LN - Herní ±70k

Rady a tipy pro výběr počítačové sestavy (konfigurace, nekompatibilita)

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod Tahak 9. 7. 2018 15:43

Zdravim,
Tak po 2 letech občasného nakukování jsem se také rozhodl využít rady zdejších PC guru.
Všiml jsem si, že snad není období, kdyby by se neočekávalo na spadnutí cen nebo na vydání nové generace kteréhokoliv produktu, ale i přez vyšší ceny kvůli miningu nebo snad čekání na vydání nových 11xx/20xx Nvidia grafik bych se do nové sestavy rád pustil v nejbližší době.
Už to budou nějaké 4 roky co používám noťas MSI GE60 2PE-071XCZ Apache Pro a ikdyž není perfektní, po upgradu SSDčka a RAMek se na něm dá docela obstojně fungovat - když nebudu počítat 90°C během 5 minut zátěže :-D

Požadavek hlučnost
Low Noise

Účel pořízení sestavy:
Převážně hraní, zkombinovaná s hromadou otevřených oken a přebytečných programů.

Finanční limit
±70 000kč.
Svoji zkušební sestavu jsem složil za 63k, ale sám vím, že tam nemám všechno. Popřípadě se dají ostříhat nějaké komponenty pro pozdější dokoupení - viz. dále

Operační systém
Win 10 - nepočítat do ceny

Sestavíte si PC sami?
Rád bych, ale rád bych kdyby to k něčemu vypadalo. Pokud se najde nějaká dobrá duše - eshopu nesvěřím.

Budete taktova?
Nebráním se tomu, sám ale určitě ne.

Monitor a jeho rozlišení
Do sestavy bych rád 3 monitory. Vzhledem k tomu číslu nemusí mít brutální úhlopříčku, takže např. 3x23' 1080p@60 bych viděl jako ideál
Doteď jsem fungoval na 15' 1080p@60.
víc níže.

Kupujete i periferie nebo jen holou skříň?
Nic co by se projevilo na ceně.

Sestava kterou jsem si skládal před pár měsíci vypadal něak takto:
MB: MSI Z370 PC PRO - 3500 Kč

CPU: Intel Core i5-8600/ i7 8700 - 7000 Kč / 9700 Kč

GPU: MSI GeForce GTX 1080 GAMING X 8GB 17500 Kč

RAM: G.SKILL 16GB KIT DDR4 3200MHz CL16 Trident Z RGB - 5700 Kč
- do budoucna dalších 16GB dle potřeby

HDD1: Samsung SSD 960 EVO 500GB - 5600 Kč
HDD2: WD Black 4TB - 4900 Kč
HDD3: Další SSD 500GB SATA - dle ceny sestavy

Zdroj: Corsair RMx Series RM650x 650W 2800 Kč

Bedna: Fractal Design Define C TG - 2400 Kč


Co se tripple sestavy týče rád bych nějaký stojánek který se bude dát upevnit ke stolu.
Zároveň vzhledem k tomu, že jsem si doposud nepodal ruku s žádným monitorem který by měl víc jak 60Hz, takže 60Hz stačí.
Vzhledem k sestavě by měl monitor mít tenké okraje a dobré sledovací úhly (IPS ?).
Neplánuji hrát na všech 3 monitorech zároveň, je to spíš pro pohodlí, zároveň pokud by se našel typ monitoru který by měl 60Hz a 144 Hz verzi, kde by se nedalo zepředu rozeznat rozdíl uvažoval bych nad 1x 144Hz + 2x60Hz.
U výběru monitorů a stojánku jsem otevřen návrhům, ale převážně je to něco na čem vidím že se dá ušetřit vzhledem k tomu že je to nejjednodušší část sestavy který se dá do budoucna bez limitů vyměnit.

V sestavě určitě chybí jakékoliv řešení chlazení, vzhledem k tomu že se to odvíjí sestavu od sestavy.

Předem díky za rady :)
Tahak
Kolemjdoucí
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod KineCZek 9. 7. 2018 16:30

Predne musim pochvalit skvele popsane potreby, vybornou strukturu prvniho prispevku a skvele rozepsanou "povinnou cast" dotazu.

Co se tyce sestaveni, klidne Ti nabidnu svou osobni peci, all inclusive vcetne osobniho dovezeni a predvedeni hotoveho PC u Tebe doma.

U tech monitoru ... nechces se vydat radeji cestou jednoho velkeho, nez tri malych panelu? Tim myslim treba tento 4k monitor: https://www.alfa.cz/product.php?eid=1051400060000004DLU Je to rozmerove i rozlisenim ekvivalent 4x fullHD 21" panelu.

Pokud chces tri monitory na jedinem stojanu, volil bych ROZHODNE stojan od firmy ERGOTRON, ktere ale jsou max do 24" uhlopricky, s tim, ze 21 az 23 je ideal. Vetsi monitory museji mit ten prostredni prilis posunuty vpred a bocni hodne do kraju ... ne ze by to Ergotron neudrzel, ale fyziku neoklames.

- - -

Chlazeni je orisek pro mne k rozlousknuti, ale toho se nebojim. Spise mam dotaz, kolik TB ulozneho prostoru v PC potrebujes a trochu asi i otazku "k cemu" ... sam jsem zvykly bezet se vsemi daty jen z PC, pripadne foto, videa atp podle mne patri na NAS a ne na interni disk (hluk).

960 EVO urcite NE, kdyz je na trhu 970 s vyssimi rychlostmi a nizsim zahrivanim.
Dalsi SSD klidne MX500 s 1TB kapacitou.
Disk muze byt 2,5" + odhlucneni, pokud bychom vzali Define R6 TG. Jen prosim nechtej "GUNMETAL" barevnou variantu. Cerna le praskovy lak, bila je praskovy lak, ale gunmetal je metaliza, se vsemi efekty i minusy - je to leskle, ale silene se to skrabe, u sroubu odlupuje uz pri koupi a navic na plastech je odstin o dva tony jinde, nez na plechu ... to nedoporucim. Jinak extra hezka je R6 v bilem s TG bokem - predek je cerny, cast vnitrniho prostoru taky a vypada to fakt dobre.

Chces nejaky navrh? ;)
Don't think you are. Know you are. (Morpheus)

| PC sestavy hracum i profesionalum na miru | Kontakt zde tlacitkem SZ, nebo na Facebooku |
KineCZek
Odborník PC sestav a ULN
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod meda2016 9. 7. 2018 16:34

Tohle bude jasně Kinova cesta. Něco jako zde https://forum.zive.cz/viewtopic.php?f=9 ... #p11966017
K tomu dodám bez nároku na moudro: S novými "děrami" HyperThreadingu a jejich řešeními se možná vyplatí CPU 6/6 než 6/12 (pokud bude oprava zakázáním HT). Proč ne Define C je tam také vysvětleno.
Já jen přidám úvahu, jestli místo 3xmonitor nejít do rozšířeného formátu se 144Hz rovnou.
Něco jako tady, sice je to VAčko https://www.alza.cz/35-benq-xr3501-curv ... 517810.htm pakliže není "sleva" pro malý jas podsvícení.
meda2016
Junior

Odeslat příspěvekod Tahak 9. 7. 2018 17:15

Díky za rychlo odpověď,

Monitory:
co se monitorů týče tak bych raději šel do tří menších (nezahnutých), už jen pro pohodlí s používáním a pro širší výběr. Bohatě se zatím spokojím s 3x1080p/1440p@60Hz 23' s tim že na monitory pokukuju už delší dobu. Musím uznat, že monitor, který nemá přebytečné vlastnosti (nejčastěji reprák který se stejně nedá použít pro jeho kvalitu) a zároveň disponuje tenkými okraji a "normálním" designem atd. není tak lehké sehnat.
Jako návrh je například tento: https://www.alfa.cz/product.php?eid=1051600000000003N4B - jen tak narychlo co jsem se podíval

CPU:
Následně rozhodování mezi i5/i7 (ano intel/nvidia - ukamenujte mě) - nad tím spíše uvažuji jen z pohledu toho, aby se GPUčko následně nenudilo, zatímco procesor poletí na plno. Zároveň odvíjím svoji představu o zvýšení výkonu od aktuálního notebooku, což věřím tomu bude dosti zkreslená představa :)

HDD mánie:
Co se SSDček týče, koukám že jsem zaspal dobu s 960, dobré vědět.
Musim uznat že jsem se usrovnil oproti mím předchozím sestavám, kam jsem disky chtěl původně nacpat až 4.
1. SSD na nafukující se Windows a podobnou veteš co se defaultně instaluje na systémový disk.
2. SSD na hry, u kterých se vyplatí rychlejší načítání
3. HDD rozdělené 50%/50% nebo 25%/75% na vetší hry a data

4TB kvůli tomu, že NAS sice aktuálně vedu, ale v blízké době mi nebude dostupný a budu muset do budoucna pak řešit svůj vlastní (to má čas prozatím)
jestli bude disk 2.5 nebo 3.5 je ve výsledku asi jedno, v dnešní době už jsou HDD na docela dobré úrovni i v menších verzích.

Pokud se budeme bavit o vnitřku bedny, nejsem ten typ který by potřeboval mít doma diskopárty pokaždé když zapnu PC, ale nějaké to světýlko aspoň za začátku zahřeje (RAM + Grafika?). Co se pak barev větráčků týče preferoval bych černo/bílou variantu, ale to už asi až poslední věc o kterou se můžu starat.

Nakonec co se sestavení týče, jsem si docela jistý, že až na LN část počítače bych dokázal většinu složit sám, ale když do něčeho investuju takovou částku určitě bych využil složení od někoho zkušenějšího (klidně koukám na tebe Kine :) ), jen systém a cokoliv dál bych si rád nainstaloval už solo, už jen z toho pohledu že to budu dělat po 1000x a je to taková ta úchylka, že když si to neudělám sám tak z toho nemam takovou radost.

Návrh klidně přijmu.
Tahak
Kolemjdoucí
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod KineCZek 9. 7. 2018 17:29

Nah. Rozbaleny kus bych ne to ... ne toto. Proste n-e-e. Ale to je asi mnou, to neresme. :D

-

K tomu navrhu ... to co zminil kolega uz ma tyden doma spokojeny majitel, jen tedy mermo moci musel mit GunMetal, fotogalerka na kliknuti tady: https://www.zonerama.com/KineCZek/Album/4439703

Nakonec se koupila Noctua D14 (byla skladem), MX500 / 1TB v M.2 slotu, protoze byla skladem a rozdil ceny jeste v nas prospech. Ze stejneho duvodu nejsou RAM moduly cerne, nybrz bile barvy. Jinak vse v puvodnim zneni, procesor bez OC v max zatezi 45°C, po OC okolo 65°C na 6x 4,8GHz @ 650rpm.

DELiD pak treba tady: https://www.zonerama.com/KineCZek/Album/4400095



OT: Vedel by nekdo jak z te zatracene Zoneramy udelat klikaci miniaturu jako link na forum? Za pripadnou odpoved dekuji.

-

Nakonec tedy dam navrh s Noctuou, s tim, ze UPLNE VSECHNY ventilatory budou sedive (tzn ten zlutohnedy prijde nahradit, neboj): 61.311,- Kc


Sestava s oknem si vylozene rika o montaz automaticky dynamicky regulovaneho PODSVICENI, ktere reaguje svou intenzitou svitu na zatez sestavy. Lze uzivatelsky nastavit jas v idle, jas v zatezi, nebo podsviceni vypnout, nebo rozsvitit naplno na tri kliknuti mysi.

Pripadne lze nastavit fakt slabounky svit - regulace urovne jasu NENI PWM, tzn mnou montovane LED pasky jsou FLICKERFREE ... narozdil od vetsiny montazi, kde se zapoji do desky (AURA sync, MysticLight atp.) RGBcko s PWM na 200Hz a lide pak nepravem nadavaji na nekvalitni monitor, pricemz oci je boli z podsviceni skrine. (!)




Jak mohou vypadat sestavy podsvicene LED pasky si muzes kliknutim:
Bile podsviceni v Low Noise sestave, cerna Fractal R5:
Obrázek

Oranzove podsviceni v LN sestave, cerna Fractal R5:
Obrázek

Zelene podsviceni v LN sestave, cerna Fractal R5:
Obrázek

Zelene podsviceni v Ultra Low Noise sestave, cerna Fractal R5:
Obrázek

Zelene podsviceni v HardCore Ultra Low Noise sestave, cerna Fractal R5:
Obrázek

Cervene podsviceni v LN sestave, cerna Fractal R5:
Obrázek

Cervene podsviceni v Low Noise sestave, bila Fractal R4:
Obrázek

Modre podsviceni v Ultra Low Noise sestave, bila Fractal R4:
Obrázek


Spousta dalsich podsvicenych i nepodsvicenych montazi je pak tady: https://www.zonerama.com/KineCZek



== == ==



Vyse uvedeny navrh je ULTRA LOW NOISE sestava. Pro uplnou definici pojmu ULTRA LOW NOISE viz: ODKAZ.



DULEZITA POZNAMKA:

Pro dosazeni ULTRA LOW NOISE (ne)hlucnosti vsak nestaci pouze vybrat vhodne komponenty. Klicovym faktorem pro dosazeni nizke urovne (ne)hlucnosti sestavy je odladeni hlucnosti, resp. tedy optimalizace otacek ventilatoru v zavislosti na teplotach komponent.

Dalsim faktem pak je 100% jistota neuspechu, pokud bychom uvazovali nad myslenkou nechat tuto sestavu skladat v eshopu. Sestavy s aftermarket chladici grafickych karet totiz eshopy sestavovat odmitaji, k cemuz maji hned nekolik rozumnych duvodu.



BTW: Pokud bys nepohrdnul, mohu Ti nabidnout svou osobni peci, tzn. sluzby ohledem sestaveni a odladeni. (Pokud bys chtel vedet vic => soukroma zprava.)
Don't think you are. Know you are. (Morpheus)

| PC sestavy hracum i profesionalum na miru | Kontakt zde tlacitkem SZ, nebo na Facebooku |
KineCZek
Odborník PC sestav a ULN
Uživatelský avatar


Odeslat příspěvekod Tahak 9. 7. 2018 18:12

Návrh velice pěkný, pokoukám ještě po monitorech + stojánku a pak bych se popřípadě ozval přímo do SZ :)
1TB SSDčko příjemně překvapilo cenou musím uznat
Tahak
Kolemjdoucí
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod KineCZek 9. 7. 2018 18:33

Ja prave myslel link na konkretni album s thumbnailem.

-

MX500 hlavne velmi prekvapil svoji kvalitou. Pouzivam jich sam doma uz nekolik (i v notebooku jako jediny disk) a je to prekvapive rychle a cenove privetive uloziste. Crucial (Micron) zkratka SSD umi.

Ten monitor co jsi postoval by se dal pouzit. K tomu pak Ergotron triple bow - ale pozor, prodava se bez ramene, to je nutne k tomu dokoupit a pocitat s velkou nosnosti: https://www.alza.cz/ergotron-hx-desk-mo ... 727065.htm

+ pocitat s tlustou deskou stolu odolnou proti vylomeni + pocitat aby stul byl tezsi alespon 3x nez monitory.

Tady VELMI DOBRE VIM o cem mluvim. Rozlomenou desku stolu jsem pod Ergotronem uz videl a hezky pohled to nebyl, 42" 4k panel to neprezil. Pripadnou montaz do zdi bych si VELMI rozmyslel. Neni to az takova sranda a vypadnout (i s kusem ytongu) to taky umi. To jsem sice nevidel osobne, ale foto stacily.
Don't think you are. Know you are. (Morpheus)

| PC sestavy hracum i profesionalum na miru | Kontakt zde tlacitkem SZ, nebo na Facebooku |
KineCZek
Odborník PC sestav a ULN
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Tahak 9. 7. 2018 19:53

Pokud bych nechtel riskovat zdraví svého stolu tak bych to možná viděl na tuhle, je pravda že stojánek jeden možná poslouží víc:
https://www.alza.cz/silverstone-arm31bs ... 364514.htm
Tahak
Kolemjdoucí
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod KineCZek 9. 7. 2018 20:41

Uprimne, prave tohohle bych se ja bal. O stul nejde, ten neni nikdy tak drahy, jako tri panely, resp. pokud tak drahy je, mel by uz mit desku, ktera bez problemu unese Ergotron HX s lukem a tremi panely.

Nejde jen o ergonomii, moznost zvednout si panely a ziskat vice mista na desce je k nezaplaceni zvlaste u malych stolu.
Don't think you are. Know you are. (Morpheus)

| PC sestavy hracum i profesionalum na miru | Kontakt zde tlacitkem SZ, nebo na Facebooku |
KineCZek
Odborník PC sestav a ULN
Uživatelský avatar





Odeslat příspěvekod satikcz 13. 7. 2018 12:40

K tomu monitoru - co hrajes za hry? Singlovky na 60Hz pokud jsi nevidel vic asi ok, i kdyz sam uz bych nemoh na 60Hz ani to, ale hlavne u 3D multiplayerovky je tech 144Hz hodne znat, hrajes neco takovyho?
3x AOC AG271QG (2560x1440, IPS, 165Hz, GSync), ASUS Strix RTX3090 OC, Intel Core i7 8700K@5GHz+EKWB L360, ASUS Maximus X, 32GB G.SKILL TridentZ@3466 MHz, ADATA SX8200 2TB + 1TB + Crucial BX 500 GB + Kingston UV400 1TB, Seasonic P-860 Platinum, FD Define S
satikcz
Junior
Uživatelský avatar

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků