Je použivání P2P sítí trestním činem ?

Poskytovatelé a technologie, dial-up, ADSL, kabel, optika, bezdrátové připojení

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod jan.vykotlany 5. 2. 2006 16:02

Zdravím, od jednoho známého jsem se dozvěděl šokující zprávu a to, že použivání programu EMULE, DC++, BITTORENTY a další programy na stahování a sdílení dat je prý trestním činem, a že pokud mám nějaký takový program v PC, pak je mám odinstalovat a stydět se, pokud ne, může mi hrozit trestní stíhání.

Jak to tedy je ?
Až dosloužím, chci do sběru !!!
jan.vykotlany
Junior

Odeslat příspěvekod suah 5. 2. 2006 16:05

Nie, trestnym cinom je az to, pokial v tychto programoch zdielas programy, ktore podliehaju copyrightu. Pokial tam zdielas veci, ktore si vytvoril alebo ktore su volne siritelne, tak je to v poriadku.
suah
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod adams 5. 2. 2006 16:05

Je to tak trestné, jako vlastnit kuchyňský nůž. Taky se s ním dá zabíjet.
-
adams
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod Sislik 5. 2. 2006 16:07

myslim, ze u nas je stahovani povoleny, ze to tresny neni, ale nesmis sdilet nic, co je chraneno autorskym zakonem, dal pro dalsi lidi, tak to tresny uz je

naintalovany muzes mit na kompu co chces ... do toho nikomu nic neni, dokud to nepouzije k nelegalnim ucelum
Sislik
Pokročilý

Odeslat příspěvekod jan.vykotlany 5. 2. 2006 16:15

Jenže ten můj známý říká, že dneska vše je chráněno autorským zákonem. Například : Budu spisovatel a napíši nějakou detektívku v digitálním tvaru : detektiva.pdf ikdyž jsem jí já napsal a budu autorem té knihy, přesto ji nemůžu sdílet, neboť mohou unikat finanční prostředky OSA, tedy, že mne může ochranný svaz autorský zažalovat, že si svoji vlastní knížku šířím po internetu. Taktéž jako kdyby Miloš Zeman šířil po internetu svoji knížku o pravdě ČSSD.

Nevím, ale připadá mi to jako totální právní džungle. Jinak já musím přiznat, že jsem vyzkoušel programy na P2P, ale stejně mi to nefunguje, neboť tam musím definovat nějaké porty, firewall, a to je pro mne španělská vesnice. Například u Emule mám port : 4661, ale nevím, jestli je to ten správný. Vůbec se v tom nedokáži orientovat a ještě ke všemu mne straší můj známý. Jednou jsem se pokusil stáhnout jedno video, které mělo 99 MB, jenže mne se to vůbec nestahovalo a hlásilo mi to, že je ve frontě a spousta terminologických výrazů jsem byl zahlcen.
jan.vykotlany
Junior

Odeslat příspěvekod Wikan 5. 2. 2006 16:20

Sislik: tohle plati jen u hudby a filmu, software je nelegalni i stahovat a samozrejme je nelegalni i kdyz ho mas naisnstalovanej.

jan.vykotlany: OSA se zajima jenom o hudebni dila. Ale pak vybira i kdyz clovek hraje vlastni skladby. Napr. za koncert R.E.M. vybrala asi 350 tis.
Wikan
Moderátor

Odeslat příspěvekod kucf3r 5. 2. 2006 16:26

OSA = RIAA ; takovyhle organizace bych dal mimo zakon, ti co v nich delaji zavrit. Nechapu jak neco takovyho muze existovat v normalnim svete. Vybirat penize za neco co mne vubec nepatri, to je to stejny jako prodavat planety ve Slunecni soustave.
kucf3r
Junior

Odeslat příspěvekod piErcE 5. 2. 2006 16:35

proboha nepklas, tim ze mas eMuli, (nebo jakykoliv jiny p2p program) zadne zakony neporusujes, pred zakonem jsi cisty jak lilie... a to az do okamziku (jak uz zde bylo receno), kdy budes sdilet nejaky material , ktery je chranen az .. treba MP3, videa, programy....

znamy se nejspis jenom delal zajimavy, nebo si nekde neco precetl a blbe to pochopil
piErcE
Junior

Odeslat příspěvekod S-Tony 5. 2. 2006 16:45

Své vlastní díla můžeš šířit jak chceš pokud s OSA nepodepíšeš smlouvu o zastoupení.
Ale pokud OSE neupíšeš tak ti taky za produkci tvých děl někým jiným nic posílat nebudou. OSA není povinost. Každý si může vybrat jestli se nechá zastupovat nebo ne.

Třeba pro kapely, které hrají spíše na živo vlastní tvorbu a CD je neživí je lepší se OSE neupsat a nenechat se zatupovat.
Naposledy upravil S-Tony dne 5. 2. 2006 16:46, celkově upraveno 1
Když se smíříte s tím, že život už nic nového nepřinese, tak teprve to je ten okamžik, kdy všechno důležité teprve začíná...
S-Tony
Junior

Odeslat příspěvekod Anonymous 5. 2. 2006 16:45

kucf3r píše:OSA = RIAA ; takovyhle organizace bych dal mimo zakon, ti co v nich delaji zavrit. Nechapu jak neco takovyho muze existovat v normalnim svete. Vybirat penize za neco co mne vubec nepatri, to je to stejny jako prodavat planety ve Slunecni soustave.

Domnívám se, že OSA (Ochranný svaz autorský) zastupuje autory při udělování souhlasu k uživání jejich děl a že jim poskytuje autorské odměny.. Tudíž já např. napíšu písničku a OSA se stará o to, aby mi při její např. reprodukci připadla autorská odměna. Proč tedy dát OSA mimo zákon?
Anonymous

Odeslat příspěvekod jan.vykotlany 5. 2. 2006 16:46

piErcE píše:proboha nepklas, tim ze mas eMuli, (nebo jakykoliv jiny p2p program) zadne zakony neporusujes, pred zakonem jsi cisty jak lilie... a to az do okamziku (jak uz zde bylo receno), kdy budes sdilet nejaky material , ktery je chranen az .. treba MP3, videa, programy....

znamy se nejspis jenom delal zajimavy, nebo si nekde neco precetl a blbe to pochopil

Aha, takže pokud tomu dobře rozumím, trestného činu se dopustím tehdy, kdy budu sdílet nějaký materiál ( laicky řečeno, nabízet svoje soubory na mém disku ostatním lidem ) ? A já jsem si furt pletl dojmy s pojmy. Myslel jsem si, že trestné něco je, když já budu stahovat od někoho nějakou tu mp3.

No, jo, ale když já nebudu sdílet svoje soubory na svém lokální disku, tak se pak nebudu moci připojit a tím pádem budu v háji.
jan.vykotlany
Junior

Odeslat příspěvekod Wikan 5. 2. 2006 16:56

Stahovat mp3 muzes, programy ne. Sdilet nemuzes ani jedno.
Wikan
Moderátor

Odeslat příspěvekod adams 5. 2. 2006 16:56

jan.vykotlany: Vidíš, už ti to začíná být jasné :mrgreen:.

Hm.. a to si ještě představ, že když budeš používat nějakého inteligentnějšího klienta než je DC++ se segmentovým stahováním (bittorent, eDonkey, eMule), tak už během stahování budeš distribuovat již stažené části, což je nelegální taktéž.

Ale pořád nic nebrání přes P2P stahovat materiál legální :mrgreen:.
Naposledy upravil adams dne 5. 2. 2006 16:57, celkově upraveno 1
-
adams
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod Gooden 5. 2. 2006 16:56

Jsou i HUBy bez minima nasdílených dat.
Gooden
Junior

Odeslat příspěvekod Gooden 5. 2. 2006 17:00

Zajímá mě ale něco jiného. Jak efektivně pracuje OSA, RIAA v ČR pokud jede o sdílení P2P
Gooden
Junior

Další stránka