Problém se spouštěním PC

Počítačové periferie a další kategorie hardwaru, které nemají samostatnou sekci

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod herlitz 16. 6. 2011 14:10

Zdravím,

Dnes odpoledne se mi stala taková nemilá věc - hrál jsem na PC (Lineage 2) a najednou mi zdechlo PC. Zkusil jsem to zapnout ještě jednou, ale po pár vteřinách to znova chcíplo. Podruhé to jelo o něco déle, dostal jsem se do Windows, zapnul net, zašel na novinky, chvíli četl a zas - bác, vypnulo se to. Napotřetí to znova chcíplo před najetím Winů. Windowsy mám XP =/ Na PC jsem nespouštěl žádné náročné aplikace, jen běžné věci :-(

Nevíte co s tím?
Kdyžtak se ptejte, pokud potřebujete vědět něco víc. Díky

/PS: Píšu z jiného PC.
herlitz
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Pavouk106 16. 6. 2011 14:20

Ja dlouho jsi nechal přestávku mezi (znovu)spuštěním? Máš nainstalovanej třeba Speedfan? Vypadá to na přehřívání některý z komponent (grafika nebo CPU jsou pravděpodobný). Přehřívat se to může i bez velkýho vytížení, pokud jsou chladiče plný prachu.

Nakolik rozumíš PC co se týče HW - otevřít bednu, zkouknout chladiče, případně vyčistit - už jsi někdy dělal?
Pavouk106
Junior

Odeslat příspěvekod herlitz 16. 6. 2011 14:34

Vůbec tomu nerozumím, prach z PC jsem jednou povysaval a od té doby jsem se do té bedny nepodíval =X

Jinak o žádném speedfanu nevím... Přestávky byly asi desetisekundové; teď to zkusím rozjet asi po půlhodině, tak uvidíme :)
herlitz
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Bari007 16. 6. 2011 14:45

Vyčisti veškeré pasivní i aktivní chlazení od nečistot - ideálně stlačeným vzduchem. Pokud jde o starší počítač, pasivní chladiče přepastuj.

Pokud si na to netroufáš, odnes počítač do servisu.
Bari007
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod herlitz 16. 6. 2011 14:49

No, zkusil jsem to a už to jede 10 minut v kuse, jenomže... Mi přijde, že to jede nějak pomalu a z počítače se ozývají nějaké prazvláštní trhavé zvuky =O
herlitz
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Bari007 16. 6. 2011 14:52

Tak to odnes do servisu. Je dost možné, že jsi něco neodbornou manipulací poškodil/zničil.
Bari007
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod Miroslav Pragl 16. 6. 2011 14:53

trhave zvuky pridreneho ventilatoru?

Otevri, zapni, poslouchej ...

MP
Miroslav Pragl
Expert
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Pavouk106 16. 6. 2011 15:06

Všechno záleží an tom, jak si troufáš/jak moc jsi znalej.

Pokud jsi znalej a troufáš si, tak otevři bednu a vyčisti všechny zanesený chladiče (počítám určitě na CPU a grafice a taky přídavný větráky v bedně). Ten hluk dělá nejspíš jeden z větráků. Pokud by hluk ale šel od HDD, tak urychleně zálohuj nejdůležitější data a postupně i ostatní.

K těm teplotám - V BIOSu je určitě k vidění teplota CPU (v možnosti PC health monitor), tak pokud se do BIOSu umíš dostat (a pak i z něj), tak můžeš kouknout na teplotu tam. Případně nainstalovat Speedfan, ten sleduje teplotu přímo za běhu ve Windows (ten si někde vygooglíš).

Teplota řekněme do 50 je ještě dobrá, do 70 kritická. Pokud se PC vypíná, dosahuje určitě na 80, možná až na 100.
Pavouk106
Junior

Odeslat příspěvekod kejki3 16. 6. 2011 18:11

V systémovém logu bys mohl najít záznam, proč došlo k vypnutí. Pravým na Tento počítač, Prohlížeč událostí
„Ale proč? Aby to bylo v rozkladu? Aby se to totálně rozvrátilo. Proč?“
kejki3
VIP uživatel
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod herlitz 18. 6. 2011 08:44

@kejki3: Nic takovýho tady nemám :-l
No, každopádně, už to jede v pořádku (netuším proč, pravděpodobně zásah vyšší moci), díky za pomoc všem! ;-]
herlitz
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod kejki3 18. 6. 2011 19:24

Pak je to čistě hardware - než si OS něčeho všimne, přeruší se přívod. Psal jsem mohl.
„Ale proč? Aby to bylo v rozkladu? Aby se to totálně rozvrátilo. Proč?“
kejki3
VIP uživatel
Uživatelský avatar


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků