Domácí file server - jak na to?

Hardware, web hosting, server hosting a housing, peering

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod Bari007 6. 11. 2009 14:47

No jo, koupím si licenci na W7, nainstaluju to tam, sežere mi to půlku RAMky a 3/4 výkonu CPU, pak teprve začnu instalovat a nastavovat další věci, sežere to zbytek výkonu, budu to každý dva dny restartovat a přes vzdálenou plochu sledovat, proč tam zase něco nefunguje a nakonec to stejně přeinstaluju a dám tam linux :) Ne, díky, to fakt nechci :) A licenci na serverové WIN 2008 si skutečně kupovat nebudu, nehledě na to, že bych to tam nejspíš ani nerozjel :)
BTW nejsem zloděj, takže to nebudu stahovat z žádného warez fóra a crackovat ;) Linux je pro mě ideálním řešením ;)
Bari007
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod panet 6. 11. 2009 15:29

Bari007 píše:No jo, koupím si licenci na W7, nainstaluju to tam, sežere mi to půlku RAMky a 3/4 výkonu CPU, pak teprve začnu instalovat a nastavovat další věci, sežere to zbytek výkonu, budu to každý dva dny restartovat a přes vzdálenou plochu sledovat, proč tam zase něco nefunguje a nakonec to stejně přeinstaluju a dám tam linux :) Ne, díky, to fakt nechci :) A licenci na serverové WIN 2008 si skutečně kupovat nebudu, nehledě na to, že bych to tam nejspíš ani nerozjel :)
BTW nejsem zloděj, takže to nebudu stahovat z žádného warez fóra a crackovat ;) Linux je pro mě ideálním řešením ;)

Duvody, jako ze nejsi zlodej, nechces platit a podobne beru, ale proc ten slovni prujem na tema windows, to nevim, zbytecne se shazujes.
a
panet
Junior

Odeslat příspěvekod Bari007 6. 11. 2009 15:38

Protože ten server nemá výkon na provoz Windows 7 a serverové edice jsou neúměrně drahé, potřebují větší výkon a taky vhodnou správu. Linux mi v tomhle ohledu pokryje všechny problémy, proto jsem ho zvolil a proto nebudu ani volit nic jiného.

Windows jako takový neodsuzuju, na domácí počítače jsou W7 výborný systém, lepší, než linux. Ale Windows není vhodný pro serverové využití, určitě ne desktopové edice a určitě ne pro moje potřeby a pro můj server. Tam jednoznačně vede linux.

BTW poslední příspěvek se necituje ;)
Bari007
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod panet 6. 11. 2009 16:04

No proti tomuto nelze vicemene nic namitat. Mel jsem na mysli:

"budu to každý dva dny restartovat a přes vzdálenou plochu sledovat, proč tam zase něco nefunguje "

Jestli si myslis, ze W7 jsou vyborny system, malicko si protirecis.

BTW vim, ze se posledni prispevky necituji, nekdy to proste udelam automaticky.
a
panet
Junior

Odeslat příspěvekod Bari007 6. 11. 2009 16:46

panet píše:"budu to každý dva dny restartovat a přes vzdálenou plochu sledovat, proč tam zase něco nefunguje "

Tím jsem měl namysli to, že ten systém není vhodnej pro provoz 24/7/365. Za tím si stojím. Tím se ale nemění nic na tom, že na stolní PC je to výborný systém, protože od toho se nečeká 24/7 provoz, ale počítá se s alespoň občasnými restarty (PC vypínám každý večer, notebook restartuju cca 1x týdně, jinak uspávám), což u serveru není dobré a proto to není vhodný OS pro server.
Bari007
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod panet 6. 11. 2009 17:17

Obcasne restarty jsou i u serveru.
a
panet
Junior

Odeslat příspěvekod Bari007 6. 11. 2009 17:38

To jo, ale desktopové Windows potřebují restart každých pár dní, servery ale běží desítky až stovky dní bez restartu. Já jsem svůj server ještě od září restartovat nepotřeboval, když nepočítám jedno nucené vypnutí.
Bari007
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod panet 6. 11. 2009 17:58

A desktopova windows, ktera poskytuji vicemene jen souborove sluzby, nebezi na nich zadne jine aplikace, jen to nejnutnejsi, jsi zkousel kdy?
a
panet
Junior

Odeslat příspěvekod kamil2268 6. 11. 2009 18:02

Bari007 píše:desktopové Windows potřebují restart každých pár dní

Od kdy? Nevím sice jak W7, ale vista nebo xp nemá problém udělat uptime 200+dní bez znatelného zpomalení viz. můj "server" měl na XP Pro uptime 150 dní a no problem.

PS: Vím, že windows není dělaný pro provoz 24/7 a taky s Tebou souhlasím, ale musel jsem si rýpnout a taky proto aby se nešířily bludy internetem...
kamil2268
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Bari007 6. 11. 2009 18:09

Ano, teoreticky každý systém může běžet nonstop furt :) Ale třeba u těch Windows to beru i z pohledu aktualizací, kdejaká aktualizace potřebuje restart, navíc teď ty chytré OS si restart naplánují sami a prostě se resetnou :) A zase Windows bez aktualizací je poměrně sebevražda, ten systém je hodně náchylný. Linux sice má taky aktualizace a některé taky vyžadují restart, ale tam není tak bolavé ty aktualizace vypnout, ten systém je relativně bezpečný i bez aktualizací navíc tam zdaleka tolik aktualizací nevyžaduje restart systému :)

Jinak samozřejmě s Tebou souhlasím, jen jsem opět potřeboval "rozvířit vodu" i z té druhé strany :)

panet:
Nikdy :) Proč? Protože na to prostě nemám chuť a čas si s tím hrát :) Navíc nemám k dispozici tolik licencí, abych si s tím mohl hrát a zkoušet, jak mě napadne :) A jak už jsem říkal, o warezu nechci slyšet ani na to testování :)
Bari007
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod panet 6. 11. 2009 19:08

"jen jsem opět potřeboval "rozvířit vodu" i z té druhé strany "
No a proto jsem psal, ze to nemas zapotrebi - a tim to mohlo skoncit.

edit: Jinak samozrejme se da nastavit, aby se system po aktualizaci nerestartoval a pokud by fileserver byl na domaci siti, nikdo by z nej nelezl na web - nikdo by na nem vlastne nic nedelal, tak nastavis firewal, v nem povolis co potrebujes a IMHO se neni ceho bat ani bez aktualizaci nebo by se nic nestalo, kdyz nastavis restart jednou za 3 tydny na 2 v noci a je vymalovany. VErim tomu, ze rozchozeni by nebylo slozitejsi nez treba freenas.
a
panet
Junior

Odeslat příspěvekod Bari007 6. 11. 2009 19:25

Na server lezu i z venku, jednak vzdálená plocha, jednak FTP. Hlavně kvůli tomu přístupu z internetu ten server mám, protože přes týden jsem na privatu a potřebuju mít přístup k souborům, které leží právě na tom serveru.

Jinak ano, určitě máš pravdu, šlo by to nastavit, šlo by to vychytat, ale asi hlavní, co mě odradilo od Windows na serveru, je licence :) Navíc některé věci mi přijdou na tom linuxu skutečně lepší :)
Bari007
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod panet 6. 11. 2009 19:29

Pak ano, s tim souhlasim.
a
panet
Junior

Odeslat příspěvekod Matysek 6. 11. 2009 21:48

Bari007 píše: ...

A teď tu o karkulce. Servery (až příliš obecný pojem) se resetují také, dokonce i v pravidelných cyklech a často se provádí rovnou kontrola pole, fragmentace apod. - leč individuální záležitost dle účelu a správce. Windows bez aktualizaci je stejně náchylný, jako Linux bez aktualizací, nebo i OpenBSD, byť tady se hraje na trošku jiné úrovni. Kromě toho o bezpečnosti daného serveru opravdu OS nic neříká, naopak neschopný správce je trochu jiné kafe. Takže si udělej pořádek v pojmech a dojmech, než-li zase něco takového pustíš do světa.

Jestli si myslíš, že je Linux dokonalým, tak se šeredně pleteš. Stačí se podívat do nedávné minulosti, kolik problému přinesl jen pouhý útok na Apache . Namísto toho třeba není doposud známý úspěšný útok na Microsoftí Remote Desktop (ani v jednom případu neberu situaci, kdy je správce tele).

Z hlediska bezpečnosti je největším postrachem hloupý a naivní správce (schválně si tipnu ... máte na serveru asi tak 95% zbytečností a tedy potencionální hrozby). Jak si to nastavíš, takovéto máš. Jedno, zda je to desktopový OS Win, nebo Linux. Výhodou je ten, že v po rozšíření neLinuxu pro lidi tě pozve sám jeho root.
Definice moderatora Zive? Zookeeper. Vyhledat zbloudilou ovecku, ustajit, vycesat, nakrmit a zalozit chudince nadaci. Ovecka prece nemuze 5 minut myslet. Vsichni mame povinnost oveckam uvarit, precist pohadku a prispet do nadace.
Matysek
Expert

Odeslat příspěvekod Bari007 7. 11. 2009 13:44

Hlavní rozdíl pro mě je v tom, jak už jsem psal, že když chci linux, zajdu si na ubuntu.cz a stáhnu si ho. Když chci Windows, musím si koupit licenci pro Windows 7. Licence Windows je polovina ceny celého mého "serveru". Takže volba byla pro mě celkem jednoduchá a jasná ;) O tom už jsem tady psal minimálně dvakrát, možná sis toho ale nevšiml.

BTW asi není náhoda, že většina těch skutečných serverů jede na unixových systémech a ne na Windows...
Bari007
VIP uživatel

Předchozí stránkaDalší stránka