Živě.cz

Přihlásit se
konfigurace domácí sítě

Offline - Junior Profil 
11. 10. 2017 09:24 Odeslat příspěvek
Ahoj, prosím o radu s nastavením domácí sítě.

Mám bezdrátové připojení k internetu přes anténu NanoBeam M5, ze střechy mám natažený UTP kabel do racku ve sklepě, kde končí i další kabely od cca 20 UTP zásuvek v domě. V racku je Switch ZyXEL GS1100-24E

Nejdříve jsem zapojil kabel z antény přímo do switche a i všechny ostatní UTP kabely. Do zásuvky jsem v pokoji zapojil PC, disk Synology DS115jh, přehrávač médií u TV, router TP-LINK Archer C20 AC750 a router Edimax BR6428nS (oba routery pro wifi na každém patře)

Pár dní všechno fungovalo, ale pak začal padat internet. Restartoval jsem anténu a přestalo fungovat všechno.

Nyní se mi dočasně podařilo síť zprovoznit, ale tak, že je anténa zapojena do routeru TP-LINK a k routru všechno ostatní. Takhle to funguje dobře. Jakmile ale připojím k routru switch a do switche všechno ostatní, funguje akorát internet na PC, ale nic dalšího (např. se nedostanu z PC na Synology, nejde wifi přes router Edimax, atd.).

Předpokládám, že z důvodu bezpečnosti a možná i z jiných důvodů bych měl k anténě zapojit nejdříve router a pak až switch, ale proč nefunguje ta druhé konfigurace?

Díky za radu a omlouvám se, jsem laik.
Poslední příspěvek


Offline - Pokročilý Profil 
11. 10. 2017 10:21 Odeslat příspěvek
Je potrebne vediet ako je nastavena ta antena. Ak nieje nastavena ako router, tak predpoklad pouzitia routra hned za antenu je spravny. Z laickeho pohladu je mozne zapojit za antenu router aj ked je nastavena ako router. Dva routre za sebou nicomu nevadia, pokial nieje potrebne sa pripajat do domacej siete z Internetu.


Offline - Junior Profil 
11. 10. 2017 11:02 Odeslat příspěvek
Anténa umí tohle:

režim AP, klient nebo WDS
traffic shaping
QoS
mezi WAN a LAN transparentní bridge nebo routing, bez NAT nebo s NAT

Akorát je tam konfigurace uzamčená poskytovatelem připojení, takže sám to nastavení nezměním. Zjistil jsem, že je možné se kabelem bez routeru připojit, ale zařízení musí podporovat DHCPv6, což u PC není problém (když se k anténě na zkoušku připojím jenom přes notebook, internet funguje). Nevím ale, jak si s tím poradí ten switch.


Offline - Expert Profil 
11. 10. 2017 11:44 Odeslat příspěvek
Stačí prostudovat smlouvu nebo zvednout telefon a providera se zeptat, jestli jeho zařízení na střeše provádí NAT, nebo jestli to je jenom klient. V tom druhém případě bys musel mít vlastní router s aktivovanou funkcí NAT.

Pokud pozoruješ rozdíly funkce se switchem a bez switche a vyloučíme vadnou kabeláž, je ten switch vadný. S funkčním switchem a dobrými kabely nepoznáš, jestli kabel vede z routeru přímo do počítače, nebo jeden kabel z routeru do switche a další ze switche da pčítače.


Naposledy upravil vladimir dne 11. 10. 2017 12:00, celkově upraveno 1


Offline - Moderátor Profil 
11. 10. 2017 11:51 Odeslat příspěvek
Switchi je IPv6 většinou u zadku, protože switch pracuje na nižší úrovni a používá jen MAC adresy a ty jsou vždy stejné.
Pokud nevíš jak je nastavena "anténa" tak bych doporučoval použít vlastní router, kde si mimo jiné můžeš konfiguraci nastavovat jak potřebuješ.

Správné nastavení by tedy mělo být takové, že do WAN portu tvého routeru připojíš kabel od poskytovatele. Propojíš switch a LAN port tvého routeru. Pak "vše ostatní" zapícháš buď do switche a nebo do zbylých volných LAN portů routeru. Pro rozvedení wifi to chce použít "wifi krabičky" nakonfigurované na režim Access Point (AP).
To je korektní konfigurace, která by měla fungovat.

Pak je to jen o nastavení toho "routeru". který odděluje tvojí domácí síť od poskytovatele a internetu.


Offline - Junior Profil 
11. 10. 2017 12:36 Odeslat příspěvek
Díky, tomu rozumím. Vadný switch mě taky napadl, ale vzhledem k tomu, že PC při propojení se switchem funguje, ale když jsem do stejného portu ve switchi zapojil místo PC disk Synology, nefungovalo to, tak to je záhada.
Každopádně jsem si pořídil UTP tester, tak vyzkouším pro jistotu všechny kabely a půjčím si jiný switch, abych vyloučil chybu v něm.
Díky.


Offline - Expert Profil 
11. 10. 2017 12:59 Odeslat příspěvek
Jestliže PC a Synology připojené přímo k tvému routeru TP-link fungují a TP-link, Synology a PC připojené současně ke switchi ne, je jednoznačně chyba ve switchi nebo v kabeláži. Samozřejmě musíš dát zařízením pár vteřin k tomu, aby si aby switch detekoval, jaké zařízení jsou na tom kterém portu připojena a zařízení si z DHCP serveru běžícího na TP-linku stačily načíst IP-konfiguraci.

Odpojil jsi switch na chvíli od elektřiny, aby vymazal vnitřní paměť? Už jsem měl v rukách krám, který si zaplnil paměť a další zařízení do restartu už nepřipojil.


Offline - Junior Profil 
11. 10. 2017 13:30 Odeslat příspěvek
Odpojil několikrát, takže v tom problém asi nebude. Akorát mě napadla ještě jedna věc - když jsem resetoval anténu, omylem jsem do PoE adaptéru přehodil utp kabely, to znamená, že jsem do switche pustil na chvilku 24 V, což se mu nemuselo líbit :(


Offline - Kolemjdoucí Profil 
16. 4. 2018 14:35 Odeslat příspěvek
Dobrý deň.

Potrebovala by som poradiť ohľadom zosieťovania PC a notebooku, ktoré predtým spolu fungovali (cez router),ide mi hlavne o to, aby som mohla pracovať v programe, ktorý sa nachádza v PC aj na notebooku. Problém je v tom, že som musela dať notebook preinštalovať a neviem to späť nastaviť. Ak by sa tu našla nejaká dobrá duša, ktorá by mi poslala nejaký odkaz, kde nájdem krok po kroku čo mám robiť, alebo mi to napísala, bola by som veľmi vďačná. Prípadne mi rovno napíšte, či je možné, aby som to spojazdnila sama, alebo potrebujem na to odborníka. Ďakujem :-)
Nahoru

Odeslat nové téma  Odeslat odpověď

Stránka 1 z 1 [ Příspěvků: 9 ]
Předchozí téma | Následující téma
Verze pro tisk


Hledat
Přeskočit na
 

Hledat

Zobrazit v normálním vzhledu
Podmínky pro užívání služby informační společnosti | Informace o zpracování osobních údajů | Cookies