Domácí file server - jak na to?

Hardware, web hosting, server hosting a housing, peering

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod Bari007 27. 9. 2009 21:50

Zdravím,

mám postavený domácí file server (Intel Atom N330, 2GB RAM, 1TB WD Green disk).

Jenže bych chtěl poradit, jak na něj softwarově. Ptal jsem se kamarádů, procházel fóra, ale jsem z toho spíš zmatený, než rozumný. Kamarád doporučuje Arch linux (nemám s ním žádnou zkušenost, navíc je poměrně dost složitý),druhý kamarád doporučuje Ubuntu. Na svém virtuálním stroji jsem testoval jak Arch linux,tak i Ubuntu desktop a Ubuntu server. V podstatě se mi asi nejvíc zamlouvá Ubuntu server, ale chci znát spíš odbornou radu, na můj neznalý dojem se spoléhat nechci :) Nebo mám zvolit úplně jiný systém? Ještě jsem četl o FreeNAS, vypadá to celkem slibně, ale nesplňuje to všechny mé požadavky. Přemýšlel jsem i o Windows Server 2003 R2 Standard, na který mám v rámci MSDNAA licenci.

Mé požadavky jsou: možnost připojení disku jako síťové disky na ostatních PC, FTP server (to jsou hlavní kritéria), dále bych pak rád, aby se na server dalo připojit na vzdálenou plochu a aby tam mohl běžet torrent klient.

Server musí být viditelný i z netu (veřejnou statickou IP mám).

Jaké řešení by jste mi doporučili? Jaký OS, jaký SW pro mé jednotlivé požadavky?


Díky
Bari007
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod kamil2268 28. 9. 2009 07:27

Čau,

já jsem něco podobného řešil http://forum.zive.cz/viewtopic.php?f=1041&t=1085250&sid=4564154d251e80c810e9622af294f151, ale k nějakému komplexnímu řešení jsme nedošli, tudíž hledám přesně co ty + nějaké vychytávky např. stream videa přes prohlížeč...
kamil2268
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod p0etrik 28. 9. 2009 07:51

Dal bych tam asi desktopovy ubuntu a neresil. Na cokoliv co v nem budes potrebovat najdes na netu 100 a 1 manual. :)
p0etrik
Junior

Odeslat příspěvekod Bari007 28. 9. 2009 15:18

A není to desktopový ubuntu nevhodné na takový server? Pro 24/7 běh a tento HW?
Bari007
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod frdrx 28. 9. 2009 15:33

Proč by bylo nevhodné? Serverová a desktopová edice se liší jenom výběrem balíků. Záleží jestli tam člověk chce desktop nebo ne. S oběma se nakonec dá udělat cokoli.
Promise her anything, but give her Debian.
frdrx
Junior

Odeslat příspěvekod Bari007 28. 9. 2009 15:39

OK, díky :) Dám to tam :)
Bari007
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod petrtom 28. 9. 2009 15:54

nevim, jestli to neni uplně mimo, já teď taky něco podobného řeším, a jeví se mi jako dobré řešení toto: http://www.alza.cz/externi-sitovy-box-d ... d66974.htm
nebo nejake podobne zarizeni...
petrtom
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Bari007 28. 9. 2009 16:11

Jo, to není špatné, akorát ten box bude dosahovat MNOHEM nižších rychlostí za v podstatě stejnou cenu, než vlastní server. Také jsem řešil dilema, jestli zvolit NAS nebo vlastní server a zvolil jsem vlastní server kvůli lepším možnostem a mnohem vyššímu výkonu za stejnou cenu.
Bari007
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod jagd 28. 9. 2009 16:39

Taky jsem pro desktopové Ubuntu, balíčky nutné pro běh serveru doinstaluješ.
Můžeš pak na tom pracovat jako na běžném pc, přitom ti to bude sloužit i jako ftp+file+print server. Dohoď k tomu UPS a dávej to uspat jen na RAM, ať to hned naběhne. V Biosu nastav možnost probuzení z LAN.
Máš-li na MB 2x LAN a hodíš-li za to switch, může to fungovat i jako router, případně si vytvoříš 2 oddělěné sítě .. atd.; možností, jež tě ještě napadnou, je spousta.
Windows - okna virům otevřená dokořán.
jagd
Junior

Odeslat příspěvekod Bari007 28. 9. 2009 16:46

Jako běžné PC to určitě používat nechci, server nebude mít ani klávesnici a myš a monitor připojen, pokud to zrovna nebude nutné. Chtěl bych na tom nějak rozběhat vzdálenou plochu, abych se na správu serveru mohl připojit j kteréhokoliv jiného PC i mimo domov. Snad by to mělo jít. V nejhorším to budu ovládat přes putty + FTP + samba. Print server zatím pro mě nemá smysl, router už vůbec ne. UPS to má, uspávat to asi nebudu vůbec.
Bari007
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod Ondy.Boom 28. 9. 2009 17:09

Jako torrent klienta bych nasadil na server http://www.torrentflux.com/.
Ondy.Boom
Junior

Odeslat příspěvekod Bari007 29. 9. 2009 09:28

Díky za tipy :) Pokud má někdo ještě nějaké nápady, jak to zjednodušit nebo zlepšit, budu rád :)

Jak řešit bezpečnost? Nějaký firewall nebo něco?
Bari007
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod Bari007 2. 10. 2009 16:40

Ondy.Boom píše:Jako torrent klienta bych nasadil na server http://www.torrentflux.com/.


Je nějak možné udělat, aby ten torrentflux běžel na mém hostingu, ale aby komunikoval s mým domácím serverem, kam by se ukládaly data? Nemám totiž na svém serveru apache ani mysql server a nechce se mi to jenom kvůi tomu instalovat.
Bari007
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod Chupacabras 2. 10. 2009 21:36

Nemožné.
Principiálne to je nezmysel...
Chupacabras
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Bari007 5. 10. 2009 20:34

Tak jsem všechno rozchodil, včetně torrentu ovládaného přes web, ale narazil jsem na problém, který jsem si předtím vůbec neuvědomil. Všechno mi jede, jede mi SCP, jede mi SSH, jede mi FTP, ale Samba mi jede jenom na místní síti, ale z netu síťový disky nenačtu. Což jsem měl předpokládat, ale neuvědomil jsem si to. Je nějak možné načíst i síťové disky přes net? Napadá mě udělat nějakej tunel, ale vůbec si tím řešením nejsem jistý. Díky za každou radu :)
Bari007
VIP uživatel

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků