Rada s UPGRADE slabučkého PC - editácia videa

Rady a tipy pro výběr počítačové sestavy (konfigurace, nekompatibilita)

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod MarekKE 25. 5. 2018 15:40

Ahojte.
Nemám peňazí nazvyš, ale potrebujem zvýšiť výkon svojho PC...
Je to.... Intel Pentium CPU G3240 3.10GHZ
4GB RAM (ani neviem aká, či DDR2 alebo DDR3)
IntelHD (základná integrovaná grafika)
Windows 7 Home (64bit)
250GB HDD (to mi stačí)

O čo ide ? Potrebujem editovať FullHD 50fps (veľkosť maximálne 2-3GB = v mojom prípade takých 20-30 minút) video (základná editácia, nič zložité, nič náročné), ale počítač mi to nezvláda.... Keď zapnem video v editovacom programe (napr. Shotcut), video ide spomalene, zvuk je hrozný...
Prehrávať mi FuullHD ide, bez trhania (používam VLC player), ale editovať mi ho už nejde... Šlo by - nejaké obyčajné 720p HD... Ja potrebujem FullHD (1920x1080)
A tak sa pýtam, ak mám rozpočet 60€ (áno, len 60€), MAXIMÁLNE 70Eur... Dá sa to nejak zachrániť ? Nutne potrebujem editovať video, ale čo za 60-70€ dokúpiť do tej kraksne, aby to šlo ? ...
RAM ? GRAFICKÚ KARTU ?
Grafiku za 40€ (nejaká 1GB GDDR3, 64bit), a RAM 4GB DDR3 za 25-30€ ? ...
alebo
Grafiku za 50€ (GeForce GT 710, 2 GB, GDDR3, 64 bit) a RAM 2GB DDR3 za 20€ ?
Myslím, že z tejto trojice (procesor, RAM, grafická karta) mám najlepší asi procesor, takže si myslím, že keby som mal kúpiť nový procesor miesto grafickej karty a RAM, tak by som si polepšil najmenej, a nemuselo by to poriešiť môj problém s editáciou videa.....
POČÍTAČOVÉ HRY NEHRÁVAM.
edit : rozpočet je max. 100€
PORADÍ MI NIEKTO ? Ďakujem. :-)
Naposledy upravil MarekKE dne 25. 5. 2018 17:42, celkově upraveno 1
MarekKE
Junior

Odeslat příspěvekod KineCZek 25. 5. 2018 16:32

Uprimne udelas lip, kdyz si s padesatieurovkou vytres zadnici na zachode - tak poslouzi alespon k necemu. GT710 je z louze pod okap, efekt nulovy a vyhozene penize.


Nenapada mne absolutne nic, co by vytrhlo trn ze spojnice zad a nohou takhle zoufale slabemu pocitaci. Pokud uz ma neco pomoci, bude to kvalitni SSD (idealne 2ks, z jednoho cist a na druhy zapisovat), k tomu alespon ctyr, nebo idealne jeste vice-jadrovy procesor a alespon 8, lepe vsak hned 16GB RAM ...

Ale to si za tech 70Eur minimalne jednu dalsi nulu domaluj, aby to za neco stalo.


Prosim nebrat zle ... rikam veci jak jsou, jakkoliv muze byt sdeleni obcas neprijemne a/nebo vyznivat "politicky nekorektne".
Diky proto za pochopeni a za urcitou uroven nadhledu.
Don't think you are. Know you are. (Morpheus)

| PC sestavy hracum i profesionalum na miru | Kontakt zde tlacitkem SZ, nebo na Facebooku |
KineCZek
Odborník PC sestav a ULN
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod MarekKE 25. 5. 2018 17:22

Dobre. Poradí niekto iný ? ... Neverím, že 70€ nič nespraví...
Alebo kúpiť za 70€ len jeden komponent ? RAM ? Grafickú kartu ? ...
edit : nový strop : 100€ ... vyššie už to fakt nepôjde...
A neraďte mi nový procesor, pretože RAM-ku si môžem pridať, grafickú kartu si môžem pridať, ale procesor musím vymeniť CELÝ...
Takže poradíte niečo do 100€ (strop), čo mi vylepší PC natoľko, aby sa dalo editovať (základná editácia, videá max do 20-30 minút) FullHD 50fps video ? Ďakujem :-)

Môj typ : 8GB RAM (DDR3) za 60€
2GB GDDR3 grafická karta za 40€

Spraví to niečo ? Ešte raz, nejde mi o X spustených programov naraz, ani o hranie hier... ide mi "len" o editáciu FullHD videa o 50fps, a aj to do veľkosti súboru 3GB (okolo 30 minútové video)... Hmm...

Alebo miesto grafickej 120GB SSD disk ? ... Nezdá sa mi, žeby to bolo lepšie riešenie... Navyše mám dojem, že mám v PC 16GB SSD (len neviem ako dohľadať túto informáciu v mojom PC, PC už má X rokov, ale keĎ som vyberal komponenty, dám ruku do ohňa, že tam bolo aj SSD 16GB)
MarekKE
Junior

Odeslat příspěvekod nfp1 25. 5. 2018 19:14

Do grafiky se nežeň. Jediná možnost je někde sehnat bazarovou 750 Ti NVIDIA. SSD a paměť doporučuji. Pomohou, ale nečekej zázraky. každopádně než se vrhneš do vylepšování, tak bych se snažil zjistit, kde je slabé místo. Odhaduji to na malou paměť a nutný swap na disk při rozsáhlém souboru. Ale nepodceňoval bych ani možnost, že je problém v nespolupráci programu s ovladači grafické karty a přehrávání videa v editoru potom nestíhá procesor. Takže potom je nejjednodušší vyměnit program.
nfp1
Junior

Odeslat příspěvekod MarekKE 25. 5. 2018 19:30

nfp1 : takže mi odporúčaš tých 100€ investovať tak, že kúpim 8GB DDR3 RAM a 120GB SSD DISK (spolu by ma to vyšlo na 100€) ?
Ono v spomínanom editovacom programe mi to video ide najplynulejšie... :D V ostatných ide ešte horšie... takže to nebude nevhodným programom, ale veľmi slabým PC...
MarekKE
Junior

Odeslat příspěvekod KineCZek 25. 5. 2018 19:36

Z dvoujádra prostě neupleteš bič. Ani s SSD, ani s pamětí. Stejně jako z Felicie neuděláš za sto Euro autobus. To prostě fyzicky nejde.

Mimochodem, co říká CPU-Z v záložkách Mainboard a Memory?
Don't think you are. Know you are. (Morpheus)

| PC sestavy hracum i profesionalum na miru | Kontakt zde tlacitkem SZ, nebo na Facebooku |
KineCZek
Odborník PC sestav a ULN
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod nfp1 25. 5. 2018 19:54

MarekKE píše:nfp1 : takže mi odporúčaš tých 100€ investovať tak, že kúpim 8GB DDR3 RAM a 120GB SSD DISK (spolu by ma to vyšlo na 100€) ?
Ono v spomínanom editovacom programe mi to video ide najplynulejšie... :D V ostatných ide ešte horšie... takže to nebude nevhodným programom, ale veľmi slabým PC...


Určitě si ale předtím zjistit, zda problém není pouze ve výkonu procesoru. Každopádně pokud chceš něco udělat, je tohle jediná možná cesta pro nové komponenty. Jinak bazar a výkonnější procesor.
nfp1
Junior

Odeslat příspěvekod The Shitman 25. 5. 2018 21:14

Tady to bude dost pravděpodobně swapovat na disk který je sám o sobě mizerný. Doteď nepadlo v čem se stříhá, doteď nebylo zmíněno vytížení CPU a RAM ve chvíli kdy se to zaseká. To je třeba napravit.

Každopádně, pokud je možnost, koupil bych 4GB RAM klidně z bazaru a 240+GB SSD. 4GB RAM proto, že 4+4 je 8 a s tím už se tak nějak nechá pracovat. Mrkni ale předem do bedny, jestli pro to máš volný slot. I pak to bude mizerná sestava pro video, ale vzpomeňme si, na čem se pracovalo donedávna. A taky to šlo. Nemám tenhle styl argumentace rád, dělat bych s takovým strojem dnes už nechtěl ani za nic, ale s limitem 100 eur si prostě vymýšlet nemůžeme, tak je zkrátka lepší to přijmout jak to je.
The Shitman
Ex-moderátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod MarekKE 26. 5. 2018 06:48

Chalani, ďakujem za postrehy :-)

Využitie procesoru pri tom ako seká video, je na úrovni 100%. Pôvodne (keď na PC nič nerobím) sa využitie procesoru pohybovalo na úrovni 20-45%. Takže zvýšenie zaťaženia o 55-80%.....
Využitie ramky (ktorú mám 4GB) počas toho ako seká video, je na úrovni 2,95GB. Keď som na PC nič nerobíl (napr. len mal otvorenú túto stránku a písal), tak využitie RAM bolo na úrovni 2,5GB.

Neviem, ale sedliacky rozum mi hovorí, že jednoznačne je nevyhnutné v prvom rade vymeniť procesor, tak je ? :lol:

Pozerám práve na procesory v cene okolo 80€ (aby som za 20€ ešte mohol kúpiť nejakú bazarovú RAM-ku ... na SSD už ale potom nezostanú peniaze :-| ).... Zvláštne je, že procesory značky PENTIUM za túto cenu sú dvojjadrové, pričom AMD v tejto cene sú 4-8 jadrové..... Sú to nejaké finty, alebo ? Určite chcem minimálne 4jadrový procesor...ako mi aj radil KineCZek... Pentium je predražená značka, že ? Ak má človek malý rozpočet, tak sa neoplatí, však ? Za 80€ radšej AMD-čko ?

Chalani, vopred ĎAKUJEM za ďalšie vaše reakcie.
MarekKE
Junior

Odeslat příspěvekod Chipoun 26. 5. 2018 06:57

Ale k tomu procesoru potřebuješ kompatibilní základní desku a RAM...
Chipoun
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod MarekKE 26. 5. 2018 07:08

Chipoun : Rozumiem. Takže zistím akú mám matičnú dosku (mainboard, že ?) a RAM-ku... Takže bude treba vypísať aj veličiny matičnej/základnej dosky ako "Podpora pre procesory", "Podpora pre pamäte", "Max. veľkosť operačnej pamäte" ...
Dobre, idem hľadať údaje...
MarekKE
Junior

Odeslat příspěvekod zivan 26. 5. 2018 07:11

Zatížení CPU 20-45% v idle není OK
zivan
Junior

Odeslat příspěvekod MarekKE 26. 5. 2018 07:28

zivan : "v idle" - to znamená čo ? V čase, keď sa na PC skoro vôbec nič nerobí (len napr. píše text, alebo ani to nie) ? No veď, je to šunka počítač... A to má len nejaké 3 roky... Proste som ho kupoval lacný... Takže je mi jasné, že treba kúpiť lepší procesor. A zvýšiť RAM-ku.
MarekKE
Junior

Odeslat příspěvekod zivan 26. 5. 2018 09:27

Kdyz se na PC nic nedela (nestahuji a neinstaluji se aktualizace a antivir neprovadi kontrolu), tak by melo byt zatizeni pod 10%. Jestli mas bezne i 45% (coz je treba naplno jedno 3GHz jadro), tak je podle me neco spatne a na prevod videa pak mas jen polovinu vykonu.

Jeste koukam, ze to Pentium uz podporuje Quick Sync, nepodporuje to i ten tvuj software pro prevod videa?
Naposledy upravil zivan dne 26. 5. 2018 09:41, celkově upraveno 2
Motorola Edge 20; HP Elitebook 845 G8 (Ryzen 5650U, 32GB RAM, WD SN570 1TB, 14" fullHD IPS) + HP USB-C G5 Essential + 29" LG 29UM65 + 22" Eizo S2202W
zivan
Junior

Odeslat příspěvekod KineCZek 26. 5. 2018 09:36

Vylézají tu zajímavé věci.
Don't think you are. Know you are. (Morpheus)

| PC sestavy hracum i profesionalum na miru | Kontakt zde tlacitkem SZ, nebo na Facebooku |
KineCZek
Odborník PC sestav a ULN
Uživatelský avatar

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků