Slovensko a predplatné

Diskuze o časopisu Computer

Moderátoři: Moderátoři Živě.cz, Moderátoři Computer

Odeslat příspěvekod Peter61_SK 25. 1. 2009 14:54

Problém predplatného časopisu Computer na Slovensku.

Viem, že tento problém sem nepatrí, ale pre informovanosť redakcie a čitateľov Computeru to chcem takto zverejniť.

Som dlhoročným predplatiteľom časopisu Computer. Vždy som sa tešil na každé nové číslo, odborné články, recenzie, pomoc pre čitateľov a hlavne na DVD s programami. Časopis mi pomáhal pri výbere HW a SW, nastaveniach OS a pod. A prečo píšem v minulom čase?

Pred pár dňami som dostal poukážku od Slovenského distribútora Vášho časopisu na zaplatenie predplatného na ďalší rok, resp. iba 21 čísel do konca kalendárneho roka v sume 79,80. Suma je samozrejme v €, tak som si ju pre istotu prerátal na SKK. A išlo ma poraziť z nasledujúceho zistenia! Pre porovnanie som použil číslo časopisu 1 z roku 2008 a 2009 a predplatného z tohto času a také sú moje zistenia.

Číslo 1/08 vo voľnom predaji vtedy stálo 99,90 CZK a 149,90 SKK, v € pri vtedajšom kurze 33,54 SKK/1€ by stálo 4,47 €.
Číslo 1/09 vo voľnom predaji teraz stojí 89.- CZK a 140,10 SKK, v € pri konverznom kurze 30,126 SKK/€ stojí 4,65 €.
Medziročný rozdiel časopisu vo voľnom predaji v percentách znie takto:
V ČR zlacnenie o 10,91%, v SR v SKK zlacnenie o 6,54%, ale v € zdraženie o 4,04%! A to ešte SKK v priebehu roka 2008 posilnila voči €!

A teraz predplatné!
Ročné predplatné s DVD na r. 2008 bolo v ČR 979.- CZK a 1750.- SKK, v € pri vyššie uvedenom kurze by stálo 52,18 €.
Ročné predplatné s DVD na r. 2009 je v ČR 1199.- CZK a 2747.- SKK, čo je 91,2 €!
(suma v SKK je prepočítaná konverzným kurzom z vyššie uvedenej sumy z poukážky, prepočítanej na 24 čísel)
Medziročný rozdiel časopisu v predplatnom v percentách znie takto:
V ČR zdraženie o 22,47%, v SR v SKK zdraženie o 57,0% ale v € zdraženie až o 74,79%!

A to ešte mám veľké výhrady oproti rozdielu v cene časopisu v ČR a v SR, náklady na prepravu z Brna do Bratislavy nemôžu až takto navýšiť jeho cenu v SR. A poštovné poplatky v SR neboli taktiež za posledný rok zvyšované. Naviac slovenský predplatiteľ nemá žiadne výhody na predplatnom ako predplatiteľ v ČR – knižné darčeky, zľavy na nákup, model helikoptéry a pod.
Tak tomu hovorím riadna slovenská zlodejčina! Nakoľko začiatkom roka 2008 nebola na časopise vyznačená cena v €, tak si slovenský distribútor časopisu dovolil nenápadne riadne zdraženie. Ak som sa v prepočtoch zmýlil, tak sa hlboko ospravedlňujem slovenskej distribučnej firme.
V tejto súvislosti mám na redakciu časopisu Computer jednu otázku. Môžete mi prosím vysvetliť prečo v reklame na predplatné už dlhšiu dobu neuvádzate aj cenu v SKK, resp. v € pre informovanosť slovenského čitateľa? A zároveň si aj sám odpoviem! Preto, lebo si to nepraje slovenský distribútor aby mohol manipulovať z cenami od buka do buka!

Je mi to veľmi ľúto, ale číslom 3/09 končím s odberom časopisu Computer z vyššie uvedených chamtivých dôvodov zo strany slovenského distribútora, takéto bezdôvodné zdraženie nemienim akceptovať. A vydavateľstvu časopisu Computer chcem len odkázať, že tohto roku stratí nie zo svojej viny veľké množstvo predplatiteľov na Slovensku. Dovolím si odporučiť Vám distribúciu časopisu aspoň pre slovenských predplatiteľov z ČR cez Českú poštu prostr. služby „Obchodní psaní do zahraničí (Slovensko)“ odkaz na stránku Českej pošty: http://www.cpost.cz/jetspeed/portal/med ... 91&pgtyp=S
Ja osobne by som akceptoval konečnú cenu jedného čísla tak do 2,80 € a verím, že sa do tejto ceny viete dostať. (cena časopisu v predplatnom v ČR + poštovné do SR vychádza na 2,28 €).

S ľútostivým pozdravom Váš už bývalý čitateľ a predplatiteľ

Peter - PA5UHN2X8

Na vedomie:
- Slovenská obchodná inšpekcia
- Asociácia spotrebiteľov Slovenska
Peter61_SK
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod 4erik 28. 1. 2009 11:09

V rovnakemu zaveru som prisiel i ja !
je mi to luto a aj skoda !

Na môj dotaz, preco je to tak

"Dobry den,
tuto cenu na predplatne mame potvrdenu od vydavatela.
S pozdravom
Mediaprint-Kapa odd.inej formy predaja
J."

goodbye
4erik
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod okbit 6. 2. 2009 23:15

Koncim aj ja - Katastrofa goodbye.

Pamatam sa na odpoved , ked ste slubovali az budete mat euro cena bude rovnaka.Tak to vies ,stara mama povedala.
okbit
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Pavel Nygrýn 25. 2. 2009 17:22

To ano, ale € máte (bohužel) stále jen vy, my pořád přepočítáváme a převádíme tam a zpátky 8-S
Pavel Nygrýn
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Peter61_SK 25. 2. 2009 19:13

Smutné je to, že časopis dnes stojí 89.- KČ, čo pri kurze 28,50 KČ/1€, je to 3,12 €. Do ceny uvedenej na časopise 4,65 € je rozdiel 1,53 € a to nemôžu byť náklady na prepravu z Brna do Bratislavy. Je to čistá zlodejina slovenského distribútora. Zvážte možnosť posielať časopis slovenským predplatiteľom cez Českú poštu.
Peter61_SK
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod zivan 6. 3. 2009 14:56

Moznosti je elektronicke predplatne, ale tam prichazite o plne verze programu :(
Motorola Edge 20; HP Elitebook 845 G8 (Ryzen 5650U, 32GB RAM, WD SN570 1TB, 14" fullHD IPS) + HP USB-C G5 Essential + 29" LG 29UM65 + 22" Eizo S2202W
zivan
Junior

Odeslat příspěvekod NeoV 26. 3. 2009 14:12

Nuz smutne :-(

Ked tomu spravne rozumiem tak za navysenim je dovozca.... Tak preco kurna cpress nezmeni dovozcu ? ved to je chore... ta cena je sialena... (a to si este pozrite cenu CHIPu - to ma skoro slahlo) Nepoviem keby sa jednalo o nejaky casopis, bez dopytu, tak pre tych par sklanych to donasaju a cenu za tych par dovezenych cisel si musia vykompenzovat. Ale toto je jeden z najpredavanejsich PC casopisov na slovensku !!!

:(
NeoV
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Pavel Nygrýn 27. 3. 2009 10:19

Je to docela jednoduché, když jsem vybírali slovenského distributora, měli jsme v podstatě jen tři podmínky:

- musí zvládnou distribuci na trafiky i doručování pro předplatitele
- musí poskytovat zákaznický servis, tedy přijímat objednávky, řešit reklamace atd.
- příjem z jednoho čísla pro CPress Media má být přibližně stejný s příjmem v ČR

Tím je v podstatě vše (včetně ceny) dané. Hledání nejlepšího distributora samozřejmě proběhlo, pokud se někdo aktivně přihlásí a bude mít lepší nabídku, můžeme jednat.
Pavel Nygrýn
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod zonal 21. 5. 2009 19:04

Sorry, že reagujem až teraz,
som tiež skoropravidelný čitateľ Computeru, teda už bývalý.
Ak sa s tým niečo neurobí, stratíte drvivú väčšinu čitateľov na Slovensku. Viem, že s počtom čitateľov z ČR sa to nedá porovnávať, ale bolo by to škoda. Patríte k najlepším časopisom na trhu. Medzi slovenskými časopismi nemáte konkurenciu (PC revue, PC space sú len slabé odvary, aj keď aj tv nich sa objaví pár zaujímavých článkov).
Rozmýšľam, že namiesto Computeru - 2 krát mesačne 140 Skk (+57% oproti 89Czk) by som prešiel k vašej konkurencii Extra PC za 99 Skk raz mesačne (+41% oproti 70Czk), aj keď testy hardware tam nie sú také precízne a rozsiahle. To si vynahradím na extrahardware.cz.
Len tak mimochodom Merdiaprint Kapa distribuuje aj ExtraPC !?
57% vs 41% !!!
P.S.
musí zvládnou distribuci na trafiky i doručování pro předplatitele - hlavne odnášanie kopy nepredaných čísel
- musí poskytovat zákaznický servis, tedy přijímat objednávky, řešit reklamace atd. - no coment
- příjem z jednoho čísla pro CPress Media má být přibližně stejný s příjmem v ČR - tak potom koľko na Vás zarobí ešte Mediaprint Kapa?
zonal
Junior

Odeslat příspěvekod jmucka 13. 8. 2009 22:30

Ja tiež reagujem až teraz - dostal som totiž zálohovú faktúru na Comuter s DVD za 100,80€ !!! To ma "trochu" vyviedlo z miery tak som sa pozeral aké sú vlastne ceny a našiel som tuto diskusiu. Ja sa týmto pridávam k tým čo končia.
Bohužiaľ si myslím, že kto iný to mohol ovplyvniť ak nie vydavateľ, ale asi mu nezáleží na tých "pár" slovákoch.
Škoda, že končím ako predplatiteľ s tým, že sa mi nepáči cena (je to skôr okrádanie) a nie obsah časopisu.
Inak len na okraj - pred pár rokmi ešte fungovali aj akcie podobne ako v Čechách a teraz taký výrazný (viac ako dvojnásobný) rozdiel. 999Kč versus 100,82€ - to je kurz... :-(
jmucka
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Peter61_SK 14. 8. 2009 06:35

Škoda sa rozčulovať, stačí sa pozrieť kde žijeme a kto vládne Slovensku. V Mediaprint Kapa sa asi zamestnali rodinní príslušníci naších tupohlavých vládcov a tak vznikol ďaľší Ficovský sociálny podnik, ktorý predplatitelia musia dotovať!
Peter61_SK
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod film01 5. 9. 2009 14:42

Je to fakt hamba casopisu a hlavne ignoracie redakcie, ze dovolil taketo zvysenie ceny na Slovensku. Nech si ludia kupuju v stankoch drahsie cisla, ale predplatitelia mozu kludne dostavat casopis domov ovela lacnejsie cez CZ a nasledne SK postu... Ale redakcia sa ani nesnazi hladat lepsie riesenia. Pre nu je to samozrejme asi dost vynostne. Este raz HAMBA!!!
film01
Junior

Odeslat příspěvekod Pavel Nygrýn 5. 9. 2009 16:44

Redakce se opravdu nesnaží hledat jiné řešení - redakce totiž časopis neprodává, pouze jej vyrábí. Nicméně naše distribuce řešila předplatné na Slovensku delší dobu, lepší cesta se ale nenašla.
Pavel Nygrýn
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Andre1982 18. 9. 2009 10:09

Dobry den!!!
Mam velky zaujem o predplatne Vasho casopisu Computer, ale ako som zistil je to tazsie ako som si myslel.
Kedze cena tlacenej formy je mimo realitu co sa tyka ceny SR a doslova uraza a odradza zakaznikov od jeho predplatenia ked tu citam prispevky ze to moze byt predrazene kvoli distribucii, staci mi pozriet ceny Muscle-fitness, kde je rozdiel 5SK medzi CZ a SR.
Ale to najlepsie je na tom zistenie, ze Casopis, ktory sa specializuje na oblast pc techniky nie je mozne si predplatit v PDF formate na Slovensku je to az vtipne pri dnesnych moznostiach od paypalu atd...
Preto by som bol rad keby sa našiel niekto kompetentny, ktory by vyriesil tento problem ako sa dostat k cislam Computru aj vo formate PDF v SR, lebo nechapem ako niekomu mozu byt ukradnute zisky o ktore prichadza, ked riesenie je take jednoduche.

P.S. vtipne na tom je, ze dostat sa k cislam Computeru na Rapidshare je lahsie ako legalne predplatenou formou.
Andre1982
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Pavel Nygrýn 18. 9. 2009 15:29

Pracujeme na tom, připojte se do diskuze. Popravdě řečeno největší problém je s případným postihem těch, kdo navzdory smlouvě poskytnou PDF k dalšímu šíření (každý kus je chráněn unikátním kódem). Přes hranice se všechno řeší složitěji.
Pavel Nygrýn
Junior
Uživatelský avatar

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků