Výběr 2-3TB disku do RAID 5

Pevné disky, CD, DVD a BR mechaniky, USB flashdisky, paměťové karty a další

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod eLzyx 25. 7. 2018 11:46

provozuji SW RAID 5 s 3x 2TB disky a jeden právě chcípnul. Jeden disk je WD Green asi 7let starý, druhá je Barracuda ST2000DM001 (mrtvá) a třetí je WD Red asi dva roky starý. K tomu tam běží zánovní 3TB WD Red s méně důležitými daty.

A teď nevím, jestli koupit nějaký levný 2TB typu WD Blue/1600Kč, Toshiba E300/1500Kč.
Nabízelo by se pořídit 2TB WD Red, ale ten je za mizernou cenu 2100Kč, resp. víc se vyplatí 3TB/2600Kč.

Jak byste se rozhodli? Doplnit RAID5 levným 2TB, nebo vzít na doplnění 3TB Red, 1TB zbytek použít na něco jiného ... a časem až chcípne další 2TB, tak postavit pole z těch 3TB? :hm

Jsou vůbec ty WD blue, nebo Toshiby vhodné na raid5? Nejde o výkon, spíše o spolehlivost v rámci domácího "servrování".
eLzyx
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod milsimr 25. 7. 2018 14:32

Za mne než WD Blue, tak raději klasickou Barracudu. Nebo si připlatit za disky HGST / Seagate Enterprise.
Administrátor fóra Živě.cz.
milsimr
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod eLzyx 25. 7. 2018 18:12

ok, Blučko vyřazuji z výběru, taky se mi moc nepozdávalo.
Co se týče HGST, tak ty jsou jen 7200ot. a to nechci (spotřeba, opotřebení, teplo). Ani ten enterprise nechci, byť mám v práci pár desítek kusů 6TB a zatím se drží.
Co Ironwolfy? 4TB za 3000Kč mi přijde zajímavé obzvlášť při 3y záruce. Holt bych na RAID vyčlenil 2TB a ze zbytku vytvořil další oddíl.
eLzyx
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod milsimr 25. 7. 2018 18:38

Pokud to tvoje "serverování" je spíše jen nějaké úložiště, na kterém sis spáchal SW RAID 5, tak Ironwolfy mohou být. Nedával bych je ale nikam, kde bude zátěž.
Administrátor fóra Živě.cz.
milsimr
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod eLzyx 26. 7. 2018 05:43

v největší zátěži z toho můžou "číst" 4 televize, plus běžný data traffic (sync přes owncloud, backupy počítačů v síti resp. vybraných složek), plus download max. 30Mbit/s
Typicky je to ale tak 2 TV naráz, plus nějaký ten ostatní datový traffic.

EDIT: ... ten IronWolf je SMR, že jo? Tak to ani náhodou nechcu
eLzyx
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod milsimr 26. 7. 2018 08:47

Ať už tam dáš cokoliv, tak hlavně se jak čert kříži vyhni všem těm "Green" diskům. To je akorát cesta do pekel a peníze vyhozené z okna.
Administrátor fóra Živě.cz.
milsimr
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod prof.j.v 17. 8. 2018 22:42

4-RAID-Applications-5.jpg


:!: :!: :!: POZOR POZOR POZOR disky řady Edice WD GREEN neumí funkci TLER proto jakýkoliv RAID na WD Green je nespolehlivý. RAID ti bude fungovat, ale v případě chyby na disku dojde k fatální chybě.

Prosím vybírejte si na RAID disky řadu RED v lepším případě RE (jsou ale finančně velice náročné)
:)
prof.j.v
Junior

Odeslat příspěvekod Chipoun 18. 8. 2018 05:20

WD Re se doprodávají. Nyní mají
Red
Red pro
Gold
Chipoun
Mírně pokročilý


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků