Modem WELL PTI-845, přístupový bod TP-LINK TL-WR543G

Routery, AP, switche, huby, ethernet

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod NeOn-Rw-3 28. 5. 2010 18:53

Dobrý den. Mám ADSL modem WELL PTI-845 (samostatně funguje bez problému) a chci doma i wifi internet. Koupil jsem si tedy přístupový bod TP-LINK TL-WR543G (dále AP). Jsem v této oblasti poměrně laik.
Mám od poskytovatele internetu přihlašovací údaje, pomocí kterých je nastaven modem (PPPoE - nevím přesně, co to znamená).

Pustil jsem se tedy do instalace toho AP. Zapojil to, jak je popsáno v návodu (síťovým kablem jsem spojil LAN port modemu s WAN portem AP, poté jsem spojil AP s PC).

Pokračoval jsem nastavením AP ve webovém prohlížeči. Dostal jsem na výběr 3 typy připojení. PPPoE, dynamická IP, statická IP. Zvolil jsem tedy PPPoE, vyplnil příslušné údaje, ale internet nefunguje.

Obrázek
Obrázek

Když dám (na obrázku) u WAN možnost connect, tak se nic nestane, pouze se zrefreshuje stránka, ale internet stále nejde.

Jak říkám, jsem laik, ale napadlo mě, že modem možná nějakým způsobem blokuje jiná zařízení.

Zde pokročilé nastavéní modemu, možná vám to pomůže, já se v tom nevyznám.

Obrázek


Máte nejaké nápady, rady? Děkuji za pomoc.
NeOn-Rw-3
Junior

Odeslat příspěvekod vladimir 28. 5. 2010 20:01

Well PTI845 je modem s integrovaným routerem.

TP-LINK TL-WR543G je wifi-router, tedy acces point s routerem v jedné krabičce. Router u tohoto zařízení nelze ve webové administraci vypnout. (Acces pointy bez routeru u TP-linku jsou zařízení řady WA (TL-WA501 / 601 / 701)).

Nastavovat PPPoE na TP-linku má smysl pouze tehdy, když se Well přepne do režimu bridge. V tuto chvíli je již PPPoE nastaven na Wellu.

Řešení 1: používat TP-link jako acces point bez routeru (bez NAT), tedy vypnout DHCP, kabel z WELLu zapojit do LAN portu (WAN zůstane nezapojený), LAN nastavit IP-adresu spadající do sítě vytvořené WELLem (bude sloužit jenom pro webovou administraci.) Více zde: http://it.cestuji.info/wifi-router-jako ... point.html

Řešení 2: WELL přepnout do režimu bridge a na TP-linku na WAN-portu nastavit ten PPPoE protokol.

Řešení 3: na WAN-portu TP-linka nastavit dynamickou IP-adresu (automaticky přebíranou z DHCP serveru WELLu.) Pozor na kolize IP-adres - TP-link nesmí mít na LAN a WAN IP-adresy stejné sítě. Toto řešení nedoporučuji - dva NAT-routery za sebou zpomalují internet a často "zlobí".
vladimir
Expert
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod NeOn-Rw-3 29. 5. 2010 08:47

Děkuji za radu, ale ještě jsem to úplně nepochopil :)

Při řešení 1 tedy budu konfigurovat ten TP jako statickou IP? A přiřadím mu IP sítě vytvořené WELLem?

A kde přesně a jak mám vypnout ten DHCP?

Děkuji mnohokrát.
NeOn-Rw-3
Junior

Odeslat příspěvekod vladimir 29. 5. 2010 20:42

NeOn-Rw-3 píše:Při řešení 1 tedy budu konfigurovat ten TP jako statickou IP?
Ano

NeOn-Rw-3 píše:A přiřadím mu IP sítě vytvořené Wellem?
Ano

NeOn-Rw-3 píše:A kde přesně a jak mám vypnout ten DHCP?
Ve webové administraci TP-linku, bod 4.7.1, strana 38 anglického návodu. Přepnout na Disable. (Obrázek je z trochu jiného routeru, ale je to obdobné.)

Obrázek
vladimir
Expert
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod NeOn-Rw-3 30. 5. 2010 15:44

Vladimíre, děkuju mnohokrát:) Zvládnul jsem to :-D Z vašich stránek jsem pochopil,že jako zabezpečení té bezdrátové sítěje nejvhodnější zvolit WPA a silné heslo, je to tak?

Ještě jednou moc děkuju za pomoc! Bez vás bych to určitě nezvládl.
NeOn-Rw-3
Junior

Odeslat příspěvekod Bari007 30. 5. 2010 15:49

Ano, WPA2 s pre-shared key (=PSK) a šifrování AES. K tomu heslo o délce minimálně 20 znaků v náhodné kombinaci malých/velkých písmen a čísel a zabezpečení je možné považovat za neprolomitelné a zcela bezpečné.
Bari007
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod NeOn-Rw-3 30. 5. 2010 19:52

Ok, děkuju moc :)
NeOn-Rw-3
Junior

Odeslat příspěvekod davidas 23. 6. 2011 19:16

mam dotaz jestli tp link tl-wr543g umi rezim,nevim jestli to spravne nazvu,potrebuju aby se choval jako switch a bylo funcni wifi...je to volba rezimu wisp client router,budou funkcni vsechny lan porty i wan-port (mysleno tak,ze to bude switch s 5 lan porty a wifi...? kdybych ho mel doma tak si to prubnu-pokus-omyl je nejdnodussi skola....ale nemam ho doma,tak se ptam........



Obrázek



potazmo umi to i tp link tl-wr841n nebo s nd na konci?


dik
davidas
Junior

Odeslat příspěvekod Bari007 23. 6. 2011 19:41

Zařízení od TPlinku s označením WR jsou routery, které nemají režim AP. Pokud chceš router používat jako switch/AP, zapoj kabel do LAN portu, WAN zůstane nezapojený.
Bari007
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod davidas 23. 6. 2011 19:49

DHC musi byt vypnute?
Nastaveni LAN - IP adresa bude nastavena jako zarizeni pred tim tp linkem?
davidas
Junior

Odeslat příspěvekod Bari007 23. 6. 2011 20:07

Ano. Ano.
Bari007
VIP uživatel


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků