NAS a RAID ano či ne?

Hardware, web hosting, server hosting a housing, peering

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod Spicer 22. 12. 2020 22:30

Zdravím,
koupil jsem si NAS Synology DS 220+ a mám zakoupené 2x Seagate IronWolf 4 TB

Celou dobu, kterou jsem přemýšlel o NASu jsem byl přesvědčený, že to musí být v RAIDu 1.

Od koupě jsem si přečetl poměrně dost názorů, že tu ochranu dat je možné řešit i automatickým přesunem důležitých dat mezi těmi disky. Pro nahraditelné soubory lze pak využívat výhody celkové kapacity ...

A dotaz zní ... Je druhý postup v pořádku a v lze se na nastavení kopírování dat mezi disky, které bude prováděno automaticky nějakým způsobem narušit či "neprovést" abych to nevěděl?

Budu rád i za Vaše postřehy.

Zapomněl jsem dodat, že kapacitně by mi stačil i ten RAID (bylo to takto kupováno).
Spicer
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod milsimr 22. 12. 2020 22:45

RAID se nerovná záloha. A u těchto dvou-slotových toustovačů pak už záleží co od toho chceš; základní redundanci dat skrze RAID 1 pro případ, kdy ti náhodou jeden z disků selže? Nebo chceš pro změnu využít celou kapacitu disku? (RAID 0 / bez RAID režimu)
Administrátor fóra Živě.cz.
milsimr
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Spicer 22. 12. 2020 22:53

Plán pro RAID 1 či ne je takový, že bych chtěl připojovat ještě externí disk pro ty nejdůležitější soubory pro další zálohu. Na notebooku budu mít ty nejdůležitější soubory rovněž uloženy ... a pro ... vybrané bude ještě cloud.

Data důležitá - dokumenty, fotky cca 750 GB

K jiné než plánované úvaze mě vede to, že je velmi pohodlné používat NAS i na videa, která jsem na NAS neplánoval ...
Spicer
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Emil Pastelka 22. 12. 2020 23:46

Pokud budeme o záloze hovořit v jejím plném smyslu - tedy tak, že data budou v jednu chvíli nejméně na dvou místech - pak bych v NAS upřednostnil kapacitu. Dokonce bych šel tak daleko, že než RAID, volil bych JBOD.
Emil Pastelka
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Spicer 22. 12. 2020 23:53

Já bych si právě uměl představit JBOD i s nějakou automatikou v NASu, která překopíruje jen vybrané složky. Jen nevím, zda moc nefantazíruju ... hlavní důvod NASu jsou fotky a dokumenty. Stejně jak by se překopírovala data mezi disky v NASu, tak bych dělal kopii i na externí disk, co občas připojím a záloha se udělá sama ...
Spicer
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Emil Pastelka 23. 12. 2020 16:00

JBOD funguje tak, že sečte kapacitu disků a zaplňuje je postupně, tedy nejprve jeden a následně druhý. Pokud budete jen překopírovávat data uvnitř, budou do zaplnění prvního disku stále na stejném nosiči.
Disky můžete provozovat i samostatně jako 4+4 a v síti budou jako 2 úložiště. V takovém případě lze definovat, že se má něco "zrcadlit" na druhý disk.
Emil Pastelka
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Spicer 23. 12. 2020 22:12

Neboli ... nechám disky tak jak jsou, jen provedu kontrolu disku ...
Spicer
Kolemjdoucí


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků