PC pro úpravu foto v RAW

Rady a tipy pro výběr počítačové sestavy (konfigurace, nekompatibilita)

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod KineCZek 15. 5. 2019 12:00

Ten Tvuj stavajici pocitac je jako domaci internetovadlo stale velmi dobre pouzitelny. Jasne, JSOU rychlejsi stroje. Treba pro hrace uz by Tvuj pocitac nebyl. Pro strihani videa uz jsou dnes nasobne vykonnejsi stroje.

Ale 2x rocne video z dovolene udelas bez problemu i na tom stroji co mas. Sice si na vysledek trochu pockas, ale (a to je hlavni) DOCKAS se ho, tzn fyzicky to video zpracovat pujde. To stejne s fotkami. Ano, jsou nasobne rychlejsi pocitace a pro pravidelneho fotografa uz by Tvuj PC byl brzda. Ale parkrat do roka po par fotkach ... naprosto bez problemu.

Ja jsem vseobecne zastancem (a moji zakaznici by to mohli do jednoho potvrdit) udelat pocitac PORADNE (a to ten Tvuj tehdy navrzeny byl) a nechat ho slouzit, dokud slouzi.

Zcela bezne za mnou chodi klienti se slovy "pred dvanacti lety jsi mi skladal pocitac" ... a vetsinovy scenar je ten, ze ty stroje ti lide pouzivaji, dokud to jde, tzn dokud budto nekoupi novou kameru / fotak, odkud jsou data natolik obri, ze to stare PC nezvladne, a nebo dokud staremu PC neco nevyhori. To potom v obou pripadech konciva stavbou noveho PC.

-

Grafiku ... kolik do toho chces dat? To je uz moc? https://aukro.cz/msi-radeon-rx-560-aero ... 6947956354
Don't think you are. Know you are. (Morpheus)

| PC sestavy hracum i profesionalum na miru | Kontakt zde tlacitkem SZ, nebo na Facebooku |
KineCZek
Odborník PC sestav a ULN
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod timi.m 15. 5. 2019 12:21

Mám ho v dílně mám ho rád. Nedávno mi ho bylo líto, tak jsem porozebral, vyfoukal a vysál co šlo. Podmazal chladič procesorou čerstvou pastou. Dokonce kvůli tomu kupoval nějakou značkovější ze softcomu než ty stříbrné noname z číny. Které používám na letité ntb. A zase pěkně funí dál a já z toho mám alespoň dobrý pocit. Dvě ssd mu hodně pomohly. Předevčírem dostal 8GB paměti. A ty datové 512 disky, jeden zcela prázdyný a druhý z půlky. Alespoň se vypínají a netočí.
Akorát ještě moc nerozumím taktování. Kdysi jsem o tom něco četl, ale nikdy se to nenaučil. V biosu je také možnost nějaké automatické volby - rychlý, rychlejší, nejrychlejší. A nebo ručně manuálně. Ale to raději nedělám. Nějak sem se v tom vrtal, ale vrátil to na Good performance. Ttřeba mi to déle vydrží funkční, když to málo topí. Původně jsem chtěl zvýšit výkon, když má uvnitř nejteplejší věc kolem 40 st.

Asi bych to dal, pokud si myslíte, že je to rozumná volba. Jestli se nic neporouchá, budu ho mít ještě roky. Ale není to na osobní předání, jsem z Prahy z pomezí Vinohrad/Vršovic.
timi.m
Junior

Odeslat příspěvekod KineCZek 15. 5. 2019 12:44

Urcite by slo na Aukru najit i Prazske aukce. Tohle na mne vylozene vypadlo na prvni dobrou. ;)
Don't think you are. Know you are. (Morpheus)

| PC sestavy hracum i profesionalum na miru | Kontakt zde tlacitkem SZ, nebo na Facebooku |
KineCZek
Odborník PC sestav a ULN
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod timi.m 15. 5. 2019 12:59

Jak se mám prosím v těch Radeonech orientovat? Je něco čemu bych se měl vyloženě vyhnout?
timi.m
Junior

Odeslat příspěvekod KineCZek 15. 5. 2019 15:18

Chce to mit povedomi o vykonu, ne vzdycky vyssi cislo znamena lepsi vykon. Idealne je najit si nejaka srovnani, testy. Chapu, ze pro cloveka neznaleho je to "spanelska vesnice".
Don't think you are. Know you are. (Morpheus)

| PC sestavy hracum i profesionalum na miru | Kontakt zde tlacitkem SZ, nebo na Facebooku |
KineCZek
Odborník PC sestav a ULN
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod meda2016 15. 5. 2019 18:04

Hrubé srovnání AMD grafických karet desktop; poskytne částečné povědomí o vydávaných řadách a výkonu (výčet je neúplný) >>> Přehodit na AMD, Only Desktop>>> https://www.notebookcheck.net/Mobile-Gr ... &directx=1

Grafická karta by měla mít spotřebu, s kterou si poradí 10 roků starý zdroj v PC a ventilace.
meda2016
Junior

Odeslat příspěvekod timi.m 18. 5. 2019 20:30

Víte někdo prosím jestli je možné informacím o kompatibilitě cpu a gpu na těchto stránkách věřit? U cpu mi přijde, že ano. Ale těch modelů se tolik nevyrobilo jako různých g.karet za ty roky.
http://www.pc-specs.com/mobo/Asus/Asus_ ... tible_GPUs
A případně jestli se to v nějakém roce zastavilo a nikdo už to neaktualizoval? Nebo tam spíš jen chybí novější hw jako třeba ty nové radeony rx580 a další?
timi.m
Junior

Odeslat příspěvekod milsimr 18. 5. 2019 21:31

Kdyby jsi trochu pohledal (na fóru to tu bylo řečeno nesčetněkrát a internety jsou toho přecpané), tak zjistíš, že u standartu PCI-e existuje vlastnost známá jako zpětná kompatibilita.

Mj., opravdu si myslíš, že ti v jiném vlákně budeme doporučovat něco, co by ani nefungovalo? To jako fakt? Nebo prostě jenom trollíš na fóru?
Administrátor fóra Živě.cz.
milsimr
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod timi.m 18. 5. 2019 21:52

Hmm, nevím co na to mám odepsat....
timi.m
Junior

Odeslat příspěvekod meda2016 19. 5. 2019 06:51

@milsimr -Myslím, že z jeho informací a otázek lze spíš soudit, že je pečlivě opatrný.

@timi.m - Grafickou kartu do PCIe x16 obecně podle DX11 a víc, ta stránky kompatibility říká že AMD/ATI R-400 ano. To je například řada AMD RX 460 a ta RX 560 (RX 550) je vlastně totéž s lépe vyladěnou funkcí. Technologie 14nm proti starším může obsluhovat s vyšším kmitočtem a lepším poměrem k tepelným ztrátám.

Ten REFLEX simulátor máte v jakém Linuxu? A v emulátoru Wine nebo je linuxová verze?


EDIT: Aha..... V jiném tématu čtu LinuxMint, simulátor občas na Windows a nechcete Radeon.
Já mám na LinuxMint 18.3 simulátor FGFS, grafiku mám EVGA nVidia 1050 2GB. Podle nízko nastavených detailů to celkem jede, nepotřebuji mít realitu krajiny, hlavně uspokojit umění vzlétnout a přistát. (Na hubu ;-) )
meda2016
Junior

Odeslat příspěvekod timi.m 19. 5. 2019 09:12

to meda 2016:
K simulátoru - zkouším pro děti Multiflight od MPX. Je to nejspíš osekaná verze reflex xtr2 s multiplexími modely. Ty ve skutečnosti létají bezvadně (mám od nich funcub, funjet)
U xtr2 je ve specifikaci od minima: Graphics: Geforce 8600 GT / Radeon HD 5670 do doporučené GeForce GTX 770
Takže já jsem s tou svou 4670 lehce pod minimální konfigurací, alespoň dle performance ratingu na těchto stránkách http://www.pc-specs.com/mobo/Asus/Asus_ ... tible_GPUs ,pokud se tomu dá věřit.
A mně to látá normálně, kdybych si nevšiml občasného pozaškubání v dáli u lesa, ani by mě to nenapadlo řešit.

Teď jsem si našel vlákno o taktování Taktování HD 4670. Třeba to půjde, ona odejde a já konečně budu skutečně muset koupit něco jiného:-)

Já mám na LinuxMint 18.3 simulátor crrcsim, akorát ta grafika je jak z dávné minulosti
https://www.linuxexpres.cz/software/crr ... e-modelare

Jinak děkuji za tip na https://www.flightgear.org/download/main-program/ Zkusím, jestli mi to pojede také.
timi.m
Junior

Odeslat příspěvekod meda2016 19. 5. 2019 12:51

FGFS u LM 18 je přímo k instalaci v Správce softwaru. Další Aircraf a Scenery se doplní z FTP serveru.
Povely v terminálu "fgfs -h", "fgfs --show-aircraft" atd. K večeru napíšu podrobněji do SZ.
meda2016
Junior

Odeslat příspěvekod meda2016 19. 5. 2019 18:12

@timi.m -Máte SZ s odkazem.
meda2016
Junior

Předchozí stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků