Nejlepší program pro hromadný převod a úpravu obrázků

Nástroje pro uměleckou i technickou grafiku, DTP, CAD

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod Josef Kraus 18. 5. 2011 05:56

Jaký program využíváte pro hromadný převod obrázků z formátu do formátu a pro hromadné úpravy typu změny velikosti, rozlišení či barevné hloubky? Uvádějte své tipy a doplňete je argumenty, které budou využity při tvorbě nedělního článku na Živě.cz.
Josef Kraus
Redaktor Živě.cz

Odeslat příspěvekod vladimir 18. 5. 2011 06:56

Pro hromadné převody formátů /změny velikosti a/nebo stupně komprimace (příprava fotek pro web, například) jsem si zvykl používat XnView. Proč? Asi proto, že ho používám jako prohlížeč obrázků, takže je po ruce. Freeware, funguje v XP i W7.
Závažnější změny (zmiňovaná změna barevné hloubky, například), dělám zásadně ručně v jiných programech.

Za zmínku asi stojí taky program Imagemagick, který umí všechny změny provádět z příkazového řádku, což ocení například tvůrci animací, kteří mohou vytvořit sérii snímků s programově řízenými parametry (já pomocí něj dělám animace trasy cesty do mapy, které vkládám do svých amatérských filmů). Konverze z formátu do formátu nebo změna velikosti jsou pro něj zcela okrajová záležitost, umí skládat koláže ze snímků, kreslit, vkládat texty, upravovat jasy, kontrasty atd - co uděláte ručně v dejme tomu v Gimpu, to pravděpodobně dokážete naprogramovat pro Imagemagick.
Nicměně je to program spíše pro specielní použití (pouze z příkazového řádku). XP, W7, linux, 32 i 64 bitová verze.
vladimir
Expert
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod TomasT 18. 5. 2011 07:31

Já jsem si oblíbil Paint Shop Pro (používám pro někoho historickou verzi 8 ).
Jakoukoliv sekvenci změn na jednom obrázku otestuju, nahraju ji jako skript a pak pustím na celou složku s obrázky.
Možnosti téměř neomezené (co udělám v programu, to mohu nahrát jako skript), použití i pro ignoranty (nic se nemusí psát nebo programovat, prostě se jen řekne kdy se má sekvence příkazů začít nahrávat a kdy se má skončit), pro náročnější možnost jakékoliv editace vytvořených skriptů (ani taky to není o programvání ale jen o vybírání dostupných příkazů a jejich parametrů).
O konverzích mezi formáty ani nemluvím, to je jen taková třešnička na dortu.
TomasT
Junior

Odeslat příspěvekod anonymni 18. 5. 2011 07:50

irfanview ;-)
anonymni

Odeslat příspěvekod jech 18. 5. 2011 07:52

+1 pro XnView. Umí obrovské množství formátů, dá se aplikovat téměř jakákoliv úprava a detailně ji nastavit. Akorát GUI může být pro někoho trošku matoucí.
jech
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod fatman 18. 5. 2011 07:53

IrfanView, používám ho i na prohlížení, rychlé výřezy a úpravy, dávkové převody bez problémů.
"Věřím v reinkarnaci, jakožto nutnou likvidaci materialisace lidské idealisace, bez vyloučení sensace!"
(J. Váchal, Krvavý román)
fatman
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod lopata01 18. 5. 2011 07:59

Já pro hromadné zmenšování a jiných atribut obrázků používám IrfanView Thubnails. Přišel jsem na to při tvorbě webu a potřeboval jsem zmenšit velikost asi 200 obrázků najednou. V IrfanView jsem našel dávkovou úpravu souborů, ve které si můžeme nastavit jak zmenšení kvality obrázku, tak rozměry. Můžeme ukládat do různých formátů apod. Super program :-)
http://www.speedtest.net/result/1301852384.png
lopata01
Junior

Odeslat příspěvekod jll8 18. 5. 2011 08:07

Používám Zoner Photo Studio 12 FREE
Myslím, že pro jednoduchou úpravu (přejmenování, konvertování, změna velikosti) fotografií je dostačující. Program je rychlý a přehledný. Integruje v sobě správce, editor a prohlížeč. Zkrátka vše co je pro práci s fotografiemi potřeba. Zkoušel jsem i jiné alternativy, ale zase jsme se po uvedení Free verze vrátil k Zoneru.
jll8
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod juraj.bujnak 18. 5. 2011 08:33

Adobe Photoshop Lightroom 3
juraj.bujnak
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod gyoja 18. 5. 2011 08:39

Pro rychlý ořez, převod na jiný formát a dávkovou změnu změnu velikosti používán IrfanView.
A ještě bych zmínil XnConvert, který jsem používal, když jsem experimentoval z formátem WEBP.

Ovšem pro naprosto jednoduchou dávkovou změnu velikosti souborů JPG jsem si zamiloval program Picture Resizer, funguje tak, že parametry převodu zadáte přímo přejmenováním EXE souboru a vytvořením více různě pojmenovaných EXE souborů si vytvoříte nejčastější varianty převodu, když potom přetáhnete na program, či na jeho zástupce složku nebo jednotlivý soubor, provede se dávka. V Total Commanderu jsem si vytvořil podlištu pro převody a teď mi stačí jedno uchopení a tah myší pro super pohodlný převod.
Zástupce programu se dá rovněž nahrát do systémové složky SendTo a pak máte dávku rovnou v shell menu Windows.
gyoja
Junior

Odeslat příspěvekod Buffalo007 18. 5. 2011 08:41

XnView. Nemá problém s formáty. Používám i např. pro hromadné přejmenování souborů (nejenom obrázků). Má mnoho funkcí a jednodduché operace se dokážou naučit i méně zdatný jedinci.
Buffalo007
Junior

Odeslat příspěvekod AI Wintermute 18. 5. 2011 08:57

Mě vyhovuje osvědčený IrfanView. :hmm: Nové verze umí dokonce i dávkovou konverzi fotek s vložením textu (např. copyrightu) a přitom zachovají Exif data, což je super. Nastavení konverze se dá uložit do souboru a později znovu použít. Navíc je to hezky česky. ;-) Dřív jsem používal Visualiser Image Resizer, ale ten tohle neuměl.
AI Wintermute
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Zdama 18. 5. 2011 09:00

FastStone Photo Resizer - jednoduchý, účinný, free
Q9550 2.8 GHz @ 4 GHz, Asus Maximus II Formula, Case Thermaltake Armor LCS - Watter cooler, 4 GB RAM Kingston 1200MHz, nVidia 760GTX, Fortron Epsilon700w, SSD Kingstone 128GB System, 2.5 TB Data.
Zdama
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod AI Wintermute 18. 5. 2011 09:15

Hehe,
zdravím Bratrstvo NOD :hmm:
Ten FastStone vypadá dobře. Jak je na tom s Exifem a podobnými informacemi v jpegu? Nechává je, nebo je smázne?
AI Wintermute
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod tista3 18. 5. 2011 09:20

jednoznacne irfanview, dokaze davkovo urobit snad cokolvek co sa da naklikat rucne aj pre samostatny obrazok, podporuje snad vsetky mozne formaty a ich parametre
na nejake pokrocile filtrovanie obrazu typu PS to samozrejme nie je, je to len par MB program
tista3
Junior

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků