Uživatelská práva ke složkám

Na téma Windows XP, 2000, Me, 98, 95 a starší

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod Streko 13. 5. 2013 09:11

Ahoj,
mám XP PROFI SP3 a nedaří se mi nastavit násleující, prosím tedy o radu. Chci v adresáři xy nastavit uživateli práva tak, aby mohl vše kromě smazání souboru. Když tomu uživateli "zaškrtnu" DENY jen u Delete, nebo DENY jen u Delete subfolders..., tak soubory v dané složce xy smazat lze. Když zaškrtnu obojí, tak soubor smazat sice nelze, ale nelze jej ani přejmenovat, což bych potřeboval. Zároveň se mi takto vytváří dočasné tmp soubory (když nějaký soubor edituji a uložím), které se ve složce hromadí... Díky za rady
Streko
Junior

Odeslat příspěvekod Miroslav Pragl 13. 5. 2013 09:26

To je by design:

Delete Subfolders and Files
Allows or denies deleting subfolders and files, even if the Delete permission has not been granted on the subfolder or file.

Delete
Allows or denies deleting the file or folder. If you do not have Delete permission on a file or folder, you can still delete it if you have been granted Delete Subfolders and Files on the parent folder.

Pri zakazu DELETE neni mozne prejmenovavat. Vice viz napr. http://social.technet.microsoft.com/For ... 283dcfdfed

Zakaz mazani je diskutabilni - uzivatel stejne muze smazat OBSAH souboru. Nechces radeji napsat CEHO se snazis dosahnout a ne JAK se o to snazis?

MP
Miroslav Pragl
Expert
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Milanr1 13. 5. 2013 09:31

Dobrý postřeh! :-)
Nová verze dokumentu se vytváří po smazání předchozí verze přejmenováním z dočasné *.tmp.
=> Tvůj požadavek nemá korektní řešení jen na bázi ACL.
Co s tím?
Řeš to organizačně, např. povolením verzování, pravidelným zálohováním a auditem.
Pokud se jedná o WXPP/64, verzování zajišťuje služba VSS. Prostě povol VSS za účelem verzování v příslušném datovém disku.
Zálohování zvol podle možností externích médií, nejlépe automaticky (např. v noci) do síťového úložiště.
Audit pro složku nastav tak, abys mohl z logu lehce zjistit, kdo a kdy smazal ve složce soubory, pokud tam má více uživatelů přístup pro zápis.
ACL nastav tak, aby si uživatelé navzájem nemazali své soubory, pokud je mají oddělené v různých složkách, ke kterým mají všichni přístup.
Vlastníkovi dokumentu můžeš povolit téměř vše, ostatním jen čtení.
Samozřejmě to neplatí pro multiuživatelské dokumenty.
Btw:
používat parametr DENY se nedoporučuje.
Milan
Milanr1
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Streko 13. 5. 2013 09:42

Významy jsem si už našel ale moc mi to nepomohlo :-( ČEHO chci dosáhnout: mám xls, který mění několik uživatelů (doplňují data), ale zároveň se mi stává, že soubor "zmizí" - někdo jej prostě nejspíš omylem vymaže (není důvod dělat to cíleně). Mám zálohy, nicméně o nějaká data tím sem tam přijdu, krom toho, že je s tím práce. Proto mě napadlo zakázat smazání. Ale zároveň nechat možnost jej přejmenovávat podle data.
Streko
Junior

Odeslat příspěvekod Milanr1 13. 5. 2013 09:45

V tomhle případě jen čistá organizace.
Např.:
Scheduler (Plánovač) + zálohování dokumentu do externího úložiště, třeba pomocí skritpíku na bázi robocopy (zálohuje i otevřené dokumenty). Klidně každých 5 minut. ;-)
Dtto automatický návrat dokumentu ze zálohy, pokud „zmizí“.
Streko píše: soubor "zmizí" - někdo jej prostě nejspíš omylem vymaže

Audit napoví pachatele. ;-)
Jsi si jist, že se nejedná o chybu v NTFS?
Kdy jsi naposledy projel HDD pomocí chkdsk?
Milan
Milanr1
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Streko 13. 5. 2013 09:51

Aha, tak to tedy zůstanu u toho zálohování, jen zkrátím frekvenci. Myslel jsem, že to půjde právě přes ty práva nějak, abych to nemusel sem tam vytahovat z archivu a zjišťovat, zda nějaká data nechybí :-(
HDD je v pořádku, to jsem zkoušel posledně :-( Ale, že je disk jinak v pořádku si jist nejsem, už se mi to stalo i s jiným souborem (stejný princip přístupu) - ale ani antivir atd. nic nenašlo.
Zkusím nejdříve ten audit

Díky

Automatický návrat ze zálohy zkusím vygooglit :-) ale to neřeší, jestli se nějaká data ztratila, každé 2s přece nebudu zálohovat :-( Uživatelé do něj zapisují během celého dne různě
Streko
Junior

Odeslat příspěvekod Bari007 13. 5. 2013 09:58

Tak to vyřeš zcela zásadně a pro takové potřeby zřiď nějakou databázi, která je právě k podobným účelům určená. Jako naprosté minimum může být i Access.
Bari007
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod Miroslav Pragl 13. 5. 2013 10:01

Neni resenim nastavit excel jako sdileny? To je asi maximum toho, co Excel zvladne (a jsou s tim jine problemy). JInak databaze jak uz psali jini.

MP
Miroslav Pragl
Expert
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Streko 13. 5. 2013 10:14

Ten xls sdílený je, uživatelé k němu přistupují jak z daného PC, tak i z jiných PC, nevím jaké řešení jsi tím myslel. Data z toho "inkriminovaného" souboru čtu dalším .xls souborem, takže to bych musel přejít kompletně na databáze, protože tuším, že Excel neumí použít konkrétní data z .db Zkusím "vystopovat" toho pachatele, pokud to je ten samý, dostane za uši :-)

-- 13. 5. 2013 11:19 --

Milanr1 píše:Dtto automatický návrat dokumentu ze zálohy, pokud „zmizí“.


Tím jsi myslel nějaký SW, nebo to umí XP?
Streko
Junior

Odeslat příspěvekod Abox 13. 5. 2013 10:37

Mysli asi nastaveni primo v Excelu - volba Sdilet sesit (tedy pokud to uz tak nemas).
Abox
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Milanr1 13. 5. 2013 11:10

Streko píše:umí XP

+ admin. :)
Opět skriptík do Scheduleru.
Může se spustit třeba každou minutu.
Např. na bázi:
Kód: Vybrat vše
If not exist [cesta\nazev_dokumentu]
xcopy [cesta_zalohy\nazev_dokumentu] [cesta\nazev_dokumentu] /y /d

Parametr /d jen pro případ, abys omylem nepřepsal dokument starší verzí = pojistka na vlastní bl.bost. :-)
Před použitím prostuduj přesnou syntaxi příkazu IF.
Lze ovšem použít i jiné, sofistikovanější metody než prostý IF. ;-)

Tohle
Streko píše: Data z toho "inkriminovaného" souboru čtu dalším .xls souborem

lze perfektně řešit libovolnou
Bari007 píše: databázi

= čisté systémové řešení.
Milan
Milanr1
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Streko 13. 5. 2013 11:49

Jo sdílet sešit. Poté, co jsem trochu pročetl http://forum.zive.cz/viewtopic.php?f=958&t=1068862&all=1 tak raději ne, nicméně problém se smazáním souboru to neřeší.

Všem děkuji za rady.
Streko
Junior


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků