Ukážte Vaše PC - foto

Skříně a zdroje, úpravy počítačových skříní, chlazení, odhlučnění

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Ste spokojný s vzhľadom Vášho PC?
áno, páči sa mi a nič už nezmením 144 %  32%  [ 144 ]
čiastočne, ale plánujem ešte pár zmien 132 %  29%  [ 132 ]
nie, no v dohľadnej dobe s tým niečo urobím 67 %  15%  [ 67 ]
je mi to jedno a ostatných to nezaujíma 103 %  23%  [ 103 ]
Celkem hlasů : 446

Odeslat příspěvekod prof.j.v 11. 8. 2018 20:19

Jakou máš velikost al. bloku v tom RAIDu 5?
:)
prof.j.v
Junior

Odeslat příspěvekod eLzyx 11. 8. 2018 21:13

doporučené/defaultní 4K
eLzyx
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod prof.j.v 11. 8. 2018 21:37

Tak znovu a lépe velikost alokačního bloku v RAID 5? :!:

V práci používám na data 64 ale čím vyšší číslo tím lepší pro velké soubory jako mkv nebo ISO. Pokud máš dedikovaný řadič tak musíš při volbě konfigurace zvolit velikost alokačního bloku.

kim2-2375179.gif
:)
prof.j.v
Junior

Odeslat příspěvekod eLzyx 11. 8. 2018 21:50

jo tohle máš na mysli ... tak to ve Storage Spaces nejde uživatelsky nadefinovat. RAID řadič moje deska nemá. O RAID se mi stará Windows. Imho z těch lowcost "home" řešení je to to nejlepší, protože i když chcípne deska nebo se sesype OS, tak ty disky lze připojit na jiný PC a data z toho vytáhnout.
eLzyx
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod prof.j.v 11. 8. 2018 22:27

Opravdové RAID řešení má totiž:

vlastní dedikovaný procesor,
vlastní paměť,
pro operační systém se chová zcela transparentně jako jeden disk,
obnova pole je možná i bez naběhnutí operačního systému, jen za pomoci procesoru na RAID kartě,
možnost připojit záložní baterii pro výpadek napájení,
cenu RAID je typicky nad 9.000 Kč + DPH.
:)
prof.j.v
Junior

Odeslat příspěvekod eLzyx 12. 8. 2018 04:25

opravdové neopravdové, fakt je ten, že ten SW RAID 5 funguje překvapivě dobře. V domácích podmínkách je to i bezpečnější řešení než HW RAID.
eLzyx
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Python.p 12. 8. 2018 14:52

Mě přijde lepší jeden dva velké disk a zrcadlit...

Taky jsem přemýšlel o větším poli, ale většina věcí se mi vleze na 512GB ssd. Respektive bez her by mi boooohate stačil 256GB.

Fotky jsou na externím HDD, NAS ( na dvou discích) + měsíčně offline u našich a šifrované v cloudu. Zbytek dat je nepodstatné a půjde znovu stáhnout.

Ale chápu, že pokud někdo fotí (ne mobilem) natáčí atd. Tak nároky na úložný prostor rostou exponenciálně.
Python.p
Je to rebel!
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod blmrtin 12. 8. 2018 17:10

@eLzyx Nelze označit za funkční, protože postrádá odolnost proti chybám disků a měkkým chybám operační paměti. Respektive integrita dat není odolná proti chybám, nebo mimořádným situacím systému. Odolný HW řadič s vlastní pamětí (ECC), procesorem a zálohovanou cache zůstává nejodolnějším řešením za všech okolností. Selhání nejlepší učitel. V podobném duchu jsem přemýšlel před několika lety a postavil si domácí úložiště se čtveřičí disků v režimu raid5. Drobná chyba mne připravila o důležitý (zašifrovaný) kontejner a musel jsem obnovoval ze záloh (DvD). Nepřál bych nikomu fatální selhání, které nezjistíte běžnou kontrolou pole, protože ta nekontroluje integritu dat, pouze pole.

Abych nebyl jen off-topic, tak přiložím do tématu vlastní, čerstvě sestavený, osobní stroj:
Přílohy
20180811_221142.jpg
SilentiumPC Regnum RG2, Asrock B450M Pro4, AMD Ryzen2200G - ještě nevyvázený a nenalepený chladič SSD
Carpe diem
blmrtin
Junior

Odeslat příspěvekod eLzyx 12. 8. 2018 17:55

Integritu dat zvládá hlídat ReFS. Jede mi to takto 5. rokem a až na fyzické selhání disku bez problému. I přesun dat z pole, kterému chyběl disk, na nové pole proběhl bez problému.
eLzyx
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod blmrtin 12. 8. 2018 21:49

ReFS je robustní souborový systém založený na silném systému metadat, kontrolních součtů a Storage Spaces. V tom je ten problém, protože se spoléhá na odolnost a integritu svých mechanizmů, tedy předpokládá vždy
ve správnost parity/zrcadel a ochranné mechanizmy řadičů a disků. Při detekci chyb (funkce scrubbing) označí nepoškozená data za poškozená a přepíše je poškozenými z paritního disku a zrcadel, o kterých si myslí, že jsou nepoškozená.
Carpe diem
blmrtin
Junior

Odeslat příspěvekod eLzyx 4. 9. 2018 21:36

tak jsem provedl drobný update ... ať mám klidné spaní. Vyměnil jsem kancl desku za serverovou s C224 chipsetem a osadil to ECC pamětmi. i3 naštěstí ECC umí.

Deska vyšla na 400Kč (Asus p9d-c/4l), 8GB DDR3 ECC na 600Kč. Teoreticky bych na tom mohl rozjet i HW raid, ale trošku se bojím odejití HW.
Je fajn, že jsem tím získal i KVM, 4x 1Gbps LAN a 8 dalších SAS/SATA portů
eLzyx
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod prof.j.v 9. 9. 2018 14:40

Tak konečně jsem udělal update počítače za 42.405,- Kč

CPU: Intel Core i7-8086 Limitovaná edice pro vyvolené 5GHz/12 vláken (Certifikát + podpis CEO generálního ředitele Intel Corporation)
CPU FAN: SilentiumPC Fortis 3 HE1425 v2
RAM: 16GB RAM DDR 4 Balistix (2x8GB)
GPU: MSI GAMING GEFORCE GTX1080
MoBo: ASUS PRIME Z370
M2. Samsung EVO 960 0,5TB
HDD: Western Digital
SSD: RAID 0 500GB
ZVUK: Creative BlasterZ
PSU: Corsair RM 80 PLUS

LCD: BENQ GW2765 primary
LCD: BENQ GW2320

OS: COA Windows 10 Profesionál

Jen mně mrzí, že jsem tady oslovil pár lidí a nikdo se neměl k tomu, aby to složil za udanou cenu. Musel jsem si tak v práci vzít volno a mordovat se s tím 3 hodiny :/

Původní komponenty jsem prodal za aukru za necelejch 12 tisíc, což považuji za úspěch.

Snad to zase těch 4 - 5 let vydrží... je to slabší PC ale mně to na ty hry stačí.


IMG_20180831_185111.jpg

IMG_20180909_122324.jpg
IMG_20180909_122346.jpg
IMG_20180909_122334.jpg

novy pc.jpg
:)
prof.j.v
Junior

Odeslat příspěvekod KineCZek 9. 9. 2018 16:35

Kdyz memi potencialni zakaznik schopen napsat co koupil za komponenty, je to pro mne uzavrena vec. ;)
Don't think you are. Know you are. (Morpheus)

| PC sestavy hracum i profesionalum na miru | Kontakt zde tlacitkem SZ, nebo na Facebooku |
KineCZek
Odborník PC sestav a ULN
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod prof.j.v 9. 9. 2018 17:00

Co si vzpomínám tak jsem ti chtěl poslat screen, ale když mi tady kolega od tebe napsal 2000 za sestavení tak jsem to vzdal. Leželo to doma dost dlouhou dobu v krabicích.
:)
prof.j.v
Junior

Odeslat příspěvekod KineCZek 9. 9. 2018 17:58

Nevím, kdo by měl být můj (bezejmenný?) kolega. Nemohu proto ani vědět, jaké služby jsi u něj případně poptával, ani jaké služby a za kolik peněz Ti byly nabízeny.

Jednou věcí jsem si však zcela určitě jist. Žádného kolegu ve smyslu spolupracovníka nemám a pokud se za něj kdokoliv na tomto fóru či kdekoliv jinde vydával, byl to podvodník. O takovém jednání bych případně prosil info soukromou zprávou. Díky.
Don't think you are. Know you are. (Morpheus)

| PC sestavy hracum i profesionalum na miru | Kontakt zde tlacitkem SZ, nebo na Facebooku |
KineCZek
Odborník PC sestav a ULN
Uživatelský avatar

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků