Používáte NTB, nebo PC (prosím jen nehráči)?

Diskuse na témata, která se netýkají výše uvedených témat

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod Klamerka 24. 5. 2018 20:49

Dobrý den

Delší domu využívám NTB jen jako stolní stanici, ke které je připojen externí monitor, klávesnice a myš a benefity konstrukce NTB prakticky nevyužívám. Uvažuji o obnovení a zvažuji, zda koupit standardní PC, nebo zase NTB. Tak nějak jsem očekával, že za stejné peníze dostanu díky absenci baterie a displeje, trošičku výkonnější stroj, ale nepřipadá mi to tak.

Nevyznám se v jednotlivých označeních procesorů, takže nacházím za stejnou cenu například PC s I5 Kaby Lake 7400 a porovnávám s Del NTB, který má Kaby Lake 7200. Stejně tak grafika je u PC 630 a NTB 620. Ostatní hlavní parametry, jako je RAM a velikost disku, jsou totožné. Proto mi oba srovnávané modely připadají velmi podobné, ale u NTB nemusím řešit UPS, předpokládám i menší spotřebu.

Koukám se na to úplně blbě? Nejsem ani hráč, který hledá výkon, ani hračička, který by chtěl obměňovat komponenty (proto se primárně koukám na již sestavené sestavy a nyní neřeším vlastní stavbu). Pominu-li tedy hráče a hračičky, na čem pracujete vy a proč jste se tak rozhodli?
Klamerka
Junior

Odeslat příspěvekod The Shitman 24. 5. 2018 21:38

Pokud máš notebook odhozený někde bokem a veškerá interakce s ním znamená ho jen zapnout a pak si ho nevšímat, může ti být úplně jedno, jestli máš to nebo to. Na druhou stranu u notebooku budou věci jako vyšší teploty a s nimi související vyšší hlučnost oproti dobře navrženému PC, to je prostě daň za kompaktní rozměry ntb. To ti může i nemusí vadit. PC pak má taky výhodu snazší opravitelnosti a jednodušší a rozsáhlejší možnost upgrade.

Čísla v označení komponent tolik neřeš. Zajímat by tě měly konkrétní parametry, to znamená třeba u procesoru počet jader a jejich frekvence, ne jestli má v označení vyšší nebo nižší číslo. Vzájemně to nemusí odpovídat.

A věc poslední a nejdůležitější, pokud se ptáš takhle, měl bys spíš napsat konkrétní požadavky a představy, abychom ti mohli poradit přesněji. Takhle to řešíš tak nějak podivně odprostřed.
The Shitman
Ex-moderátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod zivan 25. 5. 2018 07:17

Obecne na ty pocty jader a frekvenci pozor, porad tu jsou "N" Celerony a Pentia, nove Pentium Silver...atd., ktere maji klidne ctyri jadra a frekvence nad 2GHz, ale proti plnotucnym procesorum je vykon o dost horsi.

Jinak v tom notebooku bude i5 7200U, coz je dvoujadro s HT, v desktopu by to tedy byla i3 (a i ta uz muze byt nove ctyrjadro), i5 7400 je ctyrjadro.

Ja uz 7 let pouzivam Thinkpada X220 v docku s tim, ze ho parkrat mesicne vytahnu na par hodin a parkrat rocne na vice dni. Ale za ty roky jsem z puvodnich 4GB RAM postupne upgradoval az na 16GB a z 250GB HDD zas na 128GB SSD + 1TB HDD.

Ono kupovat nove PC/notebook, protoze chces vice RAM dost leze do penez. U nekterych notebooku je ale problem, ze je bud problematicka vymena nebo jsou RAM pripajene primo na desku a neni zadny volny slot.
Naposledy upravil zivan dne 25. 5. 2018 08:19, celkově upraveno 1
Motorola Edge 20; HP Elitebook 845 G8 (Ryzen 5650U, 32GB RAM, WD SN570 1TB, 14" fullHD IPS) + HP USB-C G5 Essential + 29" LG 29UM65 + 22" Eizo S2202W
zivan
Junior

Odeslat příspěvekod The Shitman 25. 5. 2018 07:33

Nechtěl jsem mu N-kami a podobně lámat hlavu, když evidentně kouká v jiném segmentu. Naštěstí.
The Shitman
Ex-moderátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Milanr1 25. 5. 2018 10:37

NB má oproti PC jedinou zásadní výhodu:
snadnou přenositelnost => ideální k práci na cestách.
Ve všech ostatních parametrech NB daleko zaostává za plnohodnotným PC, od parametru cena/výkon přes ergonomii až po skládačku.
Co s tím?
Pokud nutně nepotřebuješ pracovat na cestách, nekupuj NB.
IMHO většinou na cestách postačí mobil.
Milan
Milanr1
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod KineCZek 25. 5. 2018 14:56

Hodne zalezi, na jakou praci nebo "praci" ten pocitac chces. O cem nepadla zminka a je to paradoxne nejdulezitejsi pro velkou vetsinu uzivatelu (kteri o tom ale sami bohuzel vetsinou nevedi) je uloziste.

Nejlepsi volbou je NVME s x4 PCIe zapojenim, i tak jsou rozdily v radicich, v pouzitych pametech (MLC, QLC, SLC, TLC a do toho jeste 3D a dalsi) ... jen toto by vydalo na nekolik stran textu, z nejz bezny uzivatel "vyjde" jeste zmatenejsi, nez pred prectenim.

Dale pak 7200U vs 7400 ... je sice oboje i5, ale ta notebookova ma tretinovy vykon, nez ta desktopova - ackoliv si "jsou prece na tech sedmi tisicich jenom o dve stovky blizko". Rika se tomu MARKETING a je to jedna obrovska past na ovecky. (A bohuzel v tomto pripade ovecka = technicky se neorientujici zakaznik - za tim prosim nehledejme nic osobniho, nic nadrazeneho ... jen mi to prislo jako trefne oznaceni.)

Pro rozumnou praci je velmi dulezita ergonomie (kvalitni displej, klavesnice, mys, ale i zidle a stul, coz spousta lidi zanedbava) a pokud UZ se budeme presouvat "do te magicke skrinky" (at uz desktop ci ntb), dulezite je mit:

Rychle, kvalitni SSD s dostatecnou kapacitou. To znamena treba WD BLACK 512GB NVME SSD.

Dostatek RAM - pro Word a internet to muze byt 4GB, ale jsou prace, kde je 64GB malo. Takove ty "normalni domaci" pocitace mivaji dnes 8GB a osobne bych nize urcite nechodil. Kapacita RAM je dulezitejsi, nez jeji rychlost v MHz - plati temer bezezbytku)

Kvalitni grafika - pro kazdou praci jina, nekdo potrebuje Quadro, nekomu staci intel a nekdo je mezi tim. Vetsinou kdo potrebuje Quadro, byva si toho vedom. Co bezni zakaznici casto opominaji, je HW akcelerace videa (a pak se divi, ze "jim ten juuutuuup nendeee").

A az ted se dostavame k procesoru. Zde plati, ze dnes uz bych si ZADNY 7xxx procesor nekoupil, je to zastarala a davno nahrazena rada. Aktualni procesory intel zacinaji cislici 8 a jsou vykonnejsi. A to o parnik. "Osmickove" mobilni maji ctyri jadra a desktopove "osmitisicovky" maji jader dokonce hned 6 ... zatimco u starych 7xxxx byly v notebooku jadra jen 2(!) a v desktopu "jen" 4. Pritom cenove se stroje se 7xxx a 8xxx moc neodlisuji, tzn je nutne nebyt ovecka a nenechat se "oholit".

Celkove vzato, u "hotovky" clovek casto nevi, jake v tom je SSD (casto jde o hodne pomale, vybehove modely - a to i u znackovych sestav), casto jsou nestandardni formaty napajecich zdroju, skrini i desek (= nulova upgradovatelnost a drahe nahradni dily).

Tak nejak mi z toho vychazi, ze kvalitni (dobre vybrane) komponenty seskladane odbornikem jsou mnohem lepsi volba, nez hotovka. Ze namisto odborniku narazis dnes v "IT" obchodech pouze na brigadniky ... duvod je v platech, ja bych tam pracovat take nemohl. Z toho, co tam ti lide berou, se rodina uzivit neda. (A kvalita jejich prace pak odpovida "cene" kterou za tu praci maji, tomu se nelze divit.)
Don't think you are. Know you are. (Morpheus)

| PC sestavy hracum i profesionalum na miru | Kontakt zde tlacitkem SZ, nebo na Facebooku |
KineCZek
Odborník PC sestav a ULN
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Klamerka 30. 5. 2018 09:49

Zdravím a děkuji za reakce.

Cílem tohoto dotazu nebyl výběr konkrétního stroje, takže jsem záměrně nevypisoval, jak nyní NTB využívám. Po přečtení ale chápu, že to částečně osvětlí dotaz, takže jen pro info:
- Hry nehraji, takže nepotřebuji výkon v tomto směru
- Ve stávajícím NTB jsem v loňském roce přidal SSD disk na systém a pozoroval jsem zrychlení a proto neuvažuji o plotnovém disku ve svém dalším stroji. V síti mám NAS, takže není potřeba datový disk.
- Prakticky používám Office, Chrome, občas Autocad, Gimp a Inkscape.

Takže když shrnu, stávající NTB mi stačí, ale narážím na omezení že nepřipojím 4K monitor. Mám 27" a už tam mám jeden pruh vadných pixelů, takže budu muset koupit něco nového a FHD rozlišení na této velikosti nechci.

Na druhou stranu, chci něco malého, nechci vysokou spotřebu a nechci hluk. Proto jsem zvažoval zase NTB, ale nedává mi smysl. Začal jsem tedy ještě pročítat další dotazy zde na fóru, které se věnují ULN sestavám a uvažuji i o této cestě.
Klamerka
Junior

Odeslat příspěvekod KineCZek 30. 5. 2018 12:36

ULN sestava jednoznacne. Tam dostanes klidne 6jader, RAM pameti hromadu takovou, ze Ti bude az k nepotrebe (klidne 64GB) a hlucnost, jakou si zamanes. I takovou, ze v plne zatezi nebudes ani tusit, ze nekde je nejaky pocitac.

Tyhle veci dohromady Ti zadny notebook neda z fyzikalnich duvodu.
Don't think you are. Know you are. (Morpheus)

| PC sestavy hracum i profesionalum na miru | Kontakt zde tlacitkem SZ, nebo na Facebooku |
KineCZek
Odborník PC sestav a ULN
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod rookie 30. 5. 2018 16:56

spotreba je pri NTB nizsia.. ale aj vykon.. a ked to prepocitas, tak PC moze byt na tom lepsie.. napriklad narocny vypocet na PC trva 1hod, pricom PC zerie 100W a teda zozralo 100W.. ak je dobre postavene, tak to bude aj pomerne tiche.. rovnaky vypocet na NTB trva 3hod, pricom NTB pri nom zerie 40W a teda zozerie 120W.. a aj si pri tom zahuci.. totalne zjednodusene lamersky vysvetlene..

chalani tu postavie vykonnejsi a tissi stroj za menej penazi v prepocte na vykon.. treba specifikovat SW a rozpocet.. :)
rookie
Junior

Odeslat příspěvekod polda 30. 5. 2018 19:06

Pokud děláš na stole a nelezeš s noťasem do postele, si sestav PC.
polda
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Pytlík 31. 5. 2018 06:14

Rookie: malá technická poznámka. Tvrdit, že nějaké zařízení sežralo 100W - to je na kouli z fyziky a celý tvůj výklad se tím degraduje na blábol. Nepleť si jednotky příkonu (či výkonu), což jsou Watty, zkratka W, a jednotky energie, což jsou sice Joule, zkratka J, ale v praxi se používají odvozené jednotky Ws (Watt sekundy, 1WS=1J), Wh (Watt hodiny) a nejčastější kWh (kilo Watt hodiny).
Pytlík
Pokročilý
Uživatelský avatar


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků