Herní stroj, ~100k Kč, classic

Rady a tipy pro výběr počítačové sestavy (konfigurace, nekompatibilita)

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod bandolier.wz 9. 11. 2018 16:47

možná vědí vše nejlíp a byli všude 2x (nebo jsou z prahy) :lol: :hmm:
a jdou na net jen pro potvrzení své geniality... :kuk:
:hmm: CW DAC 1 NG basic + BVaudio A300SE + VMA-II S :hmm:
bandolier.wz
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod dockalacek 9. 11. 2018 18:11

Tak jsem sem po X měsících nakoukl a jako obvykle nemám nic konstruktivního k tématu. Jen jsem pár sestav navrhl kamarádům, i bez konzultace tady na fóru. Ale když už se ptám, měl bych přijímat rady s pokorou. Pokud vím, jak to chci a proč to tak chci, ptát se nemusím. Kin se mnou asi souhlasit nebude, protože je puntičkář a mazel, ale řekněme, že u compu za 10-12 tisíc, pokud se v hardwaru krapet člověk orientuje, nemusí se na fóru téměř ptát, nějak to poběží, a většinou bez problémů.

Ale u mašiny za 100 litrů, tam už bych konzultaci chtěl, a možná nejen konzultaci, ale i sestavení od místních. V high-endu podle mě rozhodujou detaily. Na AMD 200GE můžete posadit cokoliv, na i9-9900K už ne. To už je vyšší divčí, to už chce sofistikovanější přístup. Nestačí k sobě jen naflákat kompatibilní komponenty, u PC za 20k to většinou klapne. U PC za 100 tyčí už by se bál i já (přehřívání, nějaký errory), navíc to jsou nový, ne ještě úplně odzkoušený komponenty. Ale berte to jako názor jednoho blbce. Comp za 100 tisíc, za to je ojetý auto, a to si taky konzultaci zaslouží, než takovej balík vyhodíte do luftu.
Athlon 200GE, Noctua NH-L9a Chromax, 2x8GB RAM DDR4 3000, Gigabyte B450-I, SSD Seagate Barracuda 120 500GB + SSD WD Blue 3D 500GB, Seasonic GX-550, Silverstone Sugo, 1x Noctua 140 mm (vpředu)
dockalacek
VIP uživatel
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod KineCZek 9. 11. 2018 18:21

V tomhle Martine souhlasit budu. Vítej zpět, tedy snad?
Don't think you are. Know you are. (Morpheus)

| PC sestavy hracum i profesionalum na miru | Kontakt zde tlacitkem SZ, nebo na Facebooku |
KineCZek
Odborník PC sestav a ULN
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod vasam 9. 11. 2018 22:59

Předně, rozumím poznámkám, že si do sestavy nenechám kecat. To bych ale pak nemusel lézt sem na fórum, žejo? :D Rád o výběru diskutuju a musím mít patřičně obhájené, než se pro něco rozhodnu. Nechci jen „slepě“ vybrat komponenty, protože to tak na fóru někdo napsal (myšleno samozřejmě notnou mírou nadsázky – vím, že tomu zdejší osazenstvo rozumí, mírně řečeno, velmi do hloubky a žádný z návrhů nebude mimo :-) ) Tak, prosím, nechme toto vlákno konstruktivní a berte to z mé strany jako diskuzi. :-)

Přijde mi, že se asi někde v informačním šumu ztratily některé argumenty pro výběr některých komponent.
Beru ten o (ne)potřebnosti 8 jader. O tom popřemýšlím. Každopádně nechci DELID z, myslím, rozumného důvodu, který jsem uvedl.

Ale třeba Z270/370 vs Z390. Beru, že starší desky mají třeba lepší regulaci větráků. Zopakuji, že nestavím (U)LN, tak na tomto zase tolik nezáleží. Z mého pohledu pro Z390 hraje fakt, že je to prostě o něco novější křemík a tím pádem umí nativně některé věci, na které byl u 270/370 byl potřeba externí řadič (v mém případě třeba to USB 3.1 Gen2). A to je lepší, ne? Nebo existují i jiné důvody, proč zvolit starší chipset?

Dál mi nějak uniklo, proč zrovna ta 2080Ti od MSI. Jasně, je tišší, ale opět – nestavím (U)LN. A je šílené velká a těžká (a dražší), značka „vylamovač PCI“. :-) V čem jiném je lepší než FE (nebo ostatní modely s nereferenčním chladičem)?
vasam
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod bandolier.wz 9. 11. 2018 23:04

pokud nechceš delid od KineCZek, tak czc či alza prodávají delid se zárukou
https://www.czc.cz/intel-core-i5-8600k- ... 62/produkt
:hmm: CW DAC 1 NG basic + BVaudio A300SE + VMA-II S :hmm:
bandolier.wz
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod prof.j.v 9. 11. 2018 23:18

Jestli chceš mohu ti dát kontakt na člověka, co ti to udělá na míru, ale počítej s tím, že práce bude v této sestavě stát cca. 12 - 18 tisíc. Je to expert na PC na míru až do 2.800.000,- Kč chceš kvalitu - příplatek je pak ale velký.
:)
prof.j.v
Junior

Odeslat příspěvekod The Shitman 9. 11. 2018 23:32

Já úplně nevidím ten argument proti delidu. Ona záruka na procesor je ze všech komponent to asi nejméně důležité. Jediné vadné procesory, co jsem v životě viděl, byly buď poškozené mechanicky, nebo odpálené ať už deskou, zdrojem nebo uživatelem. Pokud procesor funguje po vybalení a prvním osazení, je zde šance blízká jistotě, že bude fungovat po celou životnost sestavy, pokud nepřijde zásah z vnějšku. A po takovém zásahu ti záruka stejně nepomůže.

Mluvím teď o "hloupém" delidu nepájeného procesoru. To je věc, kterou zvládne doma na koleni prakticky každý kutil, pokud projeví trochu snahy. Případně každý trochu zběhlý a zavedený lepič počítačů. Samozřejmě je fajn svěřit to někomu, kdo dovede na práci poskytnout záruku a pokud procesor svou chybou odpálí, zaplatí nový kus. Takových už je o poznání míň, ale stále jsou. Uznávám, broušení křemíku za 16 tisíc korun je dost velká kovbojka i na moje poměry a sám bych se do toho asi nepouštěl ani pro vlastní účely, natož pro zákazníka. Zase se ale najdou lidi, kterým bych se to svěřit nebál.

Ad. ostatní věci, jasně, neřešíš tolik hlučnost, většina lidí tady ano, proto máme z části problém doporučit desku, která neumí dobře řídit ventilátory, protože nám hlučnost ten výsledný dojem z libovolného počítače dost ovlivňuje. Já neříkám, že to rovnou musí být (U)LN stroj, ale pokud mám navrhnout počítač s takovým limitem, a vím, že může být znatelně tišší jen volbou jedné komponenty, aniž by se mi to rozhodnutí projevilo jinde, prostě mám potřebu to tak udělat.

MSI - zase, je to asi nejpovedenější verze. Možná společně s dražší Asus STRIX. Proto bych ji osobně volil spíš než FE, peníze na to jsou, tak proč nejít po nejlepším. Je tam i možnost vyššího OC nebo nižších teplot, nemusí to být jen o hlučnosti, byť je to nejvýraznější prvek. Mimochodem, skříň umí podsvícení Asus Aura Sync a MSI Mystic Light, takže jedno z toho bych si zvolil jako toho "svého" výrobce a vzal od něj jak desku, tak kartu.

Pokud se bojíš vylamování slotů, existují podpěry.

-- 10 lis 2018 00:34 --

Profesore, za těch 12-18 tisíc je tam jen sledování z BIS, nebo už to jde až přes Pentagon? Tohle mi někdo říct za montáž relativně běžného počítače, tak si myslím hodně nepěkný věci. Hlavně, že sis na to sám klik srdíčko, aby to vypadalo, jakože to někoho opravdu zajímá.
The Shitman
Ex-moderátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod KineCZek 10. 11. 2018 11:01

Za těch 18k může dotyčný koupit druhý procesor, držet záruku a ještě vydělat.
Don't think you are. Know you are. (Morpheus)

| PC sestavy hracum i profesionalum na miru | Kontakt zde tlacitkem SZ, nebo na Facebooku |
KineCZek
Odborník PC sestav a ULN
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod prof.j.v 10. 11. 2018 11:17

Shitman: Drž se prosím tématu a nevytvářej zde neustále OT. Děkuji.
:)
prof.j.v
Junior

Odeslat příspěvekod dockalacek 10. 11. 2018 11:35

KineCZek píše:V tomhle Martine souhlasit budu. Vítej zpět, tedy snad?


Ne, to byl jen ojedinělý výstřik, to víš, už mi to nejde jako zamlada :D V PC už jsem za horizontem, ale občas sem nakouknu a čtu vás, nicméně svými bezobsažnými plky, jako je třeba tento, bych akorát budil posměcha.
Athlon 200GE, Noctua NH-L9a Chromax, 2x8GB RAM DDR4 3000, Gigabyte B450-I, SSD Seagate Barracuda 120 500GB + SSD WD Blue 3D 500GB, Seasonic GX-550, Silverstone Sugo, 1x Noctua 140 mm (vpředu)
dockalacek
VIP uživatel
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod vasam 10. 11. 2018 21:19

Delid budu muset ještě vnitřně zpracovat. :-) Prostě, i když bych odhlédl od záruky, pořád mi nějak nejde přes srdce takováhle invazivní aftermarket úprava úplně nového procesoru.

Takže pokud to chápu správně, delidovaná a přetočená 8700K (potažmo 8600K, pokud oželím HT) bude momentálně pro hry výkonnější jak (sic mírně přetočená, ale ne-delidovaná) 9900K? Opravdu se nebudou do budoucna hodit ta 2 jádra navíc? Mám namysli to, že hry se (asi i díky konzolím) učí využívat a vytěžovat víc a víc jader a nerad bych, aby to byl někdy v budoucnu (s další GPU) bottleneck.

Co se týče MB a chipsetu - jak jsou na tom MSI se Z390 co se týče té regulace větráků?

-- 10. 11. 2018 21:19 --

Je delid opravdu tak běžnou záležitostí v high-endu?
vasam
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod bandolier.wz 11. 11. 2018 00:51

tak si kup AMD Ryzen 7 2700X a nebudeš muset řešit delid ani oc o<:)
:hmm: CW DAC 1 NG basic + BVaudio A300SE + VMA-II S :hmm:
bandolier.wz
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod malay 11. 11. 2018 09:20

Ten tvůj původní návrh (CPU + GPU) byl s ohledem na hraní poněkud iracionální. Jestli chceš 8 jádro, tak si vezmi pájené i7-9700K. Většina těchto CPU dá 5GHz na napětí do 1,25V (v tom jsou určitě lepší než předchozí řada) a s tímto napětím se uchladí vodou i vzduchem, takže delid potřebovat nebudeš. Fakticky více než 5GHz pro výkon ve hrách taky nepotřebuješ a i do budoucna ti tato frekvence stačit bude. Vývoj CPU na bázi křemíku už jde stejně jinou cestou, než je zvyšování frekvence. Pokud se ti podaří dostat z něj při uchladitelném napětí 5,2GHz - bude to fajn, pokud ne - žádná tragédie to není. Trápíš se snad tím, že sousedovo auto má maximálku 260 km/h, zatímco tvoje jen 240 km/h?
Sapphire Pure Black X58, Xeon X5680@4,5/4,3GHz + Thermalright Archon, RAM 48GB 1700MHz, GPU Sapphire RX580 Nitro+ 4GB, 2x SSD 250GB, NVMe 256GB, HDD 1TB, RAMdisky, Corsair RM550x, zabaleno do Fractal Define R5
malay
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod vasam 11. 11. 2018 13:29

Afaik 9700K a 9900K se v zásadě liší jen v HT, že? A ten je u her pořád spíš na škodu, správně? Jako je pravda, že příplatek 5k jen za HT je asi dost ujetej...

-- 11. 11. 2018 13:29 --

bandolier.wz píše:tak si kup AMD Ryzen 7 2700X a nebudeš muset řešit delid ani oc o<:)

Ne, AMD fakt ne. :D
vasam
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod KineCZek 11. 11. 2018 15:44

9700k a 9900k se lisi v tomtez co 8600k a 8700k. Tzn tovarnimi frekvencemi, (ne)pritomnosti hyperthreadingu a velikosti cache. Fyzicky je 8700k a 8600k totozny kremik. Stejne tak 9900k a 9700k jsou take spolu kremikem shodne.

Ted k tomu DELIDu. Dnes nejschudnejsi cesta k vysokemu ST vykonu je DELIDovat 8600k. Proto 7 z 10 sestav co mi projdou rukama ma DELIDovanou i5 8600k, cca 2/10 pripadne na DELIDovanou 8700k a 1/10 na neco, co nema smysl DELIdovat, typicky non-k procesor.

9900k a 9700k jsou z vyroby pajene, ovsem nikoliv ve smyslu lepsiho prevodu tepla. Prave s prevodem tepla maji tyto procesory casto problem (vice se o tom da dohledat a docist na webu) ... a ted to prijde ... resenim toho problemu je i u 9700k/9900k prave DELID. Ten je ale v tomhle pripade nasobne slozitejsi, je potreba fyzicky obrusovat jadro procesoru, na coz jak jsem uz psal jindy, ne kazdy ma zaludek a take vybaveni. Take riziko poskozeni je u 9900k/9700k exponencialne vyssi oproti DELIDu cehokoliv z rady 8/7/6/5/4/3. Core 2 DUO + prvni dve generace Core ix byly pajene - naposledy SandyBridge.

Prvni procesory, ktere jsem bezne i pro zakazniky DELIDoval, byly HASWELL (generace 4xxx) a prijde mi to jako normalni sluzba pro zakaznika. Mimochodem jsem procesory DELIDoval v dobe, kdy ani Alza nevedela, co to DELID vubec je. Ale to ber jen jako poznamku na okraj.

--

Co se tyce her, meli bychom se na situaci divat optikou vyvojare, nikoliv optikou prodejce nebo nedej Boze vyrobce procesoru. Optika vyvojare je takova, ze dnes (nad)polovina hracu hraje na "hernim" notebooku do 30tisic, coz jsou stroje, ktere se jeste letos na jare bezne prodavaly v konfiguraci dvoujadro + hyperthreading, protoze i notebookova i7 (bez prizviska -Q) byla do lonskeho podzimu dvoujadrovy procesor.

Tim chci rict, ze vyvojari museji bohuzel zatim pocitat s tim, ze nova hra musi alespon nejak bezet i na 2C/4T procesoru, protoze kdyby tak necinili, odstrihlo by jim to obrovskou cast potencialnich kupcu jejich her.

Ctyrjadro jako uplne minimum moc her porad nevyzaduje - presne z tohohle duvodu. Sest jader sice nevypada byt vi Buh jak moc, nicmene treba se 16C/32T uz si nedovede efektivne poradit ani spravce uloh (desktopovych) Windows a vykon v nekterych situacich vyrazne naroste vypnutim HT, nebo dokonce vypnutim casti fyzickych jader. (Jasne, u 8C nebo 8C/16T tahle situace hrozit nebude, to rikam znovu jen jako takovy poznatek bokem.)

Osobne, jak uz jsem napsal i jindy/jinde, bych si procesor devate rady tak, jak jsou na trhu ted, nekoupil. Mam 6x 5,2GHz 8700k s opravdu rychlymi RAM (4000MHz XMP profil ktery funguje na kazde Z370 desce + taktovani kam deska dovoli, tzn 4400MHz - ovsem s vysokym napetim, takze na dlouhodoby provoz jsem nechal 4000/1,35V) a nedostatek vykonu ve hrach nepocitim stran CPU/RAM jeste dlouho.

K tomu mam 1080 ... tam je ta sance na vymenu (za 2080Ti TRIO + vymena fanu za Noctua + kill RGB) mnohem vyssi.
Don't think you are. Know you are. (Morpheus)

| PC sestavy hracum i profesionalum na miru | Kontakt zde tlacitkem SZ, nebo na Facebooku |
KineCZek
Odborník PC sestav a ULN
Uživatelský avatar

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků