Co se stane při současném použití CNAME a A ?

O doménách, registrátorech, technologii

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod Da Gony 6. 2. 2022 15:40

Může nastat situace kdy se do dns údajů vloží současně CNAME záznam a A? Je v pravidlech, že to tak nesmí být? Jak vyhnodnotí tuto situaci konrétní prvky? Myslím tím 1. samotný server, který tuto doménu hostuje (autoritativní zdroj), pak rekurzivní resolvery a pak běžné DNS klienti....

Prostě obecně vědět, jak tato situace je řešena, jestli ji jde zabránit, jestli jsou pojistky jak ji zabránit a jaké je chování článků v DNS řetězci (když třeba by hypotetický server tuto odpověď poskytl).
Da Gony
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod milsimr 6. 2. 2022 15:57

A proč by taková situace nemohla nastat? Na CNAME nastavíš subdomény, na A záznam primární doménu. Naprosto běžné.

Chování DNS serverů si vygoogli sám.
Administrátor fóra Živě.cz.
milsimr
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod JirkaVejrazka 6. 2. 2022 16:25

CNAME ma vyssi prioritu. Takze pokud ti DNS server povoli takovy konflikt vytvorit, CNAME "vyhraje".
JirkaVejrazka
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Da Gony 6. 2. 2022 18:17

A můžeš dát konkrétním příklad? NA A záznamu musí být IP adresa, ne doména.
Myslím samozřejmě dva stejné objekty, pokud subdomény a primární doména (jestli myslíš zacatekdomeny.cz nebo primarni.zacatekdomeny.cz) se liší , tak se ani neuplatní předpoklad konfliktu.
Da Gony
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod milsimr 6. 2. 2022 18:47

www.ghostbusters.cz - v nastavení DNS domény A záznam na mojí veřejnou IP adresu.
www.nextcloud.ghostbusters.cz - v nastavení DNS domény přidán CNAME záznam na primární doménu.

Na mojí straně oba weby hostovány na jednom VM.

Vše funguje jak má.

Stačí ti to jako příklad?
Administrátor fóra Živě.cz.
milsimr
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Da Gony 7. 2. 2022 12:54

Ale o tom jsem psal, že se ani neuplatní předpoklad dotazu ,když se srovnávají dvě různá jména. Já myslel dvě stejná jména v tomto případě něco.ghostbusters.cz, kdyby mělo záznam CNAME i A. A vím, že je to "hazardní kombinace"

Zvláštní, žádné CNAME jsem nedetekoval (z více míst). To by mě zajímalo, co toto chování řídí, protože často na resolveru vidím dvě odpovědi (nepochybuji že nemá CNAME, akorát se někde v DNS řetězci CNAME "vyevaluuje")

g.denik.cz is an alias for exodus-mm-prx.vlp.cz.
exodus-mm-prx.vlp.cz has address 195.191.2#5.1#5
Da Gony
Junior
Uživatelský avatar


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků