jak na GSpot?

Záznam a úpravy zvuku a videa na počítači

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod normen bates 2. 5. 2007 09:20

ahoj.zdravim lidi na foru.potreboval by jsem poradit.často ukládám nějaký video na dvd a občas se mi stane,že mi ho dvd přehrávač neprehraje,nebo blbne zvuk...tak jsem si našel prográmek GSpot 2.70,ktery je pry dobry,ale ja se v něm vubec nevyznám.nemohl by jste mi někdo poradit,jak se v něm trochu vyznat?co by tam mělo být,aby jsem měl jistotu,že mi video dvd přehrávač přehraje.díky za pomoc.Láda
normen bates
Junior

Odeslat příspěvekod jech 2. 5. 2007 19:42

Obrázek

GSpot má informace rozdělené do tematických celků a pokud se trochu ve videu orientuješ, je to velmi přehledné.

Začnu tím, co je asi nejdůležitější. To je komprese videa.

Codec: 4-písmený identifikátor kodeku použitého při kompresi videa. Dá se velmi jednoduše změnit a vůbec nemusí souhlasit. DX50 například identifkuje kodek DivX 5.

Name: Skutečně použitý kodek včetně jeho verze, tato informace ale není pokaždé k dispozici.

MPG4: Vpravo zeleně svítící MPG4 znamená, že video je ve formátu MPEG-4 ASP. MPG2 značí logicky MPEG-2 a H264 znamená formát MPEG-4 AVC alias H.264.

NVOP-PB/DF: Nulové snímky. A to pro použití v Packed Bitstream nebo skutečně neexistující snímky (DF).

PVOP: P - frame, předvídaný snímek, klasická technologie MPEG komprese, kdy se snímek odvozuje jako změna od předchozího.

BVOP: B - frame, obousměrně předvídaný snímek. Je uložen jako jako změna mezi předchozím i následujícím snímkem.

GMC: Global Motion Compensation, metoda, která umožňuje definovat snímek jako celý posunutý oproti předchozímu. DivX kodek umí pouze 2-bodově, lepší kodeky (XviD, LMP4, Nero Digital) to dělají 3-bodově. Je to důležitý, viz. dále.

QPEL: Q-PEL rozdělí každý bod obrazu na 4, čímž zvýší jeho rozlišení a zpřesní detekci pohybu. Výsledkem je ostřejší obraz.

Potom je ještě podstatná informace, kolik je ve videu maximálně po sobě jdoucích B-frames, zde to je 2 max. To je typická hodnota.

Okno s informacemi o videu udává spíš obecné, vlastnosti videa, které by většinou neměly mít na jeho přehratelnost vliv.

Je tu postupně délka videa, počet snímků, datový tok a faktor kvality (vyšší číslo = lepší kvalita, pro koukatelné video je minimum cca 0,2). Na další řádce je potom snímková frekvence. Dole je potom rozlišení a informace o poměru stran.

No a na závěr tu je komprese zvuku.

Nejdříve je uveden formát (MPEG-1 layer 3 je správný název pro všem známou MP3 kompresi) a vedle toho může svítit CBR (konstantní datový tok) nebo VBR (variabilní datový tok). Pod tím je samplovací frekvence, bitrate a počet kanálů.

A to je tedy k popisu GSpotu asi vše a teď jaké parametry mají vliv na přehratelnost videa a jaká je možnost nápravy.

Zaprvé informace v políčku Codec. Je například známo, že jakmile zde přehrávače od SONY uvidí XVID, video odmítnou přehrát, protože to je podle nich pirátský kodek (Sony Pictures zatlačila na technickou divizi firmy, aby XviD kodek bojkotovaly). Ale jak už jsem řekl, podstatný je formát a ne kodek. Informace o kodeku se dají velmi rychle změnit například prográmkem FourCC Changer, který je součástí instalace XviD kodeku. Proces je extrémně rychlý a bezztrátový.

Název skutečného kodeku je pouze informativní a nemělo by to mít žádný vliv.

Dále tu je NVOP a případně Packed Bitstream. Některé přehrávače mají problémy s klasickými NVOP snímky. To jsou snímky, u kterých se kodek rozhodl, že jsou předchozímu tak podobné, že je vlastně vynechá a pouze instruuje dekoder, aby se předchozí snímek zduplikoval. Packed Bitstream je zase jedna ze 2 metod (původně vymyšlená tvůrci DivX kodeku), jak dostat do AVI kontejneru video s B-frames. Prastarý a omezený AVI kontejner tohle jaksi principielně nezvládá, a tak se vymýšlejí různé obezličky. Asi je tu celkem zbytečné rozebírat, jak to celé funguje. Nutné je vědět, že NVOPs i Packed Bitstream dokáží některým přehrávačům zatopit. Zatímco klasické NVOPs (když svítí zeleně DF) z videa odstranit nelze, Packed Bitstream lze rozbalit a video bez ztráty kvality v relativně krátkém čase překonvertovat. Umí to programy MPEG4 Modifier a Avidemux.

PVOP je, jak už jsem zmínil, základní technologie MPEGu, sice video bez PVOPs existovat teoreticky může, ale prakticky to je nesmysl.

B-VOPs jsou naopak už technologií, která tak standardní není. Přichází až s kodekem DivX 5 PRO, ale dnes jí používají také ostatní kodeky - XviD, LMP4, ND atd. Použití B-frames prý sníží velikost videa o 20% při zachování kvality, je to velmi užitečná technologie. Plno přehrávačů ale odrovná.

GMC, jak už jsem zmínil existuje ve 2 různých podáních - ořezané ála DivX a plně funkční u ostatních kodeků. GMC podle DivX některé přehrávače zvládnou, korektní 3-bodové GMC (XviD, LMP4, ND) ale složí 99,99% existujících stolních přehrávačů.

Q-PEL je další z technologií, která může přehrávačům zatopit. Většině současných přístrojů ale nedělá problémy. Zazlobit ale může v kombinaci s jinými technologiemi (DivX GMC).

Ještě jsem zmiňoval maximální počet po sobě jdoucích B-frames. Některé přehrávače sice umí B-frames, ale pouze pokud je vždy jenom 1 izolovaný (není jich víc v řadě).

A teď trochu suché teorie a standardů, ze kterých se vychází. Všechny zde zmiňované technologie jsou definované v ISO standardu MPEG-4 ASP (Advanced Simple Profile). Starší standard MPEG-4 SP (který ale není ISO) nemá povolené technologie B-frames, GMC a Q-PEL. Pokud nějaký přístroj hlásí podporu MPEG-4 bez dodatku, bude se jednat s největší pravděpodobností o MPEG-4 SP. Některé přístroje mají DivX certifikaci, ta říká, že musí umět osamocený B-frame (2 v řadě už ne) a Q-PEL. Ostatní není vyžadováno.

A teď ještě k obecným parametrům videa. Každý přehrávač má nějak omezený bitrate, který zvládne. Standardně je to něco okolo 3000 - 5000 kbps. Maximální rozlišení je také dané a bývá to 720x576.

U zvuku nemusí být podporované všechny komprese. U AVI se používá MP3 a AC3. Některé přehrávače umí jenom MP3 a některé dokonce jenom MP3 CBR a VBR neumí. Také například VirtualDub nepracuje s MP3 VBR. Pokud takové video otevřeš a upravíš, rozjede se zvuk a obraz, na což ale VirtualDub předem hláškou upozorní. Stříhat korektně AVI s MP3 VBR zvukem umí program Avidemux.

Vlevo nahoře ještě zobrazuje GSpot informace o kontejneru. Jde hlavně o interleaving (střídání zvuku a obrazu v AVI souboru). Pokud je toto špatně nastavené, může video škubat, rozbíhat se zvuk s obrazem atd. Opravit by mělo jít takové video nejlépe asi programem AVI-Mux GUI, poradil by si s tím asi i Avidemux a ve VirtualDubu se toho dá také dost nastavit.

Jak vidíš, je plno technologií definovaných ISO standardem (MPEG-4 ASP, MP3 VBR), které ale výrobci přehrávačů odmítají (respektive neumí dost levně) akceptovat. Těch parametrů, které mají vliv je opravdu obrovské množství. Ideální je vytvořit si několik pokusných videí a těmi potom přehrávač otestovat. Tak zjistíš, co přehrávač umí a co neumí. Pokud potom najdeš video, které nehraje, můžeš ho porovnat s referenčním vzorkem s podobnými a parametry a hledat rozdíly. Někdy by ale opravu bylo zapotřebí mít kříšťálovou kouli.

Pokud si chceš vyrobit testovací vzorky videa, podívej se na můj návod na použití XviD kodeku ve VirtualDubu.
Naposledy upravil jech dne 3. 5. 2007 01:32, celkově upraveno 3
jech
Pokročilý

Odeslat příspěvekod normen bates 2. 5. 2007 19:55

díky moc za ochotu.uz se mi treba i stalo,ze jsem ve virtualdub orezal AVI video a zvuk se mi neschodoval s videem a ja jsem to pak otevrel v tom Gspotu a stejne jsem tam nic nevykoukal.
normen bates
Junior

Odeslat příspěvekod jech 3. 5. 2007 01:29

Ještě doplním: Pokud umíš německy, tak doporučuji kouknout na tenhle návod (flash video). Je to sice pro program MPEG2 Schnitt, na začátku je ale velmi pěkně vysvětlená struktura MPEG-2, která je v podstatě shodná s MPEG-4 ASP. Pochopíš z toho, co jsou to I-frames, P-frames a B-frames.
jech
Pokročilý

Odeslat příspěvekod vladimir 4. 5. 2007 12:50

normen bates píše:uz se mi treba i stalo,ze jsem ve virtualdub orezal AVI video a zvuk se mi neschodoval s videem

Ano, nejsi sám, taky jsem si všiml, že toto dělá Vdub při audiu komprimovaném s VBR
vladimir
Expert

Odeslat příspěvekod normen bates 7. 5. 2007 19:23

ted jsem si dělal AVI videa ve free programu: SolveigMM AVI trimmer a ořezal jsem 70 dvacetiminutovích videí a upně v pohodě.pro mě rychlejší a bezproblémovější než virtualdub. :wink:
normen bates
Junior