Životnost NAS - disků

Hardware, web hosting, server hosting a housing, peering

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod Ondra82 13. 1. 2021 11:57

Dobrý den všem,

měl bych otázku ohledně životnosti HDD v mém NAS. Mám už asi 8 let starý Qnap TS-220 a v něm 2x WD RED Plus NAS WD20EFRX 2TB. V podstatě vše jede těch 8 let nonstop. Když se podívám do konfigurace, tak mi stav disků hlásí jako "dobrý". Dá se tomu "věřit"? :) Myšleno tak, aby to nebylo pořád dobrý, dobrý a najednou se nedostanu k datům. Psal jsem - 8 let v kuse, jen domácí používání, tj. ukládání souborů, občasné přehrávání multimédií či procházení uložených souborů. Díky moc za reakce a názory! :)

Ondra
Ondra82
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod milsimr 13. 1. 2021 14:39

Na obecný dotaz, obecná odpověď: Disky být dobré můžou i nemusí. Až sem hodíš aspoň výpis ze S.M.A.R.T., tak se bude možné bavit o něčem jiném, než-li jen o věštění z koule.
Administrátor fóra Živě.cz.
milsimr
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod soban 13. 1. 2021 15:20

A jinak většinou pokud HDD běží tak dlouho umřou po vypnutí :-)

Jinak umřít může kterýkoliv HDD po jakékoliv době provozu.

Aby jsi nepřišel o data tak se musí provádět zálohování :-)

NAS není záloha!!!! Pokud tedy nemáš 2 a ten druhý je nejlépe v jiném bytě v jiném městě :-)
/----------------------------------------\
| Petr Šobáň |
| Olomouc |
\----------------------------------------/
soban
Pokročilý

Odeslat příspěvekod remet 28. 3. 2021 19:12

Pred 8 lety nebylo nic jako "WD RED Plus", ale to vem cert. Popravde to samosebou bude dobry dobry a pak bum. Ani SMART neni vsemocny a byt je mozne v nem obcas predem vycist "naznaky", tak to muze byt falesne negativni a stejne tak tam nemusi byt nic zleho a pak bum.

Bohuzel neexistuje nic jako jistota, idealni je mit vse zalohovane minimalne ve 3 kopiich na 3 ruznych mistech (ve 3 ruznych strojich) a uplne nejlepe 3 rozdilnymi technologiemi a pak disky ihned po zaruce menit za nove (WD RED je, nechci rikat odpad, ale prumerny consumer disk, takze se bavme o discich vyssich rad se standardni petiletou zarukou - WD Ultrastar DC, WD Ultrastar, WD Gold, Seagate Exos).
Existuje docela rozumne pravidlo tykajici se dat a disku - nesnaz se resit, aby se ti disk neporouchal, nemas sanci takovy boj vyhrat - pocitej s tim, ze umre, driv nebo pozdeji, ale umre, bud na to pripraveny, mej zalohy, mej zalohy zaloh a neres co vyresit nejde.

Jinak ciste statisticky (ostatne tak se take urcuji ty parametry podle kterych BFU vybiraji disky - MTBF, URE, PCC, TBW, ...) u disku obecne plati takova obracena gaussova krivka - tj. bud umre hned ze zacatku (prvni mesice) a nebo pak za hodne hodne dlouho. Relativne malokdy se stane, ze by disk umrel v zaruce a zaroven to nebylo v prvnich 3 mesicich. Tohle je statistika vyrobcu zalozena na milionech kusu a tedy to neznamena, ze zrovna ty nebudes mit stesti :-)
Linux? Nein, danke.
remet
Junior

Odeslat příspěvekod Ondra82 7. 4. 2021 08:51

Ahoj, děkuju za doporučení těch disků i další komentáře. Chystám se pořídit TS-253D-4G (https://www.czc.cz/qnap-ts-253d-4g/291706/produkt). Dokoupím k tomu tedy ty zmíněné disky. Ohledně WD RED Plus - tak co jsem napsal, to opravdu v NAS mám a je to kupováno před osmi lety: WD20EFRX 68EUZN080.0.
Ondra82
Kolemjdoucí


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků