Domácí file server - jak na to?

Hardware, web hosting, server hosting a housing, peering

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod kamil2268 7. 11. 2009 15:27

Jakou verzi Ubuntu používáš? Nejnovější 9.10 "Karmic Koala" ? Přemýšlím o změně :-))
kamil2268
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod panet 7. 11. 2009 15:41

"BTW asi není náhoda, že většina těch skutečných serverů jede na unixových systémech a ne na Windows..."

Was ist das "stutecny server"? :-)

edit: Je to sice starsi...
http://computerworld.cz/udalosti/trendy ... cesku-2515
a
panet
Junior

Odeslat příspěvekod Bari007 7. 11. 2009 16:09

Kamil2268: Ano, mám poslední verzi 9.10 Karmic Koala :)
Bari007
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod kamil2268 7. 11. 2009 16:16

Díky ;-)
Hlavně nastavení bude jednodušší než v xp, protože nebudu muset na FTP nic instalovat a doufám, že SAMBA nebude tak sprasená jako sdílení v xp...
kamil2268
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Bari007 7. 11. 2009 22:02

Samba je naprosto v pohodě. Víc bojuju s tím FTP, aby šlo pouze přes SSL a stále se mi to nedaří rozběhat.
Bari007
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod Matysek 8. 11. 2009 03:23

Bari007 píše:BTW asi není náhoda, že většina těch skutečných serverů jede na unixových systémech a ne na Windows...

Jakých skutečných a na základě čeho jste na to přišel?
Definice moderatora Zive? Zookeeper. Vyhledat zbloudilou ovecku, ustajit, vycesat, nakrmit a zalozit chudince nadaci. Ovecka prece nemuze 5 minut myslet. Vsichni mame povinnost oveckam uvarit, precist pohadku a prispet do nadace.
Matysek
Expert

Odeslat příspěvekod kolac_bb 17. 2. 2010 11:43

Ahojte.. Nechcel som zakladať novú tému, takže skúsim napísať sem.. Postavil som si serverík na Little Falls 2, hodil naň Ubuntu a včera som chcel na ňom rozchodiť Sambu. Postupoval som podľa návodu na webe, ktorý uverejnil niekde aj Bari007. Skončil som ale veľmi skoro, pretože mi nevytvorilo žiadneho užívateľa v smbusers. Na vytvorenie som použil príkaz vo formáte: "sudo smbpasswd -a jmeno_uzivatele", na overenie som použil príkaz "gksudo gedit /etc/samba/smbusers". Otvorilo mi len nový prázdny súbor. Každý užívateľ, ktorého som sa snažil pridať, mal založený užívateľský účet v ubuntu. Neviete, kde by mohol byť problém?
Díky za rady.
kolac_bb
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Bari007 18. 2. 2010 02:00

Taky mám prázdný soubor, ale samba funguje ;) Ten soubor neřeš, důležitý je, aby ten uživatel byl v systému.
Podle návodu na Ubuntu wiki by to mělo jít - http://wiki.ubuntu.cz/Samba
Už přesně nevím, jestli jsem to dělal podle toho nebo podle jiného návodu. Vím, že jsem s tím také chvíli bojoval i kvůli tomu prázdnému souboru, ale nakonec v tom problém nebyl a chodí.
Jenom doporučím, aby sis pak důkladně prošel configurák samby. Pokud bude server přístupný i z netu, je to extrémně důležité kvůli bezpečnosti... Dlouho jsem bojoval s tím, že mi server generoval velký traffic a že jsem tam měl viry, hledal jsem problémy všude možně (firewall, FTP server), ale nakonec to bylo špatně zabezpečenou sambou. Základní nastavení stojí slušně řečeno za prd, je potřeba si to projít, pročíst, popřemýšlet o jednotlivých možnostech. Vyhneš se tím problémům. Kdybys s tím pak potřeboval ještě pomoct, ozvi se mi, můžu poradit, se sambou už jsem si pohrál dost :D
Bari007
VIP uživatel

Předchozí stránka