesionalum na miru | Kontakt zde tlacitkem SZ, nebo na Facebooku |
KineCZek
Odborník PC sestav a ULN
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod r34ktor 17. 5. 2018 16:41

Koukni na desku, s jakým BIOSem si ji koupil. Projevy odpovídají staré (nekompatibilní) verzi.
ASRock - verze BIOSu.png
ASRock - verze BIOSu.png (71.79 ) Zobrazeno 2128 krát
Knowledge is power
Greinerův poznatek o zhroucení: Důvod, proč se počítač zhroutil, je vždy za hranicí tvých znalostí.
r34ktor
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod stira 23. 5. 2018 17:14

Zdravím, tak dnes mi volal kamarád z obchodu, že reklamace na základní desku byla uznána a nejdéle příští týden dorazí nová. Co je trochu divné, tak dnes mi bez nějakého vysvětlení dorazil na krám procesor (který jsem reklamoval spolu s deskou) a je taky úplně nový (bez jakéhokoliv vysvětlení) prostě zaslali nový. Takže příští týden si jdu vyzvednout vše nové a jdu provést druhý pokus. Jsem domluvený že pokud to nepůjde zase, tak jim tam zavezu celou sestavu a pokusí se jí oživit oni ( za jednorázovou platbu 400kc). Jinak pokud se mi to nepodaří, jsem schopen BIOS přehrát sám? Nebo se o to nemám pokoušet a nechat to na nich? Co jsem tak koukal, tak procesor by měl být podporovány již od začátku ( celkově ryzeny řady 1xxx, problém by měl nastat max u nové řady 2xxx). A ještě mám jednu hloupou otázku, mohu na první spuštění nasadit starý chladič z Phenomu? Nechce se mi zase přehazovat chladiče na jeden marný pokus :D Chladic bez problému uchladí můj stávající procesor a upevnění je naprosto stejné u všech řad procesorů AMD.

-- 23. 5. 2018 18:23 --

Tak teď koukám na stránky výrobce a ryzen 1600x je podporován od BIOSu p2.20. Takže omrknu desku a pokud tam bude starší BIOS, tak se o to nemusím ani pokoušet. V tom případě jim tam mám desku nechat na přehrání? A na každé desce je napsáno (dle fotky) jaká tam je verze? Moc děkuji za odpověď.

-- 23. 5. 2018 18:28 --

Toto je napsáno na stránkách výrobce desky: AMD Ryzen 1xxx series CPUs are able to boot up with all BIOS versions. As to AMD Ryzen 2xxx series CPUs, please update the BIOS to the same as list or later version. Z toho mi vyplývá že i kdyby ta deska měla starý BIOS, tak by procesor 1600x měl najet i na staré verzi.
stira
Kolemjdoucí


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků