Domácí NAS server

Hardware, web hosting, server hosting a housing, peering

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod PetaH 8. 7. 2009 16:06

Dobrý den,
po přečtení pár diskuzí a článků jsem se rozhodl pořídit si domů ke své stávající výbavě NAS server.

Bude primárně používán jako file server, na zálohy, rád bych k němu přistuoval z venčí, FTP server.

Možnost RAID by byla fajn, ale není podmínkou.

Mám doma router, notebook s diskem pouze 160GB, proto bych rád využil tohoto kousku hw.

Nemám s NAS serverem vůbec žádné zkušenosti, proto bych se rád zeptal zkušenějších na doporučení.

Rád bych se vešel do cca 5ti tisíc, ale pokud bude doporučeno něco zajímavého, klidně jsem ochoten přidat.

Díky.
Ať se daří a ať to vyjde.
PetaH
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Bari007 8. 7. 2009 19:37

Za tuto cenu bych šel do Synology ;) Za dobrou cenu dobrá kvalita. Cena 5 tisíc je za NAS nebo i za disk do NAS?

Za rozumnou cenu rozumné řešení je http://www.czechcomputer.cz/product.jsp?artno=64007 Pro tvoje požadavky to bohatě stačí. Za 5tis. se vejdeš i s 1TB diskem.

Pokud by jsi chtěl na dva disky (a tím pádem možnost RAID 0,1), pak tenhle http://www.czechcomputer.cz/product.jsp?artno=64010 Tyto dva NAS jsou naprosto stejné, rozdíl je pouze v discích (1 nebo 2 HDD).
Bari007
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod PetaH 8. 7. 2009 19:52

Děkuji, přesně takhle jsem si to představoval.

Ještě mám pár debilních dotazů (omlouvám se, opravdu jsem se s NAS nikdy nesetkal).

Tento NAS má nějaký svůj operační systém, kde se dá vše nastavit nebo si tam musím nahrát svou linuxovou distribuci?

Jak je řešen přístup zvenčí, když je NAS za routerem? Pomocí nějaké aplikace?

Je možno při koupi pouze toho NAS s jedním HDD nastavit softwarový RAID?

Děkuji mnohokrát.
Ať se daří a ať to vyjde.
PetaH
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Bari007 8. 7. 2009 20:21

Ano, NAS má svůj operační systém, kde si vše nastavíš.

To je podle toho, jak to máš řešeno na routeru a jak to řeší tvůj ISP ;) NAS se chová jako další zařízení v síti.

Se softwarovým RAIDem nemám zkušenosti. Koukni na web výrobce, možná se dočteš víc -> http://www.synology.com/enu/products/index.php
Bari007
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod Lucky-x 24. 9. 2014 12:06

Ahojte, rád bych využil tohle vlákno k vlastnímu dotazu.

Vybírám NAS, použití bude jako síťový disk s výhodami. Jde mi především o přístupnost dat z více zařízeních. TV, PC, Ntb, tablet, internet...

Řeším zásadní otázku jestli trvat na tom aby byl 2 diskový, už teď vím že i když bych používal RAID1 tak bych důležitá data zálohoval ještě jinam. Neřeším velkou propustnost ani akceschopnost takže RAID1 tak nějak zavrhuju. Navíc bych teď určitě nekupoval dva disky. Dou diskový bych viděl jenom jako vrátka do budoucnosti kdy bych tam mohl přidat další disk. Má to nějaký smysl?

Co mě zajímá je kapacita, ale nepotřebuju to jako jedno velký pole. Kapacitu řeším spíš s ohledem na budoucnost, fotím a tak budou data pravidelně růst.

Chci se zeptat, v tuhle chvíli mám 2TB disk na kterym mám data.
1) Jde to do NASu nějak vložit bez formátu? Předpokládám že ne...
2) Pokud se NAS rozbije, dostanu se na ta data když dám disk do PC s Win?
3) Uvidím NAS jako síťový disk, půjde normálně namapovat ve win jako disk?

Co se nějakého konkrétního typu týká tak pokud bych šel do 2 diskovýho tak asi Synology DS213j nebo 1 diskový DS115j

A pak je ještě zajímavý Zyxel NSA325 v2, ale tam si lidi stěžují na hlučnost, menší podporu a tak no.
Beyerdynamic DT 990, Audinst HUD mx1, wasapi, foobar2000

Sám Chaplin se inkognito účastnil soutěže o svého nejlepšího dvojníka a skončil až třetí.
Lucky-x
VIP uživatel
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod pphmmr 24. 9. 2014 12:34

Ja len doplnim, ze Synology ma svoju sluzbu quickconnect.to ktora sa pouzije ak mas nas za routrom a nemas verejnu IP cize forwardovanie portov na routri ti je nanic.
Quickconnect vsunie medzi teba tvoj NAS este server, cez ktory bezis aby si sa na zariadenie dostal. Su aplikacie aj na Android a iPhone odkial sa vies ku suborom alebo fotkam, ... dostat.
pphmmr
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Mike.M 24. 9. 2014 13:24

Ja mel ted Iomega IX2, a tam se spalil jeden disk, data jsem nastesti vytahl prez NAS, ale zkousel jsem jej dat i do PC a nenacetl.
Proto ja radeji pujdu cestou

http://www.czc.cz/a-data-premier-series ... 65/produkt
http://www.czc.cz/asrock-q1900-itx-inte ... 41/produkt
http://www.czc.cz/kingston-datatraveler ... 84/produkt
http://www.czc.cz/chieftec-fi-02bc-u3-2 ... 41/produkt

a za 4700,- mam i MMC, ktere pomoci HDMI pripojim k TV. Navic vyuzitelnost daleko vetsi. Mozna zvazuji to USB2 vymenit za nejake SATA SSD, na system. 2TB disk mam, mozna dokoupim druhy do raidu. Dam si svuj system mozna FreeNAS pripadne XPnology s XBMC. Nebo uplne nejake ubuntu s XBMC a sambou.
Zivot je kurevsky tezky.
Mike.M
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod dupaljiri 10. 1. 2015 16:30

takovej dotaz jakym stylem PC nevidelo ty disky?mnel jsi tam nainstalovanej plugin aby ti pocitac podporoval EX3/4 myslim tim linuxove naformatovani disku.Podle mne to byl ten problem,tedy chyba mezi zidli a klavesnici
dupaljiri
Junior

Odeslat příspěvekod karlos00x 10. 1. 2015 16:35

IMHO to jede pres smb nebo ftp a tam je ti v podstate ukradeny jakej je cilovej FS.
Upgrade který má smysl: SSD. Zažijete svižný počítač.
karlos00x
Pokročilý

Odeslat příspěvekod dupaljiri 10. 1. 2015 16:45

reaguju na mike ktery psal ze mu odesel a po pripojeni disku z NASu do PC ze mu nefungoval a data zachranil jen znovu danni do NASu
dupaljiri
Junior

Odeslat příspěvekod zodac32 10. 1. 2015 17:32

Lucky-x:

nejrozumnejsi volba (s ohledem na finance a spotrebu) je dle meho vykonejsi 1 bay NAS, bud qnap nebo synology - o nicem jinem nema smysl uvazovat.

Data stejne musis zalohovat z NASu na jiny stroj (ext hdd nebo pc,nb apod) protoze o data muzes prijit lusknutim prstu, ani zadny raid te nezachrani. takze synchronizace dulezitych dat mezi dvema ruznymi stroji je nutnost

pres dlna vypublikujes vse potrebne do tv, tabletu apod, navic synology i qnap maji svoje mobilni appky takze pohoda.

prijemny bonus je openvpn, stanice na pripojeni kamer apod, vse all in one, vyladene a fungujici, navic OS updaty vychazeji pomerne casto, takze i novejsi hrozby jako shellshock, poodle apod jsou poresene (pokud to mas vypublikovane ven), coz se u jinych vendoru az tak rict neda.
btw ja mam qnap ts112 uz cca tretim rokem a no problemo, kdyby jsi mel nejaky dotaz primo k qnapu klidne zodpovim
zodac32
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Mike.M 10. 1. 2015 17:56

dupaljiri píše:reaguju na mike ktery psal ze mu odesel a po pripojeni disku z NASu do PC ze mu nefungoval a data zachranil jen znovu danni do NASu

No nektere NASy si disky sformatuji na nemimco, proste v win tam byl raw, linux taky nic nerozpoznal, proto jsem nemoh mount, nevěděl jsem jaky systém moutnout.
Mike.M
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod karlos00x 10. 1. 2015 17:57

my fault, moc se mi nechtelo to procitat pul roku stary thread.
Upgrade který má smysl: SSD. Zažijete svižný počítač.
karlos00x
Pokročilý


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků