Domácí NAS - jak na něj?

Hardware, web hosting, server hosting a housing, peering

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod PaKo73 12. 11. 2012 08:20

Fujtajbl vespolek.

Prosím o radu v následující záležitosti. Plánuju do rodinného domu domácí síť s těmito prvky:
- domácí server
- síťový přehrávač multimédií připojený drátem, který si bude sahat na server
- 1-2 laptopy
- tablet(y), výhledově tiskárna, telefon, ovládání WC a já nevím co ještě se tam dá dnes zapojit

Řeším teď koncepčně ten server. Hlavní funkce bude centrální úložiště, ke kterému budou přistupovat ostatní síťové prvky, občas by se hodil i vzdálený přístup třeba pro dokument nebo fotky. Určitě nepoběží 24/7/365, spíš nárazově (je potřeba pustit film, hudbu, uložit dokument nebo fotky, popř. nahrát něco z dvb-t). Bude v samostatné pracovně, takže nemusí být supertichý, ale určitě bych ocenil nízkou spotřebu (hlavně v nečinnosti, tzn. auto uspání či vypnutí, WOL, ale to už bude spíš SW záležitost, že?). Taky by se hodila možnost jednoduše (na tlačítko?) zálohovat na externí HDD.

Včera jsem celý den projížděl diskuse tady na fóru a nějak se mi to ideově zkomplikovalo. Otázka stojí takto:
1. Hotové řešení NAS v krabici (např. Synology ds212j nebo Zyxel nsa325)? – výhody pro mě: cena plus když se podívám na dokumentaci, vím přesně, co mě čeká za SW vybavení
2. Nebo malý server (HP ProLiant n40l)? – tady se mi líbí variabilita a rozšiřitelnost; cena do 5 tis. je akceptovatelná pokud se povede sehnat; trochu neznámá ohledně instalace a nastavení, ale prý to zvládne odklikat cvičená opice, tak bych to snad dal :-)
3. Nebo něco úplně postavit? – to určitě nezvládnu. Asi bych našel někoho, kdo to umí, ale smysl by to pro mě mělo jen, pokud by to vyšlo významně levně (50%) než varinta 1 nebo 2.

Co myslíte? Nějaké další argumenty pro variantu 1, 2 nebo 3, které mi usnadní rozhodování? Díky moc!
PaKo73
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod karlos00x 12. 11. 2012 09:02

za vikend tu byly 2-3 stejny topics tak procti. za me HP.
Upgrade který má smysl: SSD. Zažijete svižný počítač.
karlos00x
Pokročilý

Odeslat příspěvekod PaKo73 12. 11. 2012 09:13

Ja vim, prave na jejich zaklade jsem zacal uvazovat i o jinym reseni nez hotovy krabici. A znam i tvoje temer jednoznacne preference HP (mysleno v dobrem). Spis jsem si rikal, jestli na moje nesofistikovane vyuziti neni to HP zbytecny "highend". :)
PaKo73
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Bari007 12. 11. 2012 09:20

Já bych vzal taky HP. Ale pro tvoje potřeby to je téměř jedno.
Bari007
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod PaKo73 12. 11. 2012 12:26

Dik. Jeste jeden dotaz, mozna trochu priblblej, takze se predem omlouvam.
Obcas potrebuju strihnout domaci video, nic velkeho, do 5 hodin za rok. PC nemam a nechci, takze jsem myslel, ze to poresim v NB, ktery ted taky vybiram. Ale tenhle pozadavek mi zveda cenu. A tak se ptam: dal by se ten HP n40l krome serveru pouzivat i jako pc pro velmi prilezitostny strih videa? Cetl jsem, ze tu nekdo pouziva HP jako server a htpc najednou, tak si rikam, ze by to treba taky slo ...
Pokud ano, je rozhodnuto. Diky.

edit: ale asi bude problem s vykonem CPU, ze? Do serveru se asi moc vykonne nedavaji?
PaKo73
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Bari007 12. 11. 2012 13:58

Použít by určitě šel. Záleží, jaký operační systém bys měl nainstalovaný, aby střihový SW fungoval.

Výkon u tohot serveru je ale na střih videa opravdu žalostný.
Bari007
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod cernakus 12. 11. 2012 14:17

Kde se dá HP ProLiant n40l koupit do 5kkč? Všude na heuréce stojí bratru dvojnásobek.

Jinak na tvoje potřeby je ideální sloučit funkci NAS a HTPC. Systém postavený na mini-itx a např. Core i3 35W TDP by neměl stát více než 5kkč (skříň bych volil samostavbu z montovaných hliníkových plechů, protože ty malé stojí v poměru ku ceně komponent šílený balík). Následně lze na daný stroj instalovat libovolný OS a libovolnou multimediální nadstavbu.

Při trochu šikovnosti to lze celé spíchnout právě za 5kkč, provozní náklady při běhu 365*12 budou kolem 550Kč/rok, odstup oproti NAS cca -250Kč/rok. V porovnání s kombinaci NAS+HTPC to vyjde víceméně nastejno. Zprovoznit inteligentní domácnost na jiném než PC stroji je na hraně nemožného.

-- 12. 11. 2012 14:21 --

PaKo73 píše:Dik. Jeste jeden dotaz, mozna trochu priblblej, takze se predem omlouvam.
Obcas potrebuju strihnout domaci video, nic velkeho, do 5 hodin za rok. PC nemam a nechci, takze jsem myslel, ze to poresim v NB, ktery ted taky vybiram. Ale tenhle pozadavek mi zveda cenu. A tak se ptam: dal by se ten HP n40l krome serveru pouzivat i jako pc pro velmi prilezitostny strih videa? Cetl jsem, ze tu nekdo pouziva HP jako server a htpc najednou, tak si rikam, ze by to treba taky slo ...
Pokud ano, je rozhodnuto. Diky.

edit: ale asi bude problem s vykonem CPU, ze? Do serveru se asi moc vykonne nedavaji?

Nešlo, Turion na 1,5GHz s odřenýma ušima zvládne běžné Full HD rozkódovat. Pracovat se na něm při tak nízké frekvenci nedá (Turion byl přímý konkurent Pentia M, s tím, že na podobný výkon potřeboval frekvenci o cca 1GHz větší. Takže tenhle dvouijádrový procík odpovídá zhruba Pentiu M jednojádrovému na 1,7GHz, Turiony byly první debakl AMD po jinak dlouhé šňůře úspěchů v první půlce minulé dekády).
cernakus
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod PaKo73 12. 11. 2012 18:09

Tak strih videa jde k ledu, neva, stejne by to byla nouzovka.

cernakus: zkus zbozi.cz, me tam vyjizdi 3 pod 5k, ale jen jeden shop ma skladem

Jinak, samostavba asi ne, dyt si precti, jaky pisu dotazy, i ten HP bude atakovat strop mych aktualnich znalosti, jsem proste jen uzivatel a i kdyz me to bavi, nemam na to zas tolik casu.

Momentalne googlim WHS2011 abych zjistil, jestli to budu schopen vubec obslouzit. Jestli ne, bude pokorny navrat k out-of-box reseni :(
PaKo73
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Wenzlik 12. 11. 2012 18:41

Pokuď se jedná jen o NAS , tak jsem minulý týden řešil podobnou situaci.
Dopadlo to tak, že sem na půdě vyhrabal ITX desku s atomem 330 , 512MB ram a softwarove openmediavault + tvheadeend. Funguje to výtečně a cenově je kromě disků jedná o velice levné řešení.
Wenzlik
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod PaKo73 12. 11. 2012 18:45

Tak ja na pude vyhrabu leda pavouky :) :) :)
PaKo73
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod cernakus 12. 11. 2012 18:49

PaKo73 píše:Tak strih videa jde k ledu, neva, stejne by to byla nouzovka.

cernakus: zkus zbozi.cz, me tam vyjizdi 3 pod 5k, ale jen jeden shop ma skladem

Jinak, samostavba asi ne, dyt si precti, jaky pisu dotazy, i ten HP bude atakovat strop mych aktualnich znalosti, jsem proste jen uzivatel a i kdyz me to bavi, nemam na to zas tolik casu.

Momentalne googlim WHS2011 abych zjistil, jestli to budu schopen vubec obslouzit. Jestli ne, bude pokorny navrat k out-of-box reseni :(

Pokud najdeš ten HP server za 5kkč, a střih videa není již relevantní, tak to je dobrá volba. Jinak NAS/HTPC server se dá s přehledem provozovat na windows XP a vzdáleném přístupu (používám Tight VNC protože je zdarma a multiplatformní). XPčka se dají použít buď nějaká stará z vyřazeného stroje a nebo pětiprstá (beztak je už MS neprodává, takže má morální smolík). Není třeba se hned drtit serverovými operačními systémy. A správu XPčkového "serveru" zvládne s přehledem běžný uživatel.
cernakus
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Wenzlik 12. 11. 2012 18:51

Tím jsem myslel, že není třeba nějak extra drahé komponenty. Deska s dual core zacate(atomem) se dá pořídit za cca 1500, popř celeron g550 s deskou za nějaké 2000.
Wenzlik
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Bari007 12. 11. 2012 20:00

cernakus:
Víš že navádění k trestnému činu je trestný čin? ;) Tím bych se moc takhle veřejně nechlubil, internet není ani zdaleka tak anonymní, jak si spoustu lidí myslí.

XP na server je dost špatný nápad. A ještě k tomu si je hezky ukrást...
Windows Home Server je na druhou stranu výborný nápad a stojí pakatel. Takže určitě doporučím WHS.
Bari007
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod PaKo73 13. 11. 2012 09:22

Takze, predevsim diky moc za odpovedi a pomoc, fakt si toho vazim.
Momentalni stav je takovy, ze se priklanim ke kombinaci HP n40l + WHS. Jediny minus je spotreba, je proste vyssi nez ds212j, hlavne v necinnosti, coz bude u me vetsinovy cas a rozdil treba 5W v idle je pro me zajimavy. Mozna by se to dalo vylepsit automatickym vypinanim a nahozenim pres WOL, ktere ds212j nepodporuje.
Jinak predpokladam, ze bude mozne propojit WHS s Android tabletem, zatim jsem k tomu nic nenasel. Firmware ds2012j to ma vestavene.
O vikendu se pojedu na to Synology podivat ke kamaradovi, tak uvidime.
Jeste jednou diky.
PaKo73
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Bari007 13. 11. 2012 09:41

WoL je určitě dobrý nápad, pokud není potřeba, aby server běžel pořád. Pak to dokonce může vyjít za rok i levněji než s krabičkou od Synology.

Nevím, co si představuješ pod propojením s Androidem. Ale k datům se samozřejmě dostaneš.
Bari007
VIP uživatel

Další stránka