Přístup na Synology (datový server) bez veřejné IP adresy

Hardware, web hosting, server hosting a housing, peering

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod packy 1. 3. 2013 12:49

Ahoj všem,
mám doma toto Synology. Mám tam udělaný pěkný datový sklad a na data bych si rád "šáhnul" i z venku. Nemám však veřejnou IP adresu a server je za routerem. V nastavení serveru je hodně možností jak data zpřístupnit - nicméně jsem nepřišel na to, jak to nastavit k obrazu svému :) Nemáte s tím někdo zkušenosti?
Předem díky za radu.
Packy
Geomatika for ever...
packy
Junior

Odeslat příspěvekod vladimir 1. 3. 2013 14:20

Máš věřejnou IP-adresu alespoň na WAN-portu toho routeru?

Pokud nemáš veřejnou IP ani tam, tak v podstatě není, co poradit (pořídit veřejnou nebo požádat providera o forwardování nějakého portu, teoreticky kdybys měl někde přístup na nějakou veřejnou adresu, šel by pomocí příslušného hardwaru vytvořit VPN-tunel.)

(řeší se to tu pořád dokola...)
Naposledy upravil vladimir dne 1. 3. 2013 14:36, celkově upraveno 1
vladimir
Expert

Odeslat příspěvekod packy 1. 3. 2013 14:36

Ahoj,
bohužel nemám na WAN veřejnou IP. Nicméně mám k dispozici několik serverů (většinou win servery) s veřejnou adresou. Ale netuším jak udělat na to Synology VPN tunel ...
Packy
Geomatika for ever...
packy
Junior

Odeslat příspěvekod vladimir 1. 3. 2013 14:39

Na serveru vytvořit VPN server. Z routeru vytvořit (třeba PPTP) spojení na ten server. Na tom serveru by byl vytvořen port forwarding k tobě domů. Tedy by ses přihlašoval na veřejnou IP-adresu toho serveru.

1. router by vytvoření VPN-tunelu musel podporovat (optimálně třeba Mikrotik)
2. veškerá tvá komunikace by běžela přes tento server 2x (jednou jako download, podruhé jako upload.)
vladimir
Expert

Odeslat příspěvekod Rafter 1. 3. 2013 14:59

Ted nemam cas se v tom stourat a studovat tento model. Nicmene by na 99% mel podporovat vyuziti dynamicneho DNS pres nejakou sluzbu jako napr. no-ip.com. To znamena, ze po dotazu na napr. moje.no-ip.com ti to pokazde vrati skutecnou verejnou adresu. Fungovat to bude samozrejme za predpokladu, ze router bude umet presmerovat porty na NAS.
Rafter
Junior

Odeslat příspěvekod Bari007 1. 3. 2013 15:03

To nemůže fungovat, když on nemá ani na tom routeru veřejnou IP adresu. Tím pádem se ani ta služba nemá kam připojit. Tyto služby se používají v případě, že na routeru je veřejná dynamická IP, což on nemá.
Bari007
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod soban 1. 3. 2013 15:34

Teoreticky se to dá, ovšem tunel by musel vytvářet ten router na tu veřejnou IP toho serveru v internetu a ty z internetu by jsi do své sítě šel přes ten server.

Ovšem běžné routery to neumí takže pak nějaký OpenWRT či mikrotik.

A teď jde o to zda nebude lepší rozběhnout IPv6 zase záleží jakou máš konektivitu na IPv6 a zda ten synology IPv6 podporuje.
/----------------------------------------\
| Petr Šobáň |
| Olomouc |
\----------------------------------------/
soban
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Bari007 1. 3. 2013 16:23

Však jo, přes VPN na nějaký server to půjde. Ale přes služby pro dynamické veřejné IP, což nabízí Rafter, to prostě nepůjde...
Bari007
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod packy 1. 3. 2013 19:57

Vypadá to na komplikovanější něž jsem očekával. Instalovat VPN tunely na server raději zkoušet nebudu - když už nic, tak zase nehrozí, že se mi na server někdo nabourá :)
V nastavení toho NAS je i možnost stahování přes torrent, tak jsem se naivně domníval, že se k němu přes ten torrent připojím ... no a ono je to na bezobslužné stahování NA ten server :(
Každopádně díky moc za rady.
Packy
Geomatika for ever...
packy
Junior

Odeslat příspěvekod colekx 5. 3. 2013 10:04

Zkousel jsi n2n?? je to zdarma nepotrebujes zadne verejne IP..
Konfigurace jednoducha a funguje na win i linuxu..
colekx
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod MiK 5. 3. 2013 10:46

NAS Synology umí sám o sobě postavit tunel, stačí jenom forwardovat příslušné porty. Další možností připojení je Synology Cloud.
MiK
Junior

Odeslat příspěvekod vladimir 5. 3. 2013 11:07

Synology umí po nainstalování VPN-balíčku pracovat jako VPN-klient (postavit tunel na nějaký existující VPN-server) a k tomu není nutné forwardovat porty, protože veškerá spojení vytváří Synology (na neveřejnou IP-adresu nemůže dorazit nic, co by se dalo forwardovat). Synology s tímto VPN balíčkem umí samozřejmě pracovat i jako VPN-server, ale to je na neveřejné IP-adrese k ničemu.

O připojení k NAS prostřednictvím nějakého cloud-serveru provozovaného firmou Synology v návodu taky nic není a nedaří se mi ani nic vygooglit, takže kdo to zná, ať sem dá nějaké podrobnější informace/odkazy (já netušim, tedy neporadím).
vladimir
Expert