Wake on Lan - probuzení PC přes internet. Jak na to?

Poskytovatelé a technologie, dial-up, ADSL, kabel, optika, bezdrátové připojení

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod maravac 30. 7. 2007 14:15

Rád bych zprovoznil Wake on LAN na svém domácím PC, přesněji řečeno možnost jej probouzet přes internet např. z práce z jiného PC. Nemám však dostatečné zkušenosti s tím, jak co a kde nastavit (porty, MAC, IP adresy).

Na stroji doma mi běží Windows, je připojen kabelem na router (D-Link DI-524), ten dále na přípojku internetu od poskytovatele (jsme v paneláku, náš poskytovatel zřídil v baráku switch a z něj rozvádí jednotlivé linky do bytů). Mám neveřejnou, pevně přidělenou IP adresu (ve formátu 10.88.x.x - ta je teď přivěšená na router, síťovka v mém PC má IP 192.168.x.x), když jsem zkoušel několikrát za poslední rok vylistovat IP adresu, pod kterou jsem vidět na internetu (http://www.whatismyip.com), vypisuje stále stejnou (ve formátu cca 88.208.x.x). Router, co mám doma, umožňuje funkce typu DDNS (Dynamic DNS prostřednictvím DynDNS.org), DMZ (Demilitarized zone), Virtual server, filtrování a nastavování vnitřního firewallu - pravděpodobně něco z toho určitě bude k užitku. Ale jak a co využít, už mi uniká.

Nezastírám, jsem v tomto oboru laik (nebo řekněme amatér - něčemu rozumím, něčemu méně, něčemu vůbec), proto budu rád, když někdo poradí. A omlouvám se předem všem profíkům, které moje neznalost irituje. :)

M.
maravac
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod JRD 30. 7. 2007 14:27

Jarda / Nemám rád oslovení v množném čísle.
JRD
Pokročilý

Odeslat příspěvekod maravac 30. 7. 2007 14:36

JRD: ani jedna diskuze z tvých odkazů nepopisuje konkrétně to, co potřebuju vědět. Jinak řečeno: to, že je potřeba mít zapnutou funkci v BIOSu i na síťovce, už vím...

Jak a kde nakonfigurovat IP adresy a porty nebo filtry/povolení (na routeru), případně zda využít služby s dyndns.org (jestli to pomůže), port forwarding ... Poradíte někdo?

M.
maravac
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod _Mike_ 30. 7. 2007 15:35

Router tuto funkciu (budenie pocitacov v LAN) musi explicitne podporovat... pokial ju ma, tak si pozri navod k nej, pokial nie mas smolu, jedine ze by si mal doma viac PC a budil jedno z druheho (zapnuteho).
Port forwarding ani nic podobne ti nepomoze. WOL magic ramce je nutne generovat v routeri alebo inom pocitaci v LAN, z inej siete (internetu) sa nedaju poslat.
_Mike_
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod maravac 30. 7. 2007 15:40

Mike: a nestačí routeru říct, aby řekněme cokoliv, co přijde na port ten a ten a směruje na tu a tu IP adresu, aby router pustil dále? Tzn. za daných podmínek, jako by tam router vůbec nebyl...

M.
maravac
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Chupacabras 30. 7. 2007 15:57

maravac, nestačí.
Pretože keď je PC vypnutý, tak router nemá arp záznam pre danú IP adresu, tj. nemá kam routovať pakety...
Predpokladám, že nemáš praktické skúsenosti, iba teoretizuješ...
Chupacabras
Pokročilý

Odeslat příspěvekod maravac 30. 7. 2007 16:00

Chupacabras: chápu, má to logiku. K tvé poznámce - ano, teoretizuju. :) jinak dík za vysvětlení.
maravac
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Chupacabras 30. 7. 2007 16:03

_Mike_ má pravdu. Je to presne tak.

Napr. ja mám Linksys WRT54G. Ten WOL nepodporuje, preto som musel nahrať hacknutý firmware s podporou WOL. Takže z vonku si zobrazím administračné stránky routera a použijem funkcie WOL. No a router zobudí požadovaný PC.
Chupacabras
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Chupacabras 30. 7. 2007 16:06

maravac, ďaľšia vec je, že keď nemáš verejnú IP, tak WOL nemáš šancu rozbehať ani v prípade, že by si mal router s podporou WOL. (be verejnej IP by si sa musel jedine dohodnúť s providerom, aby ti nejaký ten port routoval na tvoj router, aby si sa vedel pripojiť z vonku)

Funkcie DDNS sú ti v prípade WOL úplne k ničomu. DDNS má iba využitie keď máš dynamickú verejnú IP (tj. nie statickú verejnú IP).
Naposledy upravil Chupacabras dne 30. 7. 2007 16:08, celkově upraveno 1
Chupacabras
Pokročilý

Odeslat příspěvekod maravac 30. 7. 2007 16:07

Čili laicky řečeno: kdybych neměl router, tak to jde, ale jelikož jsem si mezi přípojku internetu a PC postavil router, tak jsem si to znemožnil?

Nelze pro konkrétní zařízení (moje PC) nějak nastavit "překlenutí" routeru???

Pro Chupacabrase: opět teoretizuji... :)
maravac
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod maravac 30. 7. 2007 16:09

Chupacabras: jo, tuším, že by bylo potřeba s providerem dohodnout povolení portu, který by pouštěl požadavky dále na můj router
maravac
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Chupacabras 30. 7. 2007 16:10

Na to aby si vedel cez internet zapnúť PC potrebuješ toto:
1. PC s podporou WOL
2. router s podporou WOL
3. verejnú IP

alebo toto:
1. PC s podporou WOL priamo pripojený do internetu (bez routera)
2. verejnú IP

alebo toto:
1. PC s podporou WOL
2. router s podporou WOL
3. neverejnú IP
4. dohoda s providerom

ďalšie možnosti sú zapínanie pomocou mobilu, ale to už z iného súdku.
Chupacabras
Pokročilý

Odeslat příspěvekod _Mike_ 30. 7. 2007 16:28

Chupacabras píše:alebo toto:
1. PC s podporou WOL priamo pripojený do internetu (bez routera)
2. verejnú IPI/quote]

Toto nefunguje... WOL ramce su zalezitostou 2. sietovej vrstvy, nemaju nic s IP adresami, takze v takomto zapojeni by si zase dokazal zobudit PC len z lokalnej siete, co pri najlepsom pripade je siet ISP, ale nefungovalo by to z lubovolneho PC v internete.

Takze ak mas napriklad ethernet rozvedeny po baraku a nemas router, tak by si ho dokazal zobudit od suseda, ale z prace dost tazko.
_Mike_
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod maravac 30. 7. 2007 16:31

_Mike_ píše:Takze ak mas napriklad ethernet rozvedeny po baraku a nemas router, tak by si ho dokazal zobudit od suseda, ale z prace dost tazko.

Z práce "dost těžko", nebo vůbec?

M.
maravac
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod maravac 30. 7. 2007 16:37

Chupacabras píše:ďalšie možnosti sú zapínanie pomocou mobilu, ale to už z iného súdku. /quote]

s probouzením tak, jka jsem si to představoval, se asi začínám pomaličku loučit :-/

Jak jsi to myslel s tím mobilem? Pomocí nějaké Java aplikace k tomu určené (přes GPRS připojení na internet), nebo nějakou speciální SMSkou (to asi ne, co?)
maravac
Kolemjdoucí

Další stránka