zapnutie zdroja mimo PC ako????

Skříně a zdroje, úpravy počítačových skříní, chlazení, odhlučnění

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod respin 25. 4. 2006 12:31

Chcem vas poprosit o radu. Ako mam zapojit zdroj ktory nieje zapojeny v PC? chcem ho vyuzivat mimo PC... Predpokladam ze treba spojit niektore kable co idu do maticnej len neviem ktore??? prosim poradte niekto cim skor dakujem. Velmi mi to suri. DAKUJEM ZA KAZDU RADU...
respin
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod x-father 25. 4. 2006 12:33

Na konektoru k desce je jeden jediny zeleny vodic. Staci ho propojit na zem - ty jsou cerne.
x-father
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Skuli 25. 4. 2006 12:34

no ked sa pozries na ten kabed co ide do dosky z tej strany kde je ta zapadka, konektormi k sebe, tak je to zlava 4 a 5 kablik. inac zeleny a susediaci cierny
Skuli
Junior

Odeslat příspěvekod JRD 25. 4. 2006 12:37

Zdroj ATX musíme zapínat vždy pod zátěží , jinak ho bohužel nenastartujeme. Pulsní zdroje vyhodnocují odběr na výstupu. Kdyby tam tato ochrana nebyla, mohl by se poškodit. Pokud ho chceme vyzkoušet mimo počítač, musíme zatížit obě větve. 12V větev proti mínusu a 5V větev také proti mínusu. Jako zátěž nám může posloužit žárovka nebo větší odpor. Jestliže máme ke zdroji připojenu zátěž, stačí ho jen nastartovat.
Startuje se krátkým spojením zeleného drátu proti zemi ( černý vodič) . Jestliže ho chcete vypnout, opět spojíte zelený drát proti zemi zhruba na 5 sekund. Takto to bylo u zdrojů, které jsem opravoval. V komentářích, ale čtenáři píší, že zdroj zapínají trvalým spojením a vypínají rozpojením výše uvedených vodičů. /quote]


Zdroj uživatel "alovka" z jiného fora.
JRD
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod respin 25. 4. 2006 12:42

dik idem skusit a ked budem mat dupkom vlasi podakujem a ked nezhorim tak budem happy.
VAZNE DAKUJEM. idem skusit
respin
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Pytlík 25. 4. 2006 13:18

Poněkud bych s citací, kterou použil JRD, nesouhlasil:
a) Stačí zatížit jednu větev, jedno kterou. Většinou stačí odběr 4W. Přiznám však bez mučení, že zatížením obou kladných větví se rozhodně chyba neudělá.
b) Zdroj je zapnut pouze po dobu, po kterou je onen "zapínací" vodič (nejčastěji skutečně zelený, ale mívá i jinou barvu), takže zdroj je zapnut pouze po dobu, po kterou je tento vodič spojen se zemí. Rozhodně jsem neviděl takový zdroj, který by chodil popisovaným způsobem, tedy první spojení se zemí=Zapnout, druhé spojení se zemí=Vypnout (a že jsem těch zdrojů viděl!).
Pytlík
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod x-father 25. 4. 2006 14:56

Narazil jsem zatim jen na jediny zdroj ktery se odmital ztapnout pokud nebyl pod zatezi.

Abych byl presny, tak on se bez zateze zapnul, ale pokud se necim zatizil, tak se vypnul.

Provozoval jsem ho ve svem PC bez problemu a pak jsem ho chtel dat brachovi do stareho PC s Athlonem 1000MHz a tam odmital.
Pokud jsem z nej vse odpojil, tak jel.

Zapojeno bylo jen 20 pinu z jeho 24 a dale nebyla zapojena 12V vetev pridavneho napajeni pro CPU. Naprazdno bezel a pokud se na nej zapojilo treba jen 1 HDD, tak vypnul.


Podle toho co tady ctu by sel ten zdroj provozovat na tamtom PC pokud bych necim zatizil vetev 12V pro CPU???

Me to napadlo a tak jsem tam zapojoval nejaky rezistro, ale asi to bylo malo...

Mate to nekdo odzkousene co na to staci zapojit aby jel??? Bude stacit pokud na to zapojim pres nejakou sesmolenou redukci treba jeden ventilator???
x-father
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Lemur 25. 4. 2006 16:36

Nesetkal jsem se jeste se zdrojem, ktery by odmital jet bez zateze. Je sice pravda, ze pulzni zdroje urcitych typu nemohou bez zateze pracovat, ale tento problem se resi tzv. predzatezi, ktera je pripojena i pokud zdroj bezi naprazdno. Dost casto je touto predzatezi samotna elektronika ridici zdroj, plus ventilator zdroje.

A pokud jsem zkoumal elektroniku ve zdroji, tak je opravdu nutne mit PS ON (zeleny drat) prizemeny trvale, viz treba http://www.hardwarebook.net/connector/p ... power.html , kde je u nej jasne napsano "active low", a ne "trigered by rising/falling edge".

BTW: Na zapinani je naprosto perfekni vnitrek kancelarske sponky - staci ho ustipnout tak, aby byly oba konce stejne dlouhe a tvorily protahle 'U'.
Lemur
VIP uživatel
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod x-father 26. 4. 2006 08:22

Lemur píše:BTW: Na zapinani je naprosto perfekni vnitrek kancelarske sponky - staci ho ustipnout tak, aby byly oba konce stejne dlouhe a tvorily protahle 'U'.


:-) No jo, mam jednu takovou ustipnutou porad na stole...
x-father
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod JIV 26. 4. 2006 08:59

a ked to zapojujes to U moses to drzat v ruke?
JIV
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Pytlík 26. 4. 2006 09:26

Upřesni, prosím, význam slova "moses". Lze si to vykládat jako "můžeš", ale stejně tak jako "musíš". Pro oba případy: Na konektoru není žádné nebezpečné napětí, takže tu propojku klidně můžeš držet v ruce a pokud je vhodně natvarovaná, tak po zasunutí drží sama.
Pytlík
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod pocitujlasku 26. 4. 2006 09:40

Lemur píše:A pokud jsem zkoumal elektroniku ve zdroji, tak je opravdu nutne mit PS ON (zeleny drat) prizemeny trvale, viz treba http://www.hardwarebook.net/connector/p ... power.html , kde je u nej jasne napsano "active low", a ne "trigered by rising/falling edge".


Ja mam niekolko ATX zdrojov od DTK, ktore sa daju zapnut bud spojenim zeleneho na zem, alebo kratkym spojenim (nepamatam presne farbu) na zem, a vypne sa to opat spojenim na zem, ale aspon na 5 sekund.
pocitujlasku
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Pytlík 26. 4. 2006 10:39

Tohle budou zdroje vyráběné na zakázku do určité sestavy a mohou mít i jiné "vymoženosti", např. nestandardní konektory, popř. mechanické rozměry.
Když ale koupíš zdroj jako "zdroj do PC" a ne jako "náhradní díl do počítače xxx od výrobce yyy" tak ten zdroj zcela určitě si nebude pamatovat nějaké krátkodobé spojení nějakého drátu se zemí. Rozhodně to není běžná vlastnost zdroje (i když, jak ostatně vidno z předchozích příspěvků, tuhle vlastnost může zdroj mít).
Pytlík
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod pocitujlasku 26. 4. 2006 10:47

[quote="Pytlík";Tohle budou zdroje vyráběné na zakázku do určité sestavy a mohou mít i jiné "vymoženosti", např. nestandardní konektory, popř. mechanické rozměry.
Když ale koupíš zdroj jako "zdroj do PC" a ne jako "náhradní díl do počítače xxx od výrobce yyy" tak ten zdroj zcela určitě si nebude pamatovat nějaké krátkodobé spojení nějakého drátu se zemí. Rozhodně to není běžná vlastnost zdroje (i když, jak ostatně vidno z předchozích příspěvků, tuhle vlastnost může zdroj mít). /quote]

Je to uplne klasicky zdroj, klasicke konektory, klasicke rozmery, ktory bez problemov montujem do PC roznych znaciek, aj ako nahrada vyhoreneho. Este som sa nestretol s problemom, aby v standardnej ATX zostave nefungoval.Pozrel by som sa konkretne ako sa vola ten vyvod, ale som asi 700km od toho.
pocitujlasku
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Shimmy 26. 4. 2006 11:31

Vsetky zdroje z ktorymi som sa zatial stretol behali len kym bol zeleny na zemi. Asi pred 2 tyzdnami som opravoval Xbox 360 ktory mal vyhoreny zdroj (bol z ameriky na 110v a jeden mudrlant ho pichol rovno do siete bez redukcie) takze som ho chcel nahradit AT zdrojom az do chvile kym som si nezistil ze Xbox potrebuje aj 3.3 V ktoré AT zdroj nema a tak som mierne poupravil ATX zdroj a uz to beha.
Pravda má jednu velkou výhodu: člověk si nemusí pamatovat, co řekl.
Shimmy
Junior
Uživatelský avatar

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků