Domácí file server - jak na to?

Hardware, web hosting, server hosting a housing, peering

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod Bari007 27. 9. 2009 21:50

Zdravím,

mám postavený domácí file server (Intel Atom N330, 2GB RAM, 1TB WD Green disk).

Jenže bych chtěl poradit, jak na něj softwarově. Ptal jsem se kamarádů, procházel fóra, ale jsem z toho spíš zmatený, než rozumný. Kamarád doporučuje Arch linux (nemám s ním žádnou zkušenost, navíc je poměrně dost složitý),druhý kamarád doporučuje Ubuntu. Na svém virtuálním stroji jsem testoval jak Arch linux,tak i Ubuntu desktop a Ubuntu server. V podstatě se mi asi nejvíc zamlouvá Ubuntu server, ale chci znát spíš odbornou radu, na můj neznalý dojem se spoléhat nechci :) Nebo mám zvolit úplně jiný systém? Ještě jsem četl o FreeNAS, vypadá to celkem slibně, ale nesplňuje to všechny mé požadavky. Přemýšlel jsem i o Windows Server 2003 R2 Standard, na který mám v rámci MSDNAA licenci.

Mé požadavky jsou: možnost připojení disku jako síťové disky na ostatních PC, FTP server (to jsou hlavní kritéria), dále bych pak rád, aby se na server dalo připojit na vzdálenou plochu a aby tam mohl běžet torrent klient.

Server musí být viditelný i z netu (veřejnou statickou IP mám).

Jaké řešení by jste mi doporučili? Jaký OS, jaký SW pro mé jednotlivé požadavky?

Díky
Bari007
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod kamil2268 28. 9. 2009 07:27

Čau,

já jsem něco podobného řešil http://forum.zive.cz/viewtopic.php?f=1041&t=1085250&sid=4564154d251e80c810e9622af294f151, ale k nějakému komplexnímu řešení jsme nedošli, tudíž hledám přesně co ty + nějaké vychytávky např. stream videa přes prohlížeč...
kamil2268
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod p0etrik 28. 9. 2009 07:51

Dal bych tam asi desktopovy ubuntu a neresil. Na cokoliv co v nem budes potrebovat najdes na netu 100 a 1 manual. :)
p0etrik
Junior

Odeslat příspěvekod Bari007 28. 9. 2009 15:18

A není to desktopový ubuntu nevhodné na takový server? Pro 24/7 běh a tento HW?
Bari007
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod frdrx 28. 9. 2009 15:33

Proč by bylo nevhodné? Serverová a desktopová edice se liší jenom výběrem balíků. Záleží jestli tam člověk chce desktop nebo ne. S oběma se nakonec dá udělat cokoli.
Promise her anything, but give her Debian.
frdrx
Junior

Odeslat příspěvekod Bari007 28. 9. 2009 15:39

OK, díky :) Dám to tam :)
Bari007
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod petrtom 28. 9. 2009 15:54

nevim, jestli to neni uplně mimo, já teď taky něco podobného řeším, a jeví se mi jako dobré řešení toto: http://www.alza.cz/externi-sitovy-box-d ... d66974.htm
nebo nejake podobne zarizeni...
petrtom
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Bari007 28. 9. 2009 16:11

Jo, to není špatné, akorát ten box bude dosahovat MNOHEM nižších rychlostí za v podstatě stejnou cenu, než vlastní server. Také jsem řešil dilema, jestli zvolit NAS nebo vlastní server a zvolil jsem vlastní server kvůli lepším možnostem a mnohem vyššímu výkonu za stejnou cenu.
Bari007
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod jagd 28. 9. 2009 16:39

Taky jsem pro desktopové Ubuntu, balíčky nutné pro běh serveru doinstaluješ.
Můžeš pak na tom pracovat jako na běžném pc, přitom ti to bude sloužit i jako ftp+file+print server. Dohoď k tomu UPS a dávej to uspat jen na RAM, ať to hned naběhne. V Biosu nastav možnost probuzení z LAN.
Máš-li na MB 2x LAN a hodíš-li za to switch, může to fungovat i jako router, případně si vytvoříš 2 oddělěné sítě .. atd.; možností, jež tě ještě napadnou, je spousta.
Windows - okna virům otevřená dokořán.
jagd
Junior

Odeslat příspěvekod Bari007 28. 9. 2009 16:46

Jako běžné PC to určitě používat nechci, server nebude mít ani klávesnici a myš a monitor připojen, pokud to zrovna nebude nutné. Chtěl bych na tom nějak rozběhat vzdálenou plochu, abych se na správu serveru mohl připojit j kteréhokoliv jiného PC i mimo domov. Snad by to mělo jít. V nejhorším to budu ovládat přes putty + FTP + samba. Print server zatím pro mě nemá smysl, router už vůbec ne. UPS to má, uspávat to asi nebudu vůbec.
Bari007
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod Ondy.Boom 28. 9. 2009 17:09

Jako torrent klienta bych nasadil na server http://www.torrentflux.com/.
Ondy.Boom
Junior

Odeslat příspěvekod Bari007 29. 9. 2009 09:28

Díky za tipy :) Pokud má někdo ještě nějaké nápady, jak to zjednodušit nebo zlepšit, budu rád :)

Jak řešit bezpečnost? Nějaký firewall nebo něco?
Bari007
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod Bari007 2. 10. 2009 16:40

Ondy.Boom píše:Jako torrent klienta bych nasadil na server http://www.torrentflux.com/.

Je nějak možné udělat, aby ten torrentflux běžel na mém hostingu, ale aby komunikoval s mým domácím serverem, kam by se ukládaly data? Nemám totiž na svém serveru apache ani mysql server a nechce se mi to jenom kvůi tomu instalovat.
Bari007
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod Chupacabras 2. 10. 2009 21:36

Nemožné.
Principiálne to je nezmysel...
Chupacabras
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Bari007 5. 10. 2009 20:34

Tak jsem všechno rozchodil, včetně torrentu ovládaného přes web, ale narazil jsem na problém, který jsem si předtím vůbec neuvědomil. Všechno mi jede, jede mi SCP, jede mi SSH, jede mi FTP, ale Samba mi jede jenom na místní síti, ale z netu síťový disky nenačtu. Což jsem měl předpokládat, ale neuvědomil jsem si to. Je nějak možné načíst i síťové disky přes net? Napadá mě udělat nějakej tunel, ale vůbec si tím řešením nejsem jistý. Díky za každou radu :)
Bari007
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod Chupacabras 5. 10. 2009 20:47

Prečo chceš povoliť Sambu pre internet? Je to nezvyčajné.
Zrejme aj bezpečnostné riziko...

Každopádne by malo stačiť povoliť vo firewalle príslušné porty, a na externom PC zadať do explorera adresu \\tvoja_verejna_ip_adresa
Chupacabras
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Bari007 5. 10. 2009 20:56

No chci to pro svoje pohodlí :D Síťový disk je lepší možnost než FTP :) Bezpečnostní riziko nevím v čem, přihlašování mám na ten stejný účet, jako třeba FTP nebo SSH.

O jaké porty se jedná?

//EDIT: Tak firewall jsem úplně vypnul, ale stejně jsem se nepřipojil. Z domácí sítě se připojím zadáním té stejné veřejné adresy, takže si nemyslím, že bude problém ve firewallu. Spíš bych problém viděl někde v tom, že nejsem prostě v té stejné síti a proto se nemůžu připojit, i když zadávám svoji veřejnou IP.
Bari007
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod Chupacabras 5. 10. 2009 21:13

Tu sú porty:
Kód: Vybrat vše
netbios-ns   137/tcp            # NETBIOS Name Service
netbios-ns   137/udp
netbios-dgm   138/tcp            # NETBIOS Datagram Service
netbios-dgm   138/udp
netbios-ssn   139/tcp            # NETBIOS session service
netbios-ssn   139/udp

Samozrejme aj záleží, ako máš nastavenú sambu, ako máš nastavené oprávnenia. Ak to máš nastavené tak, že povoľuješ prístup na tvoje lokálne ipečky, tak to je zle...
Chupacabras
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Bari007 5. 10. 2009 21:26

Sambu jsem instaloval podle tohoto návodu s tím, že jsem volil možnost "Sdílení veřejného adresáře s oprávněním pro čtení i zápis a s autentizací". Nic víc a nic míň jsem s tím nedělal, žádný IP jsem nikde nenastavoval.
Bari007
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod e1 8. 10. 2009 00:02

Ja som riešil podobnú vec, a nakoniec to skončilo tak že Samba išla cez OpenVPN. Jediný háčik bol v tom že dosť nízka prenosová rýchlosť a do dnes neviem že prečo. Riešilo sa to tu: http://4um.overclocking.cz/showthread.php?t=70623
e1
Junior

Odeslat příspěvekod Bari007 12. 10. 2009 22:00

Já mám na serveru veřejnou statickou IP, na FTP, SCP i putty se normálně dostanu. Nejde i ta samba nějak rozchodit bez nutnosti VPN?

e1: Ty nízké rychlosti máš i na místní síti nebo jenom v netu? Pokud by byly i na místní síti, kde to chodí v pohodě i bez VPN, tak by to byl dost problém, pokud by byly jen z netu, tak to tolik nevadí.
Bari007
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod e1 13. 10. 2009 06:06

Vtedy som rýchlosť testoval cez net 20/2Mbps čo nie je až také pomalé pripojenie. V LAN to ešte nemám otestované.
e1
Junior

Odeslat příspěvekod pazďa 25. 10. 2009 18:02

je to dost velke bezpecnostni riziko stejne jako dira jmenem FTP otevrena do vnitrni site povolena odkudkoliv z netu. Stejnou situaci jsem resil taky akorat to mam na Debianu a jediny povoleny protokol je SSH pres ktery se daji i prenaset soubory. Pokud to chces vazne resit pripojenim disku tak jedina relativne bezpecna moznost je VPN tunel.
BMW 540iA - 286k, 400Nm - V8 power
pazďa
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Bari007 25. 10. 2009 18:08

Síťový disk přístupný z internetu už jsem zavrhnul :) Není to pro mě tak důležité, čili je to pro mě další zbytečná práce bez využití. Z internetu si vystačím s FTP/SCP.
Bari007
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod e1 26. 10. 2009 04:15

pazďa píše:je to dost velke bezpecnostni riziko stejne jako dira jmenem FTP otevrena do vnitrni site povolena odkudkoliv z netu. Stejnou situaci jsem resil taky akorat to mam na Debianu a jediny povoleny protokol je SSH pres ktery se daji i prenaset soubory. Pokud to chces vazne resit pripojenim disku tak jedina relativne bezpecna moznost je VPN tunel.
Kto tu hovoril o otvorení FTP do vnútornej siete a vlastne o akej vnútornej sieti tu bavíme? FTP síce nie je najbezpečnejší protokol, ale na prenos súborov je idálny. Myslím si že ak použiješ dostatočne bezpečné heslo a neprihlasuješ sa na server NASA alebo CIA, tak úplne postačuje. Milujem Linuxákov ktorí nedajú dopustiť na komunikáciu výhradne cez SSH. Keby malo byť všetko podľa nich, tak aj web stránky by pozerali cez SSH. :D
e1
Junior

Odeslat příspěvekod Bari007 26. 10. 2009 11:11

SSH je dobrá věc :) Neříkám že ne :) Osobně využívám víc SSH přístup jak FTP. Ale pár přátel, kteří mají taky přístup, už SSH tak dobré není a ti mají jenom FTP účet. Je to jednodušší pro mě i pro ně.
Bari007
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod Sugyi 27. 10. 2009 02:07

Tak, pridam sa aj ja, kedze podobny server mam v plane postavit.
Zarazil a torrentflux. Ten odtial rychlo vyhod. Uplne ti postaci utorrent cez wine. Ak sa ti paci viacej linuxove riesenie, tak odporucam rtorrent. Pouzival som ho, teraz pouzivam utorrent, ale asi sa vratim k rtorrent-u. Najdes ho tu
http://libtorrent.rakshasa.no/
V zaklade bezi len cez ssh. Avsak, existuje pre neho viacero nadstavieb. V poslednej dobe sa najviac rozmaha rutorrent, ktory cez web rozhranie a s nainstalovanymi pluginmi vie to iste ako utorrent v normalnom rozhrani.
http://code.google.com/p/rutorrent/
a navod
http://fastsh.it/forum/viewtopic.php?f=3&t=1194

Dalej mat tam cele ubuntu desktop je podla mna zbytocnost. Kedze ubuntu je cele o balickoch, ako tu uz bolo spomenute, porusil by som niektore. Bud celkova odinstalacia, alebo aspon zakazanie spustania. Napriklad, urcite nepotrebujes alsu na prehravanie hudby. Dalej cely gnome je dost zatazovy, preto som ja dal na podobny system xubuntu. Je to mozne bez reinstalacie celeho systemu iba odisntalaciou a naslednou instalaciou balickov. Mozno z vytazenej ram 167MB sa dostanes na 140, ak nepotrebujes plochu, tak sa v pohode da dostat na 80MB vyuzivanej ram pri zapnutom apache a rtorrent.
Sugyi
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod e1 27. 10. 2009 03:38

A keď odinštaluješ celý Linux, tak ti to nebude žrať nič. :)
e1
Junior

Odeslat příspěvekod Bari007 27. 10. 2009 11:17

Zbytečné. Mám 2 GB RAM, více jak 200MB jsem NIKDY neměl obsazených. Nemám důvod to tlačit do nějakých extrémů :) Jestli mám využitých 170 nebo 140 MB RAM z 2GB, je mi úplně jedno, nehraje to žádnou roli :) Takhle to aspoň umím ovládat, vím, kde co hledat. Přes terminal si zatím s linuxem nerozumím.
Na torrenty používám klient transmission, který byl přímo v tom ubuntu. Tento klient má přímo v sobě i webové rozhraní pro ovládání, takže na server vůbec nemusím lozit, torrenty ovládám pohodlně odkudkoliv přes webový prohlížeč.
Bari007
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod s3icc0 5. 11. 2009 10:34

normálně si tam hoď windows a CesarFTP ... já ho používám a jsem max. spokojen ... řízení uživatelů a přístupů všetně práv .... a je to jednoduchý .. skoro bych řekl pro blbce ... :-)
s3icc0
Junior

Odeslat příspěvekod Bari007 6. 11. 2009 14:47

No jo, koupím si licenci na W7, nainstaluju to tam, sežere mi to půlku RAMky a 3/4 výkonu CPU, pak teprve začnu instalovat a nastavovat další věci, sežere to zbytek výkonu, budu to každý dva dny restartovat a přes vzdálenou plochu sledovat, proč tam zase něco nefunguje a nakonec to stejně přeinstaluju a dám tam linux :) Ne, díky, to fakt nechci :) A licenci na serverové WIN 2008 si skutečně kupovat nebudu, nehledě na to, že bych to tam nejspíš ani nerozjel :)
BTW nejsem zloděj, takže to nebudu stahovat z žádného warez fóra a crackovat ;) Linux je pro mě ideálním řešením ;)
Bari007
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod panet 6. 11. 2009 15:29

Bari007 píše:No jo, koupím si licenci na W7, nainstaluju to tam, sežere mi to půlku RAMky a 3/4 výkonu CPU, pak teprve začnu instalovat a nastavovat další věci, sežere to zbytek výkonu, budu to každý dva dny restartovat a přes vzdálenou plochu sledovat, proč tam zase něco nefunguje a nakonec to stejně přeinstaluju a dám tam linux :) Ne, díky, to fakt nechci :) A licenci na serverové WIN 2008 si skutečně kupovat nebudu, nehledě na to, že bych to tam nejspíš ani nerozjel :)
BTW nejsem zloděj, takže to nebudu stahovat z žádného warez fóra a crackovat ;) Linux je pro mě ideálním řešením ;)

Duvody, jako ze nejsi zlodej, nechces platit a podobne beru, ale proc ten slovni prujem na tema windows, to nevim, zbytecne se shazujes.
a
panet
Junior

Odeslat příspěvekod Bari007 6. 11. 2009 15:38

Protože ten server nemá výkon na provoz Windows 7 a serverové edice jsou neúměrně drahé, potřebují větší výkon a taky vhodnou správu. Linux mi v tomhle ohledu pokryje všechny problémy, proto jsem ho zvolil a proto nebudu ani volit nic jiného.

Windows jako takový neodsuzuju, na domácí počítače jsou W7 výborný systém, lepší, než linux. Ale Windows není vhodný pro serverové využití, určitě ne desktopové edice a určitě ne pro moje potřeby a pro můj server. Tam jednoznačně vede linux.

BTW poslední příspěvek se necituje ;)
Bari007
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod panet 6. 11. 2009 16:04

No proti tomuto nelze vicemene nic namitat. Mel jsem na mysli:

"budu to každý dva dny restartovat a přes vzdálenou plochu sledovat, proč tam zase něco nefunguje "

Jestli si myslis, ze W7 jsou vyborny system, malicko si protirecis.

BTW vim, ze se posledni prispevky necituji, nekdy to proste udelam automaticky.
a
panet
Junior

Odeslat příspěvekod Bari007 6. 11. 2009 16:46

panet píše:"budu to každý dva dny restartovat a přes vzdálenou plochu sledovat, proč tam zase něco nefunguje "

Tím jsem měl namysli to, že ten systém není vhodnej pro provoz 24/7/365. Za tím si stojím. Tím se ale nemění nic na tom, že na stolní PC je to výborný systém, protože od toho se nečeká 24/7 provoz, ale počítá se s alespoň občasnými restarty (PC vypínám každý večer, notebook restartuju cca 1x týdně, jinak uspávám), což u serveru není dobré a proto to není vhodný OS pro server.
Bari007
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod panet 6. 11. 2009 17:17

Obcasne restarty jsou i u serveru.
a
panet
Junior

Odeslat příspěvekod Bari007 6. 11. 2009 17:38

To jo, ale desktopové Windows potřebují restart každých pár dní, servery ale běží desítky až stovky dní bez restartu. Já jsem svůj server ještě od září restartovat nepotřeboval, když nepočítám jedno nucené vypnutí.
Bari007
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod panet 6. 11. 2009 17:58

A desktopova windows, ktera poskytuji vicemene jen souborove sluzby, nebezi na nich zadne jine aplikace, jen to nejnutnejsi, jsi zkousel kdy?
a
panet
Junior

Odeslat příspěvekod kamil2268 6. 11. 2009 18:02

Bari007 píše:desktopové Windows potřebují restart každých pár dní

Od kdy? Nevím sice jak W7, ale vista nebo xp nemá problém udělat uptime 200+dní bez znatelného zpomalení viz. můj "server" měl na XP Pro uptime 150 dní a no problem.

PS: Vím, že windows není dělaný pro provoz 24/7 a taky s Tebou souhlasím, ale musel jsem si rýpnout a taky proto aby se nešířily bludy internetem...
kamil2268
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Bari007 6. 11. 2009 18:09

Ano, teoreticky každý systém může běžet nonstop furt :) Ale třeba u těch Windows to beru i z pohledu aktualizací, kdejaká aktualizace potřebuje restart, navíc teď ty chytré OS si restart naplánují sami a prostě se resetnou :) A zase Windows bez aktualizací je poměrně sebevražda, ten systém je hodně náchylný. Linux sice má taky aktualizace a některé taky vyžadují restart, ale tam není tak bolavé ty aktualizace vypnout, ten systém je relativně bezpečný i bez aktualizací navíc tam zdaleka tolik aktualizací nevyžaduje restart systému :)

Jinak samozřejmě s Tebou souhlasím, jen jsem opět potřeboval "rozvířit vodu" i z té druhé strany :)

panet:
Nikdy :) Proč? Protože na to prostě nemám chuť a čas si s tím hrát :) Navíc nemám k dispozici tolik licencí, abych si s tím mohl hrát a zkoušet, jak mě napadne :) A jak už jsem říkal, o warezu nechci slyšet ani na to testování :)
Bari007
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod panet 6. 11. 2009 19:08

"jen jsem opět potřeboval "rozvířit vodu" i z té druhé strany "
No a proto jsem psal, ze to nemas zapotrebi - a tim to mohlo skoncit.

edit: Jinak samozrejme se da nastavit, aby se system po aktualizaci nerestartoval a pokud by fileserver byl na domaci siti, nikdo by z nej nelezl na web - nikdo by na nem vlastne nic nedelal, tak nastavis firewal, v nem povolis co potrebujes a IMHO se neni ceho bat ani bez aktualizaci nebo by se nic nestalo, kdyz nastavis restart jednou za 3 tydny na 2 v noci a je vymalovany. VErim tomu, ze rozchozeni by nebylo slozitejsi nez treba freenas.
a
panet
Junior

Odeslat příspěvekod Bari007 6. 11. 2009 19:25

Na server lezu i z venku, jednak vzdálená plocha, jednak FTP. Hlavně kvůli tomu přístupu z internetu ten server mám, protože přes týden jsem na privatu a potřebuju mít přístup k souborům, které leží právě na tom serveru.

Jinak ano, určitě máš pravdu, šlo by to nastavit, šlo by to vychytat, ale asi hlavní, co mě odradilo od Windows na serveru, je licence :) Navíc některé věci mi přijdou na tom linuxu skutečně lepší :)
Bari007
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod panet 6. 11. 2009 19:29

Pak ano, s tim souhlasim.
a
panet
Junior

Odeslat příspěvekod Matysek 6. 11. 2009 21:48

Bari007 píše: ...

A teď tu o karkulce. Servery (až příliš obecný pojem) se resetují také, dokonce i v pravidelných cyklech a často se provádí rovnou kontrola pole, fragmentace apod. - leč individuální záležitost dle účelu a správce. Windows bez aktualizaci je stejně náchylný, jako Linux bez aktualizací, nebo i OpenBSD, byť tady se hraje na trošku jiné úrovni. Kromě toho o bezpečnosti daného serveru opravdu OS nic neříká, naopak neschopný správce je trochu jiné kafe. Takže si udělej pořádek v pojmech a dojmech, než-li zase něco takového pustíš do světa.

Jestli si myslíš, že je Linux dokonalým, tak se šeredně pleteš. Stačí se podívat do nedávné minulosti, kolik problému přinesl jen pouhý útok na Apache . Namísto toho třeba není doposud známý úspěšný útok na Microsoftí Remote Desktop (ani v jednom případu neberu situaci, kdy je správce tele).

Z hlediska bezpečnosti je největším postrachem hloupý a naivní správce (schválně si tipnu ... máte na serveru asi tak 95% zbytečností a tedy potencionální hrozby). Jak si to nastavíš, takovéto máš. Jedno, zda je to desktopový OS Win, nebo Linux. Výhodou je ten, že v po rozšíření neLinuxu pro lidi tě pozve sám jeho root.
Definice moderatora Zive? Zookeeper. Vyhledat zbloudilou ovecku, ustajit, vycesat, nakrmit a zalozit chudince nadaci. Ovecka prece nemuze 5 minut myslet. Vsichni mame povinnost oveckam uvarit, precist pohadku a prispet do nadace.
Matysek
Expert

Odeslat příspěvekod Bari007 7. 11. 2009 13:44

Hlavní rozdíl pro mě je v tom, jak už jsem psal, že když chci linux, zajdu si na ubuntu.cz a stáhnu si ho. Když chci Windows, musím si koupit licenci pro Windows 7. Licence Windows je polovina ceny celého mého "serveru". Takže volba byla pro mě celkem jednoduchá a jasná ;) O tom už jsem tady psal minimálně dvakrát, možná sis toho ale nevšiml.

BTW asi není náhoda, že většina těch skutečných serverů jede na unixových systémech a ne na Windows...
Bari007
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod kamil2268 7. 11. 2009 14:27

Jakou verzi Ubuntu používáš? Nejnovější 9.10 "Karmic Koala" ? Přemýšlím o změně :-))
kamil2268
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod panet 7. 11. 2009 14:41

"BTW asi není náhoda, že většina těch skutečných serverů jede na unixových systémech a ne na Windows..."

Was ist das "stutecny server"? :-)

edit: Je to sice starsi...
http://computerworld.cz/udalosti/trendy ... cesku-2515
a
panet
Junior

Odeslat příspěvekod Bari007 7. 11. 2009 15:09

Kamil2268: Ano, mám poslední verzi 9.10 Karmic Koala :)
Bari007
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod kamil2268 7. 11. 2009 15:16

Díky ;-)
Hlavně nastavení bude jednodušší než v xp, protože nebudu muset na FTP nic instalovat a doufám, že SAMBA nebude tak sprasená jako sdílení v xp...
kamil2268
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Bari007 7. 11. 2009 21:02

Samba je naprosto v pohodě. Víc bojuju s tím FTP, aby šlo pouze přes SSL a stále se mi to nedaří rozběhat.
Bari007
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod Matysek 8. 11. 2009 02:23

Bari007 píše:BTW asi není náhoda, že většina těch skutečných serverů jede na unixových systémech a ne na Windows...

Jakých skutečných a na základě čeho jste na to přišel?
Definice moderatora Zive? Zookeeper. Vyhledat zbloudilou ovecku, ustajit, vycesat, nakrmit a zalozit chudince nadaci. Ovecka prece nemuze 5 minut myslet. Vsichni mame povinnost oveckam uvarit, precist pohadku a prispet do nadace.
Matysek
Expert

Odeslat příspěvekod kolac_bb 17. 2. 2010 10:43

Ahojte.. Nechcel som zakladať novú tému, takže skúsim napísať sem.. Postavil som si serverík na Little Falls 2, hodil naň Ubuntu a včera som chcel na ňom rozchodiť Sambu. Postupoval som podľa návodu na webe, ktorý uverejnil niekde aj Bari007. Skončil som ale veľmi skoro, pretože mi nevytvorilo žiadneho užívateľa v smbusers. Na vytvorenie som použil príkaz vo formáte: "sudo smbpasswd -a jmeno_uzivatele", na overenie som použil príkaz "gksudo gedit /etc/samba/smbusers". Otvorilo mi len nový prázdny súbor. Každý užívateľ, ktorého som sa snažil pridať, mal založený užívateľský účet v ubuntu. Neviete, kde by mohol byť problém?
Díky za rady.
kolac_bb
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Bari007 18. 2. 2010 01:00

Taky mám prázdný soubor, ale samba funguje ;) Ten soubor neřeš, důležitý je, aby ten uživatel byl v systému.
Podle návodu na Ubuntu wiki by to mělo jít - http://wiki.ubuntu.cz/Samba
Už přesně nevím, jestli jsem to dělal podle toho nebo podle jiného návodu. Vím, že jsem s tím také chvíli bojoval i kvůli tomu prázdnému souboru, ale nakonec v tom problém nebyl a chodí.
Jenom doporučím, aby sis pak důkladně prošel configurák samby. Pokud bude server přístupný i z netu, je to extrémně důležité kvůli bezpečnosti... Dlouho jsem bojoval s tím, že mi server generoval velký traffic a že jsem tam měl viry, hledal jsem problémy všude možně (firewall, FTP server), ale nakonec to bylo špatně zabezpečenou sambou. Základní nastavení stojí slušně řečeno za prd, je potřeba si to projít, pročíst, popřemýšlet o jednotlivých možnostech. Vyhneš se tím problémům. Kdybys s tím pak potřeboval ještě pomoct, ozvi se mi, můžu poradit, se sambou už jsem si pohrál dost :D
Bari007
VIP uživatel