Pomalý Windows a lagy ve hrách, 100 procentní využití HDD

Diskuze výhradně o operačním systému Windows 10

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod davek183 3. 9. 2018 16:58

Zdravím,

mám relativně nový PC a po chvíli jsem začal mít problémy s Windows - systém je velmi pomalý, po startu musím na ploše čekat pomalu 5 minut než se dá začít normálně něco dělat, a při hraní např. PUBG a Battlefield 1 jsou přítomné nepravidelné a dlouhé záseky.
Vždycky když se to začne sekat, v Task manageru je v tu chvíli nějaký proces (většinou System, Windows Defender...) který používá disk např. 10Mb/s a vytížení disku ukazuje 100 procent.

Specifikace PC:
AMD Ryzen 5 1600
RX560 2Gb
RAM 8Gb DDR4
HDD 1Tb 7200rpm

Co jsem četl tak je to pravděpodobně Memory leak. Zkoušel jsem to vyřešit vypnutím Superfetch, aktualizací všech možných ovladačů (co mi dovolila free verze programu na ovladače), zapnutí Windows game mode, testování celého PC antivirem (to trvalo to asi 3 hodiny).
Ze začátku mi to běželo plynule a bez problému (60fps na střední až vysoké u obou her), takže vím že to není některými slabšími komponenty.
Vyřešil bych to reinstalací Windows, ale bojím se že ho pak budu muset znovu aktivovat. V PC mi několikrát měnili základní desku a teď naposled jsem musel volat na helpdesk Windows protože ho klíčem už nešlo normálně aktivovat. Nerad bych to tedy zase opakoval.

Děkuji moc za rady.
davek183
Junior

Odeslat příspěvekod Chipoun 3. 9. 2018 18:56

Pokud máš windows 10 a jsou aktivované tak nemusíš zadávat ani klíč a aktivují se samy.

Jinak já osobně vždy testuji prvně disk. Zvlášt když nemáš SSD. Otestuj např. HDtune.
Chipoun
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod milsimr 3. 9. 2018 19:22

Free verze "programu na ovladače"? Už jen tohle *****í. Udělat čistou instalaci, nainstalovat RUČNĚ všechny ovladače (postahuješ z webů výrobce HW) a vyzkoušet. Ideálně ještě dokoupit SSD disk jakožto systémový.
Administrátor fóra Živě.cz.
milsimr
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod davek183 4. 9. 2018 15:59

Nikdy jsem to nedělal, můžu se zeptat aspoň stručně jak to udělat? Dá se to přeinstalovat nějak typem ''repairu'', nebo někde jsem slyšel že se musí udělat nový diskový oddíl?
davek183
Junior


Odeslat příspěvekod davek183 11. 9. 2018 15:15

Tak jsem přeinstaloval a problém už je opravdu pryč. Asi to nemusím řešit ale co mě zaráží je, že při hraní jsou pořád přítomné procesy co hodně zaměstnávají disk, třeba 20Mb/s.
Není od toho ve přece Windows Game mode, aby všechny ostatní procesy zastavil?
davek183
Junior

Odeslat příspěvekod milsimr 11. 9. 2018 16:31

Nope. Např. aktualizace (alespoň jejich stahování) většinou běžně na pozadí stále běží.
Administrátor fóra Živě.cz.
milsimr
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod MrFail 11. 9. 2018 20:39

Windows Game mode by mal meniť len prioritu procesov - procesy súvisiace s hrou dostanú väčšiu prioritu ako napr. spomínané aktualizácie
https://support.microsoft.com/en-us/hel ... on-your-pc
MrFail
Junior

Odeslat příspěvekod Kaulik 12. 9. 2018 07:12

Tento jev pozoruju na doopravdy dost noteboocích v mém okolí. Ale jak říkám, většinou noteboocích. Reálně jsem přímo řešení moc bohužel nenašel. Jsou to tak různorodí lidé, notebooky, použití..

2 známí říkali, že jim pomohlo toto nicméně bez mučení přiznávám, že všechny věci co to změní neznám a nemám to nastudované. Takže pokud to někdo chcete vyzkoušet, doporučuji prve projít si, co vše vám to změní. Abyste se pak nedivili.
R7-5800x + NH-D14 | ASUS ROG STRIX B550-A GAMING | RAM 48GB@3200 | RX 6750 XT | RM550x | FD R4 | Transcend SSD370S 256GB | NVMe SSD EVO970 500GB
Kaulik
VIP uživatel
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Milanr1 12. 9. 2018 12:38

Prehistorická hw sestava:
davek183 píše:Specifikace PC:
AMD Ryzen 5 1600
RX560 2Gb
RAM 8Gb DDR4
HDD 1Tb 7200rpm

Chybí systémový SSD.
davek183 píše: vytížení disku ukazuje 100 procent

Nejčastěji to způsobuje:
a/ zotročení OS na zombii v botnetu;
b/ použití "čističů"/tweaků typu CCleaner;
c/ vadný HDD.
Co je Tvůj případ?
Milan
Milanr1
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod davek183 18. 9. 2018 15:22

Můj případ byl bug ve Windows. Za tu ''prehistorickou'' sestavu jsem dal za poslední rok 20 000...
Ccleaner podle tebe nepoužívat? Já ho občas právě používám.
davek183
Junior

Odeslat příspěvekod Kaulik 18. 9. 2018 19:11

všechny tyto programy jako CCleaner jsou hroznej bulshit a použít to jako BFU můžeš zrušit celý windows.. Jsou lepší způsoby jak na to.

Milan dost často volí dost silná slova a je hlavní odpůrce plotnových disků.

Nicméně vyhodil jsi 20 tisíc za nic. Ta sestava není dobrá (na hry teda vůbec) a i za těch 20 tisíc se dá sehnat značně lepší stroj.
R7-5800x + NH-D14 | ASUS ROG STRIX B550-A GAMING | RAM 48GB@3200 | RX 6750 XT | RM550x | FD R4 | Transcend SSD370S 256GB | NVMe SSD EVO970 500GB
Kaulik
VIP uživatel
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod polda 18. 9. 2018 19:47

RX 560 2GB by mě nenapadlo, že něco takového existuje. Pro Airflow v PC? Zajímala by mě deska, to bude nějaký kancl.
polda
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod zivan 19. 9. 2018 10:06

Posledni dobou jsem taky resil zpomaleni na notebooku, Firefox po nejakem updatu vratil interval zapisovani aktualniho stavu na defaultnich 15s a opet zacal neustale zapisovat na disk, k tomu se nove pridal i antivir a zatizil jedno jadro naplno. Pomohlo nastaveni intervalu pro Firefox.

https://www.root.cz/clanky/firefox-pozi ... -gb-denne/
Motorola Edge 20; HP Elitebook 845 G8 (Ryzen 5650U, 32GB RAM, WD SN570 1TB, 14" fullHD IPS) + HP USB-C G5 Essential + 29" LG 29UM65 + 22" Eizo S2202W
zivan
Junior

Odeslat příspěvekod davek183 20. 9. 2018 18:21

Kaulik píše:Nicméně vyhodil jsi 20 tisíc za nic. Ta sestava není dobrá (na hry teda vůbec) a i za těch 20 tisíc se dá sehnat značně lepší stroj.


Je to tak, bohužel tenkrát jsem se snažil vybrat komponenty pro vlastní sestavu, ale z nějakého důvodu mě to cenově vyšlo mnohem víc než hotové PC, tak mě to naštvalo a vybral jsem hotové.

Dík za tu radu s Ccleanerem.. málem bych ho zase používal.
davek183
Junior


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků