použití neDellích disků v serverech Dell

Hardware, web hosting, server hosting a housing, peering

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod eLzyx 16. 10. 2019 20:36

nemá někdo zkušenost s použitím "neznačkových" disků (tj. bez speciálního firmware Dell) v serverech od Dellu? Konkrétně mi jde o R720xd.
Jde o 3,5" 7200ot. SAS
eLzyx
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod milsimr 16. 10. 2019 20:45

Na 740XD a pár novějších DELLech řady 7xxx (EPYC Rome) mám ozkoušené SAS i SATA disky od Seagate a nikdy nebyl problém, spíše záleží na konkrétním řadiči, který to obsluhuje - max. se starším firmwarem se může stát, že tě bude limitovat na max. kapacitu disku - nicméně do 8 TB modelů by celkově neměl být problém, u 10+ TB bych asi zkusil u dodavatele vyhádat disk na zkoušku.

Doporučím buď řadu Exos (jak SATA tak SAS modely), tak případně (pokud se obejdeš bez SAS a vyloženě Enterprise grade disků) se nově zkouší i řada IronWolf Pro, která též vypadá dobře. Máme ozkoušenou funkčnost i běžnýma Barracaduma a vesměs jsem k těm řadičům úspěšně připojil všechno, co se mi tu kde válelo .. s nadsázkou lze říci, že od Seagate ti to sežere snad všechno.

DELLácký disky ve většině případů beztak také vyrábí Seagate...
Administrátor fóra Živě.cz.
milsimr
Administrátor

Odeslat příspěvekod eLzyx 16. 10. 2019 21:25

jako řadič tam mám PERC H710P Mini. Mi v poli chcípnul 2TB. Bohužel ho už za rozumný prachy nemůžu sehnat (dell chce 6000Kč a to ještě hádám, že bude jiný než co tak jsou), tak přemýšlím, že nahradím polovinu disků (6 z 12) nějakými novými, ve vyšší kapacitě (6-8TB) ... na víc letos nejsou prachy.
Ze zbytku bych udělal další pole.

-- 16. 10. 2019 22:38 --

koukám, že s tím asi budu mít problémy ... https://www.dell.com/community/Rack-Ser ... -p/6085490

koukal jsem, že to asi nesežere ani Dell branded new gen HDD. Sakra. Co teď s tím :hm
eLzyx
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod milsimr 17. 10. 2019 08:29

Bohužel, nemohu říci, že bych PERC H710P Mini měl v ruce .. pokud máte jako firma dobré vztahy s dodavatelem, tak bych se pozeptal na možnost disku k zapůjčení. Pokud server bude hlásit jenom unsupported, ale s diskem půjde pracovat, máš vesměs vyhráno.

Popř. mne napadá, nemáte ještě náhodou na ty disky záruku?
milsimr
Administrátor

Odeslat příspěvekod eLzyx 17. 10. 2019 12:20

záruka už není, je to 6 let staré železo, co by se v případě častějších poruch mohlo vyměnit komplet. Ale moc se mi nechce, protože hromadu dat přesouváme do cloudových služeb.

Neběží na tom nic extra důležitého, ukládají se tam jen kopie backupů (tj. existují ostrá data, backup na poli v US, backup na tomhle poli)
Zkusím oslovit svého dodavatele, jestli by mi nesehnali na zápůjčku nějaké dva SAS 12Gb/s 4TB+ disky. Zkusil bych na tom postavit nějaké RAID1/0 pole na test.
eLzyx
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod milsimr 17. 10. 2019 12:48

Když to není kritická část infra, tak do toho cpát SAS disky mi přijde jako nesmysl, dal bych do toho levnější SATA plotny i za cenu toho, že Open Manage bude u disků řvát "unsupported".
milsimr
Administrátor

Odeslat příspěvekod eLzyx 21. 10. 2019 19:42

jsem v tom vyzkoušel SATA disk a zdá se, že jej to inicializuje korektně, bez keců. Akorát nelze rebuildit pole, protože nelze mixovat SATA a SAS disky.
Mno, nejspíš vezmu 8TB Seagaty Exos v SATA verzi. Ještě u dodavatele ověřuji, jestli akceptují vratku min. dvou rozbalených/testnutých.

btw - co říkáš na ty nový 12TB+ WD Gold DC HA750 Enterprise plněný heliem? Mají o 0,5M h MTBF více než ostatní. AFR nižší (0,35 vs 0,44).
eLzyx
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod milsimr 22. 10. 2019 13:56

Pokud chceš už teda lepší disky, podíval bych se po nějakých discích HGST (byť jsem od nich viděl snad jen 10 TB modely?). Jsou bohužel trošku dražší, nicméně 60 měsíců záruka a jsou jedny z nejspolehlivějších.

https://www.smicro.cz/hgst-3-5-10tb-sata-6gb-s-7-2k-rpm-256m-0f27452-512e-ise-huh721010ale600-16923.html
milsimr
Administrátor

Odeslat příspěvekod eLzyx 30. 10. 2019 14:19

nakonec na doporučení od US kolegů jsem osadil WD Gold 8TB SATA a fungují. Uff.
Zvažoval jsem ty Exosy, ale bylo mi řečeno, že je to doprodej, takže bych pak nemusel sehnat stejné - zase bych byl v nejistotě s kompatibilitou.
eLzyx
Mírně pokročilý